Autor Wątek: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2  (Przeczytany 5430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 24, 2014, 12:11 »
hmm Fregat-MT był użyty też przy starcie Fobos-grunt, też zdaje się zła trajektoria

--edit--
na 21 startów 2 nieudane/częściowo nieudane więc nie tak źle, no mieli pecha albo jakieś zaniedbanie
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2014, 12:13 wysłana przez CzarnyZajaczek »
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:12 »

Amerykański wywiad umieścił wirusa w oprogramowaniu rakiety by nie powstała konkurencja dla GPS ;)
               ... oj tak, oj tam. kazda misj aktora moze cos zminiec w naszym swiecie ma duze problemy, patrz satelta artemis do testow lacznosci laserowej. a niektore sa zbyt rewolucyjne aby mialy prawo istniec patrz N1 4 proby, ktore mogly sprawic, ze masz swiat wygladalby zupelnie inaczej i ... nic. Na szczescie galileo ma jeszcze 1 opcje z 3 (vega po czesci byla produkowan na ukrainie i moze byc z nia roznie)  BTW, serio uwazasz, ze tych kilak milionow ludzi zwiazanych z bezpieczenstwem nie ma subetlniejszych meto dzialania niz pisany na kolanie kawalek kodu?;-) Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:18 »

Amerykański wywiad umieścił wirusa w oprogramowaniu rakiety by nie powstała konkurencja dla GPS ;)
Trochę dziwne bo stopnie Fregat latają już od dawno i do tej misji nie musieli zmieniać za bardzo oprogramowania?
Złośliwość rzeczy martwych

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:32 »
Właśnie się zastanawiam, czy błąd nie jest jakoś spowodowany 24 godzinnym opóźnieniem. Możliwe, że lot Fregata był zaprogramowany na 21 sierpnia i ten scenariusz dobrze wypełnił... Ale to tylko moja zgadywanka, której nie mam jak zweryfikować.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:32 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:44 »
Właśnie się zastanawiam, czy błąd nie jest jakoś spowodowany 24 godzinnym opóźnieniem. Możliwe, że lot Fregata był zaprogramowany na 21 sierpnia i ten scenariusz dobrze wypełnił... Ale to tylko moja zgadywanka, której nie mam jak zweryfikować.
Pamiętam dziewiczy lot ariane 5 z satelitami cluster -tam też oprogramowanie było powodem 1 porażki A5 ; wzięli je wtedy z ariane 4 prawie bez modyfikacji i efekt można było zobaczyć podczas startu niestety

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:57 »
na 21 startów 2 nieudane/częściowo nieudane więc nie tak źle, no mieli pecha albo jakieś zaniedbanie

Z punktu widzenia niezawodności systemu nie ma znaczenia, czy to technik źle podłożył uszczelkę czy programista pomylił się w kodzie. System kontroli jakości powinien obejmować wszystkie etapy przygotowania.

Co do oceny: "nieudane/częściowo nieudane", przypadek stracenia całości ładunku to chyba jednak całkiem "nieudany" start, bo nie ma znaczenia, czy zrobił on kaboom czy znalazł się na nieużytecznej orbicie. "Częściowo nieudany" to był raczej start Falcona 9 z CRS1, gdy Dragon wypełnił swą misję, ale satelita Orbcomma znalazł się nie nieużytecznej orbicie.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 24, 2014, 14:13 »
na 21 startów 2 nieudane/częściowo nieudane więc nie tak źle, no mieli pecha albo jakieś zaniedbanie

Z punktu widzenia niezawodności systemu nie ma znaczenia, czy to technik źle podłożył uszczelkę czy programista pomylił się w kodzie. System kontroli jakości powinien obejmować wszystkie etapy przygotowania.

Co do oceny: "nieudane/częściowo nieudane", przypadek stracenia całości ładunku to chyba jednak całkiem "nieudany" start, bo nie ma znaczenia, czy zrobił on kaboom czy znalazł się na nieużytecznej orbicie. "Częściowo nieudany" to był raczej start Falcona 9 z CRS1, gdy Dragon wypełnił swą misję, ale satelita Orbcomma znalazł się nie nieużytecznej orbicie.
Zgadzam się z powyższą opinią ale półżartem satelita orbcomm zdążył zrobić testy i "zwrócić" kasę firmie z ubezpieczenia -wszyscy byli zadowoleni  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 24, 2014, 17:01 »
Jeszcze jedno źródło sugeruje złą orientację Fregata dla któregoś z odpaleń:
Cytuj
Multiple independent sources analyzing the situation suggested that the Fregat upper stage had fired its engine for the right duration, however the stage's orientation in space during the second or both maneuvers had probably been wrong. According to Jonathan McDowell, an astronomer at the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics and a veteran space historian, the Fregat's angular orientation error during engine firing could reach as much as 145 degrees.

http://www.russianspaceweb.com/galileo.html#0824

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 25, 2014, 07:04 »
No to pewnie dojdzie do opóźnienia wejścia usługi Galileo do służby o jakiś rok:
Cytuj
"Sources in Brussels say that the two Galileo satellites launched on Friday (August 22, 2014) will likely never reach their proper orbits, and the failure will mean new delays for the Galileo program, as Soyuz launches will be frozen until an investigation is performed and causes identified.

One knowledgable source explained, "Investigations and corrective actions, if required, usually take no less than six months. So, I would be surprised of another launch before March-April next year."

A FOC-1 i FOC-2 mogą być spisane na straty.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 25, 2014, 13:42 »
Ktoś wyliczył o ile był błąd z odpaleniem Fregata:
Cytuj
44 deg off v-bar (but in-plane), 8 deg out of plane

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 14, 2014, 01:02 »
Raportu od ESA nadal nie ma. Chyba ma się pojawić jakoś w październiku.

Ostatnie wieści odnośnie FOC-1 i FOC-2 można znaleźć tutaj:
www.nature.com/news/wayward-galileo-satellites-could-still-aid-scientists-1.15843

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 01, 2014, 06:14 »
Wyjaśniła się tajemnica posadzenia FOC-1 i FOC-2 na złej orbicie. Odpowiedź o godzinie 11:00 na Kosmonaucie. :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 01, 2014, 21:55 »
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2014, 04:08 wysłana przez kanarkusmaximus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Sojuza ST-B z FOC-1 i FOC-2
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 01, 2014, 21:55 »