Autor Wątek: James Webb Space Telescope (JWST)  (Przeczytany 229941 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 14, 2011, 16:48 »
http://www.npr.org/2011/06/25/137414737/among-the-costs-of-war-20b-in-air-conditioning

Budżet NASA to jakaś kpina.

Nie, to bardzo dużo pieniędzy. Fakt, że wojny kosztują więcej, tego nie zmienia.

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 14, 2011, 18:55 »
Tymczasem zakończony został proces nanoszenia złota na powierzchnie optyczne segmentów zwierciadła głównego.
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/webb-mirror-coating.html

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 15, 2011, 11:40 »
Śmieszny jest współczesny świat, musimy sobie zdać z tego sprawę. Kapitalizm w pewnym stopniu strasznie hamuje rozwój. Na wojsku można zarobić, więc idą w to pieniądze. Na nauce już tak nie, więc jeden teleskop JWST planuje się budować kilkanaście lat i nie wiadomo, czy nie zostanie anulowany, a kasa wyrzucona w błoto.

Zachęcam do przeczytania "Drogi do zniewolenia" Hayeka. Książka trudna, ale absolutnie każdy specjalista czy zwolennik/miłośnik czegokolwiek powinien ją przeczytać.

A dzięki, nie słyszałem o tej książce. Chyba masz rację, powinienem ją przeczytać :)

http://www.npr.org/2011/06/25/137414737/among-the-costs-of-war-20b-in-air-conditioning

Budżet NASA to jakaś kpina.

Nie, to bardzo dużo pieniędzy. Fakt, że wojny kosztują więcej, tego nie zmienia.

Nawiązując do problemu JWST  :)
Wojskiem interesowałem się już od dzieciaka, jednakże nie śledzę już na bieżąco co tam się dzieje. Poza wojnami koszta budżetu armii USA to jeszcze m.in. zakup i eksploatacja przeogromnej ilości sprzętu, utrzymanie zajebiście rozbudowanej infrastruktury na całym świecie, trzeba zapłacić ludziom, zapewnić warunki bytowe rodzinom żołnierzy, zapłacić emerytom, objąć opieką weteranów, itp. Dużo na to idzie i ja to rozumiem. Jednakże ja nie rozumiem Ciebie Borys i Was (niektórych). Widzę, że dużo jest tutaj bardzo mądrych osób, ale żeby mieć wątpliwości co do budżetu... NASA po prostu potrzebuje więcej kasy. Kiedyś jakby nie rzucili dodatkowych środków to byłby guzik, a nie Apollo. Pomijając oskarżenia o złe gospodarowanie środkami finansowymi (a ponieważ znam realia "budżetówki") nie widzę powodu, aby wytykać NASA nosem. NASA działa jak każdy inny budżetowy organ i jest tam coś takiego jak przerost wydatków, oni zapewniają sobie po prostu wszystko... A robili i robią zdecydowanie więcej, niż inne agencje kosmiczne razem wzięte (istnieje tylko problem transportu ludzi na LEO).  Koszta różnorakie wzrosły i ludzie też chcą zarabiać więcej niż wcześniej, będzie kasa będzie JWST na orbicie  :) Pozdrawiam

ps. Możemy gdzieś indziej na forum zrobić małą pogadankę na temat armii USA to się wyjaśni dlaczego tyle wydają (bo ich armia jest potęgą...)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2011, 12:56 wysłana przez glimpse »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 15, 2011, 19:31 »
Jednakże ja nie rozumiem Ciebie Borys i Was (niektórych). Widzę, że dużo jest tutaj bardzo mądrych osób, ale żeby mieć wątpliwości co do budżetu... NASA po prostu potrzebuje więcej kasy. Kiedyś jakby nie rzucili dodatkowych środków to byłby guzik, a nie Apollo. Pomijając oskarżenia o złe gospodarowanie środkami finansowymi (a ponieważ znam realia "budżetówki") nie widzę powodu, aby wytykać NASA nosem. NASA działa jak każdy inny budżetowy organ i jest tam coś takiego jak przerost wydatków, oni zapewniają sobie po prostu wszystko... A robili i robią zdecydowanie więcej, niż inne agencje kosmiczne razem wzięte (istnieje tylko problem transportu ludzi na LEO).  Koszta różnorakie wzrosły i ludzie też chcą zarabiać więcej niż wcześniej, będzie kasa będzie JWST na orbicie  :)

W pełni sobie zdaję sprawę z tego, że nie tylko NASA, ale każda duża agencja rządowa marnuje pieniądze. Rzecz w tym, że ja tego nie uważam za argument za dawaniem takiej agencji jeszcze większych pieniędzy do zmarnowania. Nie, to jest argument za tym, by dać tych pieniędzy jak najmniej, a rolę agencji ograniczyć do niezbędnego minimum. Jasne, NASA jest w stanie wchłonąć każdą ilość gotówki i wciąż będzie potrzebowała więcej. Pytanie brzmi, czy ktokolwiek tak naprawdę potrzebuje NASA (przynajmniej w obecnej postaci i rozmiarze).
Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 15, 2011, 19:31 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 16, 2011, 15:08 »
Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.
Tylko zdaje mi się, że Webb poza naukowymi korzyściami będzie miał również wiele korzyści społecznych. Tak jak Hubble. Sądzę, że potrzebujemy tego typu zabawki.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 16, 2011, 16:34 »
Tylko zdaje mi się, że Webb poza naukowymi korzyściami będzie miał również wiele korzyści społecznych. Tak jak Hubble.

No i jakież te korzyści miałyby być?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 16, 2011, 17:21 »
No i jakież te korzyści miałyby być?
Rosnące zainteresowanie astronautyką i astronomią. Przynajmniej w moim mniemaniu to duża korzyść. Webb już został mianowany następcą HST. Ludzie naprawdę są napaleni na niego.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 16, 2011, 17:57 »
No i jakież te korzyści miałyby być?
Rosnące zainteresowanie astronautyką i astronomią. Przynajmniej w moim mniemaniu to duża korzyść. Webb już został mianowany następcą HST. Ludzie naprawdę są napaleni na niego.

A skąd. Przeciętny człowiek ledwo kojarzy nazwę (o ile kojarzy). To nam, miłośnikom tematyki, może się wydawać, że projekt ma ogromne znaczenie - ale to dlatego, że poświęcamy mu nieproporcjonalnie więcej uwagi, niż przeciętny zjadacz chleba.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:18 »
A skąd. Przeciętny człowiek ledwo kojarzy nazwę (o ile kojarzy). To nam, miłośnikom tematyki, może się wydawać, że projekt ma ogromne znaczenie - ale to dlatego, że poświęcamy mu nieproporcjonalnie więcej uwagi, niż przeciętny zjadacz chleba.
Ja jednak już teraz widywałem spory szum wokół informacji na temat JWST (nawet na głupim YT da sie to zaobserwować). Jestem głęboko przekonany, że gdyby misja ta doszła do skutku to miałaby podobny wydźwięk jak Hubble. Wraz ze startem teleskopu Webba, miliony głów zwróciłoby się ku astronautyce. Większość, wiadomo, odwróciłaby się w krótkim czasie.. jednak jakaś część by z pewnością pozostała.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:39 »

Wracając do braku entuzjazmu dla JWST, to wyjaśnienie pojawiło się tu wcześniej - za znacznie mniejsze pieniądze można dać astronomom inne zabawki, o parametrach często lepszych od Webba.

To samo można powiedzieć o Hubble`u-zamiast wydawac 2.5 mld dolców trzeba bylo dać astronomom inne tańsze zabawki o lepszych parametrach.Co nie zmienia faktu że dzięki niemu dokonano wielu przełomowych odkryć.A tak w ogóle to powiem więcej-po co latać w kosmos np.załogowo?za te same pieniądze możnaby dokonać podobnego przełomu technologicznego siedząc na ziemi.I w ten sposób możemy trywializować wszystko bez końca.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:52 »
Ja jednak już teraz widywałem spory szum wokół informacji na temat JWST (nawet na głupim YT da sie to zaobserwować). Jestem głęboko przekonany, że gdyby misja ta doszła do skutku to miałaby podobny wydźwięk jak Hubble.

Proponuję zrobić prosty test. Poproś przypadkową osobę, by wymieniła przynajmniej jedno odkrycie dokonane przez Hubble'a. Jeśli nie będzie potrafiła odpowiedzieć, spytaj następną. I tak do skutku. Po wszystkim napiszesz nam, ile osób musiałeś przepytać, zanim dostałeś jakąś odpowiedź. Test możesz przeprowadzić na uczelni - byle nie na wydziale astronomicznym ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 16, 2011, 19:03 »
To samo można powiedzieć o Hubble`u-zamiast wydawac 2.5 mld dolców trzeba bylo dać astronomom inne tańsze zabawki o lepszych parametrach.

Zgadza się :)

Cytuj
Co nie zmienia faktu że dzięki niemu dokonano wielu przełomowych odkryć.

Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?

Cytuj
A tak w ogóle to powiem więcej-po co latać w kosmos np.załogowo?

Przy obecnym modelu eksploracji jest to bardzo zasadne pytanie, a odpowiedź by ci się raczej nie spodobała.

Cytuj
za te same pieniądze możnaby dokonać podobnego przełomu technologicznego siedząc na ziemi.

Załogowy kosmos nie dał nam żadnego przełomu technologicznego. Owszem, jakieś odpryski technologii można tu i ówdzie znaleźć, ale z pewnością nie da się ich nazwać przełomowymi.

Cytuj
I w ten sposób możemy trywializować wszystko bez końca.

Skoro te pytania są trywialne, to nie powinno być problemu z sensowną odpowiedzią na nie, nieprawdaż?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 16, 2011, 19:23 »
Proponuję zrobić prosty test. Poproś przypadkową osobę, by wymieniła przynajmniej jedno odkrycie dokonane przez Hubble'a. Jeśli nie będzie potrafiła odpowiedzieć, spytaj następną. I tak do skutku. Po wszystkim napiszesz nam, ile osób musiałeś przepytać, zanim dostałeś jakąś odpowiedź. Test możesz przeprowadzić na uczelni - byle nie na wydziale astronomicznym ;)
Oj tam... Ciągle piszesz o ogóle. Ja jednak jestem za stopniowymi kroczkami w popularyzacji. Z żalem patrzę na chwiejący się JWST.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 16, 2011, 19:28 »
Cytuj
Ba, a ilu by dokonano "tańszymi zabawkami o lepszych parametrach"?
Czyli gdyby babcia miała wąsy...Poruszajmy się w świecie realnym a nie równoległym,gdzie teoretycznie za mniejsze środki możnaby wybudować lepsze zabawki i dokonać bardziej przełomowych odkryć.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 16, 2011, 20:00 »
Lepiej chyba mieć kilka różnych drogich zabawek wzajemnie się uzupełniających (w tym JWST) niż nawet całe multum naziemnych teleskopów ograniczonych zakresem spektralnym czy możliwością poprawy obrazu (AO) dla małych pól widzenia. Zresztą skoro kasa z anulowania JWST nie trafi na cele naukowe to szkoda rezygnować na tym etapie z tego projektu.

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 16, 2011, 20:00 »