Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 300349 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 948
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #271 dnia: Grudzień 22, 2018, 20:31 »
Tak, NASA jest także zatrzymana - pewnie ponad 90% pracowników ma przymusowy urlop.

Ciekawi mnie, czy w ogóle sprawa zostanie rozwiązana przed świętami czy nowym rokiem. Politykom może się chcieć odpocząć, bez potrzeby walki z przeciwnikami o bardzo odmiennych opiniach.

Ciekawe, czy są w ogóle jakieś odstępstwa dla NASA. Tak sobie myślę:
- przelot New Horizons
- pierwsza misja Dragona 2 - pewnie też wymaga intensywnej współpracy z NASA

To są chyba dwa najbardziej "palące" zadania dla NASA, wymagające stałego działania.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #272 dnia: Grudzień 22, 2018, 22:49 »
Tak, NASA jest także zatrzymana - pewnie ponad 90% pracowników ma przymusowy urlop.

Ciekawi mnie, czy w ogóle sprawa zostanie rozwiązana przed świętami czy nowym rokiem. Politykom może się chcieć odpocząć, bez potrzeby walki z przeciwnikami o bardzo odmiennych opiniach.

Ciekawe, czy są w ogóle jakieś odstępstwa dla NASA. Tak sobie myślę:
- przelot New Horizons
- pierwsza misja Dragona 2 - pewnie też wymaga intensywnej współpracy z NASA

To są chyba dwa najbardziej "palące" zadania dla NASA, wymagające stałego działania.

Cytuj
Latest shutdown to curtail NASA activities
by Jeff Foust — December 22, 2018

A partial government shutdown that started Dec. 22 will once again force NASA to halt most of its non-essential activities and could hinder coverage of spaceflight events planned for the end of the year.

NH powiien być niezagrożony, co najwyżej opóźnienie w przekazaniu historycznych zdjęć , ale osobiście wątpię w pojawienie się takiej ewentualności.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3811
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #273 dnia: Grudzień 23, 2018, 01:01 »
(...)operations aboard the International Space Station will continue pretty much as before, and NASA won't have to cancel important upcoming spaceflight events such as the OSIRIS-REx probe's Dec. 31 orbital insertion around the asteroid Bennu, or the New Horizons spacecraft's Jan. 1 flyby of the distant object Ultima Thule.(...)

https://www.space.com/42823-nasa-government-shutdown-plan-2018.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #273 dnia: Grudzień 23, 2018, 01:01 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #274 dnia: Luty 03, 2019, 19:36 »
Boeing kończy prace przy centralnym stopniu rakiety SLS
BY MICHAŁ MOROZ ON 3 LUTEGO 2019

(...) Połączono już podtrzymujący boostery na paliwo stałe element forward skirt, zbiornik ciekłego tlenu LOX tank, oraz element intertank, zawierający większość awioniki kontrolującej lot. Do ukończenia pierwszego stopnia SLS pozostają jeszcze pracę montażowe przy sekcji silnikowej, jak i zbiorniku ciekłego wodoru, znajdującego się już na terenie zakładów Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie. Jednocześnie Boeing rozpoczął też pierwsze prace przy budowie drugiego egzemplarza rakiety SLS. (...)

https://kosmonauta.net/2019/02/boeing-konczy-prace-przy-centralnym-stopniu-rakiety-sls/

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #275 dnia: Luty 06, 2019, 21:02 »
Z powodu niedawnego zawieszenia pracy m.in. NASA, nastąpi obsuwa w planowanym do niedawna na kwiecień teście systemu ratunkowego Oriona.

https://www.chron.com/news/nation-world/space/article/Test-of-Orion-s-emergency-system-delayed-because-13590505.php
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #276 dnia: Luty 21, 2019, 09:42 »
Z powodu niedawnego zawieszenia pracy m.in. NASA, nastąpi obsuwa w planowanym do niedawna na kwiecień teście systemu ratunkowego Oriona.

https://www.chron.com/news/nation-world/space/article/Test-of-Orion-s-emergency-system-delayed-because-13590505.php

Do 12 czerwca!
Cytuj

.@NASA is targeting June 12 as the launch date for Orion’s Ascent Abort-2 test, a critical milestone for human missions to the Moon! The test will show Orion’s Launch Abort System can carry a crew to safety in case of an emergency during launch

Offline Saturn V

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #277 dnia: Marzec 02, 2019, 23:39 »
Co nie co Na temat Oriona.
Życzę miłej lektury (aż dwie strony czytania)

https://www.nasaspaceflight.com/2019/02/lockheed-martin-nasas-em-1-orion-final-mate/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #278 dnia: Marzec 11, 2019, 08:33 »
Dziś gadanko szefa NASA o planach ekploracji Ksieżyca i Marsa:

NASA invites media and social media to agency centers across the country Monday, March 11, to get an up-close look at America’s work to return astronauts to the Moon and on to Mars, following the delivery of President Trump’s fiscal year 2020 budget proposal to the U.S. Congress.

The main event will take place at NASA’s Kennedy Space Center in Florida, where NASA Administrator Jim Bridenstine will address the agency’s workforce at 1 p.m. EDT. His remarks will air live on NASA Television and the agency’s website. NASA centers then will host media and social media for tours and presentations.


Ciekawe czy dowiemy się coś nowego?

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3811
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #279 dnia: Marzec 11, 2019, 19:35 »
Dziś gadanko szefa NASA o planach ekploracji Ksieżyca i Marsa:


Ktoś oglądał? Są jakieś nowe wieści?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #280 dnia: Marzec 12, 2019, 09:22 »
Dziś gadanko szefa NASA o planach ekploracji Ksieżyca i Marsa:


Ktoś oglądał? Są jakieś nowe wieści?

Wczoraj było ogłoszenie budżetu NASA. Dam o tym w stosownym wątku.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #281 dnia: Marzec 13, 2019, 15:57 »
Dziś gadanko szefa NASA o planach ekploracji Ksieżyca i Marsa:


Ktoś oglądał? Są jakieś nowe wieści?

To chyba nagranie z tego wydarzenia:


Ogólnie to takie wystąpienie pod media typowe, zachwalające wszystko co robią itd;) Podobało mi się że administrator całe wystąpienie wygłosił z "głowy". Widać że się przygotował i że go to interesuje (a przynajmniej takie wrażenie robi). Nawiasem mówiąc jak sceptycznie do niego byłem nastawiony to coraz bardziej mnie przekonuje do siebie w przeciwieństwie do Boldena, który mnie rozczarował.

w skrócie z ciekawszych rzeczy:
- Gateway ma mieć napęd elektryczny i mieć możliwość zmian orbity. Ma to umożliwić dostęp do całej powierzchni Księżyca dla lądowników
-być może jeszcze w tym roku a najpóźniej w przyszłym mają lądować pierwsze komercyjne lądowniki na Księżycu z ładunkami NASA. Ponoć NASA ma już przygotowanych kilka/naście małych ładunków/eksperymentów które tylko czekają na lot.
- stawiają na firmy prywatne, postępy mają być szybkie i tanie. Maksymalna ilość sprzętu ma być wykorzystywana wielokrotnie.
- Bridenstine bardzo podkreślał, że potrzebna im przychylność opinii publicznej. Dlatego starał się opisując postępy prac nad różnymi rozwiązaniami mówić dlaczego to jest dobre podejście i jakie korzyści mają z tego wyniknąć dla ameryki i ludzi ogólnie. Zachęcał także do odwiedzania strony https://www.nasa.gov/specials/moon2mars/
- mówił też o Orionie i SLS, przyznał że SLS będzie jednorazowy, ale podał powód dlaczego jest ważny. Tutaj trochę to dla mnie wyglądało jakby bronił bo musiał a nie do końca był do tego przekonany:)
- troche było też o innych aspektach NASA: praca nad samolotem naddźwiękowym, badania Ziemii itd

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #282 dnia: Marzec 13, 2019, 17:11 »
Marek Florydziak pisze że koniec SLS-a. Pierwszy Orion ma lecieć na prywatnej rakiecie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #283 dnia: Marzec 13, 2019, 17:14 »
Ciekawa informacja. Trzeba to to monitorować blisko.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #284 dnia: Marzec 13, 2019, 17:40 »
Marek Florydziak pisze że koniec SLS-a. Pierwszy Orion ma lecieć na prywatnej rakiecie.

No to byłaby dobra decyzja, o lata za późno ale zawsze coś. Od początku pisałem, że ta rakieta pewnie nigdy nie poleci albo poleci raz i tyle. Wygląda na to że tak faktycznie będzie jeżeli Orion poleci raz czymś innym to nie wierze, że będą dalej chcieli kontynuować program SLS dla niego. Misja na Europę też już ma lecieć prywatną rakietą. Może się okazać że Musk wygrał w totka z FH, sama obecność tej rakiety nieźle namieszała, jak najbliższe jej starty przebiegną pomyślnie to będzie pewnie koniem pociągowym powrotu na Księżyc. Przynajmniej dopóki Starship nie zacznie latać;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #284 dnia: Marzec 13, 2019, 17:40 »