Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 90220 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 26, 2013, 20:56 »
pamiętajmy że Diamandis jest założycielem Xprize. Myślę, że tu coś się świeci

Sądzisz, że byłby jakiś konkurs XPrize związany z Planetary Resources?

velo

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 26, 2013, 23:54 »
Jest na to szansa, z drugiej strony skoro tak dają znać, że chcą zainspirować masę ludzi, to może będą oferować czas do obserwacji na Arkydach?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 27, 2013, 14:11 »
Jest na to szansa, z drugiej strony skoro tak dają znać, że chcą zainspirować masę ludzi, to może będą oferować czas do obserwacji na Arkydach?

A może rozwój konkretnych technologii? Przykładowo, ekipa PR chce użyć komunikacji laserowej, która jest wciąż w powijakach.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 28, 2013, 20:17 »
bazując na tym
wychodzi że będzie mowa o udostępnieniu dla ogółu ich możliwości obserwacyjnych (rozumiem, że przez przyszłe satelity Arkyd) oraz ogólnie o większym zaangażowaniu społeczeństwa w ich projekt i zainteresowanie kosmosem. Czuje, że możemy się spodziewać jakiegoś kickstartera lub innej formy zbórki pieniędzy:)

Przekaz na żywo będzie można zobaczyć tutaj: http://planetaryresources.com/livestream
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2013, 20:19 wysłana przez wini »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 28, 2013, 20:17 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 29, 2013, 19:21 »
Czuje, że możemy się spodziewać jakiegoś kickstartera lub innej formy zbórki pieniędzy:)

Oczywiście miałeś rację: http://www.kickstarter.com/projects/1458134548/arkyd-a-space-telescope-for-everyone-0

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 29, 2013, 20:03 »
Chcą miliona dolarów z KS - to moim zdaniem może być na "granicy" możliwości crowdfundingu. Z drugiej strony już teraz mają całkiem sporo zebranych funduszy.

Mamy zestawy od 10 do 10 tysięcy dolarów. Nie są one zbyt "atrakcyjne" - spodziewałem się większej szansy projektu a'la ArduSat. :(

Osobiście mnie zastanawia jedno - skoro KS jest wspierany przez "bogate nazwiska", to na co im ten "marny" milionik? Wydawało mi się, że mają już fundusze, żeby wystrzelić ten pierwszy prototyp na orbitę (pewnie jakies 150-200 tysi dolców).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 29, 2013, 20:27 »
Chcą miliona dolarów z KS - to moim zdaniem może być na "granicy" możliwości crowdfundingu. Z drugiej strony już teraz mają całkiem sporo zebranych funduszy.

Licznik faktycznie nieźle im się kręci! Pierwszego dnia zebrali już prawie 10% z tego miliona. Inna rzecz, że pierwszego dnia na ogół na zachętę sami inicjatorzy wpłacają jakieś tam kwoty.

Osobiście mnie zastanawia jedno - skoro KS jest wspierany przez "bogate nazwiska", to na co im ten "marny" milionik? Wydawało mi się, że mają już fundusze, żeby wystrzelić ten pierwszy prototyp na orbitę (pewnie jakies 150-200 tysi dolców).

Może to tylko w Polsce mamy takie nastawienie, że jeśli ktoś zbiera pieniądze, to znaczy że dziad? Jesteś bardziej bywały w świecie, Krzysztofie ;) Może w Nowym Świecie to po prostu zwyczajna forma promocji?

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 29, 2013, 20:29 »
Może to tylko w Polsce mamy takie nastawienie, że jeśli ktoś zbiera pieniądze, to znaczy że dziad? Jesteś bardziej bywały w świecie, Krzysztofie ;) Może w Nowym Świecie to po prostu zwyczajna forma promocji?

zaczynam odnosić podobne wrażenie;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 29, 2013, 21:02 »
Może to tylko w Polsce mamy takie nastawienie, że jeśli ktoś zbiera pieniądze, to znaczy że dziad? Jesteś bardziej bywały w świecie, Krzysztofie ;) Może w Nowym Świecie to po prostu zwyczajna forma promocji?

zaczynam odnosić podobne wrażenie;)

Miałem tu na myśli "przełożenie sił na zamiary" a nie "dziadowanie". Po prostu nie wydaje mi się, żeby crowdfunding był dobry na wszystko (patrz nieudany Golden Spike vs udany ArduSat) - aczkolwiek wiele wskazuje na to, że w przy okazji Planetarnych będę musiał to jeszcze odszczekać. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 29, 2013, 21:54 »
Właśnie zajrzałem na kickstartera - już ponad tysiąc osób wpłaciło łącznie prawie 120 tys. USD! I to pierwszego dnia! Niesamowity wynik. Czyli średnio po ok. 100 USD.

Zastanawiam się jak to działa. Dlaczego ludzie prześcigają się, by dać kilkadziesiąt/kilkaset dolarów grupie ludzi, którzy razem mają grube miliardy? I którzy nie przeznaczają ich na cele dobroczynne, ale chcą na nich zarobić następne miliardy dla siebie?
Czyżby liczyli, że znalezienie się na liście sponsorów przyniesie kiedyś wymierne korzyści finansowe?

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 29, 2013, 22:53 »
Powtarzam po raz 10, że KS to genialne narzędzie promocyjne.

Według stron analizujących zbiórki na KS, PR zbierze coś koło 4,1mln dolarów.

Do rekordu daleko, rekordowe zbiórki kończyły się w okolicach 10mln.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 29, 2013, 23:25 »
Według stron analizujących zbiórki na KS, PR zbierze coś koło 4,1mln dolarów.

Czy możesz podrzucić link do takiej analizy? Jest to ciekawa kwestia. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 29, 2013, 23:49 »
Powtarzam po raz 10, że KS to genialne narzędzie promocyjne.

Niezbyt odkrywcze, tyle to każdy widzi :D

Ale jak to działa? Bo wiele takich akcji kończy się klapą, jak choćby Golden Spike.

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 30, 2013, 00:12 »
http://www.kicktraq.com/projects/1458134548/arkyd-a-space-telescope-for-everyone-0/

Już 5,4mln szacują.

JSZ, no wiesz, kiedyś musiałem się kłócić o uznanie tego za oczywiste ;) To po prostu taki buzz marketing, chętniej o tym piszą media mainstreamowe, crowdfunding jest ogólnie bardzo społecznie angażujący, ludzie którzy nie dosyć że dają kasę, to jeszcze bardzo chcą o tym pisać znajomym i to nakręca.

velo

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 30, 2013, 00:31 »
Sam chętnie im 25 dolarów wyślę :)

Mysle ze z crowdfundingiem jest troche jak z wykopem czy demotywatorami, trzeba miec w tym nieco farta. Ale sama treść musi być też fascynująca

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 30, 2013, 00:31 »