Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 249957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #420 dnia: Maj 17, 2018, 14:33 »
Następca H2020 – aż 100 miliardów EUR?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 MAJA 2018

(...) Najnowsza propozycja wydatków Unii Europejskiej na projekty badawczo-rozwojowe wynosi aż 100 miliardów EUR na lata 2021 – 2017. (...)

Następcą FP7 jest „Horyzont 2020” (H2020), który jest realizowany w latach 2014 – 2020. Budżet na ten program wynosi ponad 75 miliardów EUR. Te kwoty również zostaną wydane na różne projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Cechą wyróżniającą H2020 jest ułatwienie udziału dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które wcześniej dość rzadko uczestniczyły w FP7. Część funduszy zostanie wydana na zupełnie nowe programy, w tym dedykowane MŚP, a których efektem ma być wzrost innowacyjności lub wprowadzanie nowych produktów technologicznych na rynek europejski. (...)

https://kosmonauta.net/2018/05/nastepca-h2020-az-100-miliardow-eur/


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #421 dnia: Maj 17, 2018, 14:35 »
Bardzo dobry kierunek!!! Finansować naukę i innowacyjność, która po drodze lub przy okazji będzie generować nam nowe produkty i usługi  :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #422 dnia: Czerwiec 12, 2018, 14:52 »
KE chce zwiększyć inwestycje w sektorze kosmicznym
07.06.2018

W nowym budżecie Komisja Europejska planuje zwiększyć wydatki na sektor kosmiczny. 16 mld euro na badania kosmiczne ma przyczynić się do rozwoju internetu rzeczy, pojazdów autonomicznych i monitorowania emisji gazów cieplarnianych.

Zdaniem unijnej komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbiety Bieńkowskiej wartość działań UE w dziedzinie przestrzeni kosmicznej jest ogromna, zwłaszcza w takich sferach jak gospodarka czy bezpieczeństwo. Dlatego też Komisja chce znacząco zwiększyć finansowanie badań i rozwój technologii kosmicznych, które w coraz większym stopniu przyczyniają się do rozwoju technologii codziennego użytku.

"Nasz plan działania jest jasny - powiedziała podczas prezentacji programu. - Będziemy utrzymywać i modernizować istniejącą infrastrukturę Galileo i Copernicus, upowszechniać korzystanie z danych pozyskanych w przestrzeni kosmicznej, promować europejski sektor +NewSpace+ innowacyjnych, nowych przedsiębiorstw oraz zwiększać bezpieczeństwo Europejczyków".

We wniosku Komisji zaproponowano połączenie wszystkich istniejących i nowych działań związanych z przestrzenią kosmiczną w ramach jednego programu. Ma to zapewnić utrzymanie istniejącej infrastruktury i usług oraz umożliwić wprowadzenie szeregu nowych rozwiązań.

Jednym z nich jest wspieranie przemysłu kosmicznego poprzez poprawę dostępu do finansowania ryzyka, zwłaszcza dla przedsiębiorstw typu start-up. Jednocześnie Komisja zbada możliwość stworzenia specjalnego instrumentu kapitałowego w ramach programu InvestEU. Nowy program kosmiczny pozwoli na opracowywanie i nabywanie innowacyjnych produktów i usług. Ma też ułatwić przedsiębiorstwom typu start-up dostęp do obiektów badawczych i obiektów przetwarzania oraz promować działania w zakresie certyfikacji i normalizacji. Będzie on realizowany wraz z programem „Horyzont Europa”, co zapewni współpracę w zakresie badań naukowych i innowacji w sektorze kosmicznym.

Ponieważ strategiczna autonomia Europy jest "szczególnie ważna w kontekście infrastruktury krytycznej, technologii, bezpieczeństwa i obronności", Komisja chce zadbać o utrzymanie "autonomicznego, niezawodnego i opłacalnego" dostępu UE do przestrzeni kosmicznej. W związku z tym planuje zharmonizować usługi wynoszenia na orbitę poprzez finansowanie i wspieranie innowacyjnych technologii, takich jak rakiety nośne wielokrotnego użytku czy dostosowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej.

W ramach swojego programu kosmicznego UE zamierza zwiększyć inwestycje finansowe i usprawnić system podejmowania decyzji. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pozostanie głównym partnerem KE, jeśli chodzi o techniczne i operacyjne wdrażanie programu kosmicznego, natomiast Agencja Europejskiego GNSS, która ma zostać przemianowana na Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, będzie w coraz większym stopniu wspierać "wykorzystywanie i absorpcję przez rynek unijnych działań związanych z przestrzenią kosmiczną".

Komisja proponuje, aby budżet w wysokości 16 mld euro na lata 2021–2027 został podzielony na trzy pakiety.

9,7 mld euro ma zostać przeznaczone na programy Galileo i EGNOS – unijne globalne i regionalne systemy nawigacji satelitarnej. Środki te będą wspierać stałe inwestycje w działania i infrastrukturę, które będą uzupełniać i utrzymywać system europejskich satelitów. Będą też służyły do opracowania tzw. wzmocnionego sygnału precyzyjnego i upowszechniania na rynku usług nawigacji satelitarnej z myślą o rozwijaniu autonomicznych i połączonych samochodów, internetu rzeczy, smartfonów czy zarządzania ruchem.

5,8 mld euro na unijny program obserwacji Ziemi Copernicus ma z kolei wspierać utrzymanie autonomii i pozycji UE w dziedzinie monitorowania środowiskowego, zarządzania kryzysowego oraz wsparcia ochrony granic i bezpieczeństwa morskiego. Zdaniem Komisji nowe misje w ramach programu Copernicus, takie jak monitorowanie emisji CO2, pozwolą UE stać się liderem w walce z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi. Usługi dostępu do danych i informacji w ramach programu Copernicus (DIAS) mają też ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom korzystanie z danych Copernicusa i opracowywanie innowacyjnych aplikacji.

Kolejne 500 mln euro Komisja chciałaby przeznaczyć na wzmocnienie bezpieczeństwa, a szczególności na zwiększenie skuteczności i autonomii orientacji sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, co pomoże unikać kolizji w przestrzeni kosmicznej i monitorować ryzyko wejścia obiektów w atmosferę ziemską. W jego ramach uwzględnione zostaną również zagrożenia związane z aktywnością Słońca, asteroidami lub kometami. Nowa inicjatywa dotycząca rządowej łączności satelitarnej (GOVSATCOM) zapewni też państwom członkowskim dostęp do bezpiecznej łączności satelitarnej i m.in. pomoże policji w ochronie granic.

Komisja zaznacza, że opóźnienia w uchwalaniu nowego budżetu oznaczałyby, że inwestycje w unijne działania związane z przestrzenią kosmiczną, takie jak Galileo, EGNOS i Copernicus, mogłyby być zagrożone, a nowe usługi – opóźnić się. Inwestycje w programy kosmiczne realizowane są bowiem na przestrzeni kilkudziesięciu lat i wiążą się z dużym ryzykiem. Dlatego muszą być planowane ze znacznym wyprzedzeniem.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29789%2Cke-chce-zwiekszyc-inwestycje-w-sektorze-kosmicznym.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #423 dnia: Czerwiec 13, 2018, 08:32 »
Komisja Europejska: 16 mld euro na program kosmiczny w latach 2021-2027
6 czerwca 2018

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje przeznaczyć 16 mld euro na pomoc w utrzymaniu i dalszym wzmacnianiu wiodącej roli UE w sektorze przestrzeni kosmicznej.

Technologie kosmiczne oraz dane i usługi związane z sektorem kosmicznym stały się istotną częścią codziennego życia Europejczyków. Są również niezbędne, aby Europa mogła osiągać swoje strategiczne cele. Dzięki znacznym inwestycjom UE ma dużą przewagę w dziedzinie działań prowadzonych w przestrzeni kosmicznej, a europejski przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej konkurencyjnych.

Pojawiło się jednak wiele nowych wyzwań i podmiotów działających na całym świecie. Nowy unijny program kosmiczny zwiększy nakłady na działania związane z przestrzenią kosmiczną w UE. Pozwoli to dostosować się do nowych potrzeb i technologii, a także rozszerzyć autonomiczny dostęp Europy do przestrzeni kosmicznej.

Inwestycje UE w sektor kosmiczny przyniosły ogromne korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom europejskim. Ponad 10 proc. unijnego PKB jest już uzależnionych od usług związanych z przestrzenią kosmiczną, a szeroko zakrojone inwestycje UE pozwoliły na osiągnięcie postępów, których żadne państwo członkowskie nie byłoby w stanie osiągnąć samodzielnie. Ale musimy posunąć się jeszcze dalej. Dane dotyczące przestrzeni kosmicznej mogą sprawić, że przemysł europejski odegra kluczową rolę w rozwoju internetu rzeczy i zautomatyzowanego prowadzenia pojazdów, a dzięki dokładnemu monitorowaniu emisji gazów cieplarnianych nasze działania w dziedzinie klimatu będą bardziej skuteczne niż kiedykolwiek wcześniej.

                         Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Przestrzeń kosmiczna jest ważna dla Europy. Wartość działań UE w dziedzinie przestrzeni kosmicznej dla naszego społeczeństwa, gospodarki i bezpieczeństwa jest ogromna. Nasz plan działania jest jasny: będziemy utrzymywać i modernizować istniejącą infrastrukturę Galileo i Copernicus, upowszechniać korzystanie z danych pozyskanych w przestrzeni kosmicznej, promować europejski sektor „New Space” innowacyjnych nowych przedsiębiorstw oraz zwiększać bezpieczeństwo Europejczyków. Dziś przedstawiamy nasze ambicje i wizję konkretnego programu, dzięki któremu Europa może utrzymać pozycję światowego lidera w dziedzinie przestrzeni kosmicznej i lepiej reagować na głębokie zmiany w sektorze kosmicznym.

                           Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

We wniosku Komisji zaproponowano połączenie wszystkich istniejących i nowych działań związanych z przestrzenią kosmiczną w ramach jednego programu. Nowy program kosmiczny zapewni utrzymanie istniejącej infrastruktury i usług oraz wprowadzi szereg nowych rozwiązań:

   Wspieranie silnego i innowacyjnego przemysłu kosmicznego: nowy program kosmiczny poprawi dostęp do finansowania ryzyka dla przedsiębiorstw typu start-up działających w sektorze kosmicznym. Jednocześnie Komisja zbada możliwość stworzenia specjalnego instrumentu kapitałowego w ramach programu InvestEU. Nowy program kosmiczny stworzy partnerstwa innowacyjne na potrzeby opracowywania i nabywania innowacyjnych produktów i usług; ułatwi przedsiębiorstwom typu start-up dostęp do obiektów badawczych i obiektów przetwarzania, a także będzie promować działania w zakresie certyfikacji i normalizacji. Program będzie realizowany wraz z programem „Horyzont Europa”, co zapewni współpracę w zakresie badań naukowych i innowacji w sektorze kosmicznym.

   Utrzymanie autonomicznego, niezawodnego i opłacalnego dostępu UE do przestrzeni kosmicznej: strategiczna autonomia Europy jest szczególnie ważna w kontekście infrastruktury krytycznej, technologii, bezpieczeństwa i obronności. Mając na uwadze, że UE jest największym klientem instytucjonalnym, Komisja połączy zapotrzebowanie UE na usługi wynoszenia na orbitę, jednocześnie dostarczając finansowanie i wspierając stosowanie innowacyjnych technologii, takich jak rakiety nośne wielokrotnego użytku oraz pomagając w dostosowaniu niezbędnej infrastruktury naziemnej.

   Jednolity i uproszczony system zarządzania: UE zapewni wsparcie dla zwiększenia inwestycji finansowych poprzez skuteczne podejmowanie decyzji, tak aby wszystkie działania UE w dziedzinie przestrzeni kosmicznej były realizowane terminowo i zgodnie z przewidzianym budżetem. Komisja będzie w dalszym ciągu odpowiedzialna za zarządzanie całym programem. Ze względu na swoją wiedzę fachową międzyrządowa Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pozostanie głównym partnerem, jeśli chodzi o techniczne i operacyjne wdrażanie programu kosmicznego UE. Agencja Europejskiego GNSS, która ma zostać przemianowana na Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, będzie w coraz większym stopniu wspierać wykorzystywanie i absorpcję przez rynek unijnych działań związanych z przestrzenią kosmiczną oraz odgrywać coraz większą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkich elementów programu.

Komisja proponuje, aby budżet w wysokości 16 mld euro na lata 2021–2027 rozdzielić w następujący sposób:

   9,7 mld euro na programy Galileo i EGNOS – unijne globalne i regionalne systemy nawigacji satelitarnej: środki te będą wspierać stałe inwestycje w działania i infrastrukturę w celu uzupełnienia i utrzymania konstelacji satelitów, opracowania wzmocnionego sygnału precyzyjnego oraz wsparcia dla upowszechniania na rynku usług nawigacji satelitarnej z myślą o rozwijaniu autonomicznych i połączonych samochodów, internetu rzeczy, smartfonów i zarządzania ruchem;

   5,8 mld euro na program Copernicus – unijny program obserwacji Ziemi: środki te będą wspierać utrzymanie autonomii i wiodącej pozycji UE w zakresie wysokiej jakości monitorowania środowiskowego, zarządzania kryzysowego oraz wsparcia na rzecz ochrony granic i bezpieczeństwa morskiego. Nowe misje w ramach programu Copernicus, takie jak monitorowanie emisji CO2, pozwolą UE stać się liderem technologicznym w walce ze zmianą klimatu, zgodnie z zobowiązaniami podjętymi w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego. Usługi dostępu do danych i informacji w ramach programu Copernicus (DIAS) znacznie ułatwią MŚP i przedsiębiorstwom typu start-up korzystanie z danych z programu Copernicus i opracowywanie innowacyjnych aplikacji;

   500 mln euro na opracowanie nowych elementów dotyczących bezpieczeństwa: nowy program kosmiczny ma na celu zwiększenie skuteczności i autonomii orientacji sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, co pomoże unikać kolizji w przestrzeni kosmicznej i monitorować ryzyko wejścia obiektów kosmicznych w atmosferę ziemską. W jego ramach uwzględnione zostaną również zagrożenia kosmiczne związane z aktywnością Słońca, planetoidami lub kometami, które stanowią zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Nowa inicjatywa dotycząca rządowej łączności satelitarnej (GOVSATCOM) zapewni państwom członkowskim wiarygodny, bezpieczny i opłacalny dostęp do bezpiecznej łączności satelitarnej, pomoże policji w ochronie granic, będzie wspierać sieci dyplomatyczne oraz ochronę ludności i pomoc humanitarną.

Dalsze działania

Aby środki UE mogły zacząć jak najszybciej przynosić praktyczne rezultaty, niezbędne jest szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie ogólnego długoterminowego budżetu UE i powiązanych wniosków sektorowych. Opóźnienia podobne do tych, które miały miejsce na początku bieżącego okresu programowania na lata 2014–2020, oznaczałyby, że inwestycje w unijne działania związane z przestrzenią kosmiczną, takie jak Galileo, EGNOS i Copernicus, mogłyby być zagrożone, a nowe usługi – opóźnić się. Inwestycje w programy kosmiczne realizowane są na przestrzeni kilkudziesięciu lat i wiążą się z dużym ryzykiem. Dlatego decyzje dotyczące zarządzania danym programem muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem.

Osiągnięcie w 2019 r. porozumienia w sprawie przyszłego budżetu długoterminowego umożliwi płynne przejście z obecnego długoterminowego budżetu (2014–2020) do nowego, a także zapewni przewidywalność i ciągłość finansowania z korzyścią dla wszystkich.

Kontekst

Technologie kosmiczne oraz dane i usługi związane z sektorem kosmicznym stały się niezbędne w codziennym życiu Europejczyków i odgrywają istotną rolę w ochronie wielu strategicznych interesów. Główne inwestycje UE pozwoliły na osiągnięcie postępów, których żadne państwo członkowskie nie byłoby w stanie osiągnąć samodzielnie.

Przedstawiony dziś wniosek opiera się na Strategii kosmicznej dla Europy z października 2016 r. oraz na strategii dotyczącej polityki przemysłowej przedstawionej przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera w orędziu o stanie Unii z 2017 r. Dokumenty te przedstawiają zarówno strategiczną wizję inteligentnego, innowacyjnego i zrównoważonego przemysłu w odpowiedzi na rosnącą konkurencję na świecie, jak i ważne zmiany technologiczne.

Przedstawiony wniosek ma zagwarantować, że UE pozostanie światowym liderem w dziedzinie przestrzeni kosmicznej. Zaproponowane środki zapewnią ciągłość inwestycji w unijne działania w sektorze kosmicznym, będą zachęcać do postępu naukowego i technicznego oraz wspierać konkurencyjność i innowacyjność europejskiego przemysłu kosmicznego, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw typu start-up i innowacyjnych firm. Będą one również wspierać działania UE w takich obszarach, jak obliczenia wielkiej skali, zmiana klimatu czy bezpieczeństwo.

Źródło: Komiska Europejska
http://www.space24.pl/komisja-europejska-16-mld-euro-na-program-kosmiczny-w-latach-2021-2027-wideo

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #423 dnia: Czerwiec 13, 2018, 08:32 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #424 dnia: Czerwiec 13, 2018, 08:47 »
Pozytywna reakcja Europejskiej Agencji Kosmicznej na propozycję nowego unijnego budżetu
8 czerwca 2018

W ogłoszonym w dniu 6 czerwca 2018 r. komunikacie dotyczącym europejskiego programu kosmicznego Unii Europejskiej w perspektywie nowego budżetu na lata 2021 – 2027 Komisja Europejska planuje przeznaczyć na jego rozwój 16 mld euro. W tym samym dniu Europejska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie, w którym odniosła się do najnowszych propozycji UE.

ESA ma nadzieje, że propozycja Komisji Europejskiej pomoże skonsolidować rolę Europy w kosmosie i będzie stanowić dodatkowy bodziec dla różnych form działalności kosmicznych oraz ich wykorzystania w sektorach przemysłu w Europie.

ESA przygotowuje obecnie wniosek na mające się odbyć w 2019 r. zebranie Rady Ministerialnej ESA, który będzie stanowił wkład ESA w realizację wspólnej wizji ESA i UE oraz celów dotyczących przyszłości Europy w kosmosie. ESA pragnie w dalszym ciągu realizować swoją rolę jako "agencja kosmiczna działająca w interesie jej państw członkowskich jak i w interesie UE".

W ciągu ostatnich tygodni odbyły się konsultacje mające na celu wypracowanie wspólnego porozumienia w sprawie długoterminowego, strategicznego partnerstwa ESA-UE, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia: Galileo i EGNOS, które to zapewniają światowej klasy usługi nawigacyjne oraz program Copernicus będący najbardziej kompletnym systemem obserwacji Ziemi na świecie.

Konsultacje te obejmowały interesy wszystkich zainteresowanych podmiotów, a mianowicie UE, ESA i państw członkowskich obu tych organizacji. Podstawą dyskusji był Traktat Lizboński, umowa ramowa ESA-UE, komunikaty UE i ESA, a także kierownictwo polityczno-regulacyjne UE oraz przewodnictwo ESA w kosmosie w zakresie technologicznej realizacji programów kosmicznych.

Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję i zmianę paradygmatu w przemyśle kosmicznym, Europa bardziej niż kiedykolwiek musi połączyć siły, aby zachować konkurencyjność, osiągnąć niezależność w strategicznie istotnych obszarach kosmicznych oraz zapewnić swoim obywatelom korzyści społeczno-gospodarcze wynikające z eksploracji kosmosu.

ESA jest gotowa do realizacji wskazanych powyżej działań w celu realizacji unijnego programu kosmicznego. Planowana umowa ramowa o partnerstwie finansowym między Komisją Europejską a ESA przewiduje wdrożenie rozwiązań opartych na wnioskach wyciągniętych podczas realizacji poprzednich programów. Kolejnym krokiem będzie określenie szczegółów niniejszej umowy o partnerstwie między Komisją Europejską a ESA, która będzie negocjowana w pełnej przejrzystości oraz z bezpośrednim udziałem państw członkowskich.

Następca GSA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, będzie odgrywać znaczącą rolę w zarządzaniu bezpieczeństwem i będzie wspierać wykorzystywanie i wprowadzanie na rynek europejski elementów programu kosmicznego UE w pełnej komplementarności z zadaniami ESA.

ESA planuje w najbliższym czasie zgłębić szczegóły propozycji Komisji Europejskiej i następnie omówić je ze swoimi państwami członkowskimi.

Podsumowując stosunki ESA z UE, wierzę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do rozwoju i wzmocnienia naszego udanego partnerstwa. Zmierzamy do stworzenia United Space w Europie i dla Zjednoczonej Europy w kosmosie.

                       Jan Wörner, Dyrektor Generalny ESA

Warto zaznaczyć, że w kwestii powołania Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego parę dni przed ogłoszeniem wizji Komisji Europejskiej na rozwój europejskiego sektora kosmicznego na swoim oficjalnym blogu Jan Wörner pisał „Nie ma potrzeby powołania równolegle w Europie nowej agencji kosmicznej, której rozwój wymagałby wielu dziesięcioleci, kosztowałby miliardy, i tym samym był poważnym zagrożeniem dla programów, które realizuje. Musimy usprawniać, a nie dublować procedury administracyjne.”

Źródło: ESA
http://www.space24.pl/pozytywna-reakcja-europejskiej-agencji-kosmicznej-na-propozycje-nowego-unijnego-budzetu

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #425 dnia: Czerwiec 22, 2018, 03:34 »
Horizon Europe – 16 miliardów EUR na branżę kosmiczną
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 20 CZERWCA 2018

(...) Dwa podstawowe kosmiczne programy, które mają otrzymać finanse w ramach Horizon Europe to Galileo (oraz wspierający system EGNOS) oraz Copernicus. Te dwa programy mają otrzymać 15,5 miliarda EUR w ramach Horizon Europe. Kolejne 500 milionów EUR zostałoby przeznaczone na europejskie programy SSA oraz GOVSATCOM.

Decyzja co do wielkości budżetu Horizon Europe oraz jego “kosmicznej” części powinna zapaść w 2019 roku. W tej chwili nie jest pewne czy tak duży budżet Horizon Europe znajdzie uznanie o wszystkich członków Unii Europejskiej (UE). W kolejnych miesiącach można oczekiwać opinii ze strony poszczególnych państw UE. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/horizon-europe-16-miliardow-eur-na-branze-kosmiczna/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #426 dnia: Czerwiec 23, 2018, 23:34 »
Zapewnienie roli ESA w globalnej eksploracji kosmosu
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 23 CZERWCA 2018

(...) Państwa Członkowskie poparły plan dyrektora generalnego ESA dla:

  negocjacji umów dotyczących wkładu ESA w rozwój i budowę LOP-G, również tych dotyczących kwestii transportu i infrastruktury;

  negocjacji umowy (lub umów) dotyczących europejskiego wkładu w międzynarodową misję przywiezienia próbek z Marsa lub w inne misje typu sample return;

  wykonania analiz scenariuszy i konceptów misji księżycowych wspierających założenia europejskich środowisk naukowych.

Umowy miałyby zostać zatwierdzone podczas Rady Ministerialnej w 2019 roku.

https://kosmonauta.net/2018/06/zapewnienie-roli-esa-w-eksploracji-kosmosu/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #427 dnia: Czerwiec 23, 2018, 23:56 »
Horizon Europe – 16 miliardów EUR na branżę kosmiczną
https://kosmonauta.net/2018/06/horizon-europe-16-miliardow-eur-na-branze-kosmiczna/

To jest naprawdę ważna wiadomość. Ciekawe jak dużo się uda wywalczyć z tych funduszy dla Polski.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #428 dnia: Lipiec 04, 2018, 22:50 »
Design Review projektu HATCH
BY MICHAŁ MOROZ ON 4 LIPCA 2018

25-26 czerwca 2018 w Barcelonie odbyło się spotkanie Design Review koordynowanego przez Blue Dot Solutions projektu HATCH, finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/design-review-projektu-hatch/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #429 dnia: Lipiec 11, 2018, 13:57 »
Projekt HATCH potrzebuje Waszych komentarzy
BY MICHAŁ MOROZ ON 11 LIPCA 2018

https://kosmonauta.net/2018/07/projekt-hatch-potrzebuje-waszych-komentarzy/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #430 dnia: Lipiec 12, 2018, 07:49 »
Przygotowania do testu silnika P120C
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 12 LIPCA 2018

(...) To ważny moment weryfikujący przygotowania do lotu boosterów, które od przyszłego roku wejdą w skład rakiet Vega-C oraz od 2020 w skład Ariane 6.

W pełni zatankowany paliwem silnik P120C będzie umieszczony pionowo i odpalony w stanowisku startowym. Czujniki podczas testu wykonają około 600 pomiarów. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/przygotowania-do-odpalenia-najwiekszego-silnika-na-paliwo-stale/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #431 dnia: Lipiec 16, 2018, 14:57 »
Tłitter mówi, że odpalenie P120C zakończyło się sukcesem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #432 dnia: Lipiec 16, 2018, 21:05 »
A oto nagranie:



Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #433 dnia: Lipiec 17, 2018, 00:08 »
ESA: koncepcje nowych form transportu kosmicznego
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 LIPCA 2018

(...) Szesnastego lipca 2018 ESA ogłosiła zaproszenie do przesyłania koncepcji w tematyce transportu kosmicznego. To zaproszenie dotyczy form transportu do przestrzeni kosmicznej, w przestrzeni kosmicznej i/lub z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Proponowane rozwiązania mają dotyczyć jedynie pokojowych działań i powinny uzupełniać aktualne prace oraz plany ESA w tej tematyce. Proponowane rozwiązania powinny przede wszystkim opierać się o możliwości wykorzystania prywatnego finansowania, w szczególności w fazie operacyjnej.

Celem ESA w tym ogłoszeniu jest określenie możliwości przyszłego rozwoju tematyki. Identyfikacja i następnie potencjalnie stworzenie nowego systemu transportu może podnieść niezależność europejskiego sektora kosmicznego. (...)
https://kosmonauta.net/2018/07/esa-koncepcje-nowych-form-transportu-kosmicznego/

(...) New services to space could include low-cost access to space for light satellites to low Earth orbit. New services in orbit and return from orbit could include transportation for exploration missions, Earth–Moon cargo supply services, space logistics or in-orbit servicing. (...)
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Transportation/Focus_on_the_future_of_space_transportation_ESA_s_call_for_ideas

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #434 dnia: Lipiec 17, 2018, 09:33 »
Powerful new European solid-fueled rocket motor aces first test-firing
July 16, 2018 Stephen Clark


The P120C solid rocket motor ignites Monday on a test stand in French Guiana. Credit: ESA/CNES – Photo Optique Video du CSG – JM Guillon

(...) The rocket motor consumed its supply of more than 300,000 pounds (142 metric tons) of solid propellant in 135 seconds, generating around 800,000 pounds of thrust at full power in a sea level atmosphere.

Engineers used the test-firing to collect about 600 points of data on the rocket motor’s thrust, internal pressure, temperatures, and other performance metrics. The results from Monday’s hotfire test will help designers confirm the rocket’s performance matches expectations.

“No anomalies were seen and the performance met expectations, though full analysis will take several months,” the European Space Agency said in a statement. (...)

https://spaceflightnow.com/2018/07/16/powerful-new-european-solid-fueled-rocket-motor-aces-first-test-firing/
https://spacenews.com/european-solid-rocket-passes-key-test/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #434 dnia: Lipiec 17, 2018, 09:33 »