Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)  (Przeczytany 82437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #285 dnia: Styczeń 03, 2013, 20:18 »
W oświadczeniu wygłoszonym na posiedzeniu dyrekcji RKK Energia 28 grudnia, dyr. W. Łopota powiedział m.in.: "There are plans to launch to ISS in the new year four Soyuz TMA spacecraft and four Progress M spacecraft, as well as the multipurpose laboratory module of the ISS Russian Segment."

A więc jest nadzieja na wyniesienie MLM jeszcze w tym roku?

Źródło: http://www.energia.ru/en/news/news-2012/news_12-28.html.
   ... europejczycy tez wspominaja o wyniesieniu swojego ramienia ERA, ktory bedzie wspolpracowal z ruskim modulem, ale z drugiej strony, za rok leci
ostatni ATV i ... koniec glownego popychacza ISS. Wiem, wiem teraz ISS lata troche wyzej i nie musi sie znizac do poziomu Shuttle, chcialem powiedziec latac na
orbicie do ktorej doleci Shuttle, ale i tak dlugo toto bez porzadznego pchania dlugo nie polata ... ;-) Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kot

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #286 dnia: Styczeń 19, 2013, 16:01 »
witam, mam pytania z strony laika

http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/roskosmos/4973-new-at-iss-oka
Jakie argumenty przemawiają za tym żeby robić takie odłączalne labolatorium, czemu ten statek potrzebuje samotności i nie można go przyłączyć na stałe?

Czemu statków transportowych takich jak atv nie tworzy się tak y mogły zostawać na stałe przy stacji? Jak dla mnie to jest marnotrastwo pieniędzy. Rozumiem że liczna portów jest ograniczona, ale chyba bardziej opłaca sie co jakiś czas podłączyć kolejny rozgalęziacz niż palić każdy wyprodukowany statek.

Kojarzę że kiedyś była mowa o testowaniu jakiegoś nowego napędu na iss, do podnoszenia orbity, cała sprawa umarła?

A tak po za tym to zastanawia mnie czemu chcą odłączyć po jakimś czasie ten nadmuchiwany moduł o którym był ostatnio news. W sumie przydał by się jako schowek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #287 dnia: Styczeń 19, 2013, 16:44 »
Witaj na Forum!

Większość z nas to laicy.

Jakie argumenty przemawiają za tym żeby robić takie odłączalne labolatorium, czemu ten statek potrzebuje samotności i nie można go przyłączyć na stałe?

Według Rosjan statek ma przeprowadzać eksperymenty, w których bardzo ważne jest rygorystyczne spełnienie następujących warunków:
- redukcja wszelkich wibracji (ich poziom na ISS zdaje się jest dość wysoki),
- absolutne minimum grawitacji (ISS co jakiś czasu używa silników korygujących orbitę),
- maksimum próżni (ISS ciągle "wydziela" spaliny, powietrze, choć w niewielkiej ilości), będzie nawet specjalna osłona w tym celu.

Czemu statków transportowych takich jak atv nie tworzy się tak y mogły zostawać na stałe przy stacji? Jak dla mnie to jest marnotrastwo pieniędzy. Rozumiem że liczna portów jest ograniczona, ale chyba bardziej opłaca sie co jakiś czas podłączyć kolejny rozgalęziacz niż palić każdy wyprodukowany statek.

Zwiększanie objętości ISS nie jest celem samym w sobie. Wiąże się to przede wszystkim z kosztami - zasilanie w energię, system podtrzymywania życia, regulacja temperatury itd. To wszystko bardzo obciąża system energetyczny stacji. Nowy moduł ma sens, jeśli jest wyposażony w potzrebną aparaturę i wyposażenie (patrz moduły europejski i japoński), a nie gdy jest pustą puszką.

Jeśli idzie o większą przestrzeń magazynową, to została ona zapewniona na ISS przez dołączenie amerykańskiego modułu MPLM, który wcześniej był właśnie statkiem transportowym (tyle że dowożonym przez wahadłowce).

Kojarzę że kiedyś była mowa o testowaniu jakiegoś nowego napędu na iss, do podnoszenia orbity, cała sprawa umarła?

Nie kojarzę o co chodzi. Mógłbyś sprecyzować?

A tak po za tym to zastanawia mnie czemu chcą odłączyć po jakimś czasie ten nadmuchiwany moduł o którym był ostatnio news. W sumie przydał by się jako schowek.

Powody są podobne jak przy odczepianiu ATV. BEAM jest pomyślany jako moduł eksperymentalny, który ma sprawdzić przydatność takiej technologii nie tylko na ISS, ale np. przy lotach księżycowych czy marsjańskich. W związku z tym po zakończeniu eksperymentów zostanie wyrzucony, gdyż aparatura do tych eksperymentów nie będzie już potrzebna. Jako schowek służy MPLM (nie mówiąc o rosyjskiej Zarji).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #288 dnia: Styczeń 19, 2013, 17:43 »


Kojarzę że kiedyś była mowa o testowaniu jakiegoś nowego napędu na iss, do podnoszenia orbity, cała sprawa umarła?

Nie kojarzę o co chodzi. Mógłbyś sprecyzować?


Chodzi pewnie o Vasimira, z tego co wiem ma lecieć na iss jakoś w 2015?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #288 dnia: Styczeń 19, 2013, 17:43 »

Offline kot

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #289 dnia: Styczeń 19, 2013, 20:28 »
Dzięki za odpowiedzi. A tak mi jeszcze coś przyszło do głowy  - czemu nie stosuje się tej sztuczki z htv z pokrywaniem ścian zewnętrznych kapsuły bateriami słonecznymi. W sumie niewykorzystana powierzchnia, np na różnych amerykańskich node.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2012)
« Odpowiedź #289 dnia: Styczeń 19, 2013, 20:28 »