Autor Wątek: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct  (Przeczytany 9370 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2018, 09:17 »
A czy w latach 60tych XX wieku ktos przebywal 0,5 na orbicie? ;) A na Srebrnego ludzie latali  :)

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 27, 2018, 11:20 »
12 ton wydaje mi się dość optymistycznym szacunkiem - mówimy przecież o okolicach bieguna, a dV na dotarcie tam jest przecież większe niż dla równika... Po drugie ten plan wymaga man-ratingu dla FH...


Z tego co nam się udało ustalić w innym wątku, to FH da rade maksymalnie 5 ton na powierzchnie Księżyca.
Więc niestety to co mówi Zubrin to trochę nie specjalnie.


Tylko, że Zubrin nie chce wysyłać ładunku FH bezpośrednio na powierzchnię Księżyca:
"... Falcon Heavy can lift 60 tons to low Earth orbit (LEO). Starting from that point, a hydrogen/oxygen rocket-propelled cargo lander could deliver 12 tons of payload to the lunar surface." Jest to ambitne, ale do zrealizowania zakładając łączne delta-V z LEO na powierzchnię Księzyca ok. 6km/s i Isp~460 s.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 30, 2018, 22:12 »
A czy w latach 60tych XX wieku ktos przebywal 0,5 na orbicie? ;) A na Srebrnego ludzie latali  :)

Te loty na Księżyc, były poprzedzone śmiercią wielu astronautów.
Rozumiem że dzisiaj miałoby być podobnie? w końcu chcesz wracać do tego co było, w latach 60tych.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 02, 2018, 11:45 »
Kolejny art i renderek dotyczący propozycji Roberta Zubrina, żeby na powierzchnię Księżyca latać (prawie) bezpośrednio:

https://www.space.com/42303-robert-zubrin-moon-direct-lunar-colonization.html

Ciekawostka: LEV miałby wozić ludzi na Księżyc z niskiej orbity okołoziemskiej np. ISS, po uprzednim tankowaniu paliwa.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 02, 2018, 11:45 »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 02, 2018, 16:28 »
Link bezpośredni do pełnej wersji artykułu:
https://www.thenewatlantis.com/publications/moon-direct
W stosunku do poprzedniej wersji bardzo ograniczył masę statku załogowego LEV i optymistycznie założył, że zmieści się w 2t suchej masy. Głównie po to, by móc nim latać z jednej bazy księżycowej do drugiej  8), a na dodatek zmieścić się w maksymalnym udźwigu Falcona Heavy  ;).
Ciekawe są szczególnie obliczenia i porównanie jego koncepcji z ewentualnymi konkurencyjnymi oraz miażdżąca krytyka LOP-G.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2018, 16:42 wysłana przez ah »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2018, 16:59 »
Nie wiem czy przeglądaliście najnowszą odsłonę zubrinowskiego planu Moon Direct, ale zapoznałem się z nim bliżej i, zwłaszcza w części załogowej, widzę kilka zasadniczych problemów.
Podstawowy problem to wystarczająco lekki lądownik załogowy.
Załóżmy, że uda się tak chce Zubrin zmieścić się w 2 tonach masy bez paliwa (+6t paliwa dla uzyskania zakładanego delta-v=6.1km/s).
Taki "skoczek" jest idealny do poruszania się z jednej lokalizacji na Księżycu do drugiej, co jest podstawą jego koncepcji, ale moim zdaniem zupełnie nie nadaje się do kilkudniowych lotów z LEO na Księżyc i z powrotem. Tu potrzebny jest habitat zapewniający minimum wygody i bezpieczeństwa.
Także produkcja paliwa na Księżycu (drugie założenie Moon Direct) może nie być tak szybka i prosta.
Więc proponuję dyskusję na temat rozwiązania tych problemów.

Na początek mogłaby być to koncepcja "Moon Semi-Direct"  ;) oparta na schemacie lotu Apollo, ale zamiast lądowania na Ziemi nastąpiłoby przechwycenie aerodynamiczne (aerocapture) powracającego statku.
Zestaw wielokrotnego użytku składałby się z lądownika zgodnego z Moon Direct LEV o masie 5t na LEO z paliwem (nie w pełni zatankowanego), habitatu Hab (opartego na BEAM lub kabinie Dragona) o masie poniżej 3t i EDS opartego na najnowszym stopniu Centaur z nadmuchiwaną osłoną termiczną).

Schemat lotu wyglądałby następująco:
  • Dostarczenie na LEO zestawu LEV+Hab+EDS np. Falconem Heavy oraz załogi w Dragonie 2 Falconem 9 (zgodnie z oryginalnym planem Zubrina)
  • Start z LEO zestawu o masie ok. 31t i TLI (zużycie paliwa 16t)
  • Rozwinięcie osłony termicznej (element systemu ograniczającego wygotowywanie się paliwa oraz przy powrocie zapewniający aerocapture)
  • Przelot do Księżyca ok. 3.5 dnia (załoga 2 os. w habitacie, a kabina lądownika jako szalupa/rezerwa jak A13  ;))
  • Wejście na LLO kosztem 2.7t paliwa EDS
  • Odłączenie lądownika, lądowanie na Księżycu, operacje na powierzchni zgodnie z planem Zubrina
  • Jeżeli nie ma dość paliwa z ISRU start z użyciem przywiezionego paliwa i połączenie na LLO z resztą zestawu (jeśli jest, to kontynuacja operacji na powierzchni i dotankowanie)
  • Po połączeniu z resztą zestawu TEI kosztem pozostałego paliwa EDS w ilości 1.9t
  • Przelot w kierunku Ziemi ok. 3.5dnia
  • Przechwycenie dzięki hamowaniu aerodynamicznemu zestawu na orbitę eliptyczną LEO/MEO, odbiór załogi przez Dragona 2 i jej powrót na Ziemię
  • Powrót do punktu 1, tylko Falcon dostarcza samo paliwo, które jest przepompowywane do zestawu

Zapraszam do przedyskutowania  :)
EDIT: EDS z aerocapture mógłby być przetestowany w Fazie I planu Zubrina dla odzysku statków towarowych lub ich najdroższych elementów.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2018, 17:42 wysłana przez ah »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2020, 12:15 »
Mozna go spytac osobicie o plan, dr Zubrin bedzie w tych dniach w katowicach na https://www.slaskifestiwalnauki.pl/
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 12:55 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 25, 2020, 19:53 »
Mozna go spytac osobicie o plan, dr Zubrin bedzie w tych dniach w katowicach na https://www.slaskifestiwalnauki.pl/
Z powazaniem
Planuje jutro spotkanie z Dr. Zubrinem
                           Adam Przybyla

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 25, 2020, 19:57 »
Jeśli planujesz, to prosimy o jakąś relację +fotki! :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 25, 2020, 20:56 »
Jeśli planujesz, to prosimy o jakąś relację +fotki! :)
            ... chyba zartujesz:) Liczylem na kogos kto jets na miejscu. Ja nie mam czasu aby sie na chwile wyrwac
na cos ciekawego na miejscu a co dopiero kilkaset km dalej;-) Ale z checia podpytalbym o fake
z firma ad astra;-) Kilka lat temu niektorzy mieli podobne klapki na oczach jak w przypadku BNR;-) Z powazaniem
                                                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 26, 2020, 21:00 »
Miałem okazję uczestniczyć w wykładach i dyskusji Dr Roberta Zubrina w Katowicach , trochę danych: Udało mi się zadać dwa pytania,  jedno odnośnie wspomnianej Ad Astry i drugie sensu łączenia 2 starshipów w celu wytworzenia sztucznej grawitacji - odnośnie Ad Astra Zubrin jest sceptyczny:technologia trochę stara, problem z zasilaniem i masą, okres 39 dni raczej nierealny. Łączenie samo w sobie ok. lecz jest zwolennikiem mini starshipów na parę osób. Nie wierzy w lot załogowy w 2024 tylko ok 2030.Ma staly kontakt z Elonem om. raz w miesiacu. Rozmawiałem z Dr Marią Popis, ktora tłumaczy ksiazki Zubrina na PL. W tym roku ukaże się polskie wydawanie  najnowszej książki "Case for space "- tłumaczenie zajęło do 2 miesięcy. Zubrin piszę kolejną książkę.  Zdjęć nie wrzucam bo za dużo zajmują. Bardzo otwarty człowiek z pasją na dyskusję.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2020, 06:46 wysłana przez mars76 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 26, 2020, 23:16 »
Nie mogę się doczekać Case for Space w polskim przekładzie  8) Ciekawe czym będzie się różnić od Entering space z końca XX wieku  :) No i wiem na jaką książkę odkładać kasę w tym roku  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowy plan Roberta Zubrina - Moon Direct
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 26, 2020, 23:16 »