Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1388276 razy)

0 użytkowników i 18 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 773
  • per aspera ad astra
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4440 dnia: Kwiecień 23, 2020, 11:28 »
Przecież FH certyfikowano w 3 bodajże locie. Jeśli SS osiągnie orbitę dajmy na to 2021 (mogę swój zakład przegrać, ale później się nie spodziewam) to wykonanie nawet kilku certyfikacyjnych lotów do 2022 nie powinno być problemem. Nie sądzę, żeby wtedy problemem było dogadanie się SX z departamentem obrony na lot tym albo tamtym statkiem, w przypadku gdy oba będą dopuszczone. Naprawdę, kilkadiesiąt milionów dolarów za lot piechotą nie chodzi.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4441 dnia: Kwiecień 23, 2020, 11:31 »
Najpierw niech udowodnią że po pierwsze Starshipa da się zbudować a po drugie będzie bezpieczny bo dzielimy skórę na niedźwiedziu.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 773
  • per aspera ad astra
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4442 dnia: Kwiecień 23, 2020, 11:42 »
Skoro prawa fizyki temu nie zaprzeczają to zbudować się da. Pytanie jak szybko SX się tego nauczy :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4443 dnia: Kwiecień 23, 2020, 12:00 »
Nie ma szans na szybką rezygnację  z FH w przeciągu kilku najbliższych lat- kontrakty rządowe ( w tym roku będą wyniki nowego przetargu), wojsko nie zaryzykuje jeszcze wrzucić cennych ładunków na niedopracowany nowy środek transportu jakim jest Starship,  to się zmieni , lecz po paru latach , może po 5 ?
          ... nooo, to juz ma wieksze szanse ... tak z 1% uroslo do 4%;-) A co do praw fizyki, pogadajcie z ekipa ktora probowala
czwartego startu N1;-) Z powazaniem
                                                              Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 12:02 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4443 dnia: Kwiecień 23, 2020, 12:00 »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4444 dnia: Kwiecień 23, 2020, 13:56 »
też liczyłem że zwiększy się zapotrzebowanie na ilość startów jak ceny spadną, tymczasem tak się nie dzieje. To jest chyba kombinacja kilku czynników: ceny ciągle są stosunkowo wysokie, satelity są ciągle drogie i przede wszystkim reszta świata nie nadąża za SpaceX.

Pobyt na usługi wynoszenia satelitów jest raczej mało elastyczny, co ogranicza efekty obniżenia ceny. Chiny, Rosja, Iran itd. nie zaczną wysyłać satelitów wojskowych Falconami, niezależnie od ceny.
Otwieranie nowych rynków wymaga znacznie większej redukcji kosztów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4445 dnia: Maj 12, 2020, 20:36 »
https://iss-sim.spacex.com/ :)

Symulator cmokania się Dragona 2 z ISS!

Offline RomMak

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4446 dnia: Maj 19, 2020, 14:18 »
Bójmy się sytuacji, że SpaceX może przejąć w jakimś stopniu rolę NASA. To oznaczałoby monopol, a amerykańska astronautyka po kilku latach zaczęłaby przypominać sytuację w latach 90. i 2000., czyli po wygaśnięciu uniesienia programem Apollo i ugrzęźnięciu właśnie w monopolu.

A swoją drogą obawiam się, że udany lot Demo 2 wywoła w Ameryce komentarze "America great again"...

A kto inny mógłby przejąc tę rolę? NASA czy jej kontrahent Boeing są niewydolne i nieefektywne. Czy są inne firmy i projekty, które robi SpaceX - raczej nie. Są tylko działania narodowych agencji Indii i Chin. Europa nie ma ambicji, by mieć swój własny program kosmiczny z własnymi rakietami dla załóg ludzkich.

SpaceX będzie monopolistą, bo to bardzo trudna dziedzina aktywności ludzi i bardzo droga, jednak SpaceX daje nam całkowicie nowe możliwości za 1/50 ceny (w przypadku Starship). Jeżeli za chwilę na prawdę zobaczymy 100 czy 200 statków zmierzających w kierunku Marsa to będzie to przełomowa era w eksploracji kosmosu przez ludzi. NASA utraciła tę funkcję w chwili uziemienia promów kosmicznych i złego zorganizowania budowy nastepcy promów.

SpaceX staje się ratunkiem dla NASA i rozwiązaniem dla wielu "prywatnych" czy "komercyjnych" planów eksploracji kosmosu w drugiej dekadzie XXI wieku. Należy się z tego cieszyć, a nie krytykować.
PNoKE - Program Popularyzacji Nauk o Kosmosie i jego Eksploracji organizacji SSE Project - www.sseproject.eu - Serdecznie zapraszam

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4447 dnia: Maj 19, 2020, 18:05 »
Jeżeli za chwilę na prawdę zobaczymy 100 czy 200 statków zmierzających w kierunku Marsa to będzie to przełomowa era w eksploracji kosmosu przez ludzi.
Wow, kolega przedawkował obietnice Muska. Spokojnie, niech najpierw uda im się ten lot wymieniony w tytule wątku, pierwotnie planowany na kilka lat temu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4448 dnia: Maj 20, 2020, 10:19 »
Przeniosłem dwa posty z wątku o SpX-DM2 do wątku o SpaceX.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4449 dnia: Czerwiec 02, 2020, 21:36 »
https://www.spiegel.de/wissenschaft/weltall/spacex-chefingenieur-zum-stat-des-crew-dragon-wilde-party-kommt-noch-a-998ff592-1071-44d5-9972-ff2b73ec8fb6

Wywiad z Hansem Königsmannem (po niemiecku, trzeba wrzucić w translator). Najciekawszy dla mnie jest ten fragment:

Cytuj
Königsmann: The program is clearly separate from our work with the "Crew Dragon". It's about research. We want to see how far you can go with certain things. The goal is to learn as much as possible in a short time. Of course, if there are setbacks, it will slow us down. But that's part of it.

To odnośnie Starshipa.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4450 dnia: Czerwiec 04, 2020, 21:38 »
Tuż przed startem DM-2 SpaceX podpisał z NASA 78. modyfikację kontraktu na loty do ISS (https://beta.sam.gov/awards/90121604%2BIDV). Bardzo ważną:

Cytuj
MOD 78: THE PURPOSE OF THIS BILATERAL MODIFICATION IS TO EXTEND THE DEMO-2 FLIGHT TEST FROM TWO WEEKS TO UP TO 119 DAYS AND ADD THE REQUIREMENT FOR 45TH OPERATIONS GROUP DETACHMENT 3 (DET-3) JOINT TEST TRAINING FOR PCM-1 THROUGH PCM-6 IN EXCHANGE FOR ALLOWING REUSE OF THE FALCON 9 LAUNCH VEHICLE AND CREW DRAGON SPACECRAFT BEGINNING WITH PCM-2.

- Lot DM-2 zostanie przedłużony z 2 tygodni do maksymalnie 119 dni (o przedłużeniu już wiedzieliśmy),
- NASA zgadza się na powtórne wykorzystanie rakiety jak i statku począwszy od drugiej misji kontraktowej (ja akurat o tym nie wiedziałem).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2020, 23:19 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4451 dnia: Czerwiec 04, 2020, 22:07 »
Tuż przed startem DM-2 SpaceX podpisał z NASA 78. modyfikację kontraktu na loty do ISS (https://beta.sam.gov/awards/NNK14MA74C%2878%29). Bardzo ważną:

Cytuj
MOD 78: THE PURPOSE OF THIS BILATERAL MODIFICATION IS TO EXTEND THE DEMO-2 FLIGHT TEST FROM TWO WEEKS TO UP TO 119 DAYS AND ADD THE REQUIREMENT FOR 45TH OPERATIONS GROUP DETACHMENT 3 (DET-3) JOINT TEST TRAINING FOR PCM-1 THROUGH PCM-6 IN EXCHANGE FOR ALLOWING REUSE OF THE FALCON 9 LAUNCH VEHICLE AND CREW DRAGON SPACECRAFT BEGINNING WITH PCM-2.

- Lot DM-2 zostanie przedłużony z 2 tygodni do maksymalnie 119 dni (o przedłużeniu już wiedzieliśmy),
- NASA zgadza się na powtórne wykorzystanie rakiety jak i statku począwszy od drugiej misji kontraktowej (ja akurat o tym nie wiedziałem).

A to PCM-2 nie oznacza drugiej fazy lotów? To chyba byłby szósty lot kontraktowy. Przepraszam, ale też tego nie wiem i się pytam!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4452 dnia: Czerwiec 04, 2020, 23:18 »
W tym kontrakcie skrót PCM oznacza "POST CERTIFICATION MISSION". Są one numerowane od 1 do 6. Rozumiem więc, że są to kolejne numery misji kontraktowych Crew-1, Crew-2, ..., Crew-6.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4453 dnia: Czerwiec 07, 2020, 22:17 »
Na reddit było AMA z programistami ze SpaceX. Masa ciekawych pytań i odpowiedzi. Adamowi powinno się spodobać;) Jeszcze wszystkiego nie przejrzałem ale warto zajrzeć:

https://www.reddit.com/r/spacex/comments/gxb7j1/we_are_the_spacex_software_team_ask_us_anything/

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4454 dnia: Czerwiec 10, 2020, 10:05 »
Na reddit było AMA z programistami ze SpaceX. Masa ciekawych pytań i odpowiedzi. Adamowi powinno się spodobać;) Jeszcze wszystkiego nie przejrzałem ale warto zajrzeć:

https://www.reddit.com/r/spacex/comments/gxb7j1/we_are_the_spacex_software_team_ask_us_anything/

Na stronie www.spacex.com.pl pojawiło się tłumaczenie tego AMA, zachęcam do lektury:)

https://spacex.com.pl/wiadomosci/tlumaczenie-ama-z-zespolem-programistow-spacex

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4454 dnia: Czerwiec 10, 2020, 10:05 »