Autor Wątek: Saturn (zbiorczo)  (Przeczytany 62710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 27, 2013, 10:51 »
Badania opadu zjonizowanych cząsteczek wody z pierścieni na atmosferę Saturna wykazały, że opad ten jest intensywniejszy i obejmuje większy obszar niż sądzono wcześniej. W obszarach opadu następuje redukcja gęstości elektronów w jonosferze, obserwowana od kilkudziesięciu lat. Do tej pory jego przyczyny były trudne do wyjaśnienia. Opad zmienia skład chemiczny górnej części atmosfery i miejsca w których następuje jej nagrzewanie i ochładzanie. Zdjęcia z sond Voyager pokazały, że w atmosferze Saturna występują 3 ciemne pasma. Jedna z teorii tłumaczących ich istnienie odnosiła się do możliwego opadu cząsteczek wody z pierścieni. Pasam te zostały zaobserwowane ponownie dopiero w zakresie podczerwieni za pomocą teleskopów Kecka w kwietniu 2011 r. Przyczyną trudności w ich badaniach była konieczność wyizolowania słabej emisji z jasnych części tarczy Saturna. Obserwacje prowadzono w zakresie emisji jonu trytu. Dzięki temu zaobserwowano układ wielu ciemnych pasm, obejmujących 30 - 43% powierzchni górnej warstwy atmosfery, znacznie więcej niż oszacowano na podstawie danych z sond Voyager. Sugeruje to, że jony wodne opadają na atmosferę wzdłuż linii sił pola magnetycznego. Obecnie podejmowane są próby obserwacji tych zjawisk za pomocą sondy Cassini. Badania te są przydatne do studiów na pochodzeniem i ewolucją pierścieni oraz zmian w atmosferze planety.

http://saturn.jpl.nasa.gov/news/cassinifeatures/feature20130410/ 

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 03, 2013, 22:43 »
A ja znalazłem 2 chyba nowe filmy o Saturnie :
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/16790/w-przyszlym-roku-odwiedzimy-saturna

Gdy należąca do NASA sonda Cassini-Huygens wleciała na orbitę Saturna w 2004 roku i zaczęła przesyłać na Ziemię pierwsze zdjęcia tej planety, filmowiec Stephen van Vuuren nie mógł wyjść z podziwu. Przez lata zebrał on ponad milion fotografii z tej misji i stworzył z nich 45-minutowy film zatytułowany In Saturn's Rings
.



velo

  • Gość
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2013, 01:21 »
Widziałem niedawno ten filmik powyżej, urywa cztery litery, zdecydowanie polecam :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 07, 2013, 11:56 »
Tylko czemu są tam zdjęcia galaktyk i Marsa? Jak Saturn, to Saturn? Cassini przecież krąży wokół Saturna...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 07, 2013, 11:56 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2013, 13:17 »
No właśnie. Skoro to film tylko o Saturnie to nie rozumiem po co w trailerze ta M104 z HST ? Zdaje się, że są jeszcze nagrania z GRAIL (lub LRO) ? Może to jednak nie tylko o Saturnie ten film? :)

Wysłałem to mojemu znajomemu grafikowi komputerowemu i powiedział że już może rezerwować bilety :D
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 07, 2013, 13:24 »
A może po prostu nie chcieli pokazywać całego materiału, więc wciśneli "zapchajdziury", które zostaną pokazane na początku filmu jako przykłady innych obiektów we Wszechświecie? Po takim wstępie będzie można się skupić na Saturnie. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 12, 2013, 21:31 »
Ciekawa informacja o nadchodzącym przelocie koło Enceladka:
Cytuj
Spilker: One of the 2015 Cassini Enceladus flybys will include fly through of plume at apoapsis (when most active), for the 1st time

Taki przelot może dużo wnieść do naszej nauki. :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2014, 19:11 »
Z tym filmem In Saturn's Rings trochę się dowiedziałem. Dodałem opis na filmweb.pl ale czeka na akceptację. Jestem w stałym kontakcie z twórcą filmu przez facebooka i mam informacje z pierwszej ręki. Powiem Wam, że ten film to będzie po prostu miazga, jestem tego pewny, to będzie istna hipnoza na sali. Wkleję co na szybko skleciłem dla filmwebu:

Cytuj
In Saturn's Rings, wcześniej Outside In, to nietypowy film dokumentalny. Niemal pozbawiona narracji słownej, której rolę pełnić ma nagrywana przez Greensboro Symphony Orchestra specjalnie dla tego filmu ścieżka dźwiękowa,  nirwana dla fanów kosmosu, badań kosmicznych, ale nie tylko. W przeciwieństwie do typowych filmów dotyczących podboju kosmosu przez człowieka dostajemy animacje zbudowane w 100% ze zdjęć obiektów przestrzeni kosmicznej, zamiast ze sztucznych renderów, których realizm bardzo często jest daleki od rzeczywistości. Stephen van Vuuren, pomysłodawca i twórca tego niezwykłego filmu sam od dziecka był maniakiem kosmosu. Jako chłopiec marzył o zostaniu astronautą lecz po zobaczeniu Odysei Kosmicznej Kubricka chciał odcisnąć swoje piętno na kinematografii. Pomysł na ten konkretny film tytułowany najpiękniejszą z planet Układu Słonecznego wziął się nie przypadkiem. To wszystko dzięki niezwykłej misji sondy Cassini-Huygens do Saturna i pierwszym wysokiej jakości zdjęciom tej planety przesłanym przez statek Stephen został nimi oczarowany. Pewnego dnia jadąc samochodem i słuchając Adagio for Strings wpadł na pomysł animacji tych niezwykłych zdjęć i zrobienia filmu. Stephen van Vuuren bardzo często powtarza słowa Stanleya Kubricka "A film should be more like music than fiction". Nie trudno się domyślić, że narrację muzyką zaczerpnął on od Kubricka. In Saturn's Rings jest filmem finansowanym w 100% ze środków non-profit. Powstaje dzięki ludziom. Osiągnął całkiem niezły sukces na kampanii Kickstarter, dzięki czemu możliwe jest nagranie wysokiej jakości ścieżki dźwiękowej przez prawdziwą orkiestrę muzyczną specjalnie dla filmu, a także zakup hi-endowego sprzętu komputerowego do łączenia i obróbki milionów zdjęć kosmosu w mozaiki, a następnie animację. W filmie autor stosuje kilka specjalnych technik pozwalających ożywić statyczne obrazy i nadać im wymiar przestrzenny jak między innymi technika "The kid stays in the picture". Wszystkie techniki tworzenia filmu są opisane przez autora, nie ma żadnej tajemnicy, można nawet zapytać go o szczegóły na jego profilu facebook.com gdzie sam jestem z nim w kontakcie.

Film jest kierowany na kina typu full-dome jak I-MAX i podobne, a także wszelkiego rodzaju planetaria. Oczywiście zostanie wydany na DVD i Bluray. Mozaiki zdjęć łączonych w animację mają tu tak duże rozdzielczości, że sam autor podkreśla jak wiele straci oglądający film jedynie na własnym telewizorze. Oryginalna rozdzielczość filmu dla kin I-MAX to 6K. Jeśli jest jakiś film, który najbardziej zasługuje na wybranie się przed wielki ekran - może to być właśnie ten.

In Saturn's Rings będzie trwać nieco ponad 40 minut i ma to być najbardziej hipnotyczna podróż przez kosmos jaką człowiek na Ziemi może sobie zafundować. Rozpocznie się wstępem od narodzin Wszechświata w Wielkim Wybuchu, po czym zobaczymy już tylko autentyczne animacje z kosmosu przesłane przez sondy kosmiczne oraz ludzi, których tam wysłaliśmy. Zobaczymy wspaniałe nagrania z misji Apollo, Voyager, Galileo i wielu innych, a także ożywione obrazy głębokiego kosmosu otrzymane przez teleskop Hubble'a. W ten sposób trwając w transie utrzymywanym przez wyjątkową ścieżkę dźwiękową dochodzimy do ostatnich 17 minut poświęconych tylko Saturnowi i jego spektakularnym mozaikom wykonanym przez orbiter Cassini. Czy nie spojleruję? Myślę, że nie, myślę że żaden opis nie jest w stanie odzwierciedlić tego co szykuje dla nas van Vuuren. Prawdopodobnie trzeba to będzie po prostu zobaczyć.

Wszystkie zdjęcia z których zostanie wykonany film pochodzą z oficjalnych źródeł NASA i innych agencji kosmicznych i są dostępne w internecie. Ich pełna lista zostanie wydana wraz z filmem. Film jest w pełni dziełem typu open source. In Satrun's Rings to nie tylko nowoczesna sztuka filmowa, nietypowe kino dokumentalne. To przede wszystkim hołd, list miłosny do nieba, patetyczne streszczenie podboju kosmosu przez człowieka i wreszcie spełnienie marzenia jednego człowieka o podróży w jego bezkres w bezpiecznym transie w kinowej sali i otoczeniu symfonią hipnotycznej muzyki jaką ma się stać ten film.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 17, 2014, 17:59 »
pogrzex napisał:

Film jest w pełni dziełem typu open source. In Satrun's Rings to nie tylko nowoczesna sztuka filmowa, nietypowe kino dokumentalne. To przede wszystkim hołd, list miłosny do nieba, patetyczne streszczenie podboju kosmosu przez człowieka i wreszcie spełnienie marzenia jednego człowieka o podróży w jego bezkres w bezpiecznym transie w kinowej sali i otoczeniu symfonią hipnotycznej muzyki jaką ma się stać ten film.

He he, romantyczny twój trail do tego filmu   ;D Z całym szacunkiem do Saturna i reszty US, ale dla mnie najpiękniejszą planetą we Wszechświecie jest Ziemia  8) Czy gdzie indziej rosną tak piękne kwiatki jak na naszej planecie? I nie myślę tu tylko o kwiatkach tkwiących korzeniami w glebie czy wodzie ....  ;)  ;D

Ale reklama filmu i muzyka na You Tube są super!!!!

A nieco z innej beczki, ale systemu Saturna jeszcze nie opuszczamy.

Otóż na stronie:
http://spaceflightnow.com/news/n1403/14europa/#.Uycivs6sCCl
piszą:

"My gosh, that's a big deal," Green said. "In 100 flybys, we see the hydrological cycle, we see the lakes now appearing in the southern hemisphere, and we have observed methane rain on Titan. We're getting a global perspective by creating multiple flyby opportunities."

Czy dobrze tłumaczę ten tekst, że jeziora teraz pojawiają się na południowej półkuli Tytana? A mnie się wydawało, że występują one tylko na półkuli północnej? Czy to lapsus językowy autora czy rzeczywiście, na Tytanie raz tworzą się jeziora na północnej a potem na południowej półkuli?
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2014, 18:08 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 17, 2014, 18:13 »
Jest taka teoria, ale zachodzi to w czasie geologicznym i bezpośrednio nie jest obserwowane.

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 17, 2014, 18:39 »
Jest taka teoria, ale zachodzi to w czasie geologicznym i bezpośrednio nie jest obserwowane.

Czyli jednak w arcie wypowiedź nie jest ścisła. Tak?
A o tej teorii gdzieś słyszałem/czytałem...

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 24, 2014, 08:04 »
Na Tytanie coś się ciekawego dzieje. Otóż radar Cassini wykrył nowy obiekt rozpraszający fale radiowe na miejscu gdzie kiedyś było tytańskie morze:
http://www.space.com/26325-cassini-titan-waves-magic-island.html
Jak obejrzałem filmik, to dla mnie wygląda to jakby obniżałby się poziom tytańskiego morza lub podwyższała się wysokość otaczających go lądów.
Tytan to super ciekawy świat. Szkoda, że w najbliższym czasie nic lub nikt się tam nie wybiera  :( Dla mnie Tytan jest o wiele bardziej ciekawy niż Europa, a nawet ..... Mars  :) Bo Europa ma tylko wodny podlodowy ocean a Tytan chyba też, oraz posiada swoistą węglowodorowy cykl hydrologiczny  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 24, 2014, 08:19 »
Naprawdę ciekawa wiadomość. Rozumiem, że ruchy pływowe Saturna tutaj nie są w stanie doprowadzić do takich zmian?

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 02, 2014, 04:38 »
Ciekawe o ile hipoteza Chrisa Mc Kaya o życiu na Tytanie jest prawdziwa?:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/zycie-na-mroznym-tytanie

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 02, 2014, 10:24 »
Nie ma rady... trzeba slac sonde-łodke z mikroskopem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Saturn (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 02, 2014, 10:24 »