Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347686 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #540 dnia: Sierpień 19, 2011, 23:11 »
Wstępna data startu pierwszego "seryjnego" Dragona (CRS-1) to 12 kwietnia 2012.

A czy inna data jest w ogóle możliwa?  :o

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #541 dnia: Sierpień 20, 2011, 12:47 »
SpaceX posiada obecnie główną bazę startową w Cape Canaveral na Florydzie, skąd na razie startują Falcony 9. Obecnie trwają prace nad drugim stanowiskiem startowym w Vandenberg w Kalifornii, ale firma myśli już o trzecim stanowisku. Prawdopodobnie znajdzie się ono w Teksasie, ale pod uwagę brane są również Puerto Rico, inna lokalizacja na Florydzie, lub Hawaje. Firma zapowiada, że zostanie ono uruchomione już za 3-4 lata. Jak zaznacza Musk, będzie to czysto komercyjny kosmodrom, podczas gdy z Cape Canaveral korzysta zarówno NASA jak i wojsko. Zatem SpaceX będzie chciał większość swych komercyjnych startów przenieść do swojego nowego kosmodromu.

Elon Musk na kosmodromie wojskowym w Vandenberg:



Źródło: http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2011/08/18/7409909-spacex-looks-for-an-extra-base.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #542 dnia: Sierpień 21, 2011, 19:13 »
co będzie na pokładzie w czasie pierwszego komercyjnego lotu? zapasy czy ludzie?

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #543 dnia: Sierpień 21, 2011, 19:19 »
Zapasy, na ludzi trzeba będzie jeszcze dłuuugo poczekać. Na początek loty demo, a dopiero później jakieś z ładunkami. Do 2014 tylko zaopatrzeniowe.  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #543 dnia: Sierpień 21, 2011, 19:19 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #544 dnia: Sierpień 21, 2011, 20:26 »
Zapasy, na ludzi trzeba będzie jeszcze dłuuugo poczekać. Na początek loty demo, a dopiero później jakieś z ładunkami. Do 2014 tylko zaopatrzeniowe.  :)

Zleci ten czas jak z bicza strzelił ;)

Jeśli połączone zostaną loty demonstracyjne C2 i C3 (testujące podejście i manewr cumowania do Stacji ISS), to jak pisał astropl - od połowy przyszłego roku (chociaż mam nadzieję, że będzie terminowy start CRS-1 w kwietniu) rozpocznie się program ośmiu misji zaopatrzeniowych w ramach kontraktu CRS pomiędzy NASA a SpaceX. Na pokładach Dragonów dostarczane będą zapasy dla sześcioosobowych ekspedycji na ISS.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #545 dnia: Sierpień 21, 2011, 20:58 »
Przylot Dragona do ISS 12 grudnia, odlot 27 grudnia - taki jest obecny plan. Start nadal pozostaje w mocy 30 listopada.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #546 dnia: Sierpień 22, 2011, 15:20 »
Czyli kilka dodatkowych dni na testy?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #547 dnia: Sierpień 22, 2011, 17:01 »
Czyli kilka dodatkowych dni na testy?

Zapewne w związku ze zmianą oprogramowania (polecam ten artykuł!).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #548 dnia: Sierpień 23, 2011, 14:40 »
Lubie Muska coraz bardziej, ktoś jego pokroju powinien zarządzać NASA :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #549 dnia: Sierpień 23, 2011, 15:58 »
Lubie Muska coraz bardziej, ktoś jego pokroju powinien zarządzać NASA :)

Po tej jego wypowiedzi należy go polubić jeszcze bardzej (albo zamknąć do czubków):

"My view on reusability is...
The first stage has to basicly turn around, relight its engines, boost back to the launch pad, and land propulsively. Thats tricky, but its very doable.
And then the second stage, the second stage is harder, because with the second stage you are pound for pound stradeoff on payload. So any mass that you add, in terms of heat shield or re-entry systems, its directly substracted from the amound you can put into orbit.
Whereas the first stage is anywhere from a 5:1 to 10:1 ratio. So you get 10 pounds, and it only takes away 1 pound of payload.
And there is also a lot more you have to do with the second stage, you have to have a much more significant heat shield, you have to de-orbit the stage, control it during re-entry, it's gonna have some lift-over-drag, so you can steer it back to the launch site. And then you got to either propulsively land or perhaps using a parafoil or something like that. All those things cost mass.
Thats kinda of how I think it can and should be done. That basic architecture is what we are going to try to do. The trick is to do it just very mass efficiently. Because you've only got that 3 maybe 3.5 percent of mass to play with. You wanna try to get at least two percent of your liftoff mass to orbit, so that only leaves 1.5 percent for everything else, so not much."
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #550 dnia: Sierpień 24, 2011, 07:50 »
Chodzi mi o charyzmę, a nie wiedzę Muska. On jest trochę rąbnięty, ale to i dobrze, bo swoją charyzmą napędza całą firmę (tak mi się wydaje).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #551 dnia: Sierpień 24, 2011, 08:25 »
Tutaj trzeba przyznać, że Musk kieruje kilkoma firmami, z których każda jest dość oryginalna.

Mamy SpaceX (znany nam przykład), a na świecie częściej się mówi o elektrycznych pojazdach Tesla Motors (firma ponoć naprawdę cienko przędzie) oraz o SolarCity (panele słoneczne, jaki jest status finansowy - nie wiem, choć jednym z ich ważniejszych klientów jest SpaceX :P).

Generalnie więc widać, że Musk na całej linii nie boi się ryzyka. A to jest... ryzykowne. :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #552 dnia: Sierpień 24, 2011, 10:17 »
W nawiązaniu do fragmentu cytowanego przez astropl'a.

Tutaj na początku sierpnia Musk miał okazję odpowiadać na pytanie dotyczące ponownego wykorzystania elementów Falcona. Jak sam przyznał "it sucked" dodając, że zadanie jest trudniejsze niż wcześniej zakładano. Poniżej filmik. Odpowiedź zaczyna się w okolicach 10:50.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #553 dnia: Sierpień 24, 2011, 13:18 »
Jeżeli kogoś bardziej interesuje osoba Elona Muska to polecam filmik poniżej. Sporo ciekawych informacji o nim i jego firmach.

www.bloomberg.com/video/73460184/

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #554 dnia: Sierpień 27, 2011, 08:43 »
Po ostatnich wydarzeniach Dragon w pierwszą misję będzie chyba musiał zabrać cenniejszy ładunek, zatem krążek sera raczej odpada ;).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #554 dnia: Sierpień 27, 2011, 08:43 »