Autor Wątek: Elektronika - moduł przetworników A/C  (Przeczytany 2138 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Elektronika - moduł przetworników A/C
« dnia: Wrzesień 28, 2011, 20:52 »
Właściwie to mam pewne opory przy tworzeniu tego wątku. Nie wiem czy obecny post nie będzie jedynym. No ale jak już zacząłem je tak dzielić...

Moduł przetworników A/C to standardowo jak każda z pozostałych dwustronna płytka o rozmiarach 10x10cm z dwoma magistralami sygnałowo-zasilającymi. Tym razem jednak konieczne było zadbanie o prawidłowe prowadzenie ścieżek, tak aby możliwie jak najbardziej rozdzielić część cyfrową od analogowej. Takie podejście do projektowania płytki powinno zwiększyć dokładność pomiarów (poprzez zmniejszenie zakłóceń z części cyfrowej).

Na płytce znalazły się:
- rozbudowany stabilizator napięcia z filtrami zakłóceń
- dwa ośmio kanałowe przetworniki A/C o rozdzielczości 16 bitów i częstotliwości próbkowania 250kHz dla każdego kanału. W efekcie uzyskujemy 16 kanałów z jednoczesnym próbkowaniem i stosunkiem sygnał/szum, >92dB co daje olbrzymie możliwości pomiarowe
- dwa przetworniki znane już z H1, również ośmio kanałowe o rozdzielczości 12 bitów. Te przetworniki umożliwiają jedynie sekwencyjne próbkowania poszczególnych kanałów, tak więc nadają się do mierzenia wolniejszych zjawisk. Np zmian temperatury, ciśnienia...
- dodatkowo znalazł się również 16 bitowy, sprzętowy licznik o max częstotliwości wejściowej 130MHz. Może on znaleźć choćby zastosowanie przy zliczaniu impulsów z licznika Geigera.
- czujnik ciśnienia


Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Elektronika - moduł przetworników A/C
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2011, 21:28 »
Z ciekawości zapytam, jaki czujnik ciśnienia został użyty?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł przetworników A/C
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2011, 07:21 »
Taki sam jak w H1: MPXH6115

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Elektronika - moduł przetworników A/C
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2011, 13:04 »
Ok, dzięki za info i powodzenia w projekcie

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Elektronika - moduł przetworników A/C
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2011, 13:04 »