Autor Wątek: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty  (Przeczytany 120800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 16, 2015, 23:30 »
Hmm, ja bym tu raczej uzyl slowa murowanie, ale trudno sprzedac takie slowo za kase jaka potrzeba na uzycie go na Ksiezycu;-)
Z powazaniem
                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 28, 2015, 18:25 »
Zawsze mnie zastanawiało jak oni wyobrażają sobie drukowanie z materiałów na Marsie/Księżycu. Rozumiem, że skały mają być topione laserem, tak jak jest to w przypadku metalu? Będzie to wymagać niemałej mocy, rozmiarów urządzenia i sporo czasu, żeby wydrukować sensowne schronienie. Może zna ktoś opracowania bardziej wyjaśniające temat?

Może ten filmik co nieco wyjaśni w tym temacie:


Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 06, 2015, 21:22 »
Bardzo ciekawy artykuł znalazłem na blogu Marka Florydy:

Na księżyc za 10 miliardów
http://florydziak.blogspot.com/2015/10/na-ksiezyc-za-10-miliardow.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 06, 2015, 21:24 »
Bardzo ciekawy artykuł znalazłem na blogu Marka Florydy:

Na księżyc za 10 miliardów
http://florydziak.blogspot.com/2015/10/na-ksiezyc-za-10-miliardow.html

Jo tyż:

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2250.msg84630#new

 ;D

Adminie ratuj, bo te same niusy zaczynają się po wątkach klonować

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 06, 2015, 21:24 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 27, 2016, 11:51 »
Zawsze mnie zastanawiało jak oni wyobrażają sobie drukowanie z materiałów na Marsie/Księżycu. Rozumiem, że skały mają być topione laserem, tak jak jest to w przypadku metalu? Będzie to wymagać niemałej mocy, rozmiarów urządzenia i sporo czasu, żeby wydrukować sensowne schronienie. Może zna ktoś opracowania bardziej wyjaśniające temat?

Może ten filmik co nieco wyjaśni w tym temacie:




Nie wyobrażam sobie takiej metody z użyciem robotów, nie dysponujemy przecież takim rozwiązaniem i wątpię aby odcięto się całkowicie bez udziału czynnika ludzkiego in situ. Owszem, moduły na pewno trzeba będzie przysypać regolitem, ale wątpię by budowa bazy odbyła się bez udziału ludzi. Z drugiej strony budowa z udziałem ludzi wymagałaby własnie już na starcie zagwarantowanie im bezpiecznego pobytu, a tego z pewnoscią nie dałby lądownik, w ktorym przebywaliby na czas budowy pierwszych fragmentow bazy. Animacja wydaje się oczywista, ale podejrzewam, ze tak to nie bedzie przebiegac. Z tego tez powodu sama konstrukcja modulow bazy ksiezycowej musialaby bazowac calkowicie na innym rozwiazaniu niz np. ISS. Tu mielismy czysty komfort, modul wyciagany z ladowni STS i przynajmniej kilka EVA, aby wszystko elegancko popodlaczac. Ksiezyc nam takiego komfortu podczas budowy nie zagwarantuje. Chyba punktem wyjscia do rozpoczecia budowy przyczulka naukowego na Ksiezycu bedzie skonstruowanie b.solidnie ekranowanego modulu centralnego / inicjujacego, niemalze gotowego do uzycia zaraz po przybyciu na powierzchnie Ksiezyca, dowózka dwóch, trzech astronautów w lądowniku tydzień, dwa po dostarczeniu modułu i natychmiastowe aktywowanie wszystkich urządzen pokladowych, gdyz od tej pory - z uwagi na koniecznosc minimalizacji kosztow projektu - modul ten musialby robic juz jako w pelni aktywny modul mieszkalny spelniajacy minimum gwarancji bezpieczenstwa pobytu. I mysle, ze dopiero po jakims czasie zaczetoby ow modul zabezpieczac "recznie" regolitem, przy okazji przygotowujac przyczolek do jego rozbudowy. Zatem pierwszy etap budowy bazy bylby krytyczny, potem zas, po zabezpieczeniu zalążka, bylo by juz raczej z tzw. "górki", aktywacja dodatkowych systemow zasilania, budowa farmy slonecznej itd.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 12:04 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

LooZ^

  • Gość
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 27, 2016, 13:42 »
Jakim rozwiązaniem nie dysponujemy?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 27, 2016, 14:48 »
Rozwiązania mamy tylko to wszystko kwestia polityki i jasy

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 27, 2016, 14:52 »
Wątpię bysmy byli w stanie w ciagu kilku lat wyslac na powierzchnie Ksiezyca podobne automaty jak z animacji. Dysponujemy oczywiscie technologia, ktora - jak mars76 wspomniales - przy odpowiedniej kasie - pozwolilaby dowiezc na powierzchnię moduly mieszkalne, natomiast mam spore watpliwosci co do wybitnie zrobotyzowanego, pierwszego etapu konstrukcji bazy. Rozumiem, ze latwo jest cos sobie narysowac, wymodelowac, zanimowac, natomiast jak wezmiemy pod uwage takie rozwiazanie na zywo, to okazuje sie, ze niczym takim w praktyce nie dysponujemy, nic takowego nie bylo przetestowane. Animacja tradycyjnie robiona na wyrost, w sumie nie dziwie się.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 14:58 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

LooZ^

  • Gość
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 27, 2016, 15:05 »
Station - obudziłeś się z jakiegoś snu zimowego? ;) Mamy 2016 rok - za dwa lata po ulicach mają jeździć w 100% autonomiczne samochody, drukujemy rzeczy w kosmosie, drukujemy mięso na drukarkach, roboty mają zdolność poruszania się ze sprawnością zwierząt, a ładowarki samochodowe same podłączają się do samochodów. "Drukujemy" domy z instalacją kanalizacyjną. Tak jak mamy mega skok w branży kosmicznej, tak to samo dzieje się w robotyce. Aż drugi raz oglądnąłem ten filmik. Nie widzę tam nic takiego. Który fragment jest dla ciebie tak niesamowity?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 27, 2016, 15:26 »
..no własnie ten z tymi autonomicznymi robotami "drukujacymi" (mocno powiedziane) z regolitu pokrycie tej kopuly. Wyobrazasz to sobie jak laduja tam teraz 3 takie roboty i zaczynaja jak gdyby nikdy nic "drukowac" w sposob pokazany na animacji? :)  Moim zdaniem to zwykła radosna twórczosc na wyrost, bynajmniej nie artysty - animatora, ktoremu zaplacono za wizualizacje, ale pomyslodawcow na ten fragment filmiku.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 15:31 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 27, 2016, 15:55 »
Zwlaszcza ze tam nie ma erozji, to troche jakby mialy budowac jezdzac po papierze sciernym;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 27, 2016, 16:44 »
Looz i Station - prawda leży po środku pomiędzy wami. Nie jest ani tak ani tak, gdyż naziemne technologie druku nie są gotowe do kosmicznego wielkoskalowego druku bez pewnego etapu walidacji i odpowiedniej quality control, która w sektorze kosmicznym jest znacznie wyższa niż w naziemnych rozwiązaniach. To z pewnością nie będzie "zaraz", ale też wyraźnie widać, że to potencjalny dobry kierunek rozwoju. Albo nawet bardzo dobry.

Realistycznie do pierwszych testów jak na tym filmiku jest plus minus 10 lat. Wcześniej by były testy na Ziemi + w lotach parabolicznych, symulujących grawitację Księżyca. Byłoby określenie procedur awaryjnych (drukarki nadal lubią się zatykać, to jest poważny problem w tych ceramicznych), formy pobierania materiału z gruntu księżycowego (wcale nie musi być to proste!), określania jakości wydruku oraz np poszukiwania błędów. To wszystko zajmie jednak kilka lat - szczególnie, że typowe projekty rozwojowe ESA to 12-36 miesięcy. A po drodze z pewnością pojawią się problemy, których być może obecnie sobie nie wyobrażamy.

LooZ^

  • Gość
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:06 »
Oczywiście. Po prostu to dla mnie kolejna z rzeczy która jest w naszym zasięgu technologicznym. Nie widzę przesłanek ku temu, aby stwierdzić, że wymaga to jakiegoś wielkiego skoku technologicznego.

Czy możemy lecieć na Księżyc? Jutro nie, ale wiemy jak tam dolecieć i wiemy jak to zrobić/czego potrzebujemy.

Na tej samej zasadzie rozpatruję tę technologię - wiemy jak to osiągnąć, wiemy jakie przeszkody trzeba pokonać (+/-, jak zawsze) i wiemy że jest to w naszym zasięgu.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:15 »
a moduły Bigelowa nie odegrały by tu jakiejś roli??czy sie raczej nie nadają?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:16 »
To nie jest wielki skok technologiczny - tu chodzi o rozwiązanie wszystkich małych problemów technologicznych, które wcześniej czy później się pojawią.

Dla przykładu - wydrukowałeś taką strukturę. Ale czy znasz warunki brzegowe, w jakich może ona stracić swoje parametry? Same symulacje nie zawsze wystarczają - czasem warto zrobić testy "zmęczeniowe".  W niektórych przypadkach da się zaproponować takie testy zmęczeniowe w formie przyśpieszonej, czasem nie. W mojej branży akademickiej, gdzie swego czasu macałem najnowsze haj-techy, było i tak i tak. Czasem te przyśpieszone testy wcale nie dawały podobnych wyników co te które szły swoim normalnym pooooooowolnyyyym tempem.

W przypadku bazy na Księżycu w grę wchodzi życie ludzkie, więc z pewnością będzie sporo "chuchania na zimne". Oraz porównania danych z wcześniejszymi misjami innego typu. Oraz jeszcze więcej symulacji. :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:16 »