Autor Wątek: Swarm (kompendium)  (Przeczytany 25731 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:37 »
System AOCS może pracować w czterech trybach nominalnych. W trybie usuwania momentu pędu (Rate Damping Mode - RDM) używane są dane z FGM. Systemem wykonawczym jest CGPS. W czasie stosowania tego trybu początkowe tempo rotacji satelity wokół wszystkich osi wynosi 5°/s (15°/s po odzieleniu od górnego stopnia rakiety). Następnie w ciągu 70 minut jest zmniejszane do mniej niż 0.2°/s. W trybie pozycjonowania z małą precyzją (Coarse Pointing Mode - CPM) używane są sensory CESS. Do zmian orientacji używane używane są podsystemy MTQ i CGPS. Ten tryb jest używany po przejściu w stan bezpieczny i pozwala na uzyskiwanie orientacji bezpiecznej pod kątem energetycznym i termicznym. Błąd pozycjonowania na Ziemię wynosi mniej niż 19 stopni w osi przechylenia i mniej niż 17 stopni w osi pochylenia. Błąd pozycjonowania w osi odchylenia jest  mniejszy od 44 stopni przy wysięgniku złożonym i 32 stopni przy wysięgniku rozłożonym.  W tym trybie silniki są uruchomione przez około 500 sekund w trakcie każdego obiegu, co powoduje zużycie około 350 g gazu na dzień. W trybie pozycjonowania precyzyjnego (Fine Pointing Mode - FPM) używane są sensory STR i GPSR. Do uzyskiwania odpowiedniej orientacji przestrzennej służą głównie zwojnice MTQ. Tryb ten jest używany w trakcie normalnych pomiarów naukowych. Błąd pozycjonowania jest mniejszy od 5 stopni w osiach przechylenia i odchylenia oraz mniejszy od 0.2 stopnia w osi pochylenia. Błąd stabilności pozycjonowania jest mniejszy od 0.1°/s. Dzięki wysokiej wydajności MTQ (około 25%) użytkowanie silników w tym trybie jest zminimalizowane. W trakcie każdego obiegu są one uruchamiane około 4 razy. Czas ich pracy na każdej orbicie jest mniejszy od 8 sekund, co powoduje zużycie mniej niż 5.6 g gazu na dzień. W trybie kontroli orbity (Orbit Control Mode  OCM) używane są sensory STR i GPSR oraz zwojnice MTQ, podobnie jak w trybie FPM. Ponadto używane są silniki OCT do przeprowadzenia manewrów zmiany szybkości.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:38 »
System komputerowy satelity jest oparty na komputerze pokładowym (Oboard Computer - OBC) znajdującym się w pojedynczej jednostce na przednim panelu dolnym. Jego komponenty są podwojone. OBC odbiera dane z sensorów nawigacyjnych i kontroluje systemy wykonawcze AOCS, kontroluje pracę jednostce elektroniki instrumentów naukowych, zarządza pracą PCDU i systemu nadawczo - odbiorczego, wykonuje funkcje diagnostyczne oraz pozwala na wykonywanie komend. Satelita posiada dwa rejestratory jednoczęściowe (Solid-State Recorder - SSR) o łącznej pojemności 16 gigabitów. Pozwalają one na zapisywanie 1.8 gigabita danych naukowych generowanych każdego dnia oraz danych inżynieryjnych. Systemy inżynieryjne satelity używają magistrali danych 1553 a instrumenty naukowe - RS-422.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:38 »
System komunikacyjny pracuje w paśmie S. Obejmuje dwie anteny pasma S (2 GHz) oraz system nadawczo - odbiorczy (Tracking, Telemetry and Control Unit - TTC). Jedna z anten znajduje się na centralnej listwie struktury mechanicznej a druga - na małym wysięgniku na przednim panelu dolnym. TTC znajduje się na wewnętrznej stronie przedniego panelu dolnego. Szybkość komunikacji w łączu satelita - Ziemia wynosi 6 Mbps a w łączu Ziemia - satelita - 4 kbps. Dane naukowe są wysyłane raz dzienne do stacji w Kirunie w Szwecji.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:38 »
Temperatura wewnętrzna jest utrzymywana pasywnie. Zewnętrzna powierzchnia satelity jest pokryta wielowarstwową izolacją termiczną. Czas lokalny podczas misji dryfuje, tak więc wszystkie ściany satelity za wyjątkiem ściany skierowanej w stronę zenitu są wystawiane na działanie światłą słonecznego przez długie okresy czasu w trakcie jej trwania. Przez okres kilku dni w roku zaćmienia praktycznie nie występują. Dzięki temu nagrzewanie przez słońce wystarcza do zapewnienia właściwej temperatury wewnętrznej. Prawie wszystkie komponenty satelity znajdują się w jego wnętrzu. Większość z nich nie wymaga stosowania dodatkowych grzejników do osiągnięcia stabilnego zakresu temperatur. Zmiany temperatury związane ze zmiennością orbity są mniejsze od 5°C. Anteny mogą pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur, tak więc nie wymagają aktywnej kontroli temperatury. Kontrola temperatury wysięgnika DBA jest również pasywna. Magnetometry VFA i ASM są pokryte bardzo wydajną izolacją termiczną.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:38 »

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:39 »
WYPOSAŻENIE

W skład instrumentów naukowych satelitów Swarm wchodzą:
- magnetometr wektorowy (Vector Field Magnetometer - VFM);
- absolutny magnetometr skalarny (Absolute Scalar Magnetometer - ASM);
- instrument do pomiarów pola elektrycznego (Electrical Field Instrument - EFI);
- przyspieszeniomierz (Accelerometer - ACC);
- retrorefletor laserowy (Laser Retro Reflector - LRR).

Instrumenty VFM i ASM znajdują się na wysięgniku DBA, EFI - na panelu przednim, ACC - wewnątrz satelity na panelu dolnym środkowym, a LRR - na panelu górno - bocznym.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:40 »
VFM

Magnetometr wektorowy jest głównym instrumentem naukowym satelitów Swarm i jednym z ich dwóch magnetometrów. Dostarcza precyzyjnych pomiarów pola magnetycznego Ziemi kluczowych dla programu naukowego misji.

 Instrument VFM składa się  z dwóch elementów - sensora (Vector Filed Magnetomneter Sensor Unit - VFMSU) znajdującego się na ławie optycznej OB na środku wysięgnika DBA oraz jednostki elektroniki (Vector Filed Magnetomneter Electronics Unit - VFME) znajdującej się wewnątrz satelity, na środkowym panelu dolnym. Są one połączone kablem o długości 12 metrów, średnicy 8 mm i masie 100 g/m. Ława optyczna mechanicznie łączny sensor z głowicami szperacza gwiazd systemu nawigacyjnego satelity. Tym samym dane ze szperacza dostarczają bardzo precyzyjnego układu odniesienia względem którego określona jest orientacja mierzących wektorów pola magnetycznego, Całkowita masa urządzenia wynosi 1 kg a pobór mocy - 1 W. Instrument może pracować w zakresie temperatur od -20ºC - +40ºC. Może również pozostawać sprawny w temperaturze od -40ºC do +50ºC. Przesunięcie w pomiarach pola magnetycznego wywołane przez temperaturę jest bliskie zeru w przypadku VFMSU i bliskie 0.1 nT/ºC w przypadku VFME. Czynnik skalujący dla tych dwóch podjednostek wynosi odpowiednio około 10 ppm/ºC i 2 ppm/ºC.

Konstrukcja instrumentu bazuje na wcześniejszych magnetometrach używanych do badań pola magnetycznego Ziemi podczas misji Ørsted, Astrid-2 (szwedzki satelita wystrzelony 12 października 1998 r  i działający do 24 lipca 1999 r), CHAMP i SAC-C. Zakres pracy urządzenia wynosi +/-65536 nT. Dostarcza ono pomiarów wektorów pola magnetycznego z częstotliwością próbkowania 50 Hz. Dokładność pomiarów dla każdego komponentu pola magnetycznego (mierzone wzdłuż każdej osi) wynosi 0.3 nT w całym zakresie. Precyzja jest lepsza od 50 pTrms. Liniowość jest lepsza od 1 ppm (120 dB). Termiczna długoterminowa stabilność instrumentu jest lepsza od 0.28 nTRMS, co zostało zademonstrowane podczas misji Ørsted trwającej ponad 10 lat. Poziom szumu jest mniejszy od 50 nTRMS w paśmie częstotliwości 0.01 - 10 Hz. Wartość szumu przy 1 Hz to 6.6 pT*Hz^1/2. Teoretycznie odpowiada to rozdzielczości kątowej lepszej od 1 sekundy kątowej.

FVM jest magnetometrem transduktorowym. Jego sensor VFMSU jest identyczny z sensorami magnetometrów satelitów Ørsted, CHAMP i SAC-C. Ma on postać sfery o średnicy 82 mm i masie 280 g. Pobór mocy wynosi około 250 mW. Sfera złożona jest z trzech elementów transduktorowych. Do pomiarów pola magnetycznego w jednej osi jest używany pierścień wykonany z amorficznego, łatwo magnesowalnego materiału o bardzo niskim szumie (10 - 20 pTrms) i bardzo wysokiej stabilności (lepszej od 0.05 nT). Wokół takiego rodzenia nawinięta jest zwojnica - kompaktowa zwojnica sferyczna (Compact Spherical Coil - CSC). Przez zwojnicę przepuszczany jest zmienny prąd elektryczny. Powoduje on wygenerowanie pola magnetycznego w rdzeniu. Ma ono znaną wartość. Mierzone zewnętrzne pole magnetyczne zaburza symetrię pola indukowanego. Pomiary wynikowego pola magnetycznego są wykonywane dzięki drugiej zwojnicy - kompaktowej zwojnicy detekcyjnej (Compact Detector Coil - CDC) otaczającej rdzeń od wewnętrznej strony półsfery. Prąd w zwojnicy SCS jest kontrolowany tak, że na zwojnicy CDC utrzymywane jest zerowe pole magnetyczne. Umożliwia to obliczenie natężenia zewnętrznego pola magnetycznego. Prąd w CSC jest mierzony i ucyfrawiany przez konwerter analogowo - cyfrowy (Analog to Digital Converter - ADC), co stanowi surowy sygnał z sensora. Cały sensor mierzy pole magnetyczne wzdłuż trzech osi. W tym celu zastosowano trzy elementy transduktorowe, ustawione prostopadle do siebie.

Montaż mechaniczny sensora jest  bardzo stabilny, dzięki czemu czynnik skalujący oraz odchylenia od prostopadłości osi pomiarowych są również bardzo stabilne. Sensor znajduje się na interfejsie wykonany z plastiku wzmocnionego włóknem węglowym (Carbon Fiber Reinforced Plastic - CFRP) o zerowym współczynniku rozszerzalności cieplnej. Ma on postać pierścienia. Od strony sensora jest powycinany na postać palców, dzięki czemu jego kształt adaptuje się do sensora podlegającego rozszerzaniu cieplnemu. Z drugiej strony jest on przymocowany do tuby z CFRP tworzącej ławę optyczną łączącą z głowicami szperacza gwiazd. Interfejs jest symetryczny obrotowo, co gwarantuje osiągnięcie doskonałej rozdzielczości kątowej.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:41 »
 Jednostka elektroniki VFME konwertuje zasilanie odbierane z sieci elektrycznej satelity, zasila sensor, odbiera i ucyfrawia sygnały dostarczane przez sensor, formatuje je i wysyła do systemu komputerowego satelity, a także monitoruje stan instrumentu i pozwala na wykonywanie komend. Jest zminiaturyzowana w stosunku do elektroniki magnetometrów używanych we wcześniejszych misjach badających pole magnetyczne Ziemi. Zajmuje ona pojedynczą obudowę o wymiarach 100 x 100 x 60 mm przymocowaną do panelu konstrukcyjnego satelity za pomocą czterech stopek. Ma masę 750 g. Pobór mocy wynosi około 1 W. VFME obejmuje dwa niezależne zestawy elektroniki, z których jeden jest zapasowy. Obsługa sensora może być przełączana między tymi dwoma zestawami. Jeden z nich jest zwykle wyłączony. Elektronika pracuje w pełni autonomicznie. Każda z jej jednostek jest odporna na promieniowanie o dawce większe od 100 kRad. Jej wiarygodność jest bardzo wysoka (ponad 99.9998%). Próbkowanie 24-bitowe jest wykonywane z częstotliwością 50 Hz.

Instrument VFM został opracowany przez Politechnikę Duńską (Danmarks Tekniske Universitet - DTU) z Kongens Lyngby.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:43 »
ASM

Absolutny magnetometr skalarny est jednym z dwóch magnetometrów satelitów Swarm. Jego celem jest dostarczenie pomiarów siły pola magnetycznego na potrzeby kalibracji magnetometru VFM. Pozwala to na utrzymywanie stałej całkowitej dokładności pomiarów pola magnetycznego w trakcie 4-letniej misji. Urządzenie jest instrumentem absolutnym, tzn. dostarczane przez niego pomiary są bardzo stabilne w czasie. Jednocześnie instrument może pracować jako magnetometr pola wektorowego dostarczając pomiarów komponentów pola magnetycznego wzdłuż trzech osi prostopadłych do siebie. Informacje te są uzyskiwane jednocześnie z pomiarami pola skalarnego po raz pierwszy w historii badań. Ich porównanie z pomiarami magnetometru VFM dostarczą przydatnych informacji na temat zachowania się magnetometru helowego podczas pomiarów pola wektorowego, istotnych podczas projektowania instrumentów dla kolejnych misji. Pozwoli to też na niezależną ocenę jakości danych z VFM. Dzięki precyzyjnemu zmierzeniu pozycji obu magnetometrów względem siebie dane te będą również przydatne do oceny stabilności wysięgnika DBA satelity. Ponadto pozwolą na wykonywanie wewnętrznej kalibracji ASM. Pomiary wektorów pola magnetycznego mają również potencjalne zastosowanie naukowe, które jednak nie wchodzi w zakres programu naukowego misji. Pomiary pola skalarnego o wysokich częstotliwościach również są potencjalnie przydane do niektórych badań magnetosfery Ziemi.

 W skład instrumentu ASM wchodzą dwie jednostki pomiarowe (Absolute Scalar Magnetometer Sensor Unit - ASMS) umieszczone na końcu wysięgnika DBA połączone z dwiema niezależnymi jednostkami elektroniki (Absolute Scalar Magnetometer Electronics Unit - ASME) umieszczonej na wewnętrznej stronie tylnego panelu dolnego konstrukcji mechanicznej satelity. Oba zestawy są niezależne od siebie. Jeden z nioch jest zwykle wyłączony i stanowi system zapasowy. Całkowita masa instrumentu wynosi 3 kg a pobór mocy - 5.3 W. Produkcja danych to 0.35 Mb na dzień. Instrument charakteryzuje się absolutną dokładnością lepszą od 0.3 nT (2 sigma) i rozdzielczością lepszą od 0.1 nT przy całkowitym zakresie pomiarów 15 000 - 65 000 nT. W trybie standardowym częstotliwość próbkowania wynosi 1 Hz a w trybie rozbłyskowym używanym do pomiarów poziomu szumu - 250 Hz.

Sensory ASMS znajdują się w cylindrycznych obudowach na końcu wysięgnika DBA. Są zainstalowane w ramie montażowej przymocowanej do klamry na końcu wysięgnika. Są otoczone wysokowydajną izolacją wielowarstwową. Pojedynczy sensor ma średnicę 40 mm i długości 60 mm. W konstrukcji mechanicznej sensorów i ramy użyto materiałów niemagnetycznych w celu ograniczenia zaburzeń pola magnetycznego. Główne komponenty tych elementów zostały wytworzone z polieterterketonu (Polyetheretherketone - PEEK), polimeru nie stasowanego wcześniej w lotach kosmicznych. Został on gruntownie przetestowany pod kątem przydatności w astronautyce. Niektóre wkręty w pobliżu komórki detekcyjnej również wykonano z PEEK. Ponadto niektóre kapturki podłączeń elektrycznych i szpile mocujące w silniku piezoelektrycznym zostały opracowane specjalnie na potrzeby instrumentu.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:44 »
 Instrument jest pompowanym optycznie magnetometrem helowym o zupełnie nowej konfiguracji. Jako medium sensoryczne używany jest hel pod niskim ciśnieniem. Zasada działania urządzenia jest oparta na paramagnetycznym rezonansie helu-4 na metastabilnym poziomie energetycznym 23S1. Przy obecności pola magnetycznego B0 ten poziom jest rozdzielany trzy podpoziomy, których poziomy energetyczne są rozdzielone na skute efektu Zeemana przez energię ΔE, która jest bezpośrednio proporcjonalna do przyłożonego pola magnetycznego, w tym wypadku pola magnetycznego Ziemi. Określenie rozdzielenia podpoziomów jest bezpośrednią metodą pomiaru pola magnetycznego B0. Jest to osiągane dzięki zjawisku rezonansu magnetycznego. Wprowadzenie zmiennego pola magnetycznego B1cos(2πνt) indukuje przejścia między tymi podpoziomami gdy częstotliwość ν jest zbliżona do częstotliwości Larmora ν0 zdefiniowanej przez zależność h*ν0 = ΔE. Działa to jak konwerter pola do częstotliwości z czynnikiem proporcjonalnym znanym jako promień żyromagnetyczny równym w tym wypadku γHe4 ≈ 28 GHz / T. Jednak taki rezonans, który prowadzi do wyrównania populacji podpoziomów Zeemana nie jest obserwowany bezpośrednio, ponieważ w normalnych warunkach równowagi termodynamicznej te populacje już na początku są prawie równe. Tak więc w skali makroskopowej rezonans nie indukuje wykrywalnej zmiany w stanie par helu. Tak więc wykorzystywany jest tu proces pompowania optycznego istotnie zmieniający rozmieszczenie atomów na tych trzech podpoziomach. Zasada tej metody opera się na zjawisku zachowywania momentu kątowego między atomami i fotonami. W tym wypadku komórka zawierająca hel jest naświetlana wiązką laserową o długości fali równej przejściu D0 (23S1 - 23P0). Prawdopodobieństwa przejścia, zależne od polaryzacji światła są generalnie różne dla tych trzech podpoziomów, tak więc ten proces prowadzi do mechanizmu selektywnej depopulacji. Z drugiej strony spontaniczne radiacyjne cofanie wzbudzenia helu działa z równym prawdopodobieństwem w kierunku wszystkich trzech podpoziomów metastabilnych, tak więc globalnie cykl pompowania prowadzi do redystrybucji która może znacznie odbiegać od dystrybucji zrównoważonej termodynamicznie. Rezonans jest wtedy znacznie łatwej wykrywalny, jest wzmocniony o czynnik rzędu 10^6. Ostatecznie detekcja rezonansu jest wykonywana poprzez pomiar intensywności światła przepuszczanego przez hel.  Jego zmiany wynikają z nakładających się dwóch sygnałów: ciągłego sygnału odzwierciedlającego ewolucję populacji podpoziomów Zeemana (detekcja wzdłużna), oraz modulacji zarówno pobudzenia RF jak i podwojenia jego wartości odzwierciedlającej ewolucję zgodności podpoziomów (detekcja poprzeczna). Tak więc źródło światła pełni dwie funkcje: pozwala na uzyskanie rozmieszczenia atomów zależnego od podpoziomów Zeemana znacznie różniącego się od rozkładu Boltzmanna, oraz na detekcję rezonansu.

W celu maksymalnego wykorzystania zdolności magnetometru skalarnego, w wypadku ruchowej platformy konieczne jest zastosowanie architektury w której zachowanie się instrumentu nie jest zależne od orientacji przestrzennej sensora, czyli pozwalającej na uzyskanie izotropowości. W tym celu konieczne jest uwzględnienie trzech procesów. Po pierwsze rozmieszczenie atomów na trzech podpoziomach 23S1 wyklinające z cyklu pompowania optycznego jest bezpośrednio zależne od orientacji θF względem statycznego pola magnetycznego B0 oraz polaryzacji lasera E0 (w przypadku zastosowanej tu polaryzacji linowej) lub kierunku propagacji wiązki k0 (w przypadku polaryzacji kołowej używanej w innych typach magnetometrów). Dla określonych kierunków (θF = 55 stopni w przypadku polaryzacji linowej) cykl pompowania optycznego nie zmienia równowagi termodynamicznej. W takich warunkach rezonans magnetyczny nie jest obserwowalny. Ponadto tylko komponent częstotliwości radiowej B1 prostopadły do pola magnetycznego B0 indukuje rezonujące przejścia pomiędzy podpoziomami Zeemana, co prowadzi do powstaniowa drugiego możliwego źródła wygaszania sygnału rezonansu. Po trzecie zastosowana metoda detekcji prowadzi do powstawania martwych stref w których pomiar amplitudy pola magnetycznego B0 nie może być uzyskany. Uzyskanie architektury izotropowej jest możliwe na kilka sposobów. W przypadku  ASM zastosowano pojedynczą komórkę rezonacyjną nie wymagającą stosowania permanentnej kontroli orientacji instrumentu. Użyta metoda opiera się na fakcie, iż dla liniowo spolaryzowanej wiązki pompującej amplituda sygnału rezonansu przy częstotliwościach 0 (ciągła absorpcja odpowiadająca schematowi detekcji wzdłużnej) i 2 ν0 osiągają wartości ekstremalne gdy kierunek polaryzacji E0 jest prostopadły do pola magnetycznego B0 i kiedy sygnał przy ν0jest równy zeru. Ten wymóg może być spełniony w dowolnej orientacji sensora względem pola magnetycznego: kontrola kierunku polaryzacji jest wykonywana poprzez rotację polaryzatora umieszczonego przed komórką, co jest znacznie łatwiejsze od obracania całego sensora. Ponadto ponieważ pole częstotliwości radiowej jest prostopadłe do statycznego pola magnetycznego (w celu uzyskania maksymalnej efektywności) użyte zostały zwojnice wzbudzające, dzięki którym pole RF jest równoległe do polaryzatora liniowego. Narzuca to kierunek polaryzacji światła E0. Dzięki temu magnetometr jest idealnie izotropowy. Do obrotu takiego sensora izotropowego zastosowano silnik piezoelektryczny. Zastosowanie tej technologii było wymuszone koniecznością użycia silnika pracującego z częstotliwością kilkuset kHz - znacznie ponad pasmem pomiarowym sensora oraz poniżej częstotliwości wzbudzającej odpowiadającej minimalnej częstotliwości pola magnetycznego której można się spodziewać podczas misji (około 500 kHz, co odpowiada około 17 μT). Ponadto taki silnik nie zawiera materiałów ferromagnetycznych, dzięki czemu nie generuje zaburzeń magnetycznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ znajduje się bardzo blisko komórki detekcyjnej z helem.

Skalarny magnetometr izotropowy może też wykonywać pomiary wektorów pola magnetycznego poprzez użycie informacji dostarczanych przez trzy nakładające się ortogonalne pola magnetyczne o niskiej częstotliwości (<50 Hz), generowane za pomocą trzech zwojnic. Zasadę działania można zilustrować za pomocą pojedynczego oscylującego pola magnetycznego Bω * cos ωt. Jeśli  Bω jest równoległe do B0, to mierzone pole BM wynosi BM = B0 + Bω * cos ωt. Jeśli jest ortogonalne w stosunku do B0 to mierzone pole BM wynosi  BM = (B0^2 + (Bω * cos ωt)^2)^1/2 ≈ B0 * (1 + 1/2 * (Bω / B0 * cos ωt)^2) , przy założeniu że Bω / B0 < 1 co występuje w przypadku pola magnetycznego Ziemi przy wartości Bω około 50 nT. Dlatego modulacja pola magnetycznego przy częstotliwości ω jest widoczna gdy pole modulujące jest równoległe do pola magnetycznego, ale nie gdy jest ortogonalne w stosunku do niego. Amplituda pola magnetycznego przy częstotliwości ω/2π jest faktycznie obrazem pola magnetycznego w kierunku modulacji magnetycznej.

W stosunku do magnetometrów Overhausera zastosowanych w misjach Ørsted i CHAMP, które okazały się częściowo niewystarczające proces pompowania optycznego zastępuje tutaj dynamiczną polaryzację jądrową. Jest to dużo wydajniejsza metoda polaryzacji, prowadzącą do uzyskania prawie całkowitej polaryzacji. Dzięki temu amplituda sygnału nie zależy od siły pola magnetycznego co pozwala na uzyskanie rozdzielczości rzędu 1 pT/ (Hz)^1/2 w całym zakresie pomiarowym. W przeciwieństwie do innych typów magnetometrów pompowanych optycznie wykorzystujących światło spolaryzowane kołowo, w ASM używane jest światło spolaryzowane liniowo. Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze silne oddziaływanie pomiędzy pompującą wiązką laserową a atomami helu może zmienić ich poziom energetyczny, powodują tzw. przesunięcie światła gdy długość fali światła pompującego jest rozstrajana z centralnej długości fali przejścia energetycznego helu. Użycie polaryzacji liniowej tłumi ten efekt, znacznie zwiększają dokładność instrumentu. Po drugie głównym czynnikiem wpływającym na zależność kątową pompowania optycznego w przypadku polaryzacji linowej jest kierunek polaryzacji wiązki laserowej. W przypadku polaryzacji kołowej głównym czynnikiem jest kierunek propagacji wiązki. Podczas projektowania instrumentu izotropowego jest znacznie łatwiej kontrolować kierunek polaryzacji liniowej niż przeprowadzać rotację całego sensora w celu jego prawidłowego dopasowania do kierunku pola magnetycznego. W tym wypadku izotropia jest uzyskiwana w prosty sposób, dzięki użyciu niemagnetycznego silnika piezoelektrycznego permanentnie kontrolującego kierunek polaryzacji i kierunek pola magnetycznego RF, tak że są one prostopadle do statystycznego pola magnetycznego.

Ponadto w stosunku do magnetometrów Overhausera u których konstrukcja wymusza zawarcie kompromisu między rozdzielczością a omnikierunkowością magnetometr helowy  zawsze działa w optymalny sposób dzięki zastosowaniu serwomechanizmów. Jednak wymusza to zastosowanie dedykowanego mechanizmu. Znacznie szersza linia rezonansu magnetometru helowego (bliska 70 nT w stosunku do mniej niż 7 nT w przypadku magnetometru Overhausera) redukuje wpływ niehomogenicznych pól magnetycznych w środowisku na pracę urządzenia. Ponadto zasada działania i architektura magnetometru tego typu sprawia, że jest on bardzo przydatny do pomiarów pół magnetycznych o niskich częstotliwościach.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:45 »
W skład sensora ASMSE wchodzą dwa moduły: rotor i stator. W skład rotora wchodzą następujące elementy: komórka wypełniona helem-4 pod niskim ciśnieniem (element detekcyjny); elektrody wysokich częstotliwości (HF) przykładające wyładowanie elektryczne do helu powodujące przejście części atomów z poziomu podstawowego 11S0 na poziom metastabilny 23S1; zwojnice RF przykładające pole RF do wzbudzonych atomów helu w celu indukowania rezonansu magnetycznego pomiędzy podpoziomami Zeemana poziomu metastabilnego 23S1; polaryzator liniowy którego rotacja pozwala na osiągnięcie optymalnych warunków pompowania optycznego helu-4; oraz retroreflektor odbijający światło wychodzące z komórki helowej ponownie do głowicy optycznej lasera. Zachowanie stałego kąta 90 stopni pomiędzy polaryzacją i kierunkami pola RF a otaczającym polem magnetycznym gwarantuje zachowanie całkowitej izotropowości sensora. Stator zawiera następujące komponenty: całkowicie amagnetyczny silnik piezoelektryczny używany do obracania rotora; rotujące transformatory  zapewniające bezdotykowe połączenie elektryczne z elektrodami HF i zwojnicami RF zintegrowanymi z rotorem; sensor temperatury (termistor); oraz trzy prostopadłe do siebie zwojnice wektorowe używane w czasie pomiarów wektorów pola magnetycznego do wytwarzania modulacji wektorowych nakładanych na pole statystyczne. Ponadto sensor zawiera głowicę optyczną lasera.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2015, 18:48 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:48 »
Każda jednostka elektroniki ASME znajduje się w pojedynczej prostopadłościennej obudowie o wymiarach 200 x 150 x 100 mm przymocowanej do panelu strukturalnego satelity za pomocą 6 stopek. Składa się  z dwóch modułów w postaci kart elektroniki umieszczonych jedna nad drugą: modułu lasera CV (CV-Laser Module); oraz modułu mieszanego (Mixed Card). Moduł lasera CV można podzielić na trzy podstawowe podsystemy: zasilacz (kartę CV) odbierający zasilanie z satelity (+28 V) i przekształcający je na woltaże wtórne (+/-5 V i +3.3 V) dostarczane do wszystkich obwód obwodów elektrycznych ASME; laser (Laser Fiber Assembly - LFA); oraz obwód interfejsów optycznych zawierający dwie fotodiody będące detektorami i ich wzmacniacze niskoszumowe, a także połączenia elektryczne z silnikiem piezoelektrycznym. Moduł mieszany zawiera główne obwody analogowe i cyfrowe i obsługuje większość interfejsów elektrycznych z sensorem i satelitą. W skład tego modułu wchodzą następujące elementy: główny rdzeń cyfrowy; interesy elektryczne i podłączenia używane podczas testów naziemnych; jednostki odbierające i obrabiające dane; generator pola RF, generator pola HF, system obsługujący laser, system obsługujący silnik piezoelektryczny oraz modulator zwojnic wektorowych.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:49 »
W czasie pracy instrumentu laser znajdujący się w ASME wysyła impulsy światła do głowicy optycznej położonej w obrębie sensora za pośrednictwem światłowodu. Głowica oświetla nimi polaryzator. Światło następnie przechodzi przez komórkę helową, wychodzi z niej, jest odbijane przez retroreflektor, przechodzi ponownie przez komórkę i polaryzator, trafia do głowicy optycznej, a następnie jest przekazywane do fotodetektora zawierającego dwie fotodiody w obrębie ASME. Sygnał z fotodiod jest wzmacniany przez dedykowany wzmacniacz i przesyłany do jądra cyfrowego do obróbki. System cyfrowy komunikuje się z układem informatycznych satelity i zegarem GPS za mocą seryjnego interfejsu Rs422. Generator pola RF jest połączony ze zwojnicą RF w obrębie sensora za pomocą pojedynczego kabla współosiowego. Podobnie generator pola HF łączy się z elektrodami HF za pomocą pojedynczego kabla współosiowego (f ok. 11 MHz). Modulator zwojnic wektorowych łączy się z nimi za pomocą 6 izolowanych kabli. System obsługujący silnik piezoelektryczny łączy się z nim za pośrednictwem 4 izolowanych kabli (f w zakresie 50-55 kHz). Termistor jest połączony bezpośrednio z rdzeniem cyfrowym za pomocą 2 izolowanych kabli.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:50 »
 W skład lasera LFA wchodzi dioda pompująca (Pump Dione); multiplekser rozdzielający długość fali (Wavelength Division Multiplexer - WDM); siaka Bragga (Fiber Bragg Grating - FBG) wzbogacona Yb, izolator optyczny i rozdzielacz wiązki. Dioda pompująca wytwarza światło o długości fali 980 nm. Jest ono dostarczane do WDM, który wytwarza z niej dwie wiązki - 1082.908 nm i 980 nm. Wiązka 980 nm trafia do FBG i nie jest używana. Wiązka 1082.908 nm trafia do izolatora optycznego a następnie do rozdzielacza wiązek. Rozdzielacz wytwarza z niej dwie wiązki. 80% wiązki pierwotnej trafia do głowicy lasera w obrębie sensora, a 20%  jest używane do zredukowania szumu. Redukcja szumu jest wykonywana dzięki wykrywaniu  fluktuacji sygnału wyjściowego z lasera o niskich częstotliwościach za pomocą dedykowanej fotodiody. Dzięki temu niwelowany jest dryf termiczny, a długość fali 1082.908 nm może być zachowywana stale pomimo braku chłodzenia. Zastosowanie chłodziarki Peltiera znacznie zwiększyłoby pobór mocy.

LFA jest zainstalowany we wnętrzu ASME za pomocą tytanowego mostka, sprężyn stożkowych (podkładek Bellevillea) i elastomerów o odpowiedniej grubości i twardości oraz niskiej emisji gazów po starcie. Tym samym jest w pełni odporny na wibracje w czasie startu.

Instrument ASM został opracowany przez francuską agencję kosmiczna CNES i francuskie Laboratorium Elektryczności i Technologii Pomiarowych (Laboratoire d'Electronique de Technologie et d'Instrumentation - LETI) z Grenoble.

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:51 »
EFI

Instrument do pomiarów pola elektrycznego umożliwia wyprowadzenie parametrów  pół elektrycznych w otoczeniu satelity na bazie pomiarów gęstości plazmy, dryfu oraz przyspieszania cząstek uzyskiwanych z wysoką precyzją. Informacje te umożliwiają oszacowanie prądów w jonosferze i magnetosferze. Tym samym umożliwią określenie zmieniającego się w czasie wkładu zewnętrznych źródeł pola magnetycznego do mierzonego pola magnetycznego Ziemi i ich oddzielenie od pola wewnętrznego wytwarzanego przez jądro.

 EFI: KONFIGURACJA

W skład instrumentu EFI wchodzą następujące komponenty: system obrazujący jony termalne (Thermal Ion Imager - TII); próbnik Langmuira (Langmuir Probe - LP) oraz jednostka elektroniki (Electronics Assembly - EA). TII obejmuje dwie głowice umieszczone na powierzchni EA, zainstalowanej na panelu przednim (zwróconym do kierunku ruchu orbitalnego) konstrukcja mechanicznej satelity. LP składa się z dwóch próbników Langmuira umieszczonych na przednim panelu dolnym konstrukcji mechanicznej satelity i połączonych z EA kablami. Konstrukcja urządzenia jest oparta na instrumentach CPA (Cold Plasma Analyzer) szwedzkiego satelity Freja (wystrzelonego 6 października 1992 r i działającego do października 1996 r), TPA (Thermal Plasma Analyzer) japońskiej sondy marsjańskiej Nozomi (wystrzelonej 3 lipca 1998 r i pracującej do 9 grudnia 2003 r) oraz instrumentach stosowanych podczas misji rakiet sondujących CUSP, JOULE i GEODESIC.

Urządzenie może mierzyć gęstości jonów w zakresie 10^8 - 10^10 m^-3, temperatury elektronów w zakresie 0.1 - 0.5 eV z dokładnością lepszą od 20% (ρ>10^10 m^-3), szybkość przepływu plazmy jonosferycznej przy ok. 200 m/s,  komponenty wektorowe pola elektrycznego z błędem przypadkowym mniejszym od 10 mV/m, oraz gęstość plazmy jonosferycznej z dokładnością lepszą od 20% (ρ=10^9 -10^11 m^-3) i 5% (ρ>10^11 m^-3)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2015, 18:53 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:52 »
 EFI: TII

System obrazujący jony TII służy do uzyskiwania spektrogramów energii jonów. Składa się z dwóch identycznych głowic ustawionych prostopadle do siebie. W każdej z nich zastosowano unikalny  układ skupiający jony użyty wcześniej w instrumencie CPA satelity Freja. Został on opracowany przez Uniwersytet w Calgary (University of Calgary) w Kanadzie. Komponenty każdej jednostki są zainstalowane w jajowatej obudowie. System detekcyjny ma symetrię sferyczną. Składa się z analizatora elektrostatycznego (Electrostatic Analyzer - ESA) oraz zespołu detektora (Detector Assembly). Jony wchodzą do systemu przez szczelinę wejściową pokrytą złotą folią. Następnie przechodzą przez analizator elektrostatyczny ESA. Składa się on z dwóch deflektorów mających postać półsferycznych siatek. Przyłożone do nich napięcie wytwarza pole elektryczne rozchodzące się radialnie, co pozwala na rozdzielenie jonów w zależności od ich energii. Trajektorie jonów dodatnich o niskiej energii są odchylane w kierunku środka zespołu detektora, a trajektorie jony o wyższych energiach - ku jego obrzeżom. Następnie jony padają na zespół detektora. Pozwala to na uzyskanie spektrogramu energii w funkcji promienia detektora. Dzięki rozdzieleniu jonów zależnie od ich energii wytarzany jest obraz będący dwuwymiarowym przekrojem przez funkcję rozkładu jonów. Na jego podstawie możliwe jest wyliczenie gęstości jonów, szybkości dryfu jonów w dwóch wymiarach, temperaturę plazmy i momentów wyższego rzędu.

W skład zespołu detektora rejestrującego jony wchodzi płyta mirokanałowa (Micro Channel Plate - MCP), taśma z włóknami optycznymi (Fiber Taper) pokrytymi fosforem oraz detektor CCD typu klatka - transfer. Jony uderzające w MCP powodują powstanie wtórnych elektronów. Zysk MPC jest kontrolowany przez przyłożone do niego napięcie. Na fragmentach orbity na których występuje duża gęstość jonów jest on redukowany poprzez redukcję napięcia przykładanego do przedniej powierzchni MCP. Wydłuża to żywotność detektora. Jest to wykonywane automatycznie na zasadzie pętli. Kiedy taki sposób kontroli nie może być używany w sposób zadowalający, stosowana jest migawka elektrostatyczna redukująca gęstość przybywających jonów w zakresie od 100% do mniej 1%. Ładunek opuszczający MCP przez jej tylną powierzchnię uderza w ekran fosforu tworzony przez pokrytą nim taśmę włókien optycznych. Powoduje to wyemitowanie fotonów. Taśma włókien redukuje rozmiar obrazu do wielkości kompatybilnej z aktywnym obszarem detektora CCD. Ostatecznie emisja jest rejestrowana przez CCD umieszczony na płycie elektroniki wraz z przedwzmacniaczami.

W pobliżu detektora CCD znajduje się ponadto dioda LED używana podczas testów instrumentu. Multipleksowanie danych kontrolnych i inżynieryjnych z tej diody oraz konwersja AD są wykonywane przez obwody również znajdujące się na płycie z detektorem CCD.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Swarm (kompendium)
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 12, 2015, 18:52 »