Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 149113 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2011, 21:28 »
dobrze że takowy wątek został założony Mars zaczyna być coraz częściej obiektem zainteresowań:)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2011, 23:44 »
Obija mi się coś, że właśnie JWST i MSR najbardziej mają ucierpieć w najbliższych latach, biorąc pod uwagę prognozy budżetu NASA na najbliższe lata. Mam nadzieję, że ktoś sprostuje jeśli coś przekręciłem..

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2011, 17:21 »
Obija mi się coś, że właśnie JWST i MSR najbardziej mają ucierpieć w najbliższych latach, biorąc pod uwagę prognozy budżetu NASA na najbliższe lata. Mam nadzieję, że ktoś sprostuje jeśli coś przekręciłem..

JWST może ucierpieć. Ale MSR? W jaki sposób, jeśli nie istnieje nawet jego program? Jeśli już to ucierpi Mars Exploration Program jako tako   :P   >:(   :'(

Waldku dziękuję za wspomnienie o marsjańskim orbiterze wysyłanym przez Chiny w 2013 roku. Całkiem o nim zapomniałem.
I mam pytanie, czy ktoś wie, jak wygląda sprawa z lądownikami NET-Met. Z tego co wiem jeden był planowany do startu z Fobos Grunt, ale że o nim cicho jak dotąd to myślę, że jednak nie poleci....

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2011, 17:24 »
dobrze że takowy wątek został założony Mars zaczyna być coraz częściej obiektem zainteresowań:)

Jake ja jeszcze pamiętam lata 90te i mnie się akurat wydaje, że coraz bardziej Mars bywa przesuwany na odstawkę, nawet cześć dotycząca sond bezzałogowych  :(  A pomyśleć, ze kiedyś myślano o misji MSR w 2005, potem w 2011 a w końcu przesunięto na nie wiadomo kiedy  >:(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2011, 17:24 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 22, 2011, 19:31 »
Obija mi się coś, że właśnie JWST i MSR najbardziej mają ucierpieć w najbliższych latach, biorąc pod uwagę prognozy budżetu NASA na najbliższe lata. Mam nadzieję, że ktoś sprostuje jeśli coś przekręciłem..

JWST może ucierpieć. Ale MSR? W jaki sposób, jeśli nie istnieje nawet jego program?

Być może opóźnienie rozpoczęcia wstępnych planowań, tak się jakoś domyślam...

I mam pytanie, czy ktoś wie, jak wygląda sprawa z lądownikami NET-Met. Z tego co wiem jeden był planowany do startu z Fobos Grunt, ale że o nim cicho jak dotąd to myślę, że jednak nie poleci....

Tak, z tego co pamiętam to program poszedł w odstawkę.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2011, 17:53 »
Cięcia, cięcia, cięcia...
Cytuj
NASA Budget Outlook Relegates Flagship Probes to Back Burner
WASHINGTON — NASA and the science community are being forced to scale back their planetary exploration ambitions due to budgetary pressures that have pushed proposed new starts on flagship-class probes, including high-priority missions to collect martian soil samples and orbit Jupiter’s ice-covered moon Europa, beyond the agency’s five-year planning horizon.
Całość tutaj.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2011, 19:29 »
W artykule napisano, że:

Cytuj
That means the $2.5 billion Mars Science Laboratory, a nuclear-powered, truck-sized rover slated to launch toward the red planet this year, likely will be NASA’s last planetary flagship for at least a decade — and probably longer — given the time required to develop such missions.

Czyżby oznaczało to opóźnienie MSR i EJSM? A może któraś z misji (zgaduję, że EJSM) zostałaby znacznie uproszczona - albo zamiast dwóch orbiterów poleciałby jeden - Ganimedesa, mieszany europejsko-amerykański., O dalszych misjach, jak np o tej wspominanej w artykule wyprawie na Urana raczej nie wspomnę, bo one jeszcze nie są w ogóle zaakceptowane...

Ciekawe, że koszty misji są obliczane wraz ze startem. Może tutaj pewna pomoc przyjdzie od firm z sektora prywatnego, dysponującymi cięższymi rakietami nośnymi, które by były w stanie "wywalić" coś na trajektorię międzyplanetarną. Zgadnijcie o której firmie myślę... :P

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 06, 2011, 01:59 »
Kandydaci do średniej klasy misji bezzałogowej ESA

"Pod koniec lutego Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła czterech kandydatów na bezzałogową misję średniej klasy. Start wybranej misji nastąpi na początku przyszłej dekady. W tym artykule przedstawiamy propozycje misji."

Cały artykuł na kosmo - link.

Mamy czterech kandydatów: MarcoPolo-R, ECHO, LOFT i STE-QUEST.

Osobiście najbardziej podobają mi się dwie pierwsze. Marco miałby pobrać próbki z NEO, być może oznaczałoby to kolejny polski akcent w takiej misji (czyli wiertło/aparatura pobierająca próbki), byłoby fajnie ;) Z kolei druga misja ma badać atmosfery egzoplanet - też interesująca misja. Zdaje się, że miałby to być europejski odpowiednik Keplera. Na fali ostatnich wydarzeń w tym temacie sądzę, że są spore szanse na wybranie ECHO - co o tym myślicie? ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2011, 02:12 wysłana przez Matias »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 06, 2011, 07:24 »
Czyżby oznaczało to opóźnienie MSR i EJSM? A może któraś z misji (zgaduję, że EJSM) zostałaby znacznie uproszczona - albo zamiast dwóch orbiterów poleciałby jeden - Ganimedesa, mieszany europejsko-amerykański., O dalszych misjach, jak np o tej wspominanej w artykule wyprawie na Urana raczej nie wspomnę, bo one jeszcze nie są w ogóle zaakceptowane...

Te misje i tak były pisane palcem na wodzie. Od pewnego czasu liczę już tylko na Discovery, SMEXy i MIDEXy co jakiś czas.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 07, 2011, 15:55 »
Hmm niezłe zamieszanie z funduszami na badanie planet. Ciekawe co w tej sytuacji wymyśli MEPAG i zaproponuje do wysłania w 2018 roku na Marsa? Czy poleci sam Exo Mars Rover??? Myślę, że MSR powinien polecieć w jednym kawałku, jak postuluje Zubrin, tylko, że wtedy kasa jest potrzebna na rozwój technologii ISRU, a tej też nie widać, bo skoro upadł program Robotic Precursor Program? Nizełe bagno się zrobiła, a misja MSR tradycyjnie przesunięta w nieokreśloną przyszłość  >:( Zastanawiam się nad tym czy dożyje misji marsjańskie..... mahjącej na celu bezzałogowy przywóz próbek. O załogowej nie wspominam ................  :P
Weiler ratunek dla misji flagowych widzi w międzymarodowej współpracy. Sęk w tym, że własnie NASA miała i ma najwiękeszy budżet na loty załogowe i bezzałogowe. Jak zabraknie najbogatszego gracza to reszta misji flagowej ze ściepy chyba nie zrobią  :P

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 08, 2011, 22:43 »
He MAX-C 3.5mld$ a wikipedia podaje cytowanie z 2009 gdzie wspomina się o przedziale 1.5-2mld$. Ciekawe dlaczego koszty tak wzrosły skoro misja ma korzystać w dużej części z technologi opracowywanej dla MSL'a?
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 09, 2011, 13:10 »
He MAX-C 3.5mld$ a wikipedia podaje cytowanie z 2009 gdzie wspomina się o przedziale 1.5-2mld$. Ciekawe dlaczego koszty tak wzrosły skoro misja ma korzystać w dużej części z technologi opracowywanej dla MSL'a?

Też z tego powodu drapię się po głowie? Może również chodzi o koszt skonstruowania i budowy europejskiego łazika?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 09, 2011, 14:33 »
Między słowami:

MAX-C is the first of at least three missions aimed at returning Mars surface samples to Earth. An orbiter and Earth return mission, plus a complicated and costly rocket to launch the samples from the surface of Mars, will have to be dispatched to get the specimens back to Earth.

http://www.spaceflightnow.com/news/n1103/08decadal/

NASA przyznaje, że scenariusz misji MSR z udziałem orbitera czekającego na orbicie Czerwonego jest skomplikowany i drogi.Czy nie lepiej zatem rozwijać scenariusz z udziałem instalacji ISSP produkującego paliwo metanowo-tlenowego na powrót z atmosfery Marsa (plus odrobinki  ;) wody z Ziemi). Dziwi mnie to, że NASA i ESA idą w zaparte w rozwój scenariusza misji MSR z spotkaniem sond i przekazaniem próbek na orbicie Marsa  :P

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 09, 2011, 15:07 »
NASA przyznaje, że scenariusz misji MSR z udziałem orbitera czekającego na orbicie Czerwonego jest skomplikowany i drogi.Czy nie lepiej zatem rozwijać scenariusz z udziałem instalacji ISSP produkującego paliwo metanowo-tlenowego na powrót z atmosfery Marsa (plus odrobinki  ;) wody z Ziemi). Dziwi mnie to, że NASA i ESA idą w zaparte w rozwój scenariusza misji MSR z spotkaniem sond i przekazaniem próbek na orbicie Marsa  :P

Tam gdzie zadajemy pytania "dlaczego", odpowiedzią na pewno jest "kasa" :P

Spotkanie na orbicie? A to nie miała być wymiana próbek na powierzchni?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 10, 2011, 14:39 »
Łazik Max-C pod koniec misji ma zawieźć zebrane próbki do lądownika MSR (jeśli w ogóle  taki w odpowiednim czasie wyląduje).Stamtąd ma wystartować .... jak to powiedzieć/napisać..... rakietka z której, po spotkaniu na marsjańskiej orbicie próbki zostaną  przekazane do Orbitera a ten z kolei ma wyruszyć z powrotem na Ziemię.

A propos pieniążków myślę, że to pozorna oszczędność. Produkcję paliwa z marsjańskiej atmosfery można przetestować wielokrotnie na Ziemi. A jak przetestować w laboratorium spotkanie dwóch automatów na orbicie Marsa????? i przeładunek próbek ????? Trzeba by demonstrator wysłać na LEO, ale to generuje kolejne, niepotrzebne moim zdaniem koszty.....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 10, 2011, 14:39 »