Autor Wątek: Obserwacje ISS  (Przeczytany 100015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

axion

  • Gość
Obserwacje ISS
« dnia: Sierpień 06, 2010, 23:16 »
Zakładam wątek na temat obserwacji ISS. Szczegółowe informacje na temat pory przelotów w konkretnym miejscu na Ziemi można znaleźć w internecie:
- Heavens-Above
- CalSky
- CelestTrak - serwis udostępniający pliki TLE
- Przydatne informacje Visual Satellite Observer's Home Page
- Różne linki

Informuje iż ISS obecnie widoczna jest z terenu Polski w późnych godzinach nocnych. Jasność (w perygeum przy 100% oświetleniu) ~ -5,0 magnitudo.
Przeciętnie -2,0 / -3,6 magnitudo.

Jutro (7 sierpnia 2010) o godz. 6:24 nastąpi tranzyt ISS na tle tarczy Księzyca - widoczny z okolic Warszawy. Szczegóły: CalSky. Mapa - .
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2010, 12:10 wysłana przez axion »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2010, 23:25 »
Dobrze, że rozpocząłeś wątek! :)

Hmm, a może zmienić jeszcze tytuł i rozszerzyć temat na obserwacje pozostałych sztucznych obiektów na niebie, jak flary Irydium, X-37B, rakiety itd?

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2010, 23:36 »
Hmm, a może zmienić jeszcze tytuł i rozszerzyć temat na obserwacje pozostałych sztucznych obiektów na niebie, jak flary Irydium, X-37B, rakiety itd?

Myślę że reszta obiektów zasługuje na oddzielny wątek. Pozwoliłem sobie wyróźnić ISS na tle innych.

Dorzucam jeszcze (jako ciekawostkę) dla zaintersowanych historię orbity ISS - którą można śledzić na CalSky.com
Ostatnie miesiące:


Łączna historia orbity: CalSky
Wysokość ISS - można śledzić na żywo w serwisie Heavens-Above.


Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23208
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2010, 00:08 »
Moim zdaniem inne satelity zasługują na swoje oddzielne wątki. Dla przykładu Iridium.

Czy ten wątek powinien być jeden jedyny czy też powinniśmy wprowadzić zasadę sezonowości wątków? Bo taki wątek o obserwacjach ISS na lata 2010-2015 to może być moloch...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2010, 00:08 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2010, 00:10 »
Czy ten wątek powinien być jeden jedyny czy też powinniśmy wprowadzić zasadę sezonowości wątków? Bo taki wątek o obserwacjach ISS na lata 2010-2015 to może być moloch...

Dajmy mu pożyć najpierw, potem się zobaczy ;)

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2010, 00:14 »
Dajmy mu pożyć najpierw, potem się zobaczy ;)

Dokładnie, na razie poczekajmy na innych obserwatorów. :)

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2010, 16:52 »
Trwa okres widocznych wieczornych przelotów ISS nad Polską. Jak pogoda pozwoli to można pooglądać maszynerię z Ziemi przez najbliższe kilkanaście dni o bardziej znośnych porach.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2010, 20:35 »
Najbliższe widoczne przeloty z naszego kraju(w/g ESA) rozpoczną się 3 października. Tak samo podaje serwis heavens-above.
Tu link bezpośredni do przelotów widzianych z Gdańska
http://esa.heavens-above.com/esa/iss_step2.asp?Loc=Gdansk&Lat=54.350&Lng=18.667&TZ=CET

Choć muszę przyznać, że nie zawsze do końca to jest prawdą, gdyż kilka razy udało m się obserwować ISSa poza terminami i godzinami wskazanymi w tym serwisie.
Wynika to zapewne z tego, że przeloty podane tam są faktycznie dobrze widoczne (czasem - jak pisał axion - nawet do minus kilku mag) a te wyliczone przez mnie, nie ujęte w tabeli heavens-above, a mimo to widoczne, to są przeloty z jasnością np. 3 lub 4 mag i czasie widoczności do 20 -30 sekund.


---
A i jeszcze jedno: zastanawia mnie, czemu stacja czasem zmienia swą wysokość skokowo w dół. W górę rozumiem, potem powolny spadek spowodowany oporem aerodynamicznym w atmosferze. Czasem jednak (nawet na wykresach powyżej widać) zdarzają się skokowe zejścia w dół.
Czyżby ucieczka przed śmieciami?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2010, 20:40 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 22, 2010, 21:53 »
Dzięki wielkie za informację! Mógłbyś przybliżyć nieco technikę własnych obliczeń? Warto porównywać obserwacje z CalSky.com. Na Heavens wprowadzono ostatnio tabelę ze wszytkimi przelotami ISS.

Co do zmian wysokości ISS, również mnie to zastanawia. Nie jestem pewien, ale zdaje się że są to zmiany gęstości atmosfery spowodowane aktywnością słoneczną? Dziwne żeby to miało aż taki wpływ.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2010, 23:48 »
A i jeszcze jedno: zastanawia mnie, czemu stacja czasem zmienia swą wysokość skokowo w dół. W górę rozumiem, potem powolny spadek spowodowany oporem aerodynamicznym w atmosferze. Czasem jednak (nawet na wykresach powyżej widać) zdarzają się skokowe zejścia w dół.
Czyżby ucieczka przed śmieciami?

Nie jestem 100% pewien, ale ISS ucieka przed śmieciami tylko w górę. Do zmian wysokości używane są odpalenia silników Zvezdy (bardzo rzadko) lub silników Progressa zadokowanego do tylnego portu Zvezdy.

Prawdę mówiąc nie wiem gdzie tam widać te skokowe zejścia w dół, to normalne opadanie stacji, które przerywane jest manewrami podwyższenia orbity. Z podejrzanych fragmentów widziałbym tylko ten kawałek pod koniec maja..

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2010, 17:09 »
Mamy ponownie okres obserwacji ISS. Zaczynamy od godzin popołudniowych a pod koniec miesiąca ISS obserwujemy rano. Dobra wiadomość bo w tym czasie do ISS ma dołączyć STS-133  :)


Edit. Niestety znowu chmury.  :(
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2010, 17:15 wysłana przez KP »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2010, 21:43 »
Prawdę mówiąc nie wiem gdzie tam widać te skokowe zejścia w dół, to normalne opadanie stacji, które przerywane jest manewrami podwyższenia orbity. Z podejrzanych fragmentów widziałbym tylko ten kawałek pod koniec maja..
Co do końca maja 2010 to pogrzebałem w statusach ISS i tutaj:
http://www.spaceref.com/news/viewsr.html?pid=34192
znalazłem taki fragment (na samym dole prawie):
Cytuj
Deboost Update: The deboost burn this morning by the small midring thrusters of Progress 37P was nominal. Burn duration: 9 min 51 sec. Delta-V: -2.6 ft/sec (-0.8 m/s); mean altitude decrease: -0.8 nm (-1,45 km). (Earlier predictions: Delta-V: -2.6ft/s /-0.8 m/s; delta-H: -0.8 nmi/-1.45 km). Total propellant consumption: 271 lbs. The purpose of the deboost (altitude reduction) was to set up orbital phasing for a Soyuz 21S backup landing opportunity in Kazakhstan. [For the deboost maneuver, ISS attitude control authority was handed over to RS MCS (Motion Control System) at 12:45am and returned to USOS momentum management at 3:50am.]
I tu też: http://en.rian.ru/world/20100526/159164300.html

Czyli odpalenie obniżające wysokość aby odpowiednio dostosować okres orbitalny z czasem w zapasowym terminie lądowania Sojuza TMA-17/21S. Ciekawe dlaczego? ISS + TDRS działa jak stacja przekaźnikowa pomiędzy Sojuzem a Ziemią?*

*ewentualnie ten temat warto kontynuować w wątku o ISS  :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2010, 15:56 »
Kończy się powoli okres wieczornych obserwacji. Będą poranne. Ale może na koniec tych obserwacji Fyodor i Oleg pomachają nam podczas swojego spaceru. Zaraz wychodzą na spacer, a za pół godziny lecą w zasięgu naszego wzroku  :D

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2010, 17:25 »
Przy okazji warto polecić na przyszłość, bardzo dobry program do śledzenia satelitów - Gpredict. Jest dobrą alternatywa dla serwisów typu CalSky/Heavens-Above oraz stanowi konkurencje dla polskiego programu Orbitron. "Trailer" nowej wersji programu, która dostępna jest do ściągnięcia:

LINK:  http://gpredict.oz9aec.net/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:27 wysłana przez axion »

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2010, 17:37 »
Ponownie można obserwować ISS na wieczornym niebie. Dzisiaj przy bezchmurnym niebie stacja ładnie "świeciła".  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2010, 17:37 »