Autor Wątek: Brazylijski program kosmiczny  (Przeczytany 10225 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 11, 2013, 10:03 »
O rakietach Cyklon 4 pisaliśmy w wątku poświęconym ukraińskiemu programowi kosmicznemu: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=628.0. W końcu Cyklon to rakieta ukraińska, czy raczej ukraińsko-rosyjska, w żadnym stopniu brazylijska - Brazylia ma zapewnić kosmodrom.

Już w tamtym wątku pojawiały się obawy o realne możliwości sfinansowania projektu przez obie strony. Ale okazuje się, że strona ukraińska poważniej podchodzi do projektu.

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 11, 2013, 10:14 »
Brazylia doświadczyła rozwoju biznesu w formie skrajnie liberalnej (nie spotykanej w krajach zachodu), gdzie nie było miejsca na duże wspieranie przez państwo rozwoju nowych technologii, ale za to rozwijały się drobne kramikarskie biznesiki (też potrzebne). Dokładnie odwrotnie było na Ukrainie, komuna dla potrzeb militarnych rozwijała programy nowych technologii, lekceważąc bieżące potrzeby ludzi. I tak, dość w sumie biedna Ukraina wciąż ma co nieco do zaoferowania Brazylii. Brazylia ma problem, bo to kraj duży i już nie tak biedny, ale technologicznie są dużo za światową czołówką. A chcieliby mieć ambitny program kosmiczny.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 11, 2013, 18:45 »
Brazylia ma problem, bo to kraj duży i już nie tak biedny, ale technologicznie są dużo za światową czołówką. A chcieliby mieć ambitny program kosmiczny.

Brazylia ma własny program kosmiczny VLS - są to rakiety znacznie mniejsze niż Cyklon - 4, ale w 2015 roku planują start na orbitę. Natomiast Cyklon 4 to projekt stricte komercyjny. Żaden prestiż - Brazylia nie będzie mieć żadnego udziału w konstrukcji rakiety, ma "tylko" dostarczyć kosmodrom. To sporo kosztuje, a może Brazylijczycy obawiają się też o rentowność tego projektu. W końcu rynek rakiet tej wielkości (5,3 t na LEO) jest raczej mocno nasycony - to mniej więcej odpowiada Sojuzom, Dnieprom, amerykańskim Atlasom i Deltom, nie mówiąc o rakietach chińskich czy nawet indyjskich.

Kanarkusie - nawet gdyby dokończyli dzieła, nie sądzę by mocno namieszali na rynku. Lokalizacja blisko równika też chyba nie będzie koronnym argumentem za Cyklonem 4.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2013, 19:38 »
To sporo kosztuje, a może Brazylijczycy obawiają się też o rentowność tego projektu. W końcu rynek rakiet tej wielkości (5,3 t na LEO) jest raczej mocno nasycony - to mniej więcej odpowiada Sojuzom, Dnieprom, amerykańskim Atlasom i Deltom, nie mówiąc o rakietach chińskich czy nawet indyjskich.
Nie patrzył bym na 5,3t na LEO, tylko na 1,8 t na GTO. Przy tym, z wyliczanki - Atlasy i Delty nie są dostępne komercyjnie, Dniepr jest za mały. Dodał bym (potencjalnie) Antaresa i Stratolaunch.

Lokalizacja blisko równika też chyba nie będzie koronnym argumentem za Cyklonem 4.
Bardzo pomocne kiedy się leci na GTO. Zarówno podbija to nośność rakiety jak i zmniejsza wymagania stawiane satelicie (zmiany inklinacji są stosunkowo kosztowne).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2013, 19:38 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23256
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 12, 2013, 18:12 »
1,8 tony na GTO - czy może to oznaczać chęć oferowania usług wynoszenia satelitów na taką orbitę dla bardzo małych satelitów?
Mam tu na myśli np taką platformę ESA (realizowaną przez niemieckie OHB) o nazwie SmallGEO. W minimalnej konfiguracji ma to chyba 2 tony masy - jeśli okaże się to konkurencyjnym rozwiązaniem, to możliwe, że ktoś wpadnie na pomysł budowy platformy o masie 1,5 tony. A to już w zasięgu Cyklona oraz wielu państw ( w tym i Polski?  8) ) jako "taniego" i "szybko-dostępnego" produktu.

Moim zdaniem Cyklon może mieć naprawdę duży sens rynkowy - szczególnie jeśli okaże się, że filozofia Ariane 6 (pojedynczy ładunek w locie) okaże się być prawidłowa.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 12, 2013, 18:47 »
1,8 tony na GTO - czy może to oznaczać chęć oferowania usług wynoszenia satelitów na taką orbitę dla bardzo małych satelitów?
Może być to istotny kawałek portfolio misji takiej rakiety, obok oczywiście nieregularnej drobnicy na LEO (ok, mniejszej lub większej drobnicy ;) ).

Mam tu na myśli np taką platformę ESA (realizowaną przez niemieckie OHB) o nazwie SmallGEO. W minimalnej konfiguracji ma to chyba 2 tony masy - jeśli okaże się to konkurencyjnym rozwiązaniem, to możliwe, że ktoś wpadnie na pomysł budowy platformy o masie 1,5 tony. A to już w zasięgu Cyklona oraz wielu państw ( w tym i Polski?  8) ) jako "taniego" i "szybko-dostępnego" produktu.
Da się zejść poniżej 1,8t nawet na obecnych busach, np. GeoStar-2. Indie strzelały na GTO jeszcze mniejsze ładunki używając PSLV. W wypadku przyszłych konstrukcji trudno powstrzymać się przed myślą o wykorzystaniu napędów jonowych. Oszczędności masowe względem konwencjonalnego napędu, oszczędności w budżecie dV ze względu na inklinację początkowej orbity, mały satelita mogący zabrać więcej ładunku użytecznego...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 12, 2013, 22:12 »
Czyli generalnie podsumowując Brazylijczycy mają asa w rękawie w postaci lokalizacji na port kosmiczny położony blisko równika. Niestety chyba na razie będą pompować kasę w organizację Mistrzostw :P No ale mistrzostwa przyjdą i przeminą, a wtedy... port kosmiczny wciąż będzie stał :P Zdaje się, że obecnie start Cyklona-4 przewidywany jest na 2014 rok, zgadza się?

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 24, 2013, 13:24 »
jeszcze mają Igrzyska Olimpijskie w 2016r heh, Brazylia przypomina mi w tym momencie troszkę Związek Radziecki pod względem rozwoju i rozgłosu, wszystko chcą robić byleby stać się w oczach świata budującym mocarstwem :D
pod względem rozwoju kosmicznego jestem zadowolony, jest konkurencja przynajmniej :D
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 24, 2013, 14:01 »
jeszcze mają Igrzyska Olimpijskie w 2016r heh, Brazylia przypomina mi w tym momencie troszkę Związek Radziecki pod względem rozwoju i rozgłosu, wszystko chcą robić byleby stać się w oczach świata budującym mocarstwem :D
pod względem rozwoju kosmicznego jestem zadowolony, jest konkurencja przynajmniej :D
           ... male podsuowanie tego, co sie dzieje u brazylijczykow z okazji dziesiecilecia tragedii w Alcantara: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=pt&tl=en&u=http%3A%2F%2Fbrazilianspace.blogspot.com%2F2013%2F08%2F10-anos-depois-do-acidente-o-cla.html&sandbox=1
Z powazaniem
                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23256
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 24, 2013, 15:44 »
jeszcze mają Igrzyska Olimpijskie w 2016r heh, Brazylia przypomina mi w tym momencie troszkę Związek Radziecki pod względem rozwoju i rozgłosu, wszystko chcą robić byleby stać się w oczach świata budującym mocarstwem :D
pod względem rozwoju kosmicznego jestem zadowolony, jest konkurencja przynajmniej :D

Brazylia należy do tzw. państw BRICS - Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Południowa Afryka, charakteryzujących się dużym rynkiem wewnętrznym i szybkim rozwojem gospodarczym w ostatnich kilku/nastu latach. No i tak przy okazji każde państwo BRICS ma jakiś (mniejszy/większy) program kosmiczny, który także powinien doświadczyć rozwoju w następnych latach. 

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5273
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 26, 2013, 14:33 »
Pierwszy start Cyklona-4 spodziewany jest obecnie w końcu roku 2015...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 26, 2013, 19:25 »
Pierwszy start Cyklona-4 spodziewany jest obecnie w końcu roku 2015...

Jednak są też dobre (względnie) wiadomości - oba kraje uczestniczące w projekcie rakiety Cyklon-4 już przeznaczyły dodatkowe środki, których zabrakło w toku przygotowań. Więcej na parabolu.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 773
  • per aspera ad astra
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 10, 2019, 13:44 »
Chyba pora odgrzebać wymarłego dinozaura :)

Projekt brazylijskiego portu lotniczego na ukończeniu, a według deklaracji niedługo również niewielkie rakietki zdolne wynosić mikrosatelity.

https://www.reuters.com/article/us-space-brazil-usa/brazil-space-station-open-for-small-satellite-business-idUSKCN1LV007

Do tego z pomocą amerykańskiej firmy chcą mieć na orbicie satelitę, w pełni opartą o własne techonologie

https://www.geekwire.com/2018/spaceflight-signs-brazil-amazonia-1-satellite-launch-indian-rocket-2020/

"It’s the first Earth observation satellite to be completely designed, integrated, tested and operated by Brazil."



« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2019, 13:47 wysłana przez Tantal »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2019, 14:00 »
Warto przypomnieć, ze od dawna budują satelity we współpracy z Chinami np.: https://pl.wikipedia.org/wiki/China-Brazil_Earth_Resources_Satellite
A  pracował przy nich obecny główny konstruktor Chang'e 3 i 4 Sun ZeZhou (孙泽洲).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2019, 14:13 wysłana przez ah »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Brazylijski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2019, 14:00 »