Autor Wątek: Mars Sample Return NASA/ESA 2027  (Przeczytany 47612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #120 dnia: Wrzesień 15, 2022, 21:53 »
Ciekawy artykuł o tym jak próbki marsjańskiego gruntu zebrane przez Perseverance mają dotrzeć do MSR Lander.

https://www.planetary.org/articles/nasa-mars-sample-return-helicopters

Wychodzi na to, że Perseverance jednak wyjedzie poza krater Jezero by tam kontynuować misję.  8)

Plan A is for Perseverance, on an extended mission, to bring a full set of around 30 rock core samples to the SRL. Those samples will then be grabbed by the STA and placed in the MAV ready for take-off.

The SRL will use precision landing technology to get to about 50 meters (164 feet) of a spot either in Jezero Crater or outside of it at a place called Midway, which is where Perseverance is ultimately headed if it stays healthy.


Operating independently, these slightly heavier helicopters would land close to where the cache of samples is, roll over to a tube, pick it up, then fly back to the proximity of the SRL and drop it in reach of the STA. “Over the course of three to five days per tube they would sortie out, get a tube and bring it back,” said Cook, who thinks the maximum distance the helicopters would need to travel is 700 meters (roughly 2,300 feet). “We’ve demonstrated flights about that long on Ingenuity so we know they can make it that far,” he said.

The scenarios in which the helicopters get used depend on how Perseverance’s health looks over the next eight years. “They may only be to support the final approach of Perseverance or they could be needed to move all of the tubes,” said Cook.



Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 18, 2022, 00:30 »
Nowa animacja misji Mars Sample Return. Szkoda, że nie pokazali helikopterków.

https://fb.watch/gSviL5Znve/

To podrzucenie MAV mnie trochę przeraziło no i to łapanie zasobnika z próbkami na orbicie okołomarsjańskiej.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 18, 2022, 08:17 »
Nowa animacja misji Mars Sample Return. Szkoda, że nie pokazali helikopterków.

https://fb.watch/gSviL5Znve/

To podrzucenie MAV mnie trochę przeraziło no i to łapanie zasobnika z próbkami na orbicie okołomarsjańskiej.

Najbardziej dziwacznie z tego wszystkiego wygląda wyrzucenie i start rakiety powrotnej + to "wpuszczenie" powrotnika z próbkami do sondy orbitującej... Jakieś dziwactwo, Chińczycy na orbicie księżycowej przerzucali próbki po operacji cumowania a nie "on the fly" i zapewne w podobnym stylu powtórzą ten wyczyn w przypadku swojej misji marsjańskiej. NASA chyba trochę ostatnio zbyt szaleje ze swoimi wizjami, no ...ale to tylko wizje i wiadomo, że tam pomysły się zmieniają co pół roku.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 18, 2022, 18:00 »
Przyznam szczerze że mi się lądowanie na linie wydawało kompletnie przekombinowane, ale jak się okazało - działa i to więcej niż jeden raz  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 18, 2022, 18:00 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2027-2028
« Odpowiedź #124 dnia: Listopad 18, 2022, 20:54 »

Najbardziej dziwacznie z tego wszystkiego wygląda wyrzucenie i start rakiety powrotnej + to "wpuszczenie" powrotnika z próbkami do sondy orbitującej... Jakieś dziwactwo, Chińczycy na orbicie księżycowej przerzucali próbki po operacji cumowania a nie "on the fly" i zapewne w podobnym stylu powtórzą ten wyczyn w przypadku swojej misji marsjańskiej. NASA chyba trochę ostatnio zbyt szaleje ze swoimi wizjami, no ...ale to tylko wizje i wiadomo, że tam pomysły się zmieniają co pół roku.

Ten podrzut MAVa jest potrzebny bo startująca rakietka może przewrócić lądownik podczas startu zwłaszcza jak ten będzie nieco pochylony. Kiedyś o tym czytałem na Bezzałogowym Forum. Choć przyznam, że ten podrzut jest dla mnie ryzykowny. Z drugiej strony, może słabsza grawitacja Marsa nie będzie tak okrutna dla MAV i zdąży on uruchomić silniki zanik upaść?

A propos łapania próbek na orbicie to też sposób Chińczyków mnie się podoba, bardziej, niż to sajens fikszyn na filmikach NASA.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 18, 2022, 23:26 »
Pojawiła się strona NASA poświęcona misji Mars Sample Return:

https://mars.nasa.gov/msr/

A strona JPL poświęcona MSR wygląda jakoś staro:

https://www.jpl.nasa.gov/missions/mars-sample-return-msr

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2027-2028
« Odpowiedź #126 dnia: Listopad 19, 2022, 12:25 »
podrzut jest dla mnie ryzykowny. Z drugiej strony, może słabsza grawitacja Marsa nie będzie tak okrutna dla MAV i zdąży on uruchomić silniki zanik upaść?

Wstępne wyrzucenie rakiety przed startem silnika jest dobrze znane nawet warunkach ziemskich, tzw. system cold-start, kiedy rakiet uruchamia silnik po wyrzuceniu poza wyrzutnię. Dość powszechne w zastosowaniach militarnych.
Stosowane są nawet jeszcze bardziej złożone sekwencje: rakieta zostaje wyrzucona poza wyrzutnię, ustawia się w odpowiednim kierunku i dopiero wtedy uruchamia silnik.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2570
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2027-2028
« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 19, 2022, 13:14 »
podrzut jest dla mnie ryzykowny. Z drugiej strony, może słabsza grawitacja Marsa nie będzie tak okrutna dla MAV i zdąży on uruchomić silniki zanik upaść?

Wstępne wyrzucenie rakiety przed startem silnika jest dobrze znane nawet warunkach ziemskich, tzw. system cold-start, kiedy rakiet uruchamia silnik po wyrzuceniu poza wyrzutnię. Dość powszechne w zastosowaniach militarnych.
Stosowane są nawet jeszcze bardziej złożone sekwencje: rakieta zostaje wyrzucona poza wyrzutnię, ustawia się w odpowiednim kierunku i dopiero wtedy uruchamia silnik.

Chinki Long March 11 startuje w taki sposób z platformy z Morza Żółtego.


Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 21, 2022, 17:12 »
Fajna animacja MSR

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 21, 2022, 18:19 »
Tę animację już tutaj dawałem,  ale tylko z linkiem.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #130 dnia: Listopad 21, 2022, 18:58 »
Tę animację już tutaj dawałem,  ale tylko z linkiem.

Faktycznie. Musiałem przegapić.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 27, 2022, 19:52 »
Dodałem do polskiej wikipedii hasło Mars Sample Return.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mars_Sample_Return

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #132 dnia: Grudzień 15, 2022, 23:07 »
Trwają już testy prototypów helikopterów do zbierania tub z próbkami pozostawionymi na Marsie przez Perseverance:

https://fb.watch/hrkYjJMGUm/

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 16, 2022, 00:23 »
Trwają już testy prototypów helikopterów do zbierania tub z próbkami pozostawionymi na Marsie przez Perseverance:

https://fb.watch/hrkYjJMGUm/

Powiedzmy sobie szczerze, że ten filmik kompletnie nic nie wnosi. Mowa niby o jakimś helikopterze, tymczasem mamy inżynieryjny, prosty model pojazdu kołowego, który sobie jedzie i przejeżdża nad próbką… Mimo wszystko, jeśli to część wstępnych przygotowań do tej misji - to dobrze, źe w ogóle coś się dzieje.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 02, 2023, 15:24 »
Na No Storage of Dreams, jest fajny opis projektu Hyreus. Jest to nie mniej, nie więcej tylko studium, pozyskania próbek z marsa w wykorzystaniem zasobów in situ, zarówno w wariancie produkcji metanu z przywiezionego wodoru (dziś wiemy, że można go poszukać na miejscu w postaci wilgoci, czy wręcz wody) jak i prostszego według autorów raportu tlenku węgla. Całość, łącznie z towarzyszącym misji ponoć dało się wysłać pojedyncza najsilniejszą ówczesną rakietą Tytan IV.

http://spaceflighthistory.blogspot.com/2022/10/project-hyreus-1993.html
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Sample Return NASA/ESA 2026
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 02, 2023, 15:24 »