Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 295492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #420 dnia: Marzec 18, 2019, 14:23 »
Dedykowany lądownik prawie na pewno będzie miał silnik zoptymalizowany do pracy w próżni. Myślę, że dla niego można przyjąć wyższe Isp niż bazowe 320s dla mieszanki metan tlen.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #421 dnia: Marzec 18, 2019, 15:10 »
A o so chodzi? Z powazaniem
                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #422 dnia: Kwiecień 01, 2019, 20:35 »
Właśnie oglądałem przemówienie administratora NASA odnośnie lądowania na Księżycu w 2024. Wybrano wariant SLS+Orion.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 01, 2019, 21:02 »
Właśnie oglądałem przemówienie administratora NASA odnośnie lądowania na Księżycu w 2024. Wybrano wariant SLS+Orion.

Mam nadzieję, że się to pojawi w formie jakiegoś oddzielnego nagrania na youtube czy stronie NASA.

Czy była mowa o lądowniku?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 01, 2019, 21:02 »

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #424 dnia: Kwiecień 01, 2019, 21:18 »
Cytat: kanarkusmaximus

Czy była mowa o lądowniku?

O lądowniku było tylko tyle, że muszą zbudować.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #425 dnia: Kwiecień 01, 2019, 22:48 »
Małe sprostowanie. Ponoć ten SLS+Orion tyczy się 2020. W 2024 nadal brany jest pod uwagę jako jedna z opcji FH.

Więcej na ten temat na blogu Florydziaka.
https://florydziak.com/blogger/2019/04/ciezkim-na-ksiezyc.html

Jest już całe wystąpienie na YouTube
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2019, 23:02 wysłana przez artpoz »

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #426 dnia: Kwiecień 01, 2019, 23:24 »
A ten cały dzisiejszy lądownik to nie Prima Aprilis?   ;)

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #427 dnia: Kwiecień 01, 2019, 23:55 »
Jeszcze raz to przesłuchałem i tam jest mowa o trzech pojazdach :)
- transfer module - do przejścia z Gateway na orbitę okołoksiężycową
- descent module - do lądowania
- ascent module - do powrotu z powierzchni
Czyli pewnie będzie to przypominało misje Apollo.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #428 dnia: Kwiecień 02, 2019, 06:22 »
To już nie rozumiem, ile waży cały Orion wraz z LAS i modułem serwisowym? A ile FH jest w stanie wysłać w stronę księżyca? Niedawno w którymś wątku mówione było że FH jest do tego za słaby.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #429 dnia: Kwiecień 02, 2019, 07:52 »
To już nie rozumiem, ile waży cały Orion wraz z LAS i modułem serwisowym? A ile FH jest w stanie wysłać w stronę księżyca? Niedawno w którymś wątku mówione było że FH jest do tego za słaby.

W tej opcji FH jest zdolny wysłać Oriona do Księżyca tylko po trajektorii swobodnego powrotu - co oznacza, że TLI w znacznej części jest wykonywane modułem serwisowym. FH jest za słaby, żeby wysłać Oriona z ilością paliwa wystarczającą do wejścia na orbitę Księżyca (zdaje się więc, że rozważano nawet zmianę profilu misji z orbity na oblot, żeby wykorzystać FH).

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #430 dnia: Kwiecień 02, 2019, 10:03 »
W tej opcji FH jest zdolny wysłać Oriona do Księżyca tylko po trajektorii swobodnego powrotu - co oznacza, że TLI w znacznej części jest wykonywane modułem serwisowym. FH jest za słaby, żeby wysłać Oriona z ilością paliwa wystarczającą do wejścia na orbitę Księżyca (zdaje się więc, że rozważano nawet zmianę profilu misji z orbity na oblot, żeby wykorzystać FH).
Nie do końca. W proponowanej przez Bridensteina wersji na LEO jest wynoszony Orion z modułem serwisowym i ICPS tj. ok 57t. Ale są różne orbity LEO  ;). Wykorzystując deklarowane maksymalne możliwości Falcona Heavy w wersji nieodzyskiwalnej i w sprzyjających warunkach dałoby się wykonać TLI przy pomocy ICPS.
W mniej sprzyjającej sytuacji trzeba by uzupełnić delta-v o 0.2-0.26km/s kosztem paliwa z modułu serwisowego. Tak, czy inaczej biorąc pod uwagę możliwości Oriona nie da się wejść na 100 km orbitę Księżyca, ale na orbitę LOP-G już tak.
Dałoby się wejść nawet na nieco niższą orbitę i wrócić, ale to silnie zależy od konkretnej sytuacji (wyboru trajektorii, wzajemnego położenia Ziemi i Księżyca itp). W związku z tym ewentualny lądownik musiałby dysponować dużo większym zapasem delta-v, niż LM z programu Apollo.
Można to zrealizować wykorzystując np. LH2 lub metan. Oczywiście lądownik leciałby inną rakietą i musiał sam wejść na odpowiednią orbitę księżycową przed spotkaniem z Orionem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2019, 10:06 wysłana przez ah »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #431 dnia: Kwiecień 02, 2019, 19:18 »
A ten cały dzisiejszy lądownik to nie Prima Aprilis?   ;)

Nasa ma Prima aprilis cały rok, zaś Bridenstein bije na łeb poprzedników pod względem ilości przegadanych na mównicy godzin. Ale to zrozumiałe bo ma przeciez ciężką misję w postaci regularnego gaszenia pożaru wokół nielota SLS. Pelikany zaś maja dzioby wiecznie otwarte więc wrzuca się im te rybki-wizje i karmi podobnymi sciemami.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2019, 19:20 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #432 dnia: Kwiecień 02, 2019, 19:52 »
Trudno powiedzieć  :-\. Niby Bezos systematycznie, krok po kroku coś buduje: https://www.geekwire.com/2018/blue-origin-targets-moon-landing-2023-early-step-toward-lunar-settlement/ i ostatnio https://spectrum.ieee.org/tech-talk/aerospace/space-flight/nasa-has-been-working-with-blue-origin-on-a-lunar-lander.
Te 4.5t na powierzchnię Księżyca mogłoby być również w wariancie załogowym.
Że przypomnę:



A wracając jeszcze do Oriona na FH z postu powyżej, to optymalne byłoby spotkanie z lądownikiem w punktach Lagrange'a EML1 lub EML2 w zależności od miejsca lądowania.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2019, 19:56 wysłana przez ah »

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #433 dnia: Kwiecień 09, 2019, 14:20 »
Formalne zaproszenie wystosowane przez NASA do firm, które chcą uczestniczyć w opracowaniu załogowego lądownika księżycowego, a konkretnie stopnia wznoszenia:
Cytuj
Human Landing System - Ascent Element
NASA intends to release a solicitation under the second Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP-2) Broad Agency Announcement (BAA) to seek proposals from industry in support of design analysis, technology maturation, system development and integration, and space flight demonstrations for the Ascent Element of the Human Landing System (HLS), an integrated lunar transportation system.  The Ascent Element will provide a safe environment as humans are transported to the lunar surface.  The Ascent Element also provides powered ascent for the crew to return them safely from the lunar surface.  The primary objective of this Appendix to the NextSTEP-2 BAA is to enable rapid development and flight demonstrations of human lunar landers.

https://www.fbo.gov/index?s=opportunity&mode=form&tab=core&id=820daf05b614ff8021aed77315eeee38

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #434 dnia: Kwiecień 11, 2019, 21:54 »