Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192328 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #255 dnia: Grudzień 14, 2013, 23:04 »
Ze screenów AirQ wynika, że cała akcja trwała ok. 2 godziny, od 4. do 6. godziny po lądowaniu. Zatem od ok. 18 do 20 CET. To by się zgadzało.

Nam zaś pokazano kilkunastominutowy skrót. Rzeczywiście, była mowa o replayu, nawet w podpisach pojawiała się ta informacja.

Mieliśmy to cały czas przed oczami, ale jakoś chyba nie czytaliśmy...
Może ten napis LIVE nas zmylił.
The Dark Side of the Moon

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #256 dnia: Grudzień 14, 2013, 23:57 »
...no i poraz pierwszy w historii ludzkości mamy łaziki działające jednocześnie na dwóch różnych ciałach niebieskich.
Ja mam nadzieję że teraz to już często będzie się tak zdarzało  :)  A jeszcze bardziej czekam na kolejne zapowiedzi Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej dotyczące jej kolejnych księżycowych planów, a może i załogowej wyprawy na Księżyc  :P

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #257 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:18 »
A jak tam nasze media głównego nurtu ? zauważyły coś ? :D Wiadomości? Fakty ? Wydarzenia ? Pytam serio bo nie oglądałem telewizji.
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline Saturn1b

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #258 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:49 »
Fajna sprawa że coś mówią na ten temat w mediach chińskich, bo to nie jest NASA która stawia na rozgłos medialny. Na TVP Info tylko napomniał dziennikarz o tym ale symbolicznie, szkoda że to nie jest teren lądowania taki jak np Apollo 15 lub 17 bez gór albo wniesień.
Brakuje mi osobiście tego że ten łazik niema jakiegoś ramienia które by wbiło flagę w grunt   :)
Cóż może NASA przejrzy na oczy i zacznie się interesować na nowo księżycem, by nie okazało się ze Chińczycy będą bazy budować na księżycu, a oni marzyć o planetoidzie :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #258 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:49 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #259 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:54 »
Teleexpres kilka zdań temu poświęcił, w innych ponoć nie było, choć też wszystkich nie oglądałem.
TVN Fakty oczywiście milczą na ten temat połowę poświęcając Tuskowi i "biednym" żołnierzom na misjach, a drugą połowę pomniejszym informacjom. Ech...
The Dark Side of the Moon

velo

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #260 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:59 »
Dopiero teraz coś zaczyna się pojawiać w serwisach internetowych.

Za dnia cisza była we wszystkich mediach głównego nurtu, od skrajnego lewa do prawa. Każda strona wolała o swoich demonach pisać ;)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #262 dnia: Grudzień 15, 2013, 01:58 »
na interii jest http://fakty.interia.pl/nauka/news-chiny-sonda-chang-e-3-wyladowala-na-ksiezycu,nId,1074985
BTW z Polskiej Agencji Prasowej, więc na pozostałych portalach powinno też się pojawić
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #263 dnia: Grudzień 15, 2013, 08:47 »
Ja mam nadzieję że teraz to już często będzie się tak zdarzało  :)  A jeszcze bardziej czekam na kolejne zapowiedzi Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej dotyczące jej kolejnych księżycowych planów, a może i załogowej wyprawy na Księżyc  :P

Różnica pomiędzy USA a Chińczykami polega na tym, że Ci drudzy mają po prostu bardzo konkretny plan na najbliższą dekadę - "bezzałogowy Księżyc" oraz "załogowa orbita". Dopóki nie opanują orbity swoją konkretną stacją, dopóty nie wytkną dalej nosa, ale za to będą regularnie odwiedzać Księżyc bezzałogowo. NASA natomiast mota się pomiędzy asteroidami a Marsem - oczywiście absolutnie "rządzi" bezzałogowo na Czerwonej Planecie ale nie ma przecież nadal skonkretyzowanych planów co do przyszłości programu załogowego, SLS w powijakach, testowy Orion co prawda na ukończeniu, ale kiedy poleci ... Być może w międzyczasie kolejna ekipa rządząca przeznaczy znacznie więcej pieniędzy na realizację programu załogowego i Amerykanie stwierdzą, że może fajnie by było jednak powrócić na Księżyc i to przy współudziale Chin a nawet Rosji i ESA. Ot taka kolejna międzynarodowa inicjatywa na wzór ISS... ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #264 dnia: Grudzień 15, 2013, 09:23 »
Zdjęcia pokazane dotychczas pochodzą z kamery do monitoringu na lądowniku i HazCam na łaziku. Bazują one na kamerach inżynieryjnych Chang'e 2, które służyły do obserwacji rozkładania paneli słonecznych i pracy silników oraz testów różnych rozwiązań związanych z przetwarzaniem sygnału. Ciekawe, czy NavCam też jest tego typu, czy też może wykonywać zdjęcia w lepszej jakości.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #265 dnia: Grudzień 15, 2013, 10:15 »
Czy to, że te zdjęcia są jakieś takie pomarańczowe wynika właśnie z tego, że to takie kamery co robiły zdjęcia Toutatis?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Neutron

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • We have ignition!
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #266 dnia: Grudzień 15, 2013, 10:43 »
Istnieje jakaś strona internetowa, gdzie będzie baza zdjęć wykonywanych przez Change'e-3?

A drugie pytanie dotyczy cytatu z książki, którą kiedyś czytałem z wypiekami na twarzy ;]  Bill Bryson "Krótka historia prawie wszystkiego", Str. 31: "Współcześni astronomowie potrafią dokonywać niesamowitych sztuczek. Gdyby ktoś zapalił zapałkę na Księżycu, potrafiliby ją dojrzeć." :O Możliwe jest, żeby Change'3 obserwować z Ziemi, skoro astronomowie mają już takie technologie że są w stanie dostrzec zapałkę (świecącą)? :D Bo mi się to wydaje trochę niemożliwe... może po prostu to jest tylko takie niefortunne porównanie?

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #267 dnia: Grudzień 15, 2013, 10:46 »
Czy to, że te zdjęcia są jakieś takie pomarańczowe wynika właśnie z tego, że to takie kamery co robiły zdjęcia Toutatis?
Właśnie tak.

Toutatis był fotografowany przez jedną z trzech kamer, tą koło panelu słonecznego.

A drugie pytanie dotyczy cytatu z książki, którą kiedyś czytałem z wypiekami na twarzy ;]  Bill Bryson "Krótka historia prawie wszystkiego", Str. 31: "Współcześni astronomowie potrafią dokonywać niesamowitych sztuczek. Gdyby ktoś zapalił zapałkę na Księżycu, potrafiliby ją dojrzeć." :O Możliwe jest, żeby Change'3 obserwować z Ziemi, skoro astronomowie mają już takie technologie że są w stanie dostrzec zapałkę (świecącą)? :D Bo mi się to wydaje trochę niemożliwe... może po prostu to jest tylko takie niefortunne porównanie?

W kontekście, że VLT teoretycznie może zarejestrować źródło punktowe o intensywności porównywalnej z tą świecą na Księżycu, w trybie interferometrycznym oczywiście.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #268 dnia: Grudzień 15, 2013, 11:11 »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #269 dnia: Grudzień 15, 2013, 12:26 »
http://telewizjarepublika.pl/chiny-rozpoczely-podboj-srebrnego-globu,2089.html#.Uq2AC_u_lH0

Cosik z polskich mediów.
Jak na portal nie związany w żaden sposób z astronautyką, a nawet nie z nauka i techniką to jest to naprawdę dobry i rzeczowy artykuł. Na razie pewnie najlepszy jaki się ukazał z tej okazji w polskich powszechnych mediach.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #269 dnia: Grudzień 15, 2013, 12:26 »