Autor Wątek: Chang'e 4  (Przeczytany 158562 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Chang'e 4
« dnia: Kwiecień 09, 2015, 13:36 »
Generalnie nie ma jeszcze sprecyzowanej koncepcji co do misji Chang'e 4. Mówi się o starcie gdzieś przed 2020 r i testowaniu rozwiązań przemysłowych - zarówno finansowanych przez prywatne podmioty jak też przyrzeczonych na użytek wojskowy.

Cytuj
The probe will conduct technical experiments and collect data. The lunar mission will pilot a program that uses private investment from individuals and enterprises for the first time, a move aimed at accelerating aerospace innovation, cutting production costs and promoting military-civilian relationships, according to the State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence (SASTIND).

It will also expand investments allowed into military industry, state-run Xinhua news agency reported. Chang'e-4 began as a backup probe for Chang'e-3. Since Chang'ge-3's lander and rover successfully landed on the moon in 2013, Chang'e-4 will be given a new mission, which will be decided after further study.
China to launch moon mission with private investments before 2020

http://ibnlive.in.com/news/china-to-launch-moon-mission-with-private-investments-before-2020/533566-2.html

Istnieją też pomysły na lądowanie w okolicach południowej strefy polarnej, lub też przetestowanie wzlotu z powierzchni Księżyca. Mówi się ponadto o możliwości przerobienia tej misji na sondę marsjańską, pewnie orbiter. Główny naukowiec Chang'e 3 powiedział wprost, że lądowanie na niewidocznej stronie Księżyca wymagałoby orbitera, co byłoby niezwykle skomplikowane, tak więc ewentualne lądowanie nastąpi na stronie widocznej.

http://paper.wenweipo.com/2014/04/16/CH1404160016.htm
(można wkleić w tłumacz google)

Tak więc drugiego łazika pewnie nie będzie. Widzimy tutaj jak na dłoni, że program księżycowy służy tylko i wyłącznie rozwojowi przemysłu a Księżyc nie jest żadnym celem. Możliwości testów wzlotu z powierzchni świadczą też, że misja Chang'e 5 na pewno nie nastąpi przed rokiem 2020, nawet jeśli ciężka rakieta zostanie do tej pory ukończona. Poza tym cała niezwykle skomplikowana architektura misji Chang'e 5 również dobitnie pokazuje że ten projekt jest jedynie jednorazowym demonstratorem inżynieryjnym. Myślę więc, że w ciągu jakiś 10 lat wszystko zacznie kręcić się w kółko tak jak w NASA. Zawsze tak jest - najpierw szybki rozwój przemysłu a potem nastawienie na maksymalny przepływ rządowej gotówki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2015, 13:40 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2015, 13:40 »
Szkoda, że następcy Yutu nie będzie. Nie mogłem się doczekać jego startu i śledzenia jego misji. Tym bardziej, że Yutu za długo to nie pojeździł....  :(

Offline blackvillager

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Myśli to tylko zbiór elektrycznych impulsów...
    • Blackvillager blog
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2015, 07:54 »
Może nie do końca do tego wątku, ale Chiny już planują wysłanie Chang'e 4 i 5. Ten pierwszy miałby zostać wysłany w 2020 oraz wylądować na "ciemnej" stronie Księżyca, możliwe że później od brata nr 5
http://www.zmescience.com/space/china-lands-dark-side-moon-6154/
Nie wiem na ile wiarygodne źródło. Mogą to być tylko plotki.

EDIT:Jest więcej źródeł na ten temat. Szanse rosną
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2015, 10:58 wysłana przez Scorus »
Amatorskie artykuły z branży astronautyki:
blackvillager.blog.pl

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2015, 10:13 »
Wszelkie plotki o odwrotnej stronie Księżyca zostały wymyślone przez prasę, tak jak demonstrator lądownika na Chang'e 2, RTG na Chang'e 3 i pełno innych głupot. Główny naukowiec Chang'e 3 powiedział wprost, że nie ma na to szans.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2015, 10:14 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2015, 10:13 »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2015, 17:57 »
OK, natomiast szanse na misję lądownika z powrotnikiem wciąż są realne? To też jest zadanie o wysokim priorytecie naukowym (naziemna-laboratoryjna analiza porównawcza księżycowego regolitu), a nie tylko technologicznym?

Stosowna ilustracja:
   
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2015, 09:32 wysłana przez juram »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2015, 21:50 »
Wszelkie plotki o odwrotnej stronie Księżyca zostały wymyślone przez prasę, tak jak demonstrator lądownika na Chang'e 2, RTG na Chang'e 3 i pełno innych głupot. Główny naukowiec Chang'e 3 powiedział wprost, że nie ma na to szans.
W każdym razie na serwerze Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) mamy takiego pdf'a:
http://www.unoosa.org/pdf/pres/copuos2015/copuos2015tech08E.pdf (od slajdu 10)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2015, 23:04 »
Jednak dzisiaj oficjalna chińska prasa potwierdziła, że Chang'e-4 ma wylądować na drugiej stronie Księżyca. Start przed 2020 r. Natomiast Chang'e-5, zawierający powrotnik, wystartuje wcześniej, ok. 2017 r. Powiedział o tym "Zou Yongliao from the moon exploration department under the Chinese Academy of Sciences at a deep-space exploration forum Tuesday."

Do tej pory wszystkie przecieki z chińskiej prasy potwierdzały się. Nie znaczy to, że koniecznie lot dojdzie do skutku, ale że obecnie nad taką misją się pracuje.

Źródło: http://news.xinhuanet.com/english/2015-09/08/c_134603260.htm

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2015, 05:12 »
Wszelkie plotki o odwrotnej stronie Księżyca zostały wymyślone przez prasę, tak jak demonstrator lądownika na Chang'e 2, RTG na Chang'e 3 i pełno innych głupot. Główny naukowiec Chang'e 3 powiedział wprost, że nie ma na to szans.

A "zastępca głównego naukowca" powiedział, że po "wnikliwym przeanalizowaniu prośby rządu" (czytaj: naciskom), spróbują jednak posadzić CE-4 na odwrotnej stronie. Komunikacja odbywałaby się za pomocą satelity umieszczonego w L2 układu Ziemia-Księżyc.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2015, 06:09 »
Chang 4 będzie posiadał łazika, dobrze myślę?

Wychodzi na to, że misja powrotnika odbędzie się wcześniej niż łazika  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2015, 09:38 »
Satelita telekom (przynajmniej częściowo spełniający tę rolę) w punkcie L2! To jest ciekawa wiadomość: drobny kroczek naprzód...

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2015, 11:38 »
Ciekawe czy będzie to tylko czyste efekciarstwo i wylądują na jakiejś bezpiecznej jednostce geologicznej spotykanej też na widocznej stronie Księżyca, czy też wybiorą obszar o cechach nie występujących na widocznej półkuli. A co jest skomplikowane geologicznie jest też zwykle trudniej osiągalnie. Patrz krater Gale, do niedawna odpadłby w pieszej selekcji.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2015, 20:27 »
Ciekawe czy będzie to tylko czyste efekciarstwo i wylądują na jakiejś bezpiecznej jednostce geologicznej spotykanej też na widocznej stronie Księżyca, czy też wybiorą obszar o cechach nie występujących na widocznej półkuli. A co jest skomplikowane geologicznie jest też zwykle trudniej osiągalnie. Patrz krater Gale, do niedawna odpadłby w pieszej selekcji.
\
Nie narzekałby aż tak bardzo. W sumie przy uwiądzie misji bezzałogowych, lot na drugą stronę łysego to też spore wydarzenie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2015, 21:28 »
Wydaje mi się, że po drugiej stronie może być kilka ciekawych miejsc, gdzie i tak łatwo wylądować. Np. te szczątkowe morza księżycowe po drugiej stronie.

velo

  • Gość
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 22, 2015, 14:25 »
Nieco więcej info o misji pod tym linkiem:

http://spaceflightnow.com/2015/09/21/china-aims-for-landing-on-moons-far-side-by-2020/

Start satelity telekomunikacyjnego (na 3 letnią misję) miałby odbyć się do końca 2018 roku.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 23, 2015, 14:36 »
Wydaje mi się, że po drugiej stronie może być kilka ciekawych miejsc, gdzie i tak łatwo wylądować. Np. te szczątkowe morza księżycowe po drugiej stronie.

Szczególnie ciekawe wydaje mi się lądowanie na Morzu Wschodnim (Mare Orientale).
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 23, 2015, 14:36 »