Autor Wątek: Blue Origin  (Przeczytany 256196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #360 dnia: Wrzesień 14, 2016, 08:58 »
Zastanawiam się tutaj nad rynkiem GEO/GTO. Taki New Glenn pewnie miałby nośność do 20 ton na GTO, czyli 3-4-5 satelitów w jednym locie. Coś, czego nawet Ariane 5 nie jest w stanie obsłużyć.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #361 dnia: Wrzesień 14, 2016, 09:16 »
Zastanawia mnie, jak Bezos widzi miejsce New Glenna na rynku. Buduje od razu rakietę bardzo ciężką o udźwigu dobrych kilkudziesięciu ton na LEO, natomiast nie będzie miał rakiety mniejszej o udźwigu do 10-20 t, na którą zapotrzebowanie jest znacznie większe. Poza tym SpaceX bazuje na F9, a FH powstanie z elementów F9, natomiast New Glenn będzie sam dla siebie, co chyba podraża koszty? Chyba że Blue da radę zejść z jego ceną tak mocno w dół, że będzie tańszy niż Atlasy, Ariane, a także F9.

Być może punktem wyjścia do takiego podejścia jest obserwacja, że rynek rakiet 10-20 t jest nasycony (właśnie Atlasy, Delty, F9, Ariane, poza tym rakiety rosyjskie, chińskie, japońskie, a także indyjskie). Natomiast w wyższym przedziale udźwigu nie ma w tej chwili nic. Będzie prawdopodobnie Falcon Heavy, a także SLS, może też chińska rakieta (zapowiedzi Rosjan na razie nie są poważne). A New Glenn wystartuje najwcześniej w 2020, to trochę późno względem konkurencji. Czy będzie aż takie zapotrzebowanie na ten produkt?

Bo nie przypuszczam, by Bezos budował te rakiety tylko po to, by zrobić sobie daleką wycieczkę...
Na oko (nie znamy jeszcze szczegółów dot. udźwigu) New Glenn wydaje się być dobrze pomyślany i obliczony, jeśli chodzi o komercyjne loty na GTO. Udźwig w granicach 20t w trybie jednokrotnego użytku kurczy się o przynajmniej kilkadziesiąt procent w trybie z odzyskiwaniem pierwszego stopnia. A ta rakieta na ponoć latać tylko w tym trybie.

Biorąc udźwigi FH za wzór, w trybie z odzyskiwaniem New Glenn powinien mieścić się w przedziale 6-10 t na GTO. Raczej bliżej dolnej granicy.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #362 dnia: Wrzesień 14, 2016, 10:45 »
Zastanawia mnie, jak Bezos widzi miejsce New Glenna na rynku. Buduje od razu rakietę bardzo ciężką o udźwigu dobrych kilkudziesięciu ton na LEO, natomiast nie będzie miał rakiety mniejszej o udźwigu do 10-20 t, na którą zapotrzebowanie jest znacznie większe.

Rakieta nie może być za duża dla użytkownika, może być jedynie za droga. New Glenn ma być mniejszy i konstrukcyjnie prostszy od Falcona Heavy, więc też potencjalnie tańszy - a to sytuuje go w przedziale cenowym nieosiągalnym dla innych graczy (poza SpaceX).

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #363 dnia: Wrzesień 14, 2016, 17:59 »
Najdroższy element tej rakiety jest i tak współfinansowany przez ULA, więc efekt skali jest możliwy. O ile oczywiście silnik BE-4 powstanie i osiągnie zakładane parametry. 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #363 dnia: Wrzesień 14, 2016, 17:59 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #364 dnia: Wrzesień 15, 2016, 23:16 »
Ćwierknięcie ze Space2016 Forum:

Cytuj
Jeff Foust ‏@jeff_foust 3 min.3 minuty temu
Talked with Blue Origin’s Rob Meyerson at the luncheon. He said the company plans to release more details on New Glenn later this year.

Czyli jeszcze w tym roku więcej szczegółów o New Glennie.

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #365 dnia: Wrzesień 18, 2016, 15:27 »
Zastanawiam się tutaj nad rynkiem GEO/GTO. Taki New Glenn pewnie miałby nośność do 20 ton na GTO, czyli 3-4-5 satelitów w jednym locie. Coś, czego nawet Ariane 5 nie jest w stanie obsłużyć.

Pytanie dodatkowe - kto ryzykowałby umieszczenie tylu satelitów na jednej rakiecie. Myślę, że bardzo trudno byłoby znaleźć rynek takiej rakiecie. Być może mogliby celować w małe turystyczne stacje orbitalne powiązane z modułami od Bigelowa?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #366 dnia: Wrzesień 20, 2016, 21:12 »
Wydaje mi się, że rynek satelitów telekom jest zdecydowanie większy niż stacji orbitalnych - nawet w opcji dość ryzykownego lotu z kilkoma satelitami. :) Szczególnie, że nadal nie ma pojazdów załogowych dostępnych dla komercjo-nautów.

Nie wiem, czy taki lot 3-5 satelitów telekom na GTO byłby ryzykowny:
- duża podstawka, na szczycie duży satelita,
- z boku podstawki powstawiani mniejsi pasażerowie
- być może wcale nie trzeba by zrobić czegoś w formie adapteru Sylda...

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #367 dnia: Wrzesień 24, 2016, 09:51 »
Zgrać kilku klientów by masy i wymiary pasowały? Jednak chyba lepiej strzelać samodzielnie F9/Ariane6 a przy lżejszych ładunkach parami.

Do tego dochodzą ptaki całkowicie elektryczne, które mogą latać w stosach jak w czerwcowym locie F9.

Ale to tylko moje wróżenie z okruchów chleba ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #368 dnia: Październik 12, 2016, 18:00 »
Filmiki propagandowe Blue Origin o tym jak Bezos ma ambitny plan budowy nowych rakiet raz na na kolonizację Układu Słonecznego





 :)
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2016, 18:32 wysłana przez ekoplaneta »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #369 dnia: Listopad 13, 2016, 21:17 »
NASA History Office (@NASAhistory) przypomniało nam, że dokładnie 10 lat temu firma Blue Origin przeprowadziła pierwszy start! Był to pojazd nazwany Goddard, który wzniósł się na wysokość ok. 87 m, a lot trwał 25 s.

Później Blue przeprowadził jeszcze 2 testy Goddarda, ale firma nie podała żadnych szczegółów - widać coś poszło nie tak. Następnie były już testy PM2, czyli modułu silnikowego New Sheparda. Jednak w 2011 r. podczas drugiego z nich po uzyskaniu rekordowej wysokości moduł uległ awarii i rozbił się. A potem już testy pełnego New Sheparda, które trwają.

10 lat to niedużo, ale w 2006 r. spodziewaliśmy się, że Blue przekroczy 100 km znacznie szybciej...

Goddard, 13 listopada 2006:

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #370 dnia: Listopad 13, 2016, 23:15 »
Ta rewolucja suborbitalna, której spodziewaliśmy w zeszłej dekadzie, wreszcie jest "tuż tuż". :) 

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 06, 2016, 19:30 »
Bezos rozesłał kolejnego e-maila, w którym pisze o postępach w budowie jego fabryki rakiet na Florydzie. Na dołączonych zdjęciach: stan obecny i wizja gotowej fabryki.

Cytuj
Just a very short note to update you on the 750,000 square-foot New Glenn rocket factory we’re building in Florida. The team has made extraordinary progress—as you can see here, the first steel is now going up.

Wcześniej w tym wątku pokazywaliśmy zdjęcia z czerwca i sierpnia tego roku. Postęp jest wyraźny.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 08, 2016, 17:30 »
Kiedy całość byłaby oddana do użytku? 2017?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 08, 2016, 18:15 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 25, 2016, 23:52 »
Czy coś wiadomo, kiedy kolejne loty New Sheparda? Pewnie będzie to nowa rakieta tym razem...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Blue Origin
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 25, 2016, 23:52 »