Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 300363 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #990 dnia: Marzec 26, 2022, 22:51 »
Jest to dobre zebranie obecnych deklaracji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #991 dnia: Marzec 26, 2022, 23:02 »
Z tego, co ja doczytałem się z dość skąpo dozowanych informacji, jak i z komentarzy, faktycznie po Artemis III (oficjalnie numery misji Artemis pisze się rzymskimi liczbami) prawdopodobnie będzie dwuletnia przerwa. A-IV ma być poświęcony montażowi Gateway w początkowej konfiguracji, łącznie z habitatem I-Hab, którego ma zabrać, z tym, że nie jest to jeszcze pewne. Dopiero A-V ma powtórzyć lądowanie, chyba w 2027.

Natomiast jeśli idzie o lądownik, to o ile dobrze pamiętam, NASA od początku chciała wybrać dwa projekty, ale miała za mało kasy w ubiegłym roku, więc dopiero teraz do tego wróciła. W związku z tym konkurencja będzie trochę kulawa: w A-III może polecieć tylko Starship (o ile go zbudują), dopiero w A-V będzie można mówić o rzeczywistej konkurencji.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #992 dnia: Marzec 28, 2022, 19:48 »
O 20:00 CEST aktualizacja na NASA TV programu Artemis!

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #993 dnia: Marzec 28, 2022, 20:13 »
Wydawało mi sie, że SX dostal kontrakt na dugi lądownik załogowy , a tu go nie ma , dziwne.
Jednak źle zrozumiałem tweeta.
Dziwne to jest, to oznacza że SX ma miec tylko jeden lot zalogowy, czy tez nastepne loty będą wybierane miedzy SX , a drugim dostawcą?
Wiadomo coś na ten temat?
Pzdr
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2022, 20:18 wysłana przez robinson »

Polskie Forum Astronautyczne

SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #993 dnia: Marzec 28, 2022, 20:13 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #994 dnia: Marzec 28, 2022, 20:23 »
Może inaczej:
- ustalenie, która firma/konsorcjum zrobi kolejne lądowniki (albo dla których misji) zostanie ustalone w późniejszym terminie.

NASA chce mieć dwa różne lądowniki księżycowe. Moim zdaniem to by miało sens, gdyby misji załogowych było więcej, np 4 rocznie. :) Ale może do tego dojdzie? :)

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #995 dnia: Marzec 28, 2022, 20:42 »
habitat w 2031 ? Brak SLS block 2

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #996 dnia: Marzec 28, 2022, 22:50 »
habitat w 2031 ? Brak SLS block 2

SEI i Constellation bis  ;) :P A już w tym roku miała być baza na Księżycu w ramach programu Constellation  ;)
Obsuwa o dekadę to jeszcze niezły wynik  ;)

Na podstawie obrazka widać, że Musk będzie miał skup złomu na Łysym  ;D

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #997 dnia: Marzec 28, 2022, 23:28 »
O 20:00 CEST aktualizacja na NASA TV programu Artemis!

Kanarkusie, gdzie znalazłeś ten dołączony schemat? Chodzi mi o to, czy to jest oficjalny harmonogram, czy fanowski?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #998 dnia: Marzec 29, 2022, 07:49 »
Może inaczej:
- ustalenie, która firma/konsorcjum zrobi kolejne lądowniki (albo dla których misji) zostanie ustalone w późniejszym terminie.

NASA chce mieć dwa różne lądowniki księżycowe. Moim zdaniem to by miało sens, gdyby misji załogowych było więcej, np 4 rocznie. :) Ale może do tego dojdzie? :)

IMHO to bardzo dobry objaw, że NASA chce mieć 2 różne lądowniki księżycowe. Tu raczej nie chodzi o potencjalnie dużą częstotliwość lotów załogowych na powierzchnię Księżyca - bo to - powiedzmy sobie szczerze jeszcze w tej dekadzie nam absolutnie "nie grozi". Rzecz ma się oczywiście w postaci gwarancji, że któryś z kontraktorów czyli SX + druga firma - najzwyczajniej w świecie wywiąże się z tego kontraktu i taki lądownik skonstruuje. Zaprawdę powiadam Wam, rzadkość to wśród decydentów NASA, ale tym razem poszli po rozum do głowy i podjęli b.słuszną sprawę, tym bardziej, że patrząc na obecny etap rozwoju Starship'a - potencjalne lądowanie na Łysym może mieć miejsce nie wcześniej niż w 2026-7 roku, a w przypadku porażki systemu Starship (np. ciągu nieudanych wejść na orbitę itp. i mocno odkładanych dalej w czasie kolejnych lotów), lądownik drugiego kontrahenta wszedłby na dobre do służby.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #999 dnia: Marzec 29, 2022, 09:27 »
To byłoby ciekawe, gdyby się okazało, że po którejś misji Artemis NASA / ekipa międzynarodowa by zlecała jedynie misje o charakterze komercyjnym. Wtedy dwa lądowniki są ciekawe i przydatne.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1000 dnia: Kwiecień 13, 2022, 19:15 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1001 dnia: Kwiecień 13, 2022, 20:31 »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1002 dnia: Kwiecień 13, 2022, 23:14 »
NASA wybrała nowe AstroVany:
https://www.nasa.gov/feature/artemis-astronauts-will-ride-in-style-in-new-crew-transportation-vehicles

szkoda, że nijak nie przybliża nas to do Księżyca :)

jak to? przecież o kilka kilometrów przybliża! :)

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1003 dnia: Maj 23, 2022, 22:08 »
Prezydent Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida spotkali się, aby omówić program Artemis NASA i dalej wzmacniać stosunki kosmiczne między USA a Japonią. JAXA stwierdziła, że ma nadzieję wysłać japońskiego astronautę na Księżycu w drugiej połowie lat 20. wraz z programem Artemis. W tym miesiącu japoński astronauta Koichi Wakata odwiedził Boca Chica w Teksasie.

https://twitter.com/tobyliiiiiiiiii/status/1528799279178846209

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1004 dnia: Lipiec 21, 2022, 20:16 »
Dzisiaj planowo o 21 czasu polskiego ma odbyć się test Hot Fire rakiety SRB dla SLS.




Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #1004 dnia: Lipiec 21, 2022, 20:16 »