Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 221442 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 20, 2011, 02:02 »
aby zdjęcia Plutona (średnica kątowa ok. 0.1") były takiej jakości, to teleskop musiał by mieć zdolność rozdzielczą rzędu 0.002", a to odpowiada średnicy zwierciadła... >60 metrów !!  :o

Obróbka obserwacji Plutona z FOC i ACS była złożonym zagadnieniem.
http://www.boulder.swri.edu/~buie/pluto/ana03.html
(całość - http://www.boulder.swri.edu/~buie/pluto/analysis1.html)

http://www.boulder.swri.edu/~buie/pluto/mapstory.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 02:06 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 22, 2011, 06:46 »
Ok, ale oby nie przeżyli rozczarowania po dotarciu do Plutona...

Nowe zdjęcie:

'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 24, 2011, 05:22 »
Nie wiem jak na Wasze oczy, ale na moje oko zapowiadało się ciekawie, to znaczy jakieś dziwne kolory mają obie skałki na tych zdjęciach i myślałem że będzie jakaś ciekawa niespodzianka (a nie zwykła szara regolitowa skała), no i niestety była niespodzianka, ale w sensie negatywnym.... Westa okazała się zwykłym szaraczkiem jak wiele innych.
Pomijając fakt, że dotychczasowe zdjęcia są monochromatyczne, wszystkie pokazują dno basenu uderzeniowego, które jest dosyć jednorodne. Znacznie bardziej zróżnicowana jest półkula północna, wyróżniono tam chyba 6 jednostek różniących się spektrofotometrycznie.

Ok, ale oby nie przeżyli rozczarowania po dotarciu do Plutona...
Powierzchnia Plutona będzie na pewno bardzo zróżnicowana, przynajmniej pod względem pokrycia szronem. Większe różnice albedo są tylko na Ziemi i Iapetusie.

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 24, 2011, 05:25 »
Pierwszy obraz multispektralny (z filtrów podczerwieni) z 9 lipca.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 24, 2011, 05:25 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dawn
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 24, 2011, 11:02 »
Świetne te zdjęcia! :) Kto by pomyślał, że kiedyś będziemy oglądać z takimi szczegółami powierzchnię tego kamyka..

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 24, 2011, 12:14 »
Ten multispektralny obraz pochodzi jeszcze sprzed wejścia na orbitę. Pewnie za kilka dni pojawi się podobny już z orbity.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dawn
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 26, 2011, 22:52 »
Wiąże się bardziej z Ziemią, no ale jednak Dawn ma tutaj swoje zasługi:

Ziemia pod wpływem Westy i Ceres

"Sonda Dawn osiągnęła orbitę planetoidy Westa, w przyszłości czeka ją spotkanie z planetą karłowatą Ceres, co na pewno doprowadzi do doskonalszego wyznaczenia trajektorii orbit tych ciał niebieskich. Niestety, symulacje komputerowe wskazują na to, że jak dotąd nie jest to wiedza niezmienna."

Więcej na Kosmo.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 27, 2011, 20:42 »
Cytuj
July 26, 2011
Dawn Acquires Images and Spectra During Coast Period

Dawn stopped ion thrusting on July 22 at an altitude of about 5200 kilometers (3200 miles) to begin its most intensive observations of the entire approach phase. Over the subsequent three days, the camera and the visible and infrared mapping spectrometer observed Vesta from northern latitudes to the south pole. Spectacular results will be unveiled on August 1.

Thrusting to spiral down to survey orbit is scheduled to resume on July 28.

http://dawn.jpl.nasa.gov/mission/status.asp

Czekamy.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 29, 2011, 00:07 »
Tymczasem w jednej prezentacji na temat kamery znalazłem zdjęcie Ziemi i Księżyca wykonane podczas testów po starcie. Niewiele jest takich odległych ujęć.

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Dawn
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 29, 2011, 09:38 »
Zdecydowanie, zdjęcie kwalifikujące się do zapisania na dysku :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dawn
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 29, 2011, 09:49 »
Z nowości:


http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/dawn_vesta_image_072311.asp

Edit: zdjęcie wykonano 23 lipca z dystansu 5 200 km.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 18:24 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #131 dnia: Lipiec 29, 2011, 13:25 »
Tymczasem w jednej prezentacji na temat kamery znalazłem zdjęcie Ziemi i Księżyca wykonane podczas testów po starcie. Niewiele jest takich odległych ujęć.

Świetne :).

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 29, 2011, 18:12 »
Na zdjęciu z 23 lipca uwidoczniona jest półkula północna. Widoczne są duże rowy i grzbiety - reakcja na uderzenie które wytworzyło krater na półkuli południowej? Dwa spore, stykające się kratery znajdują się na ciemniejszym obszarze - coś w rodzaju księżycowego morza? Z połączonego brzegu tych kraterów do obu zeszły osuwiska po podobnej wielkości. Przy małym kraterze na dole zdjęcia widoczne są smugi ciemnego materiału, zarówno we wnętrzu krateru jak i w jego otoczeniu - materiał wyrzucony z warstwy podpowierzchniowej?

Offline Alferek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 29, 2011, 20:37 »
A mnie ciekawią te dwa duże kratery po lewej, plus ten mniejszy po ich prawej. Wygląda jakby Westa dostała serią. A może to było jedno ciało, które podczas upadku się rozpadło i zrobiło te 3 kratery?

Pozostałe większe kratery dziwnie jakoś są parami pod podobnymi kątami
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 20:44 wysłana przez Alferek »

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 29, 2011, 21:03 »
A mnie ciekawią te dwa duże kratery po lewej, plus ten mniejszy po ich prawej. Wygląda jakby Westa dostała serią. A może to było jedno ciało, które podczas upadku się rozpadło i zrobiło te 3 kratery?


Jest teoria, może domysł, że to wynik wyładowań elektrycznych. Dlatego kratery układają się rządki.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 29, 2011, 21:03 »