Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 90235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 20, 2013, 13:32 »
Małe potwierdzenie - milionik przekroczony. Looz - jak wyglądają teraz prognozy finansowe u nich? Ile PR zdobędzie w tej kampanii?

Generalnie - ten milion powinien wystarczyć na zbudowanie małego teleskopu kosmicznego i wysłanie "czymś tanim" na orbitę. To akurat ładny sukces. :)

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 20, 2013, 15:13 »
Obecnie wskaźniki wskazują ok 1,5mln, ale można spodziewać się wzrostu zainteresowania w ostatnich dniach, więc powinni dobić do 2mln.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 21, 2013, 08:31 »
No tak, KickStarter jest przecież po to, żeby zebrać na kosmiczne górnictwo.

Więc oświeć mnie po co jest - przecież weszli w ten "biznes" tacy łebscy bogacze - co nie sfinansują arkydów, kasy im szkoda?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 21, 2013, 09:55 »
No tak, KickStarter jest przecież po to, żeby zebrać na kosmiczne górnictwo.

Więc oświeć mnie po co jest - przecież weszli w ten "biznes" tacy łebscy bogacze - co nie sfinansują arkydów, kasy im szkoda?
             ... bogacze sa od tego aby zbierac dodatkowa kase a nie zeby ja rozdawac;-) Nie wiesz tego?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 21, 2013, 09:55 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #184 dnia: Czerwiec 21, 2013, 11:02 »
byko, pisałem o tym tutaj wystarczającą ilość razy, jeśli dotychczas nie zrozumiałeś, to szkoda mojego czasu.

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #185 dnia: Czerwiec 21, 2013, 12:40 »
Chwila, rozgraniczmy pewne rzeczy: Co innego zbierać pieniądze praktycznie za nic (koszulki u uśmiechy), a co innego zbierać na konkretny hardware. Jaka jest różnica między tym co zaproponowało Planetary Resources, a tym co zaproponował ArduSat?  Podobna inicjatywa. A że właściciele mają więcej zielonych banknotów? Co ma ma majętność organizatora do sensowności zbiórki? Zaproponowali konkretne usługi za dane ceny, to się sprzedało, bum, mają milion dolców.

Jak się wcześniej czepiałem, to tutaj krytyki nie rozumiem. Nikt nikogo nie okradł, tylko zwyczajnie zaproponował usługi które się spodobały.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #186 dnia: Czerwiec 21, 2013, 17:07 »
No tak, KickStarter jest przecież po to, żeby zebrać na kosmiczne górnictwo.

Więc oświeć mnie po co jest - przecież weszli w ten "biznes" tacy łebscy bogacze - co nie sfinansują arkydów, kasy im szkoda?

Najwyraźniej w tym konkretnym przypadku jednak dokonali dobrej analizy zysków i strat i postanowili zaryzykować.

Na początku kampanii PR byłem sceptyczny co do zasadności, jednak udało im się zdobyć fundusze. Tak naprawdę wcale nie wiemy na co to konkretnie pójdzie - możliwe, że "baseline" satelity już mają i by mieli niezależnie od akcji to to na orbicie. A milionik może np pójść na konkretny projekt B+R, który np. inwestorzy nie chcieli sfinansować (za duże ryzyko albo problemy natury własności intelektualnej) - jest tu spore pole do manewru.

"Łebscy" bogacze często nie chcą właśnie finansować bardziej ryzykownych inwestycji - a PR może właśnie potrzebować opracowania jakiejś takiej technologii.

velo

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #187 dnia: Czerwiec 23, 2013, 00:55 »
ponad 13 tysięcy wspierających

ponad 1,1 miliona USD :)

zostało jeszcze 8 dni - nie jestem pewien czy osiągną 2 miliony ale na 1,5 jest szansa :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #188 dnia: Czerwiec 23, 2013, 11:35 »
W dyskusji o rentowności przedsięwzięcia zauważyłem nie jako, że zakłada się, że wydobycie surowców będzie jedynym źródłem przychodów. I z tego powodu chcę przedyskutować o potencjalnych dodatkowych źródłach:
- wykorzystanie floty Arkydów do świadczenia agencjom kosmicznym usługi obserwacji małych planetoid
- danie możliwości dołączenia do sond wydobywczych niewielkiej aparatury badawczej i oddanie ograniczonej (tzn. udostępnione będą manewry nie zakłócające przebiegu głównej misji) kontroli nad sondą (można zarobić jako takie kieszonkowe, a przy może okazji przyspieszyć odkrycie czegoś co się choćby pośrednio firmie)
- wykorzystanie faktu bycia aktualnym właścicielem skorup po wykorzystanych kopalniach (+ ew. niewielkiej części złóż surowców paliwowych wewnątrz) jako alternatywnych pojazdów kosmicznych. Tu się rozpiszę jakie:
   - instalacji orbitalnych o różnym przeznaczeniu np. stacja benzynowa zwłaszcza, że będą takie co z racji posiadania złóż surowców paliwowych przy eksploatacji zamontowano przy najmniej część instalacji paliwowych czy stacja badawcza na której można montować niemal nieograniczone konfiguracje aparatur badawczych
   - olbrzymia sonda kosmiczna, na którą można zamontować masę aparatury badawczej i wysłać bardzoooo daleko
   - nośnik kilku sond kosmicznych i masy CubeSatów* (o ile planety, przy których mają operować będą posiadały odpowiednie zestawy satelit telekomunikacyjnych), który dzięki nadaniu odpowiedniej trajektorii może pozwolić poszczególnym misjom na zaoszczędzenie olbrzymich ilości paliwa, które może rozsiać po wybranej trajektorii. Jeśli będzie takich skorup więcej to można sobie wyobrazić, że powstaną prywatne agencje kosmiczne, które byłyby operatorami takich nośników i świadczyłyby usługi agencjom narodowym lub bezpośrednio jednostkom badawczym

Adnotacja do *
Pomysł podobny do tego (ale firma z tego nie skorzysta). PR dzięki Arkydom wykryje masę nieekonomicznych skał, które będą mogły wykorzystać agencje narodowe do sporych oszczędności na paliwie. Chodzi o to, że za pomocą urządzeniom, które będą potomkami Chomika (może w Polsce będzie fabryka) sondy będą mogły lądować i lecieć na przyczepkę. Takie lądowiska dać ponadto możliwość zwiększenia częstotliwości startów misji w układ słoneczny.

A teraz zapraszam do dyskusji nad możliwościami zarobkowymi takich pomysłów i ciekawi mnie też wasza opinia na temat wpływu proponowanych działań na rozwój innych programów kosmicznych.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2013, 11:39 wysłana przez jsc »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #189 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:19 »
Jedyne sensowne rozwiazanie dla takich satelitow na teraz to wykorzystanie/lapanie zlomu na orbicie Ziemi, nie jest odlegly (dv), jest go duzo - okolo 10.000 ton, nic tylko zbierac;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #190 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:31 »
Możesz jaśniej?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #191 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:39 »
Możesz jaśniej?

... no kupa zlomu nam nd glowa lata, od dziestakow lat pakujemy na LEO i wyzej stare stopnie rakiet, smieci czy zepsute satelity;-) Idealne pole popisu dla zbierania materialow;-) Z powazaniem
                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #192 dnia: Czerwiec 23, 2013, 13:21 »
"Łebscy" bogacze często nie chcą właśnie finansować bardziej ryzykownych inwestycji - a PR może właśnie potrzebować opracowania jakiejś takiej technologii.

Popuśćmy wodze fantazji - co mogliby za taką względnie małą kasę opracować, co wpisywałoby się (chociaż może niekoniecznie) w działalność firmy. Hardware na poziomie Arkyd-100 i nawet wyżej jest już aktualnie dostępny i tutaj nie ma (względnie) ryzykownych inwestycji.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #193 dnia: Czerwiec 23, 2013, 14:10 »
wykorzystanie floty Arkydów do świadczenia agencjom kosmicznym usługi obserwacji małych planetoid?

Po tym numerze co był w Czelabińsku chętnych na taką usługę i gotowych dobrze zapłacić nie zabraknie.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #194 dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:23 »
Sądzę, że PR nie będzie chciało łapać wszystkie wykryte planetoidy jak leci tylko perspektywiczne, więc będą montować na Arkydach jakieś spektrografy i inne aparatury od oceniania złóż. Dane zebrane przez te teleskopy mogą być cenne dla rozwoju geologii planetoidalnej, więc instytuty je kupią.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #194 dnia: Czerwiec 23, 2013, 16:23 »