Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128606 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #255 dnia: Sierpień 09, 2020, 22:26 »
Dziś jakieś przeloty się zapowiadają?

Przecież Adam (Limax7) wyżej pisał, że w poniedziałek rano, a ja podałem post wcześniej efemerydy dla Lublina. W innych miejscach kraju różnice czasowe są niewielkie, za to przelot może być przez nieboskłon południowy, lub północny z różną wysokością górowania nad horyzontem. Myślę, że satelity w Starlink-train z dziesiątej paczki, trzecią dobę po starcie będą nadal jasne, więc na pewno je zobaczysz - warto poczekać, albo nastawić sobie budzik. Niestety będą już leciały znacznie luźniej, niż w czasie sobotniego (pierwszego) widocznego nad Polska przelotu.

Dziwne, bo Starlinki nie flarują! Są jednostajnie jasne. Tak się zastanawiam, czy ta wyjątkowa jasność Starlinków to nie zasługa osłon anten (?),  :) które miały się rozkładać przy separacji. Pewnie spełnią swoja rolę dopiero na wysokości operacyjnej (podobnie jak to było z Darksatami), a teraz w czasie podnoszenia się satelitów wywołują wręcz przeciwny efekt, dzięki czemu mamy widowisko jakiego jeszcze nie było!?  ;D (podkreślam - to tylko moje intuicyne dywagacje).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2020, 23:13 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #256 dnia: Sierpień 10, 2020, 04:15 »
Dzisiaj znowu udało mi się przyuważyć ładną kolejkę satelitów, leciały sobie jeden za drugim.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #257 dnia: Sierpień 10, 2020, 05:14 »
Widziałem przelot z 03:15 - imponujący widok mimo lekko zachmurzonego nieba. Pierwsza część paczki nadal leciała w zbitym szyku z kilkoma nieco większymi przerwami, natomiast reszta w luźnym sznurku. Rzeczywiście brak flar - jasność wszystkich satelitów była bardzo do siebie zbliżona, choć nie identyczna. Przelotu z 04:50 już nie udało mi się wypatrzyć - za widno :(.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #258 dnia: Sierpień 10, 2020, 19:09 »
Adam, dzięki za te filmiki (po cichu liczyłem na materiały od Ciebie  :) ) - są SUPER! Ja niestety poległem, jeśli chodzi o dokumentowanie - po sobotnich robotach "budowlanych" na działce nie miałem już ochoty na cokolwiek innego (mimo pierwotnych planów)!  :-\ Dobrze, że nastawiłem sobie budzik i udało mi się zaliczyć chociaż wizualnie, pierwszy przelot niedzielny Starlink-train nad Polską. W sobotę rano nie przygotowałem aparatu (a w zasadzie nie pozostawiłem go na balkonie po strzelaniu do USA-32), bo po dotychczasowych porażkach związanych z obserwacją Starlink-train, nie spodziewałem się, że tym razem będzie BINGO!! Za to wcześniej w piątkowy wieczór uchwyciłem następne flary od USA-32 - w linku wstępne wrażenia. Więcej danych po obrobieniu fotek (może uda się time-lapsa zmontować). Niestety dzisiaj u mnie w Lublinie przechodzi front burzowy i chyba z obserwacji poniedziałkowych wyjdzie lipa.  :( Nie spodziewałem się, że Starlink-train będzie tak dobrze widoczny jeszcze przy następnym niedzielnym przelocie, już na jasnym niebie, który sobie odpuściłem!  :o

PS Przy okazji gratulation za wspaniałe materiały na temat komety C/2020 F3 (NEOWISE), . Są przepiękne i klimatyczne! Ja niestety tradycyjnie fociłem kometę z miejskiej dżungli i coś tam udało mi się utrwalić, jako totalnemu amatorowi (Link1, ):

Dzięki :) Starlinki po prostu dają teraz niezły show! Również jestem zdziwiony że tak jednostajnie świecą, bez flarowania i tych ich fal jasności. Ale i tak są piękne i jasne. Dziś z rana były jasności Deneba a on ma +1.2 mag !! Szok :)

Co do komety mam jeszcze dwa zaległe materiały, może trzy na timelapsy :) Więc pojawią się jeszcze u mnie na YT :) Piękna to była kometa i wycisnąłem z niej wszystkie soki ;)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #258 dnia: Sierpień 10, 2020, 19:09 »

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #259 dnia: Sierpień 11, 2020, 04:31 »
Ciekawostka - dzisiejszy przelot z 02:19 widziałem mimo mglistego nieba, chmur i Księżyca. Widoczna była tylko gęsta część "pociągu". Reszty luźniejszego sznurka nie zaobserwowałem. Teraz natomiast wyszedłem zobaczyć przelot o 03:51 i nie zobaczyłem zupełnie nic. No, prawie - wypatrzyłem tylko 2020-055-AJ (tak mówi Heavens Above), który był ledwie widoczny na moim zaświetlonym niebie (brak chmur po północnej stronie nieba, ale nadal mglisto), więc nie mógł mieć więcej jak +3.5 m. Widoczny był tylko przez kilkanaście sekund na północno-wschodnim niebie. Czy ktoś może potwierdzić, że sznurek "znikł", czy oślepłem o 4 nad ranem? :) Może jednak nie, bo na pocieszenie bez problemu widoczne były pierwsze Starlinki wystrzelone w maju zeszłego roku, idące jeden za drugim przez zenit.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2020, 04:34 wysłana przez TomIR »

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #260 dnia: Sierpień 11, 2020, 08:43 »
Nie oślepłeś - potwierdzam. Sam polowałem na nie z północnych Włoch i nie zobaczyłem kompletnie nic! Poprzedniej nocy przelot prezentował się o podobnej godzinie naprawdę świetnie.

Mam potwierdzenia od dziesiątek ludzi w Polsce, że też nie zaobserwowali przelotu o 3:50.

Dziwne. Czyżby podjęto jakieś działania mające obniżyć jasność satelitów? Nie byłem w stanie dostrzec ich nawet przez lornetkę.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #261 dnia: Sierpień 11, 2020, 09:19 »
Ciekawa sprawa z tymi obserwacjami!

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #262 dnia: Sierpień 11, 2020, 10:32 »
Tymczasem SpaceX produkuje 120 satelitów Starlink miesięcznie, a wysyła średnio 60 miesięcznie. Docelowo ma być ich 12 tysięcy.

https://www.cnbc.com/2020/08/10/spacex-starlink-satellte-production-now-120-per-month.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2020, 10:35 wysłana przez artpoz »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 598
  • LOX/CH4
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #263 dnia: Sierpień 11, 2020, 11:46 »
Tymczasem SpaceX produkuje 120 satelitów Starlink miesięcznie, a wysyła średnio 60 miesięcznie.

Pomyśleć, że kiedyś newsem była seryjna budowa kilkudziesięciu satelitów dla pierwszego Irydium.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #264 dnia: Sierpień 11, 2020, 18:13 »
Nie oślepłeś - potwierdzam. Sam polowałem na nie z północnych Włoch i nie zobaczyłem kompletnie nic! Poprzedniej nocy przelot prezentował się o podobnej godzinie naprawdę świetnie.

Mam potwierdzenia od dziesiątek ludzi w Polsce, że też nie zaobserwowali przelotu o 3:50.

Dziwne. Czyżby podjęto jakieś działania mające obniżyć jasność satelitów? Nie byłem w stanie dostrzec ich nawet przez lornetkę.

Wygląda na to, że SpaceX (oprócz osłon anten) zrobił jednak podmiankę softu sterującego satelitą we wszystkich Starlinkach-10 (V1.0-L9), zgodnie z wcześniej odtrąbionymi zapowiedziami, o  czym było szczegółowo wspomniane np.: TUTAJ. Satelity w czasie podnoszenia się na wysokość operacyjną miały dynamicznie zmieniać swoje ustawienie względem Słońca, tak aby puszczać jak najmniej "zajączków" w kierunku Ziemi (ustawianie satelity "ostrą" krawędzią body i fotopanela w kierunku Słońca). Oczywiście nie mogło to stać się gwałtownie i musiało potrwać parę dni od chwili startu, bo ograniczone zasoby gazu do silników jonowych mają być zużywane przede wszystkim do działania operacyjnego, a nie tylko do "ukrywania się". Zaznaczam, że to tylko moje gdybania, pewnie niebawem dowiemy się więcej. Gdyby tak było faktycznie, to oznaczałoby, że SpaceX osiągnął zamierzony cel, czyli uczynienie satelitów Starlink niewidocznymi (czytaj: jak najmniej widocznymi  ;) ) góra do tygodnia po starcie!

PS Gratulation! dla Kol. Karola Wójcickiego za TEN niezwykle emocjonujący film z przelotu pierwszej paczki Starlinków nad Polską. Film zainspirował mnie do obserwacji i dokumentowania przelotów ciekawych satelitów, o czym piszę w TYM temacie. Dzięki!  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2020, 18:55 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline maackn

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • OLX'em i metanem!
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #265 dnia: Sierpień 11, 2020, 20:07 »
Zdaje mi się że używanie silników do obrotu satelity byłoby dalece nieafektywne(gaz się w końcu skończy i...?) Do tego stosuje się chyba koła reakcyjne - potrzebują tylko prądu.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #266 dnia: Sierpień 11, 2020, 22:33 »
Tymczasem SpaceX produkuje 120 satelitów Starlink miesięcznie, a wysyła średnio 60 miesięcznie.

Pomyśleć, że kiedyś newsem była seryjna budowa kilkudziesięciu satelitów dla pierwszego Irydium.

Jeszcze nie tak dawno wielu ludzi pisało, że to się nie opłaci i nie da się tylu zbudować za rozsądną cenę... Może kiedyś uda się dokonać takich zmian również w sondach badawczych.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #267 dnia: Sierpień 11, 2020, 22:50 »
Zdaje mi się że używanie silników do obrotu satelity byłoby dalece nieafektywne(gaz się w końcu skończy i...?) Do tego stosuje się chyba koła reakcyjne - potrzebują tylko prądu.

Z oficjalnej strony SpaceX na temat satelitów Starlink:

Cytuj
Starlink satellites are equipped with efficient ion thrusters powered  by krypton that enable the satellites to orbit raise, maneuver in space, and deorbit at the end of their useful life. Starlink is the first krypton propelled spacecraft ever flown.

... tłumaczenie:

Cytuj
Satelity Starlink są wyposażone w wydajne silniki jonowe zasilane kryptonem, które umożliwiają satelitom wznoszenie się na orbitę, manewrowanie w przestrzeni kosmicznej i deorbitację po zakończeniu okresu użytkowania. Starlink to pierwszy statek kosmiczny napędzany kryptonem, jaki kiedykolwiek latał.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2020, 23:07 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline maackn

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • OLX'em i metanem!
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #268 dnia: Sierpień 12, 2020, 00:33 »
No jednak chyba nie do końca. Manewrowanie na orbicie dzięki silnikom to owszem mogą być obroty ale raczej to korekty orbity i unikanie kolizji. Znalazłem taką informację: https://www.reddit.com/r/spacex/comments/btj6rf/elon_musk_on_twitter_rotate_on_one_axis_magnetic/

Czyli jednak nie klasyczne(mechaniczne) koła reakcyjne a chyba coś na bazie elektromagnesów "Magnetic torque rods" Jak twierdzi Musk.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #269 dnia: Sierpień 12, 2020, 04:43 »
To nie koniec niespodzianek - przelot z 02:58 był znów znakomicie widoczny, natomiast teraz, o 04:35, nic nie widziałem, ale możliwe, że było za jasno.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #269 dnia: Sierpień 12, 2020, 04:43 »