Autor Wątek: Delta Ⅳ heavy i trochę ognia  (Przeczytany 958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2456
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
Delta Ⅳ heavy i trochę ognia
« dnia: Wrzesień 12, 2013, 13:26 »
Swego czasu dyskutowaliśmy na forum pojawianie się ognia na ET (zbiorniku wahadłowca)

Przy okazji poruszę dla mnie ciekawą sprawę jakiegoś ognia na ET, którego pojawienie się widziałem już wielokrotnie, ale zawsze nie byłem pewien.
O tym wspominają też osoby komentujące te filmy. W miarę zwiększania wysokości ciśnienie atmosferyczne spada. To powoduje większe rozprężanie się gazów wylotowych z SSME i SRB. W efekcie część gorących gazów zaczyna cyrkulować w pobliżu spodu ET. Widać jak spód zmienia kolor na ciemno brązowy, ostatecznie w pobliży ET pojawiają sie też płomienie.

Gazy wylotowe, które zapalają się dużo powyżej dyszy... Z drugiej strony - jak widzę starty Saturna 5 - widzę to samo. Jakby 1/3 pierwszego stopnia się paliła.

Dziś znalazłem film na youtube, opublikowany przez Spacevidcast, na którym poruszono kwestię ognia w Delcie Ⅳ heavy. Tu mieliśmy zawsze do czynienia z ogromnym ogniem tuż przed startem i no i potem podpalaniem silników podczas lotu.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/HGsbPRlltKU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Delta Ⅳ heavy i trochę ognia
« dnia: Wrzesień 12, 2013, 13:26 »