Autor Wątek: Stratolaunch System  (Przeczytany 66595 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2011, 21:09 »
Sprawdź w presskicie: 1.300 NM to ok. 24 km

To 2400 km. Zasięg nosiciela, sprawdź w presskicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 14, 2011, 21:11 »
Sprawdź w presskicie: 1.300 NM to ok. 24 km

To 2400 km. Zasięg nosiciela, sprawdź w presskicie.

Zgadza się!

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 14, 2011, 22:25 »
Nie znam się na samolotach ale myślę, że dwukadłubowca nie da się tak prosto złożyć z dwóch zwykłych samolotów.

http://en.wikipedia.org/wiki/North_American_F-82_Twin_Mustang

jeszcze troche większy Heinkel He111Z

oczywiście nie ta skala i nie te technologie w lotnictwie, ale budując tylko jeden egzemplarz z dwóch B744F, albo B747-8F (ale obstawiam raczej tą pierwszą opcję) na pewno było by to tańsze i prostsze niż budować nosiciela od zera.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2011, 21:57 »
Space.com przygotował jak zwykle świetną grafikę. Może warto pokazać:



http://www.space.com/13926-biggest-aircraft-history-stratolaunch-paul-allen-infographic.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2011, 21:57 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 15, 2011, 22:07 »
Rozpiętością skrzydeł pobije nawet Spruce Goose...o ile powstanie :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 15, 2011, 22:09 »
Space.com przygotował jak zwykle świetną grafikę. Może warto pokazać:

http://www.space.com/13926-biggest-aircraft-history-stratolaunch-paul-allen-infographic.html
Z tej grafiki wynika że ten system ma być zdolny do wynoszenia Dragona na orbite a przecież mówi się o udźwigu na LEO rzędu 6 ton z hakiem czyli sporo mniej niż waga Smoka.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2011, 00:20 wysłana przez Matias »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 15, 2011, 22:53 »
Z tej grafiki wynika że ten system ma być zdolny do wynoszenia Dragona na orbite a przecież mówi się o udźwigu na LEO rzędu 6 ton z hakiem czyli sporo mniej niż waga Smoka.

Zdaje się, że masa własna Dragona wynosi 4,2 t. Zatem od biedy jakąś załogę można by jeszcze dołożyć. Ale z ładowności 6 t rzeczywiście niewiele zostanie...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 15, 2011, 23:11 »
Może źle sie wyrazilem,chodzilo mi o maksymalną mase.Te 4.2 tony na pusto dotyczy wersji towarowej,załogowa bedzie sporo cieższa przez LAS,systemy podtrzymywaniażycia itd.(coś kolo 8 ton o ile dobrze kojarze).Więc do zaopatrywania ISS ten system raczej się nie nadaje.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 15, 2011, 23:21 »
Możliwość wyboru miejsca startu zapewniana przez airlaunch znacznie ułatwia redens-vous&docking w ciągu godzin, co bezpośrednio przekłada się na wymagania systemów związanych z utrzymaniem załogi.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 16, 2011, 15:27 »
Może źle sie wyrazilem,chodzilo mi o maksymalną mase.Te 4.2 tony na pusto dotyczy wersji towarowej,załogowa bedzie sporo cieższa przez LAS,systemy podtrzymywaniażycia itd.(coś kolo 8 ton o ile dobrze kojarze).

Masa powrotna Dragona nie może być większa niż 7.2 tony.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 17, 2011, 17:40 »
Bardziej tutaj z Dragonem bym widział dostarczanie ładunku niż ludzi w tym przypadku - zgaduję, że procedury abortu w pierwszych sekundach lotu swobodnego rakiety by były dość "ryzykowne".

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 17, 2011, 19:33 »
Bardziej tutaj z Dragonem bym widział dostarczanie ładunku niż ludzi w tym przypadku - zgaduję, że procedury abortu w pierwszych sekundach lotu swobodnego rakiety by były dość "ryzykowne".
Tylko czy będzie sens w wysyłaniu Dragona z 1/3 maksymalnej ładowności bo na więcej ten sposób dostarczania ładunków na LEO nie pozwala.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 18, 2011, 11:02 »
Bardziej tutaj z Dragonem bym widział dostarczanie ładunku niż ludzi w tym przypadku - zgaduję, że procedury abortu w pierwszych sekundach lotu swobodnego rakiety by były dość "ryzykowne".

No ba, a jak człowieki miałyby tam wejść? Na pasie startowym, po czym siedzieć w niewygodnych fotelach w ciasnej kapsule przez kilka godzin? A co jakby jakiś musiał w trybie gwałtownym wyjść? Allah akbar i skacze przez właz? ;) Dotychczas otrzymaliśmy jako-taką animację i trochę danych, więc trudno cokolwiek prorokować, biorąc też pod uwagę datę ewentualnego wejścia tego systemu do użytku operacyjnego czyli realnie patrząc 2020+. Natomiast jeśli już coś mam prorokować to właśnie strzelanie wariantem towarowym mi się nie widzi, wtedy air launch ma fundamentalne wady (wspomniana nośność), za to opcja załogowa zyskuje pewne zalety (o czym już w skrócie pisałem).

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:29 »
Hmm, jak dla mnie to raczej mariaż White Knighta i Pegasusa XL, po przeskalowaniu do wielkości pasującej do Falcona.
Aż boję się spytać jaką to ma masę startową i jakiego pasa będzie wymagać ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:41 »
Hmm, jak dla mnie to raczej mariaż White Knighta i Pegasusa XL, po przeskalowaniu do wielkości pasującej do Falcona.
Aż boję się spytać jaką to ma masę startową i jakiego pasa będzie wymagać ;)

Sam samolot będzie miał masę ok. 550 t, zaś pas startowy - jak pisano już w tym wątku - będzie musiał mieć ponad 3,5 km długości (http://www.stratolaunch.com/presskit/Download_PressKit.pdf).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:41 »