Autor Wątek: Zaćmienie Słońca 2017 USA  (Przeczytany 19570 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 23, 2017, 08:42 »
Fajny opis Olasku! :) Czy opublikujesz nagranie ściemniającego się nieba?

Tymczasem trafiłem na taki oto filmik - tranzyt ISS w trakcie częściowego zaćmienia:



Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 23, 2017, 09:14 »
Zaćmienie Słońca w USA (21.08.2017)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 SIERPNIA 2017


Zdjęcie Słońca z fazy całkowitej zaćmienia z 21 sierpnia 2017 / Credits - NASA

(...) Mogło to być najczęściej oglądane zaćmienie Słońca w historii ludzkości. Szacuje się, że około 20 milionów ludzi było w pasie zaćmienia całkowitego wzdłuż USA. Wśród nich z pewnością było wielu turystów z Polski, którzy wybrali się do USA, by zobaczyć to zaćmienie.

Prawdziwy “wysyp” zdjęć i nagrań z tego zaćmienia nastąpi w najbliższych dniach. Samoloty, drony, misje stratosferyczne, różne teleskopy i wreszcie obserwatorzy wykonały zdjęcia i filmy. W części USA w trakcie zaćmienia częściowego doszło do tranzytu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle Słońca. (...)



http://kosmonauta.net/2017/08/zacmienie-slonca-w-usa-21-08-2017/#prettyPhoto
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2017, 09:16 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 23, 2017, 09:28 »
(...) Rounding the Earth a third time, the Expedition 52 crewmates again caught sight of the eclipse just after the moon's shadow lifted off the surface of the planet. At maximum, the crew was able to capture photographs of an 84 percent partial solar eclipse just a few minutes before orbital sunset. (...)


Expedition 52 flight engineer Randy Bresnik took this photograph of the partially eclipsed sun during the first of three passes of the "Great American Eclipse" on board the International Space Station on Monday, Aug. 21, 2017. NASA

http://www.collectspace.com/news/news-082117b-solar-eclipse-space-station-astronauts.html

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 26, 2017, 20:03 »
No to jestem ze swoimi fotkami.
Jak wspomniałam wcześniej byłam pod Saint Louis w miasteczku Perryville nad jeziorem. Było kameralnie, niewiele osób, bo główna impreza odbywała się bliżej centrum tej miejscowości. Byliśmy jedynymi obcokrajowcami, więc wzbudziliśmy zainteresowanie. Mój sprzęt domowej roboty (czyli umocowanie w wyciętej tekturze filtrów Baadera i przyklejenie ich do lornetek) spotkał się z pełnym uznaniem ;). Atmosfera była elektryzująca można powiedzieć, tak, że jak przyszło do pełnego zaćmienia ręce mi się tak trzęsły że pierwsze fotki poszły do wyrzucenia, mimo że skombinowałam sobie naturalny statyw. Przy kulminacji wszyscy zaczęli wydawać okrzyki radości i klaskali :)

 Ponieważ było to moje pierwsze zaćmienie nie wiedziałam do końca z jakimi ustawieniami mam startować, z uchwycenia pełnego zaćmienia nie jestem zadowolona, ale może to tak ma wyglądać przy opcji bez teleskopu. Za dużo światła jak dla mnie. Za to całkiem podobają mi się zdjęcia z brylantem.
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 26, 2017, 20:03 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 26, 2017, 21:13 »
Śliczności! :)

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Za
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 10, 2017, 02:49 »
Jeśli chodzi o mnie, oglądałem w Wyoming. Trochę w improwizowany sposób, bo ze względu na tłumy i brak opcji noclegowych z doliny Jackson Hole w Parku Narodowym Grand Teton ewakuowaliśmy się do Bridger-Teton National Forest (opodal na wschód). Nad ranem przechodził jeszcze pas zachmurzenia, ale szybo oddalił się za horyzont i nic nie zakłóciło zjawiska.
 Faza całkowita była dosyć jasna, dostrzegłem tylko Wenus, powinny jeszcze być Merkury i Mars. Niewykluczone, że dało się je dojrzeć, ale byłem skoncentrowany na walce ze sprzętem foto. Zdjęcia z teleobiektywu (300m + Olympus E-PL1) wyszły trochę nieostre, ultraszerokim kątem już nie zdążyłem.
Ze względu na konieczność redukcji bagażu, zamiast refraktora 80/400 wziąłem lunetkę 20x50, sprawdziła się doskonale -widok korony słonecznej z jej wewnętrzną strukturą oraz protuberancji znakomity.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Na ostatnim zdjęciu widać nieco rozogniskowanego Regulusa (po lewej na dole). Adapter obiektywu wymaga dalszego podtoczenia niestety :(
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2017, 02:52 wysłana przez Jarek »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 10, 2017, 10:49 »
Zdecydowanie domagamy się zaćmienia w Polsce! :) Dzięki Jarku za zdjęcia. Jaka była w Twoim odczuciu różnica w jasności nieba przed i po zaćmieniu?

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 10, 2017, 13:07 »
Moje wrażenie było czysto subiektywne i może być obarczone sporym błędem. Nie wiem też, jak to ilościowo opisać, poza tym, co podawałem. Wynika to z faktu, że w mniejszym stopniu zajęty byłem samą obserwacją (koncentracja na foto, z dość marnym w sumie efektem, jak widać). Po prostu subiektywnie wydaje mi się, że zarówno w Nowosybirsku (2008) jak i w Side (Turcja, 2006) niebo było nieco ciemniejsze.
 Za każdym razem (także tegorocznym) znajdowałem się niemal w osi pasa zaćmienia. W 2006 faza całkowita była sporo dłuższa (3 minuty), a szerokość ścieżki zaćmienia całkowitego sporo większa. W 2008 czas trwania podobny jak w tym roku (ok. 2 min), ale pas nieco szerszy. To są od biedy jakieś obiektywne kryteria, mogące uzasadniać tę obserwację. Oba parametry są jakoś związane z rozmiarami cienia księżycowego na powierzchni Ziemi (czas także z prędkością), a to ma wpływ na poziom oświetlenia terenu i nieba z punktu widzenia obserwatora. Wystarczy jednak, że np. patrzyłem intensywnie na niebo akurat na początku czy pod koniec zjawiska vs. w połowie i odbiór może być inny.
 Nasuwa się tu dość przykra uwaga: w 2026 w Hiszpanii zaćmienie będzie b krótkie,<1.5min. Wynika to z faktu, że to już będzie końcówka pasa. Na egipskie ciemności bym zatem nie liczył. Niezły show może być za to rok później w północnej Afryce (4min Maroko do 6 min Egipt). W 2024 w Ameryce też będzie dłużej (Meksyk 4min, USA 3min). 2019 i 2020 (Chile + Argentyna) to 2-minutówki, ale pierwsze też pod koniec pasa.
Pozdrawiam
-J.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zaćmienie Słońca 2017 USA
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 10, 2017, 13:07 »