Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 201730 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #465 dnia: Luty 24, 2020, 08:38 »
Polskie urządzenia częścią europejskich satelitów meteorologicznych nowej generacji
20.08.2019

Polskie urządzenia są częścią europejskich satelitów meteorologicznych nowej generacji w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W połowie sierpnia przekazano ostatnie z ośmiu urządzeń zakontraktowanych dla programu MetOp-SG.

Rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów pozwolą przetestować systemy elektroniczne satelitów, dzięki czemu ESA będzie mieć pewność, że działają zgodnie z założeniami.

MetOp jest europejskim programem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.

Jak poinformował PAP rzecznik z Astri Polska Marcin Mykietyn, w połowie sierpnia warszawska firma przekazała ostatnie z ośmiu urządzeń zakontraktowanych dla programu MetOp-SG. Rozwiązania opracowane przez polskich inżynierów posłużą do przetestowania systemów elektronicznych satelitów nowej generacji MetOp-SG oraz ułatwią odpowiednią kalibrację współpracujących z nimi stacji naziemnych - wyjaśnił.

"Dwa z naszych urządzeń będą odpowiedzialne za test pasma radiowego „S”, za pomocą którego prowadzona będzie kontrola satelity, natomiast dwa pozostałe dedykowane są pasmom „X” i „Ka”, za pośrednictwem, których dane zebrane przez satelitę będą transferowane na Ziemię" – wskazał Maciej Kaniecki, oficer techniczny projektu MetOp-SG RF Suitcases w Astri Polska.

Podkreślił, że wszystkie urządzenia zaprojektowano i przetestowano pod kątem pracy w temperaturze do minus 20 stopni Celsjusza. "Wynika to z faktu, że niektóre stacje naziemne są zlokalizowane w rejonach arktycznych" – dodał.

Astri Polska rozpoczęła prace nad urządzeniami dla programu MetOp-SG w 2016 r. W połowie sierpnia, firma dostarczyła ostatnie z czterech urządzeń dedykowanych stacjom naziemnym. "Dzięki nim operatorzy będą mieli pewność, że satelity reagują na polecenia zgodnie z oczekiwaniami i w poprawny sposób przesyłają zebrane informacje na Ziemię" - zaznaczył Kaniecki.

Jak przypomniał, w styczniu Astri Polska zakończyła dostawę czterech innych urządzeń dla programu MetOp-SG, "dzięki którym inżynierowie pracujący nad budową satelitów będą mogli zweryfikować poprawność funkcjonowania ich systemów elektronicznych".

Obecnie na orbicie znajdują się trzy satelity MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG, który ma na celu wysłanie na orbitę dwóch satelitów meteorologicznych drugiej generacji.

Astri Polska specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń wykorzystywanych w ramach europejskich programów kosmicznych oraz projektowaniu usług i aplikacji w oparciu o dane pochodzące z satelitów. Jak podano, realizuje ok. 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych, zatrudniając 80 polskich inżynierów.


PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78280%2Cpolskie-urzadzenia-czescia-europejskich-satelitow-meteorologicznych-nowej

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #466 dnia: Luty 24, 2020, 08:52 »
Elektryczny satelita z polską technologią
02.09.2019


Źródło: ESA

Pierwszy europejski komercyjny satelita z napędem elektrycznym zostanie zbudowany z udziałem polskich inżynierów. Zaprojektują i wyprodukują oni zestaw naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity w ramach wspieranego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projektu Electra.

Pierwszy satelita Electra ma polecieć w kosmos w 2023 roku. Będzie to satelita telekomunikacyjny nowej klasy. Dzięki wykorzystaniu napędu elektrycznego będzie on lżejszy od urządzeń z napędem chemicznym. Tym samym zmniejszy się koszt wyniesienia satelity na orbitę.

Napęd elektryczny to coraz popularniejsze rozwiązanie w przemyśle kosmicznym. Waży nawet o 90 proc. mniej od tradycyjnego napędu chemicznego. To z kolei przekłada się na zmniejszenie masy satelity prawie o połowę. Biorąc pod uwagę wysokie koszty wyniesienia na orbitę każdego kilograma, tak duża redukcja masy umożliwia radykalne obniżenie kosztów misji kosmicznych. Dzięki temu staną się one dostępne dla podmiotów, które wcześniej nie mogły sobie na to pozwolić.

Kontrakt na zaprojektowanie i produkcję urządzeń niezbędnych do montażu nowych satelitów wygrała firma SENER Polska, o czym poinformowała w przesłanym komunikacie. Zaprojektowanie i wyprodukowanie zestawu naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity zleciła jedna z największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego – OHB. Jest to główny wykonawca programu Electra. OHB współpracuje przy tym projekcie z ESA w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

„To jeden z pierwszych w naszym kraju dużych kontraktów komercyjnych, zdobytych na wolnym rynku. Dodatkowo, nie dotyczy pojedynczego satelity naukowego, ale komercyjnego, który może być produkowany w większej liczbie" – mówi Ilona Tobjasz, dyrektor rozwoju SENER Polska, cytowana w przesłanej informacji prasowej.

Urządzenia wspomagające montaż służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w różnych płaszczyznach. Technologia ta umożliwia technikom dostęp do satelity, ułatwia też transport do komór testowych i rakiety nośnej. Produkcja takich urządzeń i montaż satelitów to wielkie wyzwania inżynierskie, bo niemal każdy satelita jest jedyny w swoim rodzaju. Konstrukcje te ważą od kilkuset kilogramów do kilku ton i składają się z tysięcy części i kilometrów kabli - czytamy w przesłanym komunikacie prasowym.

Urządzenia, jakie zaprojektują Polacy na potrzeby projektu Electra umożliwią m.in. bezpieczne i wygodne podtrzymywanie paneli lotnych w trakcie montażu. Będzie je można przystosować do paneli o różnych wymiarach i masie. Wśród urządzeń, które dostarczy SENER Polska będzie również pionowa podstawa, która będzie podtrzymywać centralną strukturę satelity w trakcie montowania na niej paneli oraz modułów z ładunkiem.

W zeszłym roku firma SENER Polska dostarczyła ESA 13 urządzeń dla misji Euclid, mającej zbadać ciemną materię i energię. Firma współpracowała przy tym projekcie z siecią 18 polskich przedsiębiorstw, które produkowały komponenty, badały ich wytrzymałość oraz odpowiadały za logistykę.


PAP – Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78425%2Celektryczny-satelita-z-polska-technologia.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #467 dnia: Luty 24, 2020, 09:10 »
Emilewicz: polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry
09.10.2019

(...) Jak powiedziała Emilewicz, „to, czego ten sektor potrzebuje, to są kadry". „Warto się interesować tym obszarem, nie tylko na poziomie projektów studenckich, ale warto z tymi przedsięwzięciami wiązać swoje potencjalne plany na karierę zawodową - dodała.

Minister tłumaczyła, że studenci i absolwenci - m.in. w ramach cyklu spotkań na uczelniach - mają szansę poznać nie tylko specyfikę pracy w sektorze kosmicznym, ale i zapoznać się z ofertą staży i szkoleń m.in. NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, czy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Minister Emilewicz powiedziała też, że sektor kosmiczny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Wskazywała, że sektor ten ma coraz większe znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej. (...)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78918%2Cemilewicz-polski-sektor-kosmiczny-jest-efektywny-ale-potrzebuje-kadry.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 24, 2020, 09:56 »
Pytanie czy po pięciu latach zostanie wbita przysłowiowa polsko-luksemburska wydobywcza łopata na pozaziemskim obiekcie (to raczej mało prawdopodobne) lub górnicze plany zejdą z desek kreślarskich?
Pytanie też jak liczne kadry po obu stronach będą się tym trudniły w bliskiej perspektywie czasowej?

Emilewicz: Polska i Luksemburg partnerami w biznesie kosmicznym
05.12.2019


Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (P) i wicepremier Luksemburga Etienne Schneider (2P). Fot. PAP/Rafał Guz 5.12.2019

Przemysł kosmiczny odgrywa coraz większą rolę w rozwoju polskiej gospodarki; aby osiągnąć więcej, potrzebujemy silnego partnera, jak Luksemburg - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Efekty tej współpracy zobaczymy wkrótce - dodała.

Emilewicz podczas konferencji "Luksembursko-polskie partnerstwo w biznesie kosmicznym" mówiła o tworzeniu warunków dla rozwoju polskiego biznesu skupionego wokół eksploracji kosmosu. Przypomniała, że biznes kosmiczny to nie tylko podróże pozaplanetarne, ale również rozwój przemysłu wysokich technologii oraz górnictwo surowców kosmicznych, niezbędnych do funkcjonowania biznesu nie tylko związanego z kosmosem.

"Innowacyjne rozwiązane, które są wdrażane w branży kosmicznej, często znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach, dzięki czemu zwiększa się ich konkurencyjność" - powiedziała minister. Dodała, że w Polsce mamy już 300 podmiotów: start-upów i przedsiębiorstw technologicznych, które działają na rzecz sektora kosmicznego.

"Mamy stworzoną Polską Strategię Kosmiczną, która obejmuje lata 2017 - 2030 i jest nadzorowana przez resort rozwoju. Mamy za sobą dziedzictwo Kopernika, misje kosmiczne odbywają się dzięki pracy polskich inżynierów i firm. Obserwujemy trendy w sektorze kosmicznej i chcemy je kreować, a do tego potrzebujemy silnych partnerów" - powiedziała Emilewicz.

Przypomniała, że współpraca Polski i Luksemburga w polityce kosmicznej ma swoje umocowanie prawne. 28 września 2018 r. Polska i Luksemburg podpisały porozumienie ws. poszukiwania i użycia kosmicznych zasobów naturalnych. "Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zainicjuje nowe partnerstwa i pola współpracy, których efekty zobaczymy już wkrótce" - dodała Emilewicz.

"Chcemy współpracować w dziedzinie eksploracji kosmosu, nie tylko ze względu na współpracę biznesu, ale też na udział w dużych projektach i na forum międzynarodowym. Przeszliśmy daleką drogę, nasz program kosmiczny zaczął się w latach 80., a zgłaszanie ambicji kosmicznych przez Luksemburg nie było traktowane specjalnie poważnie przez potęgi w dziedzinie eksploracji kosmosu" - powiedział wicepremier i minister gospodarki Luksemburga Etienne Schneider.

Podpisane porozumienie, które będzie obowiązywać pięć lat, oprócz górnictwa kosmicznego zakłada też wymianę informacji, ekspertyz oraz wyników badań, a także konsultacje dotyczące polityk i zagadnień prawnych w obszarze biznesu kosmicznego.


PAP - Nauka w Polsce, Piotr Gozdowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79801%2Cemilewicz-polska-i-luksemburg-partnerami-w-biznesie-kosmicznym.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 24, 2020, 09:56 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #469 dnia: Luty 24, 2020, 10:05 »
Mazur: wśród celów programu kosmicznego - stworzenie cywilno-wojskowego satelity
03.01.2020

Jednym z celów programu kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, który pozwoliłby na analizę obrazu satelitarnego - uważa wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Dodał, że mogłaby ona mieć szerokie zastosowanie np. w transporcie, wojsku, meteorologii, rolnictwie.

Wiceminister mówił w piątek w Polskim Radio 24, że jednym z celów Krajowego Programu Kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, "który dawałby źródłowe dane na potrzeby cywilne, jak i polskich firm". Zaznaczył, że istotne jest rozwijanie analizy obrazowej do wykorzystania w wielu obszarach zarówno cywilnych, jak i militarnych.

"Bardzo potężna część tego biznesu (komicznego - PAP) to analiza obrazowa. Ma szerokie zastosowanie od tematów biznesowych, po tematy interesujące państwo" - powiedział wiceminister. Podał też przykład praktycznego wykorzystania takiego obrazu. "Jeżeli dzisiaj ministerstwo rolnictwa ma sprawdzić czy działka jest obsiana żytem, czy kukurydzą w związku z dopłatami unijnymi, robi to ręcznie, ale można to zrobić w sposób zautomatyzowany poprzez geolokalizację, analizę obrazu satelitarnego" - wyjaśnił.

"Jeżeli byśmy chcieli przeciwdziałać zmianom klimatycznym, pogodowym, to taki obraz jest niezbędny. W transporcie jest niezbędny. Już nie mówię o zastosowaniach militarnych" - podkreślił Krzysztof Mazur.

Zauważył też, że technologie i usługi kosmiczne tanieją np. wynoszenie satelity na orbitę, co daje większe możliwości na ich zastosowanie.(PAP)


autorka: Klaudia Torchała
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80145%2Cmazur-wsrod-celow-programu-kosmicznego-stworzenie-cywilno-wojskowego

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #470 dnia: Luty 24, 2020, 10:35 »
W resorcie nauki o programach ESA i PRODEX
06.02.2020

O programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i o programie rozwoju instrumentów badawczych PRODEX mówiono w czwartek podczas dnia informacyjnego w resorcie nauki. „Zainteresowanie programami ESA dowodzi, że projekty kosmiczne mają przed sobą świetlaną przyszłość w Polsce” – mówił szef resortu Jarosław Gowin.

„Zainteresowanie programami ESA dowodzi, że projekty kosmiczne mają przed sobą świetlaną przyszłość w Polsce” - powiedział podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreślił, że duże zainteresowanie programami ESA spowodowało, że w ubiegłym roku postanowił zwiększyć wkład w polską subskrypcję programów Agencji.

„Jestem przekonany, że państwa obecność tutaj przyniesie w przyszłości owoce, ponieważ od polskich naukowców i polskiego przemysłu oczekuje się coraz większego zaangażowania w działania sygnowane przez ESA” – zwrócił się do uczestników spotkania Gowin.

Wydarzenie miało na celu upowszechnienie wiedzy na temat programów ESA; stanowiło też okazję do nawiązywania kontaktów przemysłowych i instytucjonalnych, które powinny umożliwić udział polskich podmiotów w przygotowaniu i realizacji przyszłych misji naukowych ESA.

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 2012 r. Z tego tytułu państwo polskie jest zobowiązane wpłacać składkę, z której finansowane są programy obowiązkowe oraz opcjonalne ESA. Wpłacone środki finansowe podlegają zasadzie zwrotu geograficznego, co oznacza, że po odliczeniu odpowiednich wpłat na funkcjonowanie Agencji, pieniądze te powinny „wrócić” w postaci kontraktów na realizację projektów przez podmioty polskiego sektora kosmicznego.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jednym z płatników polskiej składki do ESA, a w ostatnim czasie znacząco ja zwiększył.

Program Naukowy ESA jest programem obowiązkowym, czyli takim, w którym wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do uczestnictwa. Wielkość składki na programy obowiązkowe jest zależna od dochodu narodowego danego państwa.

Z kolei program opcjonalny PRODEX służy przede wszystkim finansowaniu budowy instrumentów naukowych. Polska uczestniczy w tym programie, dzięki czemu ma swój udział w realizacji najważniejszych misji ESA tj. JUICE, ATHENA czy ARIEL. Polscy naukowcy odgrywają też znaczącą rolę w najnowszej przygotowywanej misji pn. Comet Interceptor („Przechwytywacz komet”).


PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80616%2Cw-resorcie-nauki-o-programach-esa-i-prodex.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 24, 2020, 10:40 »
Gowin: Polska zaczyna być partnerem dla kosmicznych potęg
21.02.2020


Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P), wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur (P), z-ca dyrektora Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa Sylwester Wyka (L), wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka (C) oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki (2L) podczas konferencji prasowej, 21 bm. w Warszawie. Konferencja dot. wyników konkursu „Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne”. Fot. PAP/Paweł Supernak 21.02.2020

Polska zaczyna być partnerem dla największych kosmicznych potęg - USA czy Chin - powiedział w piątek w Warszawie szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu NCBR "Szybka ścieżka - technologie kosmiczne". Dofinansowanie w kwocie ponad 143 mln zł przyznano 15 projektom.

Zgłaszane projekty obejmowały prace badawczo-rozwojowe, mające na celu opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie konkretnych produktów i technologii. Można było je zgłaszać m.in. w takich obszarach tematycznych jak satelitarna obserwacja Ziemi, systemy i podsystemy niewielkich satelitów, testowanie infrastruktury satelitarnej czy systemy robotyki kosmicznej.

"Stajemy się krajem, który dla tych największych kosmicznych potęg - USA, Chin - zaczyna być partnerem. Zaczyna być partnerem w obszarze badań naukowych, ale także (...) partnerem biznesowym" - mówił w czasie ogłoszenia wyników konkursu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przypomniał, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju przemysł kosmiczny jest jednym z priorytetowych obszarów.

"Mieliśmy w średniowieczu znakomite tradycje i osiągnięcia astronomiczne. Chcielibyśmy kontynuować ten dorobek Mikołaja Kopernika rękoma polskich astronomów, uczonych i rękoma polskich przedsiębiorców" - powiedział wicepremier.

Zwrócił uwagę, że konkurs "Szybka ścieżka" jest najbardziej popularnym konkursem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wśród przedsiębiorców. "Efekty tego konkursu przeszły najśmielsze oczekiwania" - podkreślił.

"Mieliśmy bardzo wysoki wskaźnik sukcesu (przekroczył 45 proc. - przyp. PAP), co oznacza, że projekty były świetnie przygotowane" - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.

"Warto podkreślić, że te dofinansowania umożliwią realizację kontraktów w ramach organizacji międzynarodowych takich jak Europejska Agencja Kosmiczna. To pozwoli na dalszy rozwój sektora kosmicznego w Polsce" - oceniła.

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki stwierdził, że dotowane w tym konkursie projekty są bardziej skomplikowane i wymagające większego wkładu od tych finansowanych do tej pory w ramach innych konkursów NCBR.

Nabór wniosków w konkursie prowadzony był od września do listopada ubiegłego roku. W tym okresie do NCBR wpłynęły 33 wnioski, z których 15 otrzymało dofinansowanie. Wśród przedsiębiorstw, którym przyznano granty, są takie firmy jak Astronika Sp. z o.o., Iceye Polska Sp. z o.o., Progresja Space Sp. z o.o. czy konsorcjum Creotech Instruments SA z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Przyznane dofinansowanie oscyluje w granicach od 1,5 mln do ponad 33 mln zł. Najwyższe – ponad 33 mln zł – otrzymał projekt konsorcjum SatRevolution SA oraz Politechniki Wrocławskiej na opracowanie usługi obrazowania Ziemi przy użyciu satelitarnej konstelacji REC, czyli Real-time Earth observation Constellation. Najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt Eversis Sp. z o.o. dotyczący systemu wsparcia reagowania na nagłe zjawiska naturalne przez generowanie geoinformacji pozyskanej z automatycznej analizy optycznych i radarowych produktów satelitarnych.

Środki na konkurs pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.


PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80818%2Cgowin-polska-zaczyna-byc-partnerem-dla-kosmicznych-poteg.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 24, 2020, 19:34 »
NCBiR – wyniki konkursu “Technologie kosmiczne”
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 LUTEGO 2020

(...) Interesujący jest fakt, że NCBiR zdecydował się przeznaczyć wartość nieco mniejszą od 48% całkowitej alokacji funduszy na ten konkurs. Może to oznaczać, że jakość nie wszystkich wniosków (lub też wymagań formalnych) nie spełniła oczekiwań NCBiR. Może to także oznaczać, że NCBiR w 2020 roku przeprowadzi “dogrywkę” tego konkursu.

W naszym następnym artykule na temat tych projektów przedstawimy komentarze ze środowiska polskiej branży kosmicznej.

https://kosmonauta.net/2020/02/ncbir-wyniki-konkursu-technologie-kosmiczne/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #473 dnia: Marzec 07, 2020, 07:00 »
Konferencja Space 4.0. Sukces w sektorze kosmicznym
BY REDAKCJA ON 6 MARCA 2020

https://kosmonauta.net/2020/03/konferencja-space-4-0-sukces-w-sektorze-kosmicznym/

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #474 dnia: Marzec 11, 2020, 12:17 »
Pewnie jeszcze o tym nie było, a myślę że warto o tym napisać.
Już w przyszłym roku planowane jest odpalenie - w ramach wspólnego polsko ukraińskiego projektu - trzystopniowej rakiety nośnej, mogącej wynieść 100kg na SSO i 200kg na LEO. Rakieta ta ma być zrzucana z samolotu. Wiem, że brzmi to jak prima aprilis, ale nim nie jest.  :D












Więcej szczegółów tutaj: https://twitter.com/SteelFec/status/1237661783097257984?s=20

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #475 dnia: Marzec 11, 2020, 16:04 »
... analog X-60A, tylko dwa razy lepszy?;-) Z powazaniem
                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #476 dnia: Marzec 11, 2020, 16:07 »
Bardzo ciekawa informacja! Wydaje mi się jednak, że to jest raczej koncepcja - nie ma żadnego chyba (?) zaakceptowanego projektu tego typu.

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #477 dnia: Marzec 11, 2020, 16:54 »
Bardzo ciekawa informacja! Wydaje mi się jednak, że to jest raczej koncepcja - nie ma żadnego chyba (?) zaakceptowanego projektu tego typu.




Literalnie jest napisane, że projekt Mobilnego Kosmodromu jest realizowany.

Ten kierunek myślenia potwierdza też jasna deklaracja na stronie ICT, co do terminu dziewiczego lotu, który miałby się odbyć w 2021: http://klasterict.pl/project-smart/ .

Jeśli obie te informacje miałyby nie znaleźć potwierdzenia w faktach, to rzeczywiście nie znam innych przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że coś się dzieje. Z drugiej strony, dwa źródła, to chyba całkiem nieźle. ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #478 dnia: Marzec 11, 2020, 16:56 »
Zdecydowanie warto się temu bliżej przyjrzeć! :)

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #479 dnia: Marzec 11, 2020, 18:51 »
Jest nowy trop w sprawie. :D Rakieta to najprawdopodobniej ZENIT-1NL. https://www.sic.org.ua/?p=731&lang=en
Co nieco wspomniano o sprawie także tutaj: https://itweekend.events/wp-content/uploads/2017/06/UkrSpaceAgency_ITweekend_2016-09-17_fin.pdf
Sprawa wygląda na coś więcej niż tylko pojedyncza informacja w internecie. ;)

EDIT: Po nitce do kłębka. ;) https://www.sic.org.ua/?p=288&lang=en
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2020, 18:58 wysłana przez misiekuba »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #479 dnia: Marzec 11, 2020, 18:51 »