Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok  (Przeczytany 28264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 15, 2013, 00:16 »


http://astropolis.pl/topic/42409-zorza-tanczy-pod-kvikkjokk/

Swoją drogą, przekonałem się przy okazji, że przy fotografii zorzy oprócz szerokiego kąta liczy się bardzo jasna optyka. Nie chodzi o zarejestrowanie zorzy jako takiej, bo to można zrobić prawie każdym obiektywem, ale o wyłapanie drobnych struktur czy detali, widocznych gołym okiem, a które na zdjęciach często zostają rozmazane przez dynamikę zjawiska. Fociłem relatywnie jasnym szkiełkiem F/2.5, 15-20s ekspozycji, a dałbym sporo by móc ją skrócić jeszcze... Podczas rejestrowania jednej klatki dwie ostre pionowe smugi widoczne we wstędze  zeszły się i rozdzieliły ponownie, a nie była to jakaś nadzwyczajnie ruchliwa zorza.
Pozdrawiam
-J.

Tak, jak mówisz, bardzo często widzę przebijającą się róż, ale przy dłuższej ekspozycji wszystko się rozmywa i przytłacza ją wszechobecna zieleń.... Albo te ostre smugi zamieniają się w zieloną chmurę... Chyba trzeba będzie w końcu w coś zainwestować.

A to z dzisiaj, prawdopodobnie efekt napływu wiatru słonecznego z dziury koronalnej.
Zdjęcie robione na szybko, w dodatku musiałam sobie przypomnieć jak się obsługuje mój aparat nocą ;) Ogólnie zdjęcie marne, ale moje pierwsze w tym sezonie nocnym :)



ewentualnie na tym widac delikatnie różowe końcówki:



Podsumowując zorza była piękna, na przemian różowa i zielona, dynamiczna z wyraźną kurtyną przy współczynnikach: prędkość wiatru 470, gęstość 4,5, kp 4, bz od -1,5 do -3

Ach o aparat, f3.5, 20sek. ISO 800.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2013, 00:55 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 15, 2013, 09:36 »
Śliczności! Zielenieję z zazdrości!

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 15, 2013, 11:27 »
Śliczności! Zielenieję z zazdrości!

To co ja mam powiedzieć, jak perspektyw na zobaczenie zorzy w najbliższym czasie brak? :)

Tak, jak mówisz, bardzo często widzę przebijającą się róż, ale przy dłuższej ekspozycji wszystko się rozmywa i przytłacza ją wszechobecna zieleń.... Albo te ostre smugi zamieniają się w zieloną chmurę... Chyba trzeba będzie w końcu w coś zainwestować.

Niestety, ruchliwość zorzy powoduje, że na długich ekspozycjach wszystko się rozmywa.
Jeśli chce się uzyskać efekt zamrożenia ruchu, to trzeba jednak zainwestować w bardzo jasny obiektyw
i porządny aparat - taki, co nie szumi zanadto na wysokich ISO, aby maksymalnie skrócić czas ekspozycji.
Podejrzewam, że sporą przewagę miałyby tu aparaty z pełnoklatkową matrycą.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 15, 2013, 14:41 »

Niestety, ruchliwość zorzy powoduje, że na długich ekspozycjach wszystko się rozmywa.
Jeśli chce się uzyskać efekt zamrożenia ruchu, to trzeba jednak zainwestować w bardzo jasny obiektyw
i porządny aparat - taki, co nie szumi zanadto na wysokich ISO, aby maksymalnie skrócić czas ekspozycji.
Podejrzewam, że sporą przewagę miałyby tu aparaty z pełnoklatkową matrycą.

Nie no nie ma o czym mówić nawet, ja mam Nikona D80 z kitowym obiektywem... aparat na moje możliwości jest dobry, ale obiektyw.... Na pewno dojrzeję wkrótce (tak trochę dłuższe wkrótce :) ) do jego zmiany  ;)

A co do matryc... To znalazłam o takie cudeńko (to już dla mnie o wiele dalej niż za zwykłe "wkrótce" ;) )

http://www.optyczne.pl/5675-nowo%C5%9B%C4%87-Nowa_pelnoklatkowa_matryca_CMOS_firmy_Canon.html


A tymczasem zapowiada się dzisiaj ciekawy wieczór, prognozy pogody są dobre i chyba trzeba będzie się wybrać w jakieś ciekawe miejsce :)

Kanarkus a gdzie Ty teraz przebywasz?
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2013, 14:44 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 15, 2013, 14:41 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 26, 2013, 16:02 »
Niestety, ruchliwość zorzy powoduje, że na długich ekspozycjach wszystko się rozmywa.
Jeśli chce się uzyskać efekt zamrożenia ruchu, to trzeba jednak zainwestować w bardzo jasny obiektyw
i porządny aparat - taki, co nie szumi zanadto na wysokich ISO, aby maksymalnie skrócić czas ekspozycji.
Podejrzewam, że sporą przewagę miałyby tu aparaty z pełnoklatkową matrycą.

Dokładnie tak, kiedyś na dpreview były fotki bodaj z Kanady, robione na stosunkowo wysokim ISO pełnoklatkowym aparatem. Czasy różne, ale na tych krótkich struktury zorzy były ewidentnie ostrzejsze.
 Ja do tej pory walczyłem przy świetle F/2.5-2.8. Niestety, jasna optyka szerokokątna nie jest tania. nadal chyba jednak taniej kupic w miare jasny obiektyw, niż zmieniać aparat. W moim przypadku (bezlusterkowiec Olympusa m4/3) to jest 14mm/2.5, ekwiwalent 28mm dla małego obrazka. Za 12mm F/2.0 musiałbym dać 2-2.5k PLN za używany, niewiele mniej jak za nowy Szkoda kasy dla jednego tylko zastosowania. Mniejszy format matrycy ogranicza tutaj, jeśli chodzi o zamienniki manualne. Właściciele lustrzanek APS-C są w ciut lepszej sytuacji, ale nie wszystkie stare manualne szkła szerokokątne (krótsze niż 35-50mm) pracują dobrze z cyfrą -problem tzw. telecentryczności.
Istnieje oczywiście alternatywa -sfotografować fragment zorzy jasnym standardem 50mm/1.4-1.8 (albo lepiej 35mm -trafiają się ze światłem 2.0-2.8) tracąc oczywiście na szerokości kadru i kosztem zapewne pojechanych gwiazdek. Takie obiektywy są do dostania za niekosmiczne (nomen omen) pieniądze.
 Za mną chodzi info o nowym Panasonicu 15mm ze światłem lepszym niż 2.0 -taki obiektyw miałby dla mnie sens, bo używałbym go też do innych celów, tak jak posiadaną 14-tkę. Podobnie 17/1.8 Olympusa, ale cena zabija... Ciekawe, ile będzie kosztował tamten.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Gratulacje petite, udany początek sezonu zorzowego

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 01, 2014, 02:02 »
2013 rok dobiegł końca. O zorzach w 2014 roku dyskutujemy w nowym wątku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 20, 2014, 00:08 »
Pozwolę sobie skorzystać z moich praw admina i napisać post w tym zamkniętym wątku.

(Mój) filmik ze zdjęć z zorzy polarnej z nocy z 2 na 3 października 2013. Mocno podrasowane. :P


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2013 rok
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 20, 2014, 00:08 »