Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348902 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1065 dnia: Luty 11, 2013, 15:08 »
Zapowiedzi lotu na Marsa bardzo cieszą.
Jeżeli SpaceX faktycznie chce tego dokonać w przedziale jaki podają, czyli 10 do 20 lat, to muszą już mieć przynajmniej wstępne pomysły na habitat, lądownik cargo, statek na dowóz ludzi na marsa (chyba ze liczą ze zamkną dwie bądź cztery osoby w samym dragonie ;)) może mają jakieś pomysły na rovery marsjańskie itd. na cały potrzebny sprzęt...

Pewnie że cieszą. Ale bardziej by mnie ucieszyła od obiecanek demonstracyjna misja Red Dragona  :) To byłby naprawdę kroczek w tym kierunku, by wysłać na Marsa ludzi!

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1066 dnia: Luty 11, 2013, 17:28 »
Skoro juz wspomniales o misi Red Dragona w 2018, to wiadomo cos na ten temat?  Sa jakies postepy, dzieje sie cos w tej kwesti? Czy moze pomysl umarl?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1067 dnia: Luty 11, 2013, 17:37 »
Skoro juz wspomniales o misi Red Dragona w 2018, to wiadomo cos na ten temat?  Sa jakies postepy, dzieje sie cos w tej kwesti? Czy moze pomysl umarl?

na ile pamiętam to żeby był RedDragon to musi musi być najpierw załogowy Dragon bo dopiero ten będzie miał możliwość lądowania na silnikach. Czy coś pokręciłem?:> Jeżeli nie pokręciłem to można powiedzieć, że cały czas na tym pracują:P

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1068 dnia: Luty 12, 2013, 02:19 »
Skoro juz wspomniales o misi Red Dragona w 2018, to wiadomo cos na ten temat?  Sa jakies postepy, dzieje sie cos w tej kwesti? Czy moze pomysl umarl?

na ile pamiętam to żeby był RedDragon to musi musi być najpierw załogowy Dragon bo dopiero ten będzie miał możliwość lądowania na silnikach. Czy coś pokręciłem?:> Jeżeli nie pokręciłem to można powiedzieć, że cały czas na tym pracują:P

Wydaje mi sie ze prace nad "uzałogowieniem" Dragona oraz nad przystosowaniem go do lądowania na lądzie są niezależne. Ale pomiędzy Dragonem ktory wyhamowuje w atmosferze Ziemi najpierw balistycznie, potem na spadochronach a w końcu rakietowo a Czerwonym Dragonem lądujacym na Marsie jest olbrzymia różnica jakościowa. Atmosfera Marsa jest na tyle rzadka ze silniki rakietowe będą musiały przejąć na siebie znacznie większą część hamowania - pięknie było o widać jak Curiosity lądował - pomimo olbrzymiego spadochronu za wiele mu się w atmosferze nie udało wyhamować.

Musi zawsze powtarza że jego marzeniem jest umrzeć na Marsie, ale nie przy lądowaniu. Niestety podejrzewam ze raczej na marzeniach sie skończy. I ani Musk ani my nie doczekamy zalogowej misji na Marsa. Musk nie ma na tyle pieniędzy by samodzielnie taką misję sfinansować, a żeby mieć do tego inwestorów to musi istnieć sposób na zrobienie z tego biznesu. Którego nie widać ma horyzoncie. A na agencje rządowe nie ma co liczyć - Amerykanie nie mają pieniędzy i przez następne kilkanaście a może kilkadziesiąt lat ich nie bedą mieli; Rosja to papierowy tygrys ktory ma kłopoty z wysłaniem satelitow na bliska orbitę Ziemi a ich marzenia o lotach na Marsa są równie realne jak moje o cyckach Kate Perry; Chiny pewnie wyślą ludzi na księżyc, ale zamiast kolonizowac Marsa skoncentrują sie raczej na kolonizacji Syberii i pozbyciu sie Amerykanów z Pacyfiku. O Europie nie wspominam, bo szkoda klawiatury.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2013, 02:23 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1068 dnia: Luty 12, 2013, 02:19 »

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1069 dnia: Luty 12, 2013, 06:15 »
Proponuje troszkę więcej optymizmu Marku, bo jeśli to by się sprawdziło co napisałeś, to troszkę mnie w tym momencie podłamałeś:P

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1070 dnia: Luty 12, 2013, 08:02 »
Skoro juz wspomniales o misi Red Dragona w 2018, to wiadomo cos na ten temat?  Sa jakies postepy, dzieje sie cos w tej kwesti? Czy moze pomysl umarl?

na ile pamiętam to żeby był RedDragon to musi musi być najpierw załogowy Dragon bo dopiero ten będzie miał możliwość lądowania na silnikach. Czy coś pokręciłem?:> Jeżeli nie pokręciłem to można powiedzieć, że cały czas na tym pracują:P

Wydaje mi sie ze prace nad "uzałogowieniem" Dragona oraz nad przystosowaniem go do lądowania na lądzie są niezależne. Ale pomiędzy Dragonem ktory wyhamowuje w atmosferze Ziemi najpierw balistycznie, potem na spadochronach a w końcu rakietowo a Czerwonym Dragonem lądujacym na Marsie jest olbrzymia różnica jakościowa. Atmosfera Marsa jest na tyle rzadka ze silniki rakietowe będą musiały przejąć na siebie znacznie większą część hamowania - pięknie było o widać jak Curiosity lądował - pomimo olbrzymiego spadochronu za wiele mu się w atmosferze nie udało wyhamować.

Musi zawsze powtarza że jego marzeniem jest umrzeć na Marsie, ale nie przy lądowaniu. Niestety podejrzewam ze raczej na marzeniach sie skończy. I ani Musk ani my nie doczekamy zalogowej misji na Marsa. Musk nie ma na tyle pieniędzy by samodzielnie taką misję sfinansować, a żeby mieć do tego inwestorów to musi istnieć sposób na zrobienie z tego biznesu. Którego nie widać ma horyzoncie. A na agencje rządowe nie ma co liczyć - Amerykanie nie mają pieniędzy i przez następne kilkanaście a może kilkadziesiąt lat ich nie bedą mieli; Rosja to papierowy tygrys ktory ma kłopoty z wysłaniem satelitow na bliska orbitę Ziemi a ich marzenia o lotach na Marsa są równie realne jak moje o cyckach Kate Perry; Chiny pewnie wyślą ludzi na księżyc, ale zamiast kolonizowac Marsa skoncentrują sie raczej na kolonizacji Syberii i pozbyciu sie Amerykanów z Pacyfiku. O Europie nie wspominam, bo szkoda klawiatury.
               ... ee, nie ma sie co przejmowac, przy aktualnych cenach istotnei jakiekolwiek plany nie maja zbyti sensu. Tym bardziej np. lowienie mineralow;-) Ale ... zmiany ida ... mysle, ze za 2-3 lata ceny moga drastycznie pojsc w dol. Tak, malo ciekawe zmiany w cyferkach cen;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1071 dnia: Luty 12, 2013, 12:49 »
Myślę że Musk doskonale wie o tym że nie stać go na sfinansowanie wyprawy na Marsa, wie też że raczej nie ma możliwości żeby zrobić z tego biznes. Dlatego przyjął inną taktykę - próbuje obniżyć koszty całej wyprawy, tak żeby było go na nią stać. Czy mu się powiedzie, będziemy wiedzieli zapewne już za kilka lat. A tymczasem niedługo kolejny test Grasshoppera :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1072 dnia: Luty 12, 2013, 13:40 »
Na załogowy lot na marsa go nie stać. Ale na misję Red Dragona już tak (przynajmniej mi się tak wydaje).
Myślę, ze z misji Red Dragona można zrobić misję przygotowująca nas do lotu załogowego - np. testowanie technik lądowania dużych obiektów na Marsie itp ........
Poza tym lądowaniem takim bezzałogowym cudem np. na czapie lodowej może dać bardzo ciekawe wyniki naukowe ..... :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1073 dnia: Luty 12, 2013, 13:45 »
Panowie, to że dzisiaj go nie stać, to nie znaczy, że nie będzie go stać za 10 lat. Jego Tesla Motors wygrywa nagrody COTY (Car Of The Year), a manufaktura (bo to nawet nie fabryka) nie wyrabia z produkcją. Kiedy odpalą pełnoskalową produkcję to będzie na pewno dużo bogatszym człowiekiem. Do tego pozostałe firmy które ma też raczej będą radzić sobie co raz lepiej, a nie co raz gorzej.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1074 dnia: Luty 12, 2013, 16:56 »
Panowie, to że dzisiaj go nie stać, to nie znaczy, że nie będzie go stać za 10 lat. Jego Tesla Motors wygrywa nagrody COTY (Car Of The Year), a manufaktura (bo to nawet nie fabryka) nie wyrabia z produkcją. Kiedy odpalą pełnoskalową produkcję to będzie na pewno dużo bogatszym człowiekiem. Do tego pozostałe firmy które ma też raczej będą radzić sobie co raz lepiej, a nie co raz gorzej.

Akurat z tymi sukcesami Tesli to bym nie przesadzał - jest coraz więcej głosów że Model S jest niedopracowany. NYT ostatnio wydrukował review tego samochodu po którym akcje zanurkowały:
http://www.nytimes.com/2013/02/10/automobiles/stalled-on-the-ev-highway.html?hpw&_r=1&
Ale to nie forum motoryzacyjne, więc nie rozwijam tematu.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1075 dnia: Luty 12, 2013, 17:35 »
Kilka zdjęć z budowanego stanowiska startowego dla Falcona Heavy w Vandenberg. Najciekawsze to ta wizualizacja:
http://photos.dailynews.com/2013/02/photos-first-lookspacex-launch-complexvandenberg-afb/#12
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1076 dnia: Luty 12, 2013, 18:50 »
Panowie, to że dzisiaj go nie stać, to nie znaczy, że nie będzie go stać za 10 lat. Jego Tesla Motors wygrywa nagrody COTY (Car Of The Year), a manufaktura (bo to nawet nie fabryka) nie wyrabia z produkcją. Kiedy odpalą pełnoskalową produkcję to będzie na pewno dużo bogatszym człowiekiem. Do tego pozostałe firmy które ma też raczej będą radzić sobie co raz lepiej, a nie co raz gorzej.

Akurat z tymi sukcesami Tesli to bym nie przesadzał - jest coraz więcej głosów że Model S jest niedopracowany. NYT ostatnio wydrukował review tego samochodu po którym akcje zanurkowały:
http://www.nytimes.com/2013/02/10/automobiles/stalled-on-the-ev-highway.html?hpw&_r=1&
Ale to nie forum motoryzacyjne, więc nie rozwijam tematu.
             ... taa, i Musk na pewno  mocno reaguje na haslo "stig";-))) Z powazaniem
                                                                                                                                                   Adam Przybyla
                                                         
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1077 dnia: Luty 12, 2013, 18:58 »
Panowie, to że dzisiaj go nie stać, to nie znaczy, że nie będzie go stać za 10 lat. Jego Tesla Motors wygrywa nagrody COTY (Car Of The Year), a manufaktura (bo to nawet nie fabryka) nie wyrabia z produkcją. Kiedy odpalą pełnoskalową produkcję to będzie na pewno dużo bogatszym człowiekiem. Do tego pozostałe firmy które ma też raczej będą radzić sobie co raz lepiej, a nie co raz gorzej.
             ... Aktualna cena za powazna wyprawe na Ksiezyc (noe mowie nawet o marsie) 3T$, taak, nikogo na to nie stac, ale jesli ceny dowozu na LEO spadna, to mozna calkiem fajne "koalicje" wymyslic, ISS uczy wspolpracy i rzady i firmy;-) Wiekszosc z tej ceny to oczywiscie dowoz na LEO i tu Musk moze niezle namieszac, zreszta nie tylko on, ale o tym ... poczytamy w nastepnym rozdziale;-))))  Wazne, ze robi sie konkurencja, teraz anatres potem moze cos innego ... trudno bedzie to zmonopolizowac i ceny pojda w dol. Z powazaniem
                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2013, 19:05 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1078 dnia: Luty 12, 2013, 19:08 »
Chiny pewnie wyślą ludzi na księżyc, ale zamiast kolonizowac Marsa skoncentrują sie raczej na kolonizacji Syberii i pozbyciu sie Amerykanów z Pacyfiku.
Ja tam mam nadzieję że Chińczycy na wysłaniu taikonautów na Księżyc swoich ambitnych planów nie skończą, i skoro Rosjanie byli pierwsi w kosmosie, Amerykanie pierwsi na Księżycu to oni będą chcieli być pierwsi na Marsie. W końcu za kilkanaście lat będą pierwszą potęgą gospodarczą świata i jakoś pewnie będą chcieli wtedy ten fakt dobitniej zaznaczyć  :) Nie twierdzę że Chińczycy będą pierwsi na Marsie ale uważam, że USA nie pozwolą im pierwszym tego spróbować  :) Poza tym istnieje jeszcze tańsza opcja wysłania załogi w okolice Marsa i lądowanie na jednym z Księżyców, lub nawet pozostanie na orbicie Marsa ale z lądowaniem na Marsie człekokształtnych robotów-awatarów sterowanych przez załogę. Myślę że to całkiem realna opcja w niezbyt długim czasie bo koszty byłyby niższe  :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1079 dnia: Luty 12, 2013, 21:21 »
Chiny pewnie wyślą ludzi na księżyc, ale zamiast kolonizowac Marsa skoncentrują sie raczej na kolonizacji Syberii i pozbyciu sie Amerykanów z Pacyfiku.
Ja tam mam nadzieję że Chińczycy na wysłaniu taikonautów na Księżyc swoich ambitnych planów nie skończą, i skoro Rosjanie byli pierwsi w kosmosie, Amerykanie pierwsi na Księżycu to oni będą chcieli być pierwsi na Marsie. W końcu za kilkanaście lat będą pierwszą potęgą gospodarczą świata i jakoś pewnie będą chcieli wtedy ten fakt dobitniej zaznaczyć  :) Nie twierdzę że Chińczycy będą pierwsi na Marsie ale uważam, że USA nie pozwolą im pierwszym tego spróbować  :) Poza tym istnieje jeszcze tańsza opcja wysłania załogi w okolice Marsa i lądowanie na jednym z Księżyców, lub nawet pozostanie na orbicie Marsa ale z lądowaniem na Marsie człekokształtnych robotów-awatarów sterowanych przez załogę. Myślę że to całkiem realna opcja w niezbyt długim czasie bo koszty byłyby niższe  :)
             ... zgadza sie bo pod pewnymi wzgledami do Phobosa mamy blizej niz na Ksiezyc;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1079 dnia: Luty 12, 2013, 21:21 »