Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 80907 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 22, 2017, 10:21 »
MKiDN: Piotr Mady powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Techniki
21.07.2017

Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie pokieruje Piotr Mady, dotychczasowy dyrektor likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - podało w czwartek PAP MKiDN. Akt powołania wręczył mu w czwartek w siedzibie MKiDN wicepremier prof. Piotr Gliński.

"Powierzenie obowiązków dyrektora Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie – utworzonego na mocy umowy podpisanej 9 czerwca 2017 r. między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Miastem Stołecznym Warszawą - jest kolejnym ważnym etapem przejmowania misji i zadań likwidowanego przez Naczelną Organizację Techniczną Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Nowa instytucja będzie je realizować w dotychczasowej siedzibie Muzeum NOT" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Resort informuje również, że nowy dyrektor podejmie z FSN-T NOT rozmowy o zasadach przekazania zbiorów likwidowanego Muzeum do Narodowego Muzeum Techniki oraz nabycia od NOT innego mienia tej organizacji, które konieczne będzie do funkcjonowania utworzonego 9 czerwca Muzeum. "Ważnym zadaniem dyrektora będzie zatrudnienie w nowej instytucji pracowników, w tym podjęcie rozmów z tymi osobami, które zwolnione zostały z likwidowanego Muzeum NOT" - podkreślił resort kultury.
 
Piotr Mady jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie, studiów podyplomowych na kierunku muzealnictwo (UW) oraz zarządzania kulturą (PAN). Jest on związany z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT od 2002 r., w którym rozpoczął pracę jako przewodnik, dochodząc przez stanowisko kierownika Działu Oświatowego, a następnie kierownika Muzeum Motoryzacji – oddziału MTiP NOT do stanowiska dyrektora Muzeum, które zajmował od kwietnia 2015 r. (początkowo jako p.o. dyrektora).
 
Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec ub.r. zarząd PKiN wezwał Muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.
 
Na początku br. zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący Muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.
 
W pierwszych dniach czerwca MKiDN poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z MNiSW oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki. Resort podał, że współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT ws. uregulowania jego zadłużenia.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415067,mkidn-piotr-mady-powolany-na-stanowisko-dyrektora-narodowego-muzeum-techniki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 31, 2017, 10:01 »
W sierpniu odbędzie się Toruński Zlot Miłośników Astronomii
31.07.2017

 Trwają zapisy na udział w Toruńskim Zlocie Miłośników Astronomii, który odbędzie się od 17 do 20 sierpnia b.r. – informuje serwis AstroVisioN.pl, który jest organizatorem zlotu.

Jest to już 6. edycja toruńskiego zlotu. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2010 roku. Jak mówią organizatorzy z internetowego portalu AstroVisioN.pl, entuzjazm, który wytworzył się wówczas wśród uczestników i instytucji spowodował, że organizowanie zlotu kontynuowano w kolejnych latach.
 
W tym roku Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2017 r. w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, znajdującej się 5,5 kilometra od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. I właśnie zwiedzanie obserwatorium, z największym na terenie Polski teleskopem optycznym i z największym radioteleskopem, będzie jedną z atrakcji dla uczestników.
 
W programie przewidziano także wizytę w planetarium, w toruńskim oddziale Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, w Domu Mikołaja Kopernika, a także w Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy, czyli w toruńskim odpowiedniku warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
 
Będzie też okazja do wysłuchania prelekcji, które wygłoszą zawodowi astronomowie. Odbędą się także warsztaty komputerowe, podczas których będzie można spróbować pracy z prawdziwymi danymi obserwacyjnymi. Oczywiście nie zabraknie także obserwacji nieba przez teleskopy.
 
W zlocie uczestniczą osoby w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania astronomicznego hobby. Osoby początkujące uzyskają odpowiednie wsparcie od organizatorów i bardziej doświadczonych uczestników. Kilka osób będzie miało nawet okazję spędzić noc obserwacyjną pod kopułą TSC 60/90, czyli największego teleskopu optycznego w Polsce o średnicy 90 cm.
 
Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Torunia oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
 
Zgłoszenia udziału w toruńskim zlocie przyjmowane są za pomocą formularza na stronie internetowej www.tzma2017.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 280 zł. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415154,w-sierpniu-odbedzie-sie-torunski-zlot-milosnikow-astronomii.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #122 dnia: Wrzesień 04, 2017, 15:36 »
Międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki
30.08.2017

Województwo małopolskie ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki, które powstanie do 2022 roku w krakowskich Czyżynach. Autora zwycięskiej propozycji poznamy na początku 2018 roku.

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie przy al. Bora Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
 
"To będzie nowe inspirujące miejsce na mapie Małopolski. Właśnie tu dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi" - poinformował we wtorek Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.
 
Jak zaznaczył, władze regionu przez ostatnie lata przyglądały się podobnym realizacjom na całym świecie, inspirując się i szukając najbardziej optymalnych rozwiązań. "Teraz wykorzystamy je w projektowaniu Małopolskiego Centrum Nauki – tak, by każdy z odwiedzających to miejsce spędził czas pożytecznie, zainspirował się i zachwycił nauką" - podkreślił.
 
Ogłoszony właśnie dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny obejmuje opracowanie koncepcji siedziby Małopolskiego Centrum Nauki. Oprócz bryły budynku, architekci zostaną także poproszeni o zaaranżowanie najbliższego otoczenia placówki, obejmującego m.in. teren do pokazów plenerowych czy zaplecze rekreacyjne. Termin składania prac upływa 3 października 2017 r.
 
Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku w Krakowie przy al. Bora Komorowskiego i obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki – uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje – jest szacowana na ok. 10 tys. m. kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m. kw.
 
Inwestycja współfinansowana jest ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459494,miedzynarodowy-konkurs-na-projekt-malopolskiego-centrum-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 05, 2017, 13:56 »
Od 14 września w „Koperniku” Festiwal Przemiany
05.09.2017


Fot. materiały prasowe

Czyj jest Kosmos? - pod takim hasłem od 14 do 17 września w Warszawie odbędzie się Festiwal Przemiany. Centrum Nauki Kopernik zaprosiło naukowców i artystów z całego świata, aby zabrali głos w takich kwestiach, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa. W programie warsztaty, koncerty, kino, prezentacje i pokazy w Planetarium.
Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci nauki, jak i sami badacze. Bogata jest oferta dla nauczycieli i grup uczniów, którzy będą mogli poznać zawody przyszłości. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy sztuki, zwłaszcza melomani, także nie obejdą się smakiem – publiczność zaproszona jest na plenerowe i kameralne koncerty. Wydarzenia festiwalowe są otwarte dla publiczności, jedynie na koncerty trzeba kupić bilety. Warsztat Medialab – Internet Rzeczy wymaga wcześniejszej rejestracji i jest przeznaczony dla naukowców, artystów i projektantów.
 
Wykłady specjalne wygłoszą: Joe Davis – amerykański badacz, artysta i wizjoner z MIT i Harvardu oraz Leopold Summerer z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zajmujący się badaniami nad przyszłością.
 
Festiwal podejmuje temat eksploracji przestrzeni pozaziemskiej w kontekście nowych modeli ekonomicznych oraz technologii kosmicznych. Centrum Nauki Kopernik inicjuje debatę o społeczeństwie, dla którego Kosmos to już nie tylko marzenia, ale codzienność.
 
Do kogo będzie należał Kosmos? Czy planowane misje i programy doprowadzą do zrównoważonej współpracy, czy wręcz przeciwnie – spowodują wyścig po surowce, patenty i władzę? Kto będzie czerpał z tego korzyści? Jak funkcjonuje prawo własności w Kosmosie? Kiedy zyskamy niezbędną wiedzę i narzędzia, umożliwiające zasiedlanie innych planet? Jak będziemy „użytkować” pozaziemskie środowiska? Międzynarodowe agencje kosmiczne, politycy, wpływowe lobby na świecie, wielkie prywatne firmy, niezależni eksperci, grupy pasjonatów, konstruujących własne satelity - wszyscy mają różne wizje przyszłości.
 
Centrum Nauki Kopernik zaprosiło do dyskusji w interdyscyplinarnych zespołach naukowców: inżynierów, astronomów, astrofizyków, biologów, humanistów, socjologów, etyków i prawników. Gośćmi Festiwalu Przemiany będą również artyści, projektanci, architekci, ekolodzy i aktywiści społeczni.
 
Pierwszym z głównych elementów festiwalu jest wystawa pt. "Powrót na Księżyc", prezentująca badania naukowe, projekty technologiczne oraz prace z zakresu art&science, designu i architektury. Drugim filarem programu będzie I Kongres Marsjański – forum do dyskusji nad budową cywilizacji międzyplanetarnej, gdzie eksperci tylko wprowadzają w tematykę, zadając kluczowe pytania, a konkretnych rozwiązań szukają uczestnicy w grupach. Całodniowy program paneli dyskusyjnych będzie okazją do osobistych rozmów z twórcami.
 
W ramach festiwalu zaplanowano też warsztaty Przemiany Medialab - dla naukowców, projektantów i branży kreatywnej oraz Openlaby - otwarte warsztaty z geologii planetarnej i pokaz z ekipą konstruktorów łazików marsjańskich.
 
Z kolei Przemiany Młodych to całodniowy program wydarzeń dla nauczycieli i uczniów szkół licealnych, poświęcony zawodom przyszłości. Uczestnicy będą mogli rozmawiać z finalistami konkursów Remote Mars Yard i CanSat oraz ze studentami Politechniki Częstochowskiej, zdobywcami III miejsca na zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2017. Projekcje w Kinie Przemian przygotowała nowojorska fundacja – Imagine Science Films. Repertuar tworzą trzy bloki tematyczne, układające się w spójną opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi.
 
Część rozrywkowa festiwalu to Przemiany Live! – plenerowy koncert muzyki elektronicznej. Dodatkową atrakcję muzyczną stanowi „Marsjański pył”, kameralny koncert Stefana Wesołowskiego pod kopułą Planetarium – dźwiękom harfy, wiolonczeli, pianina i syntezatora towarzyszyć będą wizualizacje, inspirowane futuryzmem kosmicznym lat 40. i 50.
 
Ostatni dzień festiwalu upłynie na śniadaniu nad rzeką. Targ warzyw i zdrowej żywności, połączony zostanie z wykładem o uprawie roślin na Marsie i spotkaniem z pierwszymi polskimi astronautami analogowymi, uczestnikami misji LUNAR EDITION.
 
Uroczyste Otwarcie Festiwalu Przemiany 2017 odbędzie się 14 września o godzinie 19.00. Więcej informacji: www.festiwalprzemiany.pl  oraz https://www.facebook.com/festiwalprzemiany
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459538,od-14-wrzesnia-w-koperniku-festiwal-przemiany.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 05, 2017, 13:56 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #124 dnia: Wrzesień 15, 2017, 07:23 »
Rozpoczął się 38. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
BY REDAKCJA ON 13 WRZEŚNIA 2017


Logo 38 zjazdu PTA / Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Czartowi z PTA za nadesłaną informację.
http://kosmonauta.net/2017/09/rozpoczal-sie-38-zjazd-polskiego-towarzystwa-astronomicznego/

W Zielonej Górze rozpoczął się 38. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
11.09.2017

Ponad 170 astronomów z Polski i zagranicy zgłosiło się do udziału w Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który potrwa do 14 września. Podczas wydarzenia ogłoszono laureatów nagród Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Medal Bohdana Paczyńskiego otrzymał prof. Aleksander Wolszczan, a Medal im. Włodzimierza Zonna - Bogdan Wszołek.

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywają się co dwa lata i są dużymi konferencjami naukowymi stanowiącymi przegląd prowadzonych w naszym kraju badań kosmosu, a także polskiego udziału w różnych międzynarodowych projektach astronomicznych i kosmicznych.
 
Obrady rozpoczęły się w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, niedawno uruchomionej zielonogórskiej placówce popularyzującej astronomię i naukę. Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Instytut Astronomii im. Profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
Tegoroczny program konferencji zawiera dziewięć sesji naukowych, dotyczących popularyzacji nauki. Astronomowie będą dyskutować m.in. o następujących zagadnieniach: astronomia fal grawitacyjnych, radioastronomia i LOFAR/POLFAR, egzoplanety i Układ Słoneczny, astrofizyka gwiazdowa, kosmologia i skale Wszechświata, astrofizyka wysokich energii, udział polskich instytucji w projektach instrumentalnych, historia astronomii, popularyzacja i promocja nauki.
 
„Liczba zarejestrowanych uczestników, zgłoszonych referatów i plakatów świadczy o wielkiej potrzebie wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń pomiędzy nami – astronomami oraz o chęci spotkania koleżanek i kolegów pracujących w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą” - powiedziała dr hab. Agnieszka Kryszczyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
 
W trakcie otwarcia konferencji tradycyjnie ogłoszono laureatów nagród przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest Medal Bohdana Paczyńskiego, ustanowiony na część jednego z najwybitniejszych astronomów XX wieku. Medal jest przyznawany w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Mogą go otrzymać naukowcy polscy i zagraniczni. W tym roku laureatem tej nagrody został prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych (odkrycie to zostało ogłoszone w 1992 r.), co zapoczątkowało dynamiczny rozwój nowej dziedziny astronomii. Obecnie naukowcy znają już kilka tysięcy takich planet.
 
Z kolei Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie zostały przyznane Bogdanowi Wszołkowi. Laureat zorganizował m.in. pierwsze cyfrowe planetarium w Polsce, szereg konferencji astronomicznych i interdyscyplinarnych, założył stowarzyszenie Astronomia Nova, które prowadzi szeroką działalność wydawniczą, a także wybudował obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku.
 
Nagrodę Młodych otrzymał Przemysław Mróz za cykl artykułów o gwiazdach zmiennych opublikowanych m.in. w prestiżowym czasopiśmie „Nature”.
 
Patronat honorowy nad 38. Zjazdem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego objęli minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. Tadeusz Kuczyński, marszałek województwa lubuskiego - Elżbieta Polak, prezydent Zielonej Góry - Janusz Kubicki.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459631,w-zielonej-gorze-rozpoczal-sie-38-zjazd-polskiego-towarzystwa-astronomicznego.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2017, 07:45 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #125 dnia: Wrzesień 15, 2017, 07:49 »
Profesor Aleksander Wolszczan wyróżniony Medalem Bohdana Paczyńskiego
12.09.2017


Prof. Aleksander Wolszczan w trakcie wykładu w Zielonej Górze 11.09.2017 r., po otrzymaniu Medalu Bohdana Paczyńskiego – najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Fot.: S. Soberski / PTA.

Odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, prof. Aleksander Wolszczan, otrzymał najwyższe wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – Medal Bohdana Paczyńskiego.

Astronomowie znają już kilka tysięcy planet pozasłonecznych (egzoplanet). Czasem trudno uwierzyć, że niespełna 30 lat temu istnienie planet wokół innych gwiazd było tylko hipotezą. Dopiero dzięki odkryciu dokonanemu przez Aleksandra Wolszczana udało się znaleźć pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Polski astronom dokonał tego w 1991 r., samo zaś odkrycie zaprezentowano w styczniu 1992 r.
 
Zapoczątkowało to intensywny rozwój nowej dziedziny astronomii – badań planet pozasłonecznych. Trend ten utrzymuje się do dziś: znamy coraz więcej planet okrążających inne gwiazdy, coraz lepiej umiemy je charakteryzować, a naukowcy wciąż poszukują w kosmosie "drugiej Ziemi".
 
W rozmowie z PAP laureat nagrody powiedział, że czuje się on bardzo dumny, będąc pierwszym Polakiem, któremu Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało swoją nagrodę (do tej pory otrzymywali ją dwukrotnie astronomowie zagraniczni, Martin J. Rees w 2013 r. i George W. Preston w 2015 r. - PAP).
 
"Nagroda jest ciągłym przypominaniem, jak wielkim astrofizykiem był Bohdan Paczyński. Nie miałem okazji z nim współpracować bezpośrednio w badaniach naukowych, ale spotykałem się bardzo często w czasie mojego pobytu w Princeton. Bywałem gościem w domu państwa Paczyńskich i prowadziliśmy dyskusje na różne tematy. Poznałem go - jak sądzę - dosyć dobrze w tym czasie, i to jest dla mnie dodatkowy, taki prywatny powód, dla którego nagroda jest dla mnie bardzo cenna" - powiedział prof. Wolszczan.
 
Naukowiec zdradził, że obecnie w swoich badaniach zajmuje się problemami związanymi z zamieszkiwalnością planet wokół innych gwiazd i badaniem rozmaitych efektów, które na tę zamieszkiwalność mogą wpływać. "To jest ostatnio bardzo istotny trend w astronomii planet poza Układem Słonecznym – podkreśla – przede wszystkim dlatego, że być może znajdujemy się blisko momentu, w którym ktoś ogłosi, że znaleźliśmy życie w innym układzie".
 
Aleksander Wolszczan urodził się 29 kwietnia 1946 roku w Szczecinku. Astronomią interesował się od dzieciństwa. Już jako uczeń VI LO w Szczecinie został zwycięzcą olimpiady astronomicznej. Astronomię studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie po ukończeniu nauki w 1969 roku rozpoczął pracę jako asystent. W roku 1974 wyjechał na staż do Instytutu Maxa Plancka ds. Radioastronomii w Bonn (Niemcy). Rok później uzyskał stopnień doktora. Na początku stanu wojennego znów wyjechał do Bonn. Wtedy też otrzymał propozycję pracy naukowej w placówkach amerykańskich - i wybrał Cornell University, dysponujący największym radioteleskopem na świecie - o średnicy ponad 300 metrów, w Obserwatorium Arecibo.
 
W 1992 roku opublikował, wraz z Dale A. Frailem, pracę dotyczącą prowadzonych w 1991 roku obserwacji pulsara PSR 1257+12, w której doniósł o odkryciu trzech planet pozasłonecznych. Odkrycie oficjalnie zaprezentował podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w styczniu 1992 r., a 9 stycznia 1992 r. ukazała się publikacja w "Nature". Zapoczątkowało to rozwój jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej astronomii – badania planet pozasłonecznych. Do dziś praca ta była cytowana ponad 750 razy w publikacjach naukowych i często przywoływana w mediach na całym świecie.
 
W dalszym ciągu swojej pracy naukowej Wolszczan kontynuował badania planet pozasłonecznych, szczególnie we współpracy z zespołem astronomów prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK. Badacze prowadzą obserwacje przy pomocy teleskopu HET w Teksasie; udało im się odkryć już ok. 20 planet pozasłonecznych (pierwszą była HD 117092 b w maju 2007 r.).
 
Od 1992 roku Aleksander Wolszczan jest zatrudniony jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. W latach od 1994 do 2008 był także wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 
Warto wspomnieć, iż w 1976 roku Aleksander Wolszczan otrzymał już inne odznaczenie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – Nagrodę Młodych. W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 1997 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także w 1992 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i w 1993 r. nagrodę Fundacji Alfreda Juszczykowskiego. W 2006 roku został honorowym obywatelem Szczecina. Ma także swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd na Rynku Staromiejskim w Toruniu – jako pierwszy z uhonorowanych w ten sposób.
 
W 1999 roku został uznany przez "Nature" za autora jednego z 15 najbardziej fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki. Jest jednym z najbardziej znanych szerokiemu gronu społeczeństwa polskich astronomów, często jest też wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
 
Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które przyznało nagrodę, to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Obecnie liczy około 250 członków. Nagroda została wręczona podczas otwarcia 38. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który rozpoczął się w poniedziałek w Zielonej Górze. Laureat wygłosił w tym dniu specjalny wykład dla uczestników konferencji. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459633,profesor-aleksander-wolszczan-wyrozniony-medalem-bohdana-paczynskiego.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #126 dnia: Wrzesień 15, 2017, 09:14 »
W poniedziałek rozpocznie się Zachodniopomorski Festiwal Nauki
14.09.2017

Śmiechoterapia, fizyka w muzyce, genetyka, pepperoni, nauki morskie i zwoje znad Morza Martwego – to wybrane smaczki z menu popularnonaukowej uczty, jaką uczelnie ze Szczecina i Koszalina zaserwują od 18 do 22 września podczas Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki.

Dyskusja panelowa na temat wpływu cywilizacji na człowieka zainauguruje XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Święto popularyzacji nauki rozpocznie się uroczyście na Uniwersytecie Szczecińskim, ale w festiwalu wezmą udział niemal wszystkie uczelnie publicznie i niepubliczne Szczecina i Koszalina: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Morska, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP oraz Politechnika Koszalińska.
 
Goście Festiwalu Nauki poznają m.in. sekrety śmiechoterapii, dowiedzą się też, jak Pitagorasa i Bacha połączył Hertz - na wykładzie o strunach, strojach i częstotliwości. Wydział Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował zajęcia irlandzkie, wykłady w języku angielskim i prezentację o Hiszpanii i jej sztuce. Wykład "Peperoni czy pepperoni?" powinien wyjaśnić wiele wątpliwości co do pisowni obcojęzycznych słów, które na co dzień wplatamy do naszych wypowiedzi, ale nie zawsze wiemy jak je napisać. W Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka na Wydziale Kultury Faizycznej i Promocji Zdrowia tej samej uczelni będzie można poznać podstawy genetyki. Izolacja DNA to również jedna z atrakcji warsztatów zorganizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński.
 
Wielu zainteresuje zapewne organizowany przez ZUT pokaz drukowania 3D. Wydział Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego odkryje przed słuchaczami tajemnice zwojów znad Morza Martwego. Przedstawiciele nauk o Ziemi poprowadzą gości od ekstremalnych zjawisk pogodowych, poprzez hydroakustykę stosowaną, po zrównoważony rozwój gospodarki wodnej. Wyższa Szkoła Humanistyczna organizuje Piknik Rodzinny. W ramach festiwalu zaplanowano też wycieczki terenowe.
 
Festiwal odbywa się pod organizacyjnym kierownictwem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Program dostępny na stronie www.festiwal.stn.szczecin.pl zawiera wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy, ćwiczenia, różnorodne tematycznie zajęcia – począwszy od nauk technicznych, poprzez nauki morskie, astronomiczne, przyrodnicze aż po humanistyczne czy filologiczne.
 
Wyższe uczelnie Szczecina i Koszalina otwierają drzwi sal wykładowych, laboratoriów i pracowni dla wszystkich zainteresowanych osób. Festiwalowe spotkania są przygotowywane z myślą o różnych grupach uczestników: młodzieży, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, środowiskach akademickich, jak również – osobach dorosłych, w tym słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkania z badaczami mają zainteresować publiczność różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentować osiągnięcia naukowców regionu zachodniopomorskiego i sposobów ich praktycznego zastosowania. Różnorodną ofertę przygotowały również szczecińskie instytucje: Książnica Pomorska, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz Archiwum Państwowe. Wśród tak wielu propozycji każdy znajdzie interesujące tematy. Organizatorzy przewidzieli wyjazdowe zajęcia terenowe w najpiękniejszych i cennych przyrodniczo miejscach województwa zachodniopomorskiego. Na wycieczki te obowiązują zapisy.
 
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459663,w-poniedzialek-rozpocznie-sie-zachodniopomorski-festiwal-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #127 dnia: Wrzesień 15, 2017, 09:14 »
Europejscy sceptycy spotkają się we Wrocławiu
11.09.2017

Wydarzenia popularyzujące naukę - spektakle, warsztaty i wykłady promujące myślenie krytyczne i omawiające pseudonaukowe mity - będą po raz pierwszy towarzyszyć Europejskiemu Kongresowi Sceptyków. Już 17. edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-24 września we Wrocławiu.

Modyfikacje genetyczne, historia szczepionek oraz pytanie: czy psychologia dostarcza prawdziwej wiedzy o ludziach - to niektóre z kwestii, które zostaną poruszone podczas popularnonaukowej części Europejskiego Kongresu Sceptyków. Oprócz tego w programie tej części imprezy znalazły się również warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat m.in. mikroorganizmów i DNA, budowania łazików marsjańskich czy tego, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych.
 
Głównym celem Europejskiego Kongresu Sceptyków jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie popularyzowania osiągnięć nauki, naukowej edukacji dzieci i młodzieży i współpracy naukowców z mediami. Innym ważnym celem ochrony opinii publicznej przed dezinformacją w obszarach takich jak: medycyna, psychoterapia, edukacja, zjawiska paranormalne, zmiany klimatyczne, żywność modyfikowana genetycznie czy energia jądrowa.
 
Podczas wrześniowej imprezy we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce pojawi się James Randi, emerytowany amerykańsko-kanadyjski magik oraz naukowy sceptyk, który podważa paranormalne i pseudonaukowe twierdzenia. Randi jest założycielem James Randi Educational Foundation (JREF), która do 2015 r. oferowała nagrodę One Million Dollar Paranormal Challenge, w ramach której ufundowano nagrodę miliona dolarów dla osoby, która byłaby w stanie udowodnić swoje paranormalne zdolności.
 
Oprócz Randiego na Kongresie pojawią się m.in. brytyjska psycholog Susan Blackmore, były aktywista Greenpeace Mark Lynas oraz redaktor naczelna pisma "The Skeptic Magazine" Debora Hyde.
 
Organizatorami Kongresu są Klub Sceptyków Polskich oraz Czeski Klub Sceptyków Sisyfos. Współorganizatorem części popularnonaukowej imprezy są Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Portal Mała Psychologia. Kongres odbywa się pod auspicjami European Council of Skeptical Organisation (ECSO).
 
Dotychczasowe Kongresy gościły wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki z krajów europejskich, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.
 
Szczegółowe informacje na temat programu i prelegentów znajdują się na stronie internetowej imprezy: http://euroscepticscon.org/pl/
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459623,europejscy-sceptycy-spotkaja-sie-we-wroclawiu.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #128 dnia: Wrzesień 19, 2017, 15:32 »
Ponad 1,5 tys. wydarzeń podczas XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
15.09.2017

Ponad 1,5 tys. spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w dniach 21 -27 będzie się odbywał we Wrocławiu; później zaś w innych miastach Dolnego Śląska.

Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka.
 
"Festiwal promuje naukę, to zaś daje odpór fałszywym wiadomościom krążącym w internecie. Festiwal jest również okazją do podzielenia się informacjami o nowych odkryciach naukowych i o tym, jakie one będą miały wpływ na naszym życie w przyszłości” - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz. Dodał, że festiwal to poważne treści podane w zabawowej formie.
 
Wskazał on również na korzyści płynące z organizacji festiwalu dla środowiska naukowego. „Ta impreza daje możliwość kontaktów naukowców z różnych dziedzin. Te kontakty często owocują współpracą interdyscyplinarną, która w nauce jest najciekawsza. Największe odkrycia nauki rodzą się na styku różnych dziedzin” - mówił profesor.
 
Podobnie jak w poprzednich latach trzonem programu festiwalowego jest cykl tzw. imprez wiodących. Nawiązują one m.in. do ważnych rocznic. W tej edycji DFN są to: 500-lecie reformacji czy 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
 
Tradycyjnie na otwarcie festiwalu (21 września) odbędzie się wykład językoznawcy prof. Jan Miodka. Tradycją jest również spacer po Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu, który poprowadzi rektor Uniwersytetu Wrocławskiej prof. Adam Jezierski.
 
Wśród imprez wiodących znalazły się w tym roku również wydarzenia związane z ochroną środowiska czy tematami zdrowotnym, a także wykłady i seminaria poświęcone poszukiwaniom życia w kosmosie.
 
Podczas DNF bogato reprezentowane są również nauki humanistyczne oraz zagadnienia z obszaru sztuki i religii. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z dziedziny prawa, filozofii czy wojskowości.
 
Dr Zygmunt Domagał, koordynator DNF na Uniwersytecie Medycznym, podkreślił, że najbardziej widowiskowymi elementami festiwalu są imprezy z dziedzin fizyki i chemii. „Wizerunek festiwalu to dla minie kilkuletnie dziecko ubrane w fartuch, które obserwując kroplę krwi pod mikroskopem albo własne odciski palców, czy próbujące wyizolować fragment DNA” - mówił naukowiec.
 
Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy, jak i seniorów.
 
We Wrocławiu festiwal potrwa do 27 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 27 października.
 
Patronat nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.
 
Piotr Doczekalski (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459701,ponad-15-tys-wydarzen-podczas-xx-dolnoslaskiego-festiwalu-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #129 dnia: Wrzesień 19, 2017, 15:33 »
Podkarpackie/ Od niedzieli w Jasionce Festiwal Nauki
16.09.2017

Piknik naukowy, wystawy interaktywne i specjalny wieczór naukowy dla dorosłych m.in. takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy przyjdą na Festiwal Nauki w Jasionce k. Rzeszowa. Impreza potrwa od niedzieli do poniedziałku w G2A Arena.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Pratt&Whitney Rzeszów – firma w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia.
 
Jak poinformował PAP dyrektor fundacji Łukasz Szuba, główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki.
 
„Chcemy także pokazać, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla przeciętnej osoby mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal ma na celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim co nas otacza i można doskonale się nią bawić odkrywając jej tajemnice” – dodał.
 
Festiwal Nauki potrwa dwa dni, z których każdy skierowany jest do konkretnej grupy. W niedzielę organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych spędzeniem czasu w kreatywny i ciekawy sposób. W programie znajdują się interesujące wykłady i pokazy popularnonaukowe oraz strefa pikniku naukowego. Zaproszeni goście będą odpowiadać na pytania m.in. skąd biorą się kolory, czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić oraz dlaczego samolot lata.
 
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć roboty, drony, łaziki marsjańskie, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium.
 
Pierwszy dzień festiwalu zakończy wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych, czyli „Wieczór z nauką 18+”. "W planie wieczoru są dwa ciekawe wykłady przedstawiające naukowe spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata. W przerwach między wykładami odbędą się m.in. pokazy kuchni molekularnej" - zaznaczył Szuba.
 
Drugi dzień imprezy - poniedziałek, skierowany jest do szkół i nauczycieli, a także innych osób związanych z edukacją. Podczas tego dnia poza atrakcjami, które będzie można zobaczyć w pierwszym dniu festiwalu, odbędzie się ogólnopolska konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym.
 
Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki. (PAP)
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459703,podkarpackie-od-niedzieli-w-jasionce-festiwal-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #130 dnia: Wrzesień 22, 2017, 09:43 »
Trwa nabór na obóz astronomiczny dla młodzieży we Włoszech
22.09.2017


Uczestnicy ESO Astronomy Camp 2016. Fot. L. Polo / ESO.

Polscy uczniowie mogą brać udział w konkursie, w którym do wygrania są miejsca na międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2017 we Włoszech. Zgłoszenia można przesyłać do 11 października.

Konkurs jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
 
ESO to organizacja posiadająca wielkie teleskopy, dzięki którym dokonywanych jest wiele odkryć astronomicznych. Od 2015 roku członkiem ESO jest Polska i uczniowie z naszego kraju mogą brać udział w tym obozie.
 
Tematem tegorocznej edycji obozu dla młodzieży będą odległości we Wszechświecie. Uczniowie będą uczestniczyć w prelekcjach, warsztatach i dokonywać obserwacji nieba przy pomocy teleskopów i innych instrumentów znajdujących się na wyposażeniu Obserwatorium Astronomicznego Autonomicznego Regionu Aosta Valley we włoskich Alpach. Zajęcia poprowadzą zawodowi astronomowie z ESO, którzy biorą udział w badaniach kosmosu, a także profesjonalna kadra opiekunów młodzieży. Dodatkiem do zajęć astronomicznych będą wycieczki i sporty zimowe. Obóz to także okazja do poznania rówieśników z innych krajów, którzy mają podobne zainteresowania.
 
Miejsc na obozie ESO Astronomy Camp jest około 56. W ubiegłych latach liczba zgłoszeń z Polski i ich poziom były na tyle wysokie, że nasz kraj uzyskiwał po 5 lub 6 miejsc na obozie, czyli około 10 procent ogólnej puli dostępnych miejsc – zdecydowanie powyżej średniej przypadającej na kraj członkowski ESO.
 
Obóz przeznaczony jest na uczniów w wieku od 16 do 18 lat (roczniki 1999, 2000 i 2001). Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu krótkiego filmu na temat „I would like to invent/discover... because...”. Kandydat powinien występować w filmie i mówić po angielsku. Na podstawie przysłanych filmów zostanie wyłoniona czołowa grupa kandydatów, z którymi w kolejnym etapie oceny zgłoszeń zostaną przeprowadzone krótkie rozmowy na Skypie.
 
Termin zgłoszeń mija 11 października o godz. 23:00. Z kolei sam obóz będzie trwał od 26 grudnia br. do 1 stycznia 2018 r.
 
Opłata za udział w obozie wynosi 500 euro, ale autorzy najlepszych zgłoszeń mają szanse na stypendia pokrywające ten koszt. Jedno ze stypendiów ufundowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), dofinansowanie zapowiedział także Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Jak podkreślają organizatorzy, zgłoszenie w konkursie nie jest deklaracją poniesienia kosztów. Jeżeli ktoś uzyska miejsce niestypendialne, a nie będzie miał możliwości sfinansowania swojego wyjazdu, miejsce to zostanie zaproponowane kolejnej osobie. Przy czym w takich przypadkach organizatorzy starają się pomóc w uzyskaniu dofinansowania ze środków lokalnych, np. od szkoły, gminy, miasta, lokalnej fundacji.
 
Dokładne informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej https://www.pta.edu.pl/eso-camp. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459771,trwa-nabor-na-oboz-astronomiczny-dla-mlodziezy-we-wloszech.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #131 dnia: Wrzesień 23, 2017, 20:07 »
Około 1,9 tys. wydarzeń XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki
22.09.2017


Fot. materiały prasowe/ Lubelski Festiwal Nauki

Około 1,9 tys. wydarzeń – pokazów, warsztatów, wystaw, gier, wykładów i innych zajęć – znalazło się w programie XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w niedzielę 24 września. Swój udział w nich zgłosiło 35 tys. uczestników.

Imprezy przygotowały wyższe uczelnie z regionu, a także instytuty naukowe, szkoły, muzea i inne instytucje. Głównym organizatorem tegorocznego festiwalu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski, a jego hasło brzmi: „Nauka – między tradycją a współczesnością”.
 
„Oprócz projektów związanych z superlaboratoriami wszystkie uczelnie przygotowały projekty nawiązujące do tradycji, żeby pokazać pomost łączący nas z przeszłością. Takim projektem będzie choćby prezentacja metod nauki łaciny dla najmłodszych, pod hasłem +Kto nie umiał po łacinie musiał pasać świnie+, na który zarezerwowano wszystkie miejsca, zaraz po jego ogłoszeniu” – powiedziała koordynatorka projektów naukowych festiwalu, dr Katarzyna Kołakowska.
 
„Program festiwalu jest różnorodny, przeznaczony dla osób w różnym wieku, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Projekty mają nie tylko teoretyczny charakter, jest wiele bardzo życiowych, praktycznych. Chcemy pokazać, że nauka jest ważna, ale także fascynująca” – dodała Kołakowska.
 
Festiwal rozpocznie się w niedzielę od tematycznych spacerów po Lublinie, zorganizowanych z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 700-lecia miasta. Podczas wędrówek z przewodnikami będzie można m.in. poznać dzieje budowli na wzgórzu zamkowym, legendy lubelskie czy historię dzielnicy akademickiej.
 
W kolejnych dniach, przez tydzień, naukowcy będą prezentować swoją wiedzę. Przy ich pomocy będzie można m.in. odbyć podróż do wnętrza ludzkiego ciała, wziąć udział w wirtualnym projektowaniu idealnego miasta, spróbować rozwiązać sytuację konfliktową w szkole, poznać zasady cyberbezpieczeństwa w bankowości elektronicznej, bądź nowoczesne metody leczenia bezsenności.
 
Będą też zajęcia dotyczące symulacji powodzi za pomocą profesjonalnych modeli hydrologicznych, wytwarzania naturalnych kosmetyków, projektowania paneli fotowoltaicznych, zachowań różnych zwierząt m.in. psów, koni, pszczół. Zaplanowano warsztaty reżysersko–operatorskie, wokalne, bębniarskie, pisania gęsim piórem, porady dietetyków.
 
Gala inauguracyjna Festiwalu odbędzie się 25 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Studencki Teatr ITP zaprezentuje na niej musical rockowy pt. „Prorock”. Festiwal zakończy Lubelski Piknik Naukowy 30 wrześnie na Placu Litewskim w centrum miasta. Obok prezentacji naukowych jego program wypełnią występy studenckich zespołów artystycznych.
 
W Lublinie jest 5 uczelni publicznych i 4 niepubliczne, 8 tysięcy pracowników naukowych oraz 65 tysięcy studentów, w tym prawie 6,5 tysiąca studentów z zagranicy. (PAP)
 
Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459764,okolo-19-tys-wydarzen-xiv-lubelskiego-festiwalu-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #132 dnia: Wrzesień 25, 2017, 21:48 »
W piątek początek 21. Festiwalu Nauki w Warszawie
21.09.2017



Debaty o m.in. edycji genów; wycieczki np. do Kampinoskiego Parku Narodowego; Festiwal Nauki Małego Człowieka; pokaz produkcji grafenu - to kilka atrakcji czekających na gości Festiwalu Nauki w Warszawie. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 22 września i potrwa do 1 października.

Festiwal Nauki w Warszawie to najstarsza polska impreza popularyzująca naukę. W tym roku odbędzie się ona już po raz 21.

Wydarzenie rozpocznie debata "Nierozwiązane problemy fizyki", która odbędzie się w piątek 22 września o godz. 18 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak zapowiadają organizatorzy, wśród tytułowych nierozwiązanych problemów znajdą się kwestie takie, jak np. początek i koniec Wszechświata.
 
Program spotkań podzielony jest m.in. na debaty główne, otwarte dla wszystkich spotkania popołudniowe odbywające się od 25 do 29 września, wieczorne spotkania odbywające się do 29 września oraz spotkania weekendowe, które odbędą się w weekendy 23/24 września i 30 września/1 października. Wydarzenia w ramach festiwalu organizowane będą przez przedstawicieli najróżniejszych dziedzin naukowych, od archeologii, poprzez ekonomię, aż po fizykę czy biologię.
 
W programie tegorocznego Festiwalu Nauki nie zabraknie głośnych w ostatnim czasie tematów. I tak, o manipulacjach wynikami wyborów w historii opowie 25 września dr Jan Misiuna ze Szkoły Głównej Handlowej, zaś Piotr Ćwiekowski z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW tego samego dnia przedstawi zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa w epoce Big Data. Z kolei 28 września w redakcji tygodnika "Polityka" będzie można wysłuchać dyskusji o roli uczonego, eksperta, dziennikarza w "epoce postprawdy".
 
Jak co roku, dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w Festiwalu Małego Człowieka. Odbędzie się on w weekend 23/24 września na terenie kampusu głównego Politechniki Warszawskiej. Warszawskie i pozawarszawskie uczelnie, instytucje, firmy i szkoły przygotowały dla najmłodszych liczne spotkania, które mają wzbudzać zainteresowania dzieci różnymi dziedzinami nauki i techniki i rozwijać w nich ciekawość świata. W programie imprezy znajdą się m.in. proste interaktywne doświadczenia i ciekawe pokazy rozwijające wyobraźnię i tłumaczące podstawowe prawa natury, stymulujące rozwój myślenia twórczego zajęcia matematyczne czy pokazy fizyczne i chemiczne.
 
Warszawski festiwal zakończy się 1 października debatą na temat edytowania genów. Naukowcy, którzy zbiorą się o 17 w auli Starej Biblioteki UW, rozmawiać będą o związanych z tym zjawiskiem problemach prawnych i etycznych, jak również o możliwych konsekwencjach rewolucji w biologii.
 
Pierwsza edycja warszawskiej imprezy popularyzującej naukę odbyła się w 1997 roku. Był to pierwszy polski festiwal nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki, sztuki i techniki w miastach akademickich w całej Polsce. W minionych latach festiwal gościł od 45 tys. do nawet 75 tys. miłośników nauki.
 
Pełny program tegorocznej edycji festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: http://festiwalnauki.edu.pl/program (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459763,w-piatek-poczatek-21-festiwalu-nauki-w-warszawie.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #133 dnia: Październik 10, 2017, 20:30 »
Podkarpackie/ Ok. 80 mln kosztować ma Podkarpackie Centrum Nauki
03.10.2017

Samorząd woj. podkarpackiego planuje wybudowanie Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN). Placówka ma edukować najmłodszych i popularyzować naukę. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 80 mln zł, pieniądze mają pochodzić m.in. z funduszy unijnych.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, centrum oprócz popularyzacji nauki ma również wspierać system szkolnictwa.
 
"Chcemy, aby instytucja ta stała się ważnym narzędziem edukacji nieformalnej, popularyzującej naukę, o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej, powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, a są to m.in. lotnictwo, kosmonautyka i informatyka" – dodał.
 
Leyko zaznaczył, że dzięki tym powiązaniom możliwe będzie "tworzenie kadr" dla firm w regionie.
 
"Odpowiednio sprofilowana działalność centrum wpływać będzie na wybory przez młodych ludzi takich ścieżek edukacji, które zwiążą ich zawodowe losy z regionem i lokalnym rynkiem pracy w takich branżach, które są naszymi specjalizacjami" – powiedział Leyko.
 
Zadaniem centrum ma być również przybliżanie wyników badań naukowych, innowacji - zwłaszcza technologicznych, ma także zachęcać i propagować nawyk aktywnego uczenia się przez całe życie.
 
Według wstępnych szacunków budowa centrum ma kosztować ok. 80 mln zł. Inwestycja ma być sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. podkarpackiego i budżetu regionu.
 
Obecnie zarząd województwa oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską zmian w RPO, które pozwolą uruchomić pieniądze z tego programu.
 
W ocenie Leyki decyzja KE powinna być znana w połowie października.
 
"Wówczas uruchomione zostaną procedury związane z procesem realizacji projektu m.in. zabezpieczenie środków w budżecie województwa na współfinansowanie inwestycji, zlecenie wykonania studiom wykonalności. Gdy podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu, rozpoczną się postępowania na wykonanie dokumentacji technicznej, wybudowanie oraz wyposażenie centrum nauki" – dodał. Jak podkreślił, nie wybrano jeszcze lokalizacji centrum.
 
Placówka mogłaby powstać najszybciej za trzy lata. (PAP)
 
autor: Wojciech Huk
 Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459911,podkarpackie-ok-80-mln-kosztowac-ma-podkarpackie-centrum-nauki.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #134 dnia: Październik 10, 2017, 20:30 »
97 propozycji w konkursie na koncepcję Małopolskiego Centrum Nauki
06.10.2017

97 propozycji z kraju i zagranicy nadesłano na międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki, ogłoszony przez władze województwa. Placówka powstanie do 2022 roku w krakowskich Czyżynach.

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.
 
Jak ocenił w czwartek Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego, duże zainteresowanie ogłoszonym konkursem na projekt architektoniczno-urbanistyczny placówki jest dobrym prognostykiem. „Liczę, że w kolejnym etapie konkursu uda się wybrać autora, który zaprojektuje to miejsce, tak oczekiwane w naszym regionie” - zaznaczył.
 
Według niego MCN stanie się miejscem wyjątkowym na mapie regionu, wizytówką Małopolski.
 
Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny obejmuje opracowanie koncepcji siedziby Małopolskiego Centrum Nauki. Oprócz bryły budynku, architekci zostali także poproszeni o zaaranżowanie najbliższego otoczenia placówki, obejmującego m.in. teren do pokazów plenerowych czy zaplecze rekreacyjne.
 
Według zapowiedzi władz regionu, do 12 października zgłoszone projekty zostaną sprawdzone pod względem spełnienia wymogów formalnych. Wyłonieni w tym etapie konkursu wykonawcy zostaną zaproszeni do złożenia opracowań studialnych. Będą mieli na to czas do 30 listopada br. Autorzy najlepszych opracowań studialnych zostaną następnie zaproszeni do drugiego etapu konkursu, w którym będą mogli przedstawić szczegóły swoich koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.
 
Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku w Krakowie przy al. Bora- Komorowskiego i obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - jest szacowana na ok. 10 tys. m. kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m. kw.
 
Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.(PAP)
 
autor: Rafał Grzyb
edytor: Agnieszka Tkacz
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,460003,97-propozycji-w-konkursie-na-koncepcje-malopolskiego-centrum-nauki.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #134 dnia: Październik 10, 2017, 20:30 »