Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 587208 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1320 dnia: Styczeń 19, 2018, 20:51 »
Ciekawa ta zmiana załogi, dość niespodziewana! Ciekawe co się stało!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1321 dnia: Styczeń 19, 2018, 21:16 »
Hmm, chyba byly juz przypadki: niespodziewanego wyjazdu, brak kasy w przypadku turystow, przekrocznie regulaminu (nie pamietam juz kto tam chcial wiedziec za duzo), kwestie zdrowotne  itp. To juz pewnie ktos bardziej obeznany z tematem dopowie reszte ...
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2018, 21:25 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1322 dnia: Styczeń 19, 2018, 22:37 »
A w ogóle czy jakoś w tym lub przyszłym roku nie powinna nas czekać kolejna roczna misja na ISS? Może stanie się to przy okazji opóźnienia lotów załogowych Dragona i CST-100?

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1323 dnia: Styczeń 20, 2018, 10:32 »
Kolejna roczna misja będzie rozważana dopiero jak na dobre rozpoczną się operacyjne loty Commercial Crew. Czuję, że to nie będzie wcześniej, niż w 2020 roku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1323 dnia: Styczeń 20, 2018, 10:32 »

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1324 dnia: Styczeń 20, 2018, 11:46 »
Nawiązując króciutko do ostatniego pesymistycznego fragmentu, można optymistycznie wskazać na jeszcze jedną szansę dla amerykańskich astronautów: stacja Bigelowa. Bigelow czeka ze swoją stacją na wprowadzenie do służby Starlinera i Dragona, a jak już do tego dojdzie, to myślę, że szanse na pomyślną eksploatację B-330 będą niemałe (od 2020?). Bigelow jest obecnie uskrzydlony sukcesem BEAM-a, który zaowocował przedłużeniem kontraktu z NASA i perspektywą dalszych, a także uznaniem NASA dla jego prac w ramach NextSTEP-2.

No to ja jednak pozostanę bardziej przy pesymizmie, niż przy optymizmie.
Nie sprawia mi to bynajmniej przyjemności, ale nie potrafię uwolnić się od realistycznego (w moim przekonaniu) spojrzenia.
Pamiętam jak Garrett Reisman (były astronauta NASA, zatrudniony w SpaceX) w maju 2013 mówił: „we believe we can do first Dragon flight test with crew on board in mid-2015”.
I co?
Optymista powie, że jest postęp, bo Reisman mówił, że lot odbędzie za dwa lata (od czasu wypowiedzi), a teraz start załogowego Dragona przewiduje się już tylko 12 miesięcy od chwili, kiedy tu o tym mówimy.
Ale realista (pesymista) powie, jesteśmy już 4 i pół roku po deklaracji Reismana oraz 2 i pół roku po wskazanym przez niego terminie … i ciągle jesteśmy na ziemi.

NIE BĘDZIE żadnych prywatnych lotów (ani PRZYSZŁYCH prywatnych ZAŁÓG), dopóki NASA nie przetestuje Dragona, czy innych komercyjnych statków i dopóki NASA nie zacznie ich rutynowo (i bezproblemowo) używać do obsługi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Dopiero wtedy będą mogły zacząć się prywatne loty, na które będzie trzeba jeszcze zgromadzić fundusze, zbudować lub przygotować do wykorzystania wcześniej użyty sprzęt, wyszkolić lub przygotować załogę oraz nieprofesjonalnych uczestników.

A co do Bigelowa „uskrzydlonego sukcesem BEAM-a”, to w ramach turystyki kosmicznej podam przykład trochę suborbitalny, czyli Virgin Galactic.
Czy pamiętamy, że Ansari X Prize została zdobyta ponad TRZYNAŚCIE LAT TEMU?
Wtedy turystyka (prawie) kosmiczna wydawała się taka prosta.
Cóż to za problem - zbudować trochę większy samolocik suborbitalny.
Wzór jest. Sprawdzona technologia jest.
Są setki, czy nawet tysiące zapisanych w kolejce chętnych, którzy wpłacili już zaliczki i przedpłaty, czyli pieniądze są.
I co? Mamy na koncie dwie katastrofy, redukcje planowanych możliwości technicznych i teraz już siódmy (!) lot ślizgowy ze zbiornikiem z wypuszczaną wodą symulującą zużywanie paliwa rakietowego.
I jak tu po trzynastu latach być optymistą?

NewMan

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1325 dnia: Styczeń 20, 2018, 18:40 »
No to ja jednak pozostanę bardziej przy pesymizmie, niż przy optymizmie. [...]

Użyłem w swoim poście słów "optymistycznie" i "pesymistycznie" upraszczając sprawę. Bardziej niż o nadzieje chodziło mi o wskazanie potencjalnych możliwości, których realizacja jest realna z nie za niskim prawdopodobieństwem (którego oczywiście nie da się obiektywnie wyznaczyć).

Z drugiej strony wszystko jest niepewne. Wystarczy jeden nieudany lot załogowego Sojuza (odpukać...), czego prawdopodobieństwo jest znacząco wyższe niż zero, a całe te wyliczenia szans drastycznie wezmą w łeb. To nie znaczy, że nie należy ich robić.

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1326 dnia: Styczeń 21, 2018, 12:24 »
W 2017 z rosyjskiego oddziału kosmonautów odeszło 5 kosmonautów weteranów – S.Wołkow (3 loty), G.Padałka (5 lotów), S.Rewin (1 lot), A.Samokutiajew (2 loty) oraz M.Kornijenko (2 loty, w tym 1 roczny).
M.Kornijenko, który w grudniu 2017 przeszedł na funkcję „managerską” jest jeszcze wymieniany na liście „aktualnych kosmonautów” na stronie internetowej rosyjskiego Centrum Przygotowań Kosmonautów.

Tak na początku 2018 Rosja ma 26 kosmonautów w oddziale kosmonautów Centrum Przygotowań Kosmonautów oraz 2 w Korporacji Rakietowo-Kosmicznej „Energia”.
Właściwie od 2014, kiedy to po raz ostatni wymieniano tych dwóch – A.Kaleri’ego i P.Winogradowa – jako zdolnych (pod względem medycznym) do lotów kosmos, nie ma o nich nowych wiadomości, niemniej różne źródła internetowe ciągle klasyfikują ich jako „aktywnych” kosmonautów.
Jednak biorąc pod uwagę ich wiek (64 lata Winogradowa i 61 lat Kaleri’ego), ich możliwości aktywnego uczestniczenia w PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH są chyba iluzoryczne.

Decyzja o czasowym zredukowaniu załogi rosyjskiego segmentu spowodowała, że w 2017 w kosmos poleciało tylko CZTERECH Rosjan: F.Jurczychin po raz piąty, S.Riazanskij i A.Misurkin po raz drugi oraz A.Szkaplerow po raz trzeci.

Brak możliwości lotów kosmonautów nowicjuszy i wspomniane odejście z oddziału pięciu doświadczonych kosmonautów doprowadziło do sytuacji, że obecnie w oddziale kosmonautów Centrum Przygotowań Kosmonautów jest 13 kosmonautów doświadczonych i 13 nowicjuszy.

Spośród weteranów, to jeden poleciał w kosmos 5 razy,
dwóch poleciało 3 razy,
siedmiu poleciało 2 razy
i trzech 1 raz.
Do liczby weteranów można ewentualnie dodać tych dwóch kosmonautów z „Energii” (którzy mają za sobą pięć i trzy loty), ale ich doświadczenie nie będzie już praktycznie wykorzystane.

Wydłuża się natomiast czas oczekiwania na lot kosmonautów nowicjuszy: N.Tichonow czeka na lot od 2006, pięciu czeka od 2010, sześciu kolejnych od 2012, a M.Ajmachanow od 2014 (licząc od uzyskania rosyjskiego obywatelstwa) lub od 2005 (jeśli liczyć od przeszkolenia jako kandydata z Kazachstanu).

Rosja zamierza powrócić do trzyosobowej obsady swojego segmentu Stacji w drugiej połowie 2018.
W związku z tym w 2018 w składzie PRZYSZŁYCH ZAŁÓG czterech Sojuzów poleci PIĘCIU kosmonautów.
A co potem?
Na najlepiej na świecie poinformowanej stronie - „Loty kosmiczne” – znajduje się informacja, że w 2019 mają polecieć trzy statki Sojuz MS – nr 12 w marcu, nr 13 w maju i nr 14 we wrześniu.
Niestety ani „NASASpaceflight”, ani „Novostki kosmonavtiki” nie potwierdzają jeszcze tej informacji i ciągle podają dwa Sojuzy w 2019 – w marcu i we wrześniu.

To ile tych Sojuzów będzie?
Do 2018 (włącznie) były i są produkowane cztery Sojuzy rocznie.
Od 2019 (czyli od rezygnacji Amerykanów z korzystania z Sojuzów w związku z wejściem do użytkowania własnych statków załogowych) mają być produkowane tylko dwa Sojuzy rocznie.
Zawsze informowano że cykl produkcyjny statku Sojuz wynosi około dwóch lat.
Teoretycznie jest już mniej niż dwa lata do startów Sojuzów planowanych na 2019.
Pytanie, czy korporacja Energia jest w stanie przygotować Sojuzy trochę szybciej?
Technologicznie pewnie tak.
Skoro od 2009 buduje cztery Sojuzy w każdym roku, to pewnie da radę zbudować i trzeciego w kolejnym roku.
Ale jak to będzie finansowane?
NASA nie ma już pieniędzy na kupienie miejsca w dodatkowym Sojuzie.
Dodatkowe miejsca w Sojuzach MS-06 i MS-08 (i dodatkowe miejsca w 2019) zostały przecież sfinansowane z umorzenia długu, jaki Boeing miał u Energii.
No ale z umorzenia długu raczej trochę trudno sfinansować budowę nowego statku.
Musimy więc trochę poczekać na wyjaśnienie tych kwestii.

Na razie wiemy tylko, że w przyszłych załogach Sojuzów MS-12 i MS-13 (niezależnie od tego, w których miesiącach wystartują) znajdą miejsca TRZEJ rosyjscy kosmonauci.

Możemy podzielić rosyjskich kosmonautów na trzy kategorie:

Pierwsza to dwóch kosmonautów (A.Misurkin i A.Szkaplerow), którzy wystartowali w 2017 i obecnie pracują na pokładzie Stacji.

Druga to kosmonauci, którzy są przydzieleni do załóg Sojuzów, które polecą w kosmos w 2018 oraz ci, którzy są wymieniani jako prawdopodobni do startów w 2019.
Jest to pięciu trzech doświadczonych: O.Artiemjew, A.Owczynin i O.Kononienko oraz O.Skripoczka i A.Skworcow,  oraz trzech nowicjuszy: S.Prokopiew, N.Tichonow i A.Babkin.
Tichonow jest ostatnim z naboru 2006, który jeszcze nie był w kosmosie; Prokopiew i Babkin są pierwszymi wyznaczonymi z naboru 2010.

Trzecia kategoria to kosmonauci, którzy nie mają obecnie nawet przypuszczalnego przydziału do najbliższych lotów.

Wśród nich jest sześciu doświadczonych kosmonautów – dwóch pięćdziesięciolatków i czterech czterdziestolatków.
Ponadto dziesięciu nowicjuszy –z wyjątkiem pięćdziesięciolatka Ajmachanowa, to sami trzydziestolatkowie.

Oznacza to, że w oddziale kosmonautów CPK jest dużo nowicjuszy.
Najchętniej (choć oczywiście nie zawsze) stosowaną praktyką było, aby kosmonauta nowicjusz w pierwszy lot leciał jako drugi w załodze obok doświadczonego kosmonauty.
Uda się zastosować taki skład w załogach Sojuzów MS-10 i MS-12 – nowicjusze Tichonow i Babkin będą inżynierami pokładowymi.
Ale w załodze Sojuza MS-09 nowicjusz Prokopiew będzie jedynym Rosjaninem - od razu samodzielnym dowódcą statku kosmicznego.

A zwracam uwagę na tą sporą liczbę niedoświadczonych kosmonautów w świetle tego, że w Rosji jest prowadzony kolejny nabór do oddziału kosmonautów.
W grudniu 2017 zakończono przyjmowanie zgłoszeń.
Proces selekcji ma być zakończony do końca czerwca 2018.
CPK zamierza wybrać od 6 do 8 kandydatów.
Oczywiście wszyscy będą nowicjuszami.

c.d.n.
Newman


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1327 dnia: Styczeń 22, 2018, 00:09 »
Kolejna roczna misja będzie rozważana dopiero jak na dobre rozpoczną się operacyjne loty Commercial Crew. Czuję, że to nie będzie wcześniej, niż w 2020 roku.

Rozważania sprzed roku związane z opóżnieniem certyfikacji nowych amerykańskich statków załogowych mogą wymusić wcześniejszą roczna wyprawę.

NASA developing contingency plan for commercial crew delays
by Jeff Foust — February 16, 2017

According to the GAO report, NASA and Roscosmos are discussing one option where they would repeat the “year in space” experiment of 2015 and 2016, when NASA astronaut Scott Kelly and Roscosmos cosmonaut Mikhail Kornienko spent nearly one year on the ISS. A second one-year mission, starting in late 2018, would eliminate NASA’s need for one seat in mid-2019 as that astronaut would remain on the station until late 2019.

http://spacenews.com/nasa-developing-contingency-plan-for-commercial-crew-delays/

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1328 dnia: Styczeń 22, 2018, 17:16 »
Na stronie: http://gctc.ru/main.php?id=4067 podano informację, że od 22.01.2018 rozpoczęła trening w Gwiezdnym miasteczku astronautka Jessica Meir (została oficjalnie przedstawiona w centrum) z grupy NASA 21.

Szkolenie ma trwać do maja 2019 roku i ma być w załodze dublerów dla 60/61 stałej załogi MSK.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1329 dnia: Styczeń 22, 2018, 22:33 »
Over the weekend, an online petition popped up urging for NASA to reinstate Jeanette Epps. Around the same time, her brother made a post on Facebook (since marked private) that claimed her removal was due to "racism and misogynist [sic] in NASA."

Epps on Monday (Jan. 22) responded to an email from the Washington Post saying that she could not comment on her brother's post or the reason for the crew change and clarified that neither she nor anyone in her family created the petition.

    Epps said that she did not have a medical condition or family problem that would have prevented her from participating in the mission and that her overseas training in Russia and Kazakhstan had been successful.

    NASA likewise declined to comment about Henry Epps's post but provided a statement saying, "Diversity and inclusion are integral to mission success at NASA and we have a diverse astronaut corps reflective of that approach."

więcej:
1) https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2018/01/22/nasa-pulled-this-astronaut-from-a-space-station-crew-her-brother-blames-racism/
2) http://www.collectspace.com/ubb/Forum38/HTML/002137.html
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1330 dnia: Styczeń 23, 2018, 10:37 »
Corka emigranta z kuby wygrala, ciekawe czemu ... ? Wzgledy merytoryczne, hmm, nie. Polityczne ... moze?
Kuba wlasnie chyba bedzie miala  swojego "Mazowieckiego": https://translate.google.fi/translate?hl=pl&sl=es&u=http://www.eluniversal.com.mx/mundo/cuba-se-prepara-para-la-salida-de-raul-castro&prev=search
Z powazaniem
                                                                                      Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, 10:57 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1331 dnia: Styczeń 23, 2018, 19:37 »
http://www.gctc.ru/main.php?id=4069

Dzisiejsze posiedzenie Głównej Komisji Medycznej w Gwiezdnym miasteczku postanowiło dopuścić medycznie do lotu kosmonautów Olega Artiemjewa i Aleksieja Owczynina.

Przy okazji opublikowano najnowszy portret Olega w skafandrze Sokoł, na którym umieszczono oficjalny emblemat załogi Sojuza MS-08 i zmodyfikowany emblemat wraz z nazwiskiem Sereny Auñón-Chancellor załogi 56 MSK:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1332 dnia: Styczeń 23, 2018, 22:13 »
Do końca ekspedycji 54 na MSK pozostał jeszcze ponad miesiąc, ale już pokazał się portret całej planowanej załogi ekspedycji 55 MSK jak w załączniku:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1333 dnia: Styczeń 24, 2018, 02:13 »
Członkowie Ex 56/57 trenowali zachowanie się w sytuacji awaryjnej spowodowanej  uwolnianiem się  amoniaku na ISS.

Экипаж МКС-56/57 отработал действия при выбросе токсичных веществ
23 января 2018

Сегодня у основного экипажа МКС-56/57 прошла заключительная «аварийная тренировка». На этот раз космонавт «РОСКОСМОСа» Сергей Прокопьев, астронавт ЕКА Александр Герст и астронавт НАСА Серина Онон-Чэнселлор отрабатывали действия при выбросе аммиака в атмосферу станции. (...)



http://www.gctc.ru/main.php?id=4070

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1334 dnia: Styczeń 24, 2018, 16:24 »
W związku ze znanymi wymianami w załogach Sojuza MS-09/MS-11 pojawiły się nowe wersje emblematów przyszłych załóg MSK. Dla porównania podaję wersję pierwotną i najnowszą. Z tych nowych plików wynika, że zmiana została przygotowana już na początku grudnia 2017 roku, a ogłoszona przez NASA 18.01.2018 choć Roskosmos już 16.01.2018 opublikował zdjęcia nowego składu załogi Sojuza MS-09.

Emblemat załogi 56 (wersja stara od lewej + wersja nowa):



Emblemat załogi 57 (wersja stara od lewej + wersja nowa):



Emblemat załogi 58 (wersja stara od lewej + wersja nowa):

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2018, 16:26 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #1334 dnia: Styczeń 24, 2018, 16:24 »