Autor Wątek: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A  (Przeczytany 6967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Jako że start za dwa tygodnie (może później, podobno już mówią o tym że się ma przesunąć na początek marca 2015), to pozwolę sobie założyć nowy wątek. Ten start będzie też trochę historyczny - o ile sama rakieta F9 będzie raczej nudna - bez nóg, bez próby lądowania, o tyle ładunek jest ważny z dwóch powodów:
a) pierwszy raz Falcon 9 wynosi dwa satelity za jednym strzałem - satelity a nie cubesats.
b) to pierwsze w historii w pełni elektryczne cywilne satelity - nowa technologia Boeinga pozwalająca na znaczące zmniejszenie masy satelity. Dzięki temu F9 jest w stanie wysłać dwa takie satelity na orbitę geostacjonarną. Boeing także stworzył jakiś nowy, ciekawy mechanizm składania tych satelitów, tak że z punktu widzenia F9 jest to jeden ładunek a nie dwa.

Próbowałem znaleźć informację o tym jak będzie następowało oddzielenie tych satelitów, ale w tym momencie chyba nie wiadomo czy F9 wypuści je oba na raz a one później się rozdzielą i polecą na swoje miejsca na geostacjonarnej, czy najpierw wypuszczony zostanie jeden, potem F9 dokona zmiany orbity i wypuści drugi. Moim zdaniem F9 wypuści oba na raz, ale mogę się mylić.

Tutaj oba satelity ładnie ustawione i gotowe do zaczopkowania:

« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2015, 14:17 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2015, 14:18 »
Życzymy ładnych fotek:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2015, 14:42 »
Czy to wygląda jak dwa satelity złożone ze sobą, bez żadnego łącznika? Ariane 5 wynosi dwa satelity dzięki adapterowi Sylda, tego tutaj nie ma jak widać. :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2015, 15:03 »
Życzymy ładnych fotek:)

Start ma być w środku nocy = będzie jedno zdjęcie. Zakładając że się nie opóźni, bo w marcu planuję wakacje...
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2015, 15:03 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2015, 15:08 »
Czy to wygląda jak dwa satelity złożone ze sobą, bez żadnego łącznika? Ariane 5 wynosi dwa satelity dzięki adapterowi Sylda, tego tutaj nie ma jak widać. :)

Dokładnie. W przypadku Ariane V są to dwa zwykłe satelity i specjalna konstrukcja pozwalająca na wyniesienie ich osobno oraz wypuszczenie każdego z nich niezależnie.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2015, 16:21 »
Marku ; F9 przecież już wystrzelił serię orbcommów ( a to nie cubsaty!) ; po raz pierwszy natomiast wystrzeli dwa satelity na GEO ; drugie pytanie skąd pogłoski o opóźnieniu daty startu??? , jesli uda im sie wystrzelić do końca lutego to marzec będzie stosunkowo nudnym miesiącem dla spacex ( jedynie mają wystrzelić pad abort test ; choć tu termin nie jest pewny) ; liczę na ciekawe  fotki z najbliższego startu; :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2015, 18:19 »
SpaceX planuje dwa strzały w Marcu o ile sie nie mylę - jeden to ten pseudo lot Dragona a drugi to jakis meksykański satelita pod koniec miesiąca. Zakładając ze Eutelsat sie opóźni, to tych strzałów moze byc trzy. Edycja - nie meksykański, ale TurkmenistanSat, planują na koniec marca tak by nie przeszkodziło to startowi CRS-6 w kwietniu.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2015, 18:22 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2015, 16:11 »
Trochę nowości od Marka Florydziaka:
Pojawiło się troszkę więcej informacji o planowanym na 27/28 lutego locie Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B oraz ABS-3A.

Przede wszystkim będą dwie osobne separacje - najpierw (po około 30 minutach od startu) odpadnie satelita ABS-3A. Satelita Eutelsat 115 West B oddzieli się od drugiego stopnia Falcona 9 pięć minut później. Jednak nie będzie uruchomień silnika Merlin między tymi dwoma wydarzeniami.

Oba satelity zostaną wyniesione na tą specjalną orbitę, ktora ułatwia dotarcie na geostacjonarną i zmniejsza zużycie paliwa - będzie ona miała rozmiar 400 km x 64000 km. Z niej satelity pracowicie dopełzną (jako że mają silniki jonowe, to będzie to raczej długotrwały proces) na swoje pozycje na geostacjonarnej (podawałem je wcześniej).

Okienko startu jest 45 minutowe, 28 lutego start ma się odbyć o 23:01 lokalnego czasu, a 1 marca o dokładnie cztery minuty wcześniej.

Nie są planowane żadne ponowne uruchomienia Falcona 9, więc nie będzie próby lądowania. Nie ma na to paliwa.

Edycja - test statyczny Falcona 9 zaplanowano na 22 lutego. Więc jest szansa że rakieta poleci 27/28 lutego jak planowano. Było by to nie lada wyczynem ze strony SpaceX!
http://florydziak.blogspot.com/2015/02/troszke-wiecej-informacji-o-eutelsat.html?showComment=1424353525109

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 24, 2015, 00:36 »
No dobra, 1 marca mojego czasu, 2 Waszego.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2015, 21:08 »
Test statyczny silników dziś poszedł bez problemów z rakietą, czyli start 1 Marca (2 Marca w PL) wydaje się realny.

http://www.nasaspaceflight.com/2015/02/legless-falcon-9-static-fire-ahead-launch/
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2015, 18:30 »
Wszystko idzie jak narazie do przodu ze startem;)

Offline Juzek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Live your dream everyday
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2015, 19:34 »
Dlaczego nie będzie próby lądowania? Brak "nóg", czy raczej wynika to z mechaniki lotu?

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2015, 19:37 »
Z tego co wyczytałem, za duża masa połączonych satelitów względem wymaganych dla nich orbit - i tak niestarczy paliwa na próbę lądowania.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2015, 04:28 »
Coś przekaz ze startu się zawiesił na stronie spacex

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2015, 04:39 »
Jest przekaz w końcu; zostało 11 minut!!! wszystko OK

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 z satelitami Eutelsat 115 West B i ABS-3A
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2015, 04:39 »