Autor Wątek: ROSS (Russian Orbital Service Station)  (Przeczytany 6478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2022, 00:37 »
Ja tylko wpisałem się w żartobliwy ton dotyczący umiejscowienia tego wątku. W końcu każdy projekt, którego finalizacji jeszcze nie widać, można by przypisać do SF...

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2022, 11:18 »
Starship już jest zrobiony w metalu (i to jak!) silniki są budowane i odpalane, demonstratorowi technologi udało się wylądować nie wybuchając przy okazji, wieża startowa stoi jak rzecz na którą Ukraińcy odesłali Rosjan na Wyspie Węży. W sumie Space X już tylko czeka na przenajświętszy papierek do FAA, Natomiast Ross, no cóż...  ::)
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2022, 13:16 »
W ten sposób patrząc, to ROSS ma nie tylko prototypy w metalu i wieżę startową, ale gotowe główne moduły. I do tego już umieszczone na orbicie. Chodzi oczywiście o Naukę i Priczała.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2022, 13:24 »
Tylko, że Ross, ma mieć inklinację biegunową (Polarną), zatem powodzenia z przesuwaniem na nią Nauki i reszty złomu   ;D

https://florydziak.pl/uncategorized/ross/
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2022, 13:24 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2022, 22:07 »
Zmieniłeś temat. Pytanie brzmiało, czy ROSS ma szanse powstać, a nie o jego możliwą orbitę - to całkiem inna sprawa.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 29, 2022, 22:45 »
ROSS ma latać nad biegunami Ziemi a to naraża kosmonautów na zwiększone poziomy promieniowania bo magnetosfera Ziemi w tych rejonach jest słabsza  :P

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 29, 2022, 23:19 »
Nie zmieniłem tematu, tylko pokazałem, że na obecne plany ROSSa (orbita polarna) nie da się zastosować wyszczególnionych przez Ciebie, elementów (Nauka i Priczał). Zmiany płaszczyzny orbit, to dość drogie energetycznie rzeczy. Jeśli budujemy tego Rossa, o którym dyskutujemy, trzeba wystrzelić na orbitę biegunową nowe moduły, których obecnie zwyczajnie nie ma i bardzo wątpliwe, czy w dającej się przewidzieć przyszłości, będą. Zwłaszcza teraz. Oczywiście Rozgozin, może ogłosić jutro coś zupełnie innego, z budowa Battlestar Galaktyki włącznie, ale jeśli będzie to w istocie decyzja o odłączeniu Nauki i Pirczała i zrobieniu własnej stacji kosmicznej, to nie będzie to obecnie zapowiadana stacja na orbicie biegunowej. Będzie to mała bieda stacyjka, na inklinacji zbliżonej od ISS, która przez wiele lat, będzie odwiedzana przez Sojuzy i Pogressy, bo  PPTS/FEDERACJA/ORZEŁ/Czy Jak To U Licha Śię Będzie W Końcu Nazywać O Ile W Ogóle Powstanie, jest jeszcze w lesie. Czarnym i głębokim.
Jak zresztą cały obecny rosyjski program kosmiczny. 

Edit
ROSS ma latać nad biegunami Ziemi a to naraża kosmonautów na zwiększone poziomy promieniowania bo magnetosfera Ziemi w tych rejonach jest słabsza  :P

Przodująca Rosyjska Nauka (nie mylić z modułem o tej samej nazwie), na pewno opracuje ambitny projekt zwalczania Kiurów Procentami  ;) ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2022, 23:24 wysłana przez Aga Bej »
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 30, 2022, 00:09 »
W tym co piszesz, oczywiście masz rację. Z tym, że sprawa nie wydaje mi się aż tak prosta. Jeszcze na początku roku "Energia" publikowała piękne plany ROSS-a, ale nastała wojna, która bez względu na to jak się potoczy, na pewno wpędzi rosyjski program kosmiczny w głęboki dół. Stąd widoczna duża nerwowość u Rogozina (tzn. większa niż zwykle), jak i decydentów przemysłowych. Tym niemniej sądzę, że jakaś stacja powstanie, choć nie wiemy jaka i nie będziemy wiedzieć, dopóki jej nie wypchną na orbitę. Ale myślę, że jakaś powstanie, bo kosmos to dla Rosjan jeden z głównych mitów założycielskich ZSRR i faszystowskiej Rosji - tam do dziś są dumni z paniki, jaką kiedyś na Zachodzie wywołał Sputnik. Chyba że wybuchnie u nich jakaś nowa rewolucja albo totalna pieriestrojka - ale nie zanosi się na żadne z tych wydarzeń.

W każdym razie sądzę, że najbliższe miesiące, może dwa lata, zadecydują, w jakim kierunku pójdzie rosyjska astronautyka, zwłaszcza załogowa. Na pewno w biedę i pozorowanie projektów, choć o to już nie tak łatwo jak w latach 60. Ale właśnie ta niewiadoma wydaje mi się ciekawa, a w każdym razie o wiele ciekawsza niż rutynowe dwa starty Sojuzów rocznie na ISS. Tak jak o wiele ciekawsza jest historia radzieckich niepowodzeń niż sukcesów, mam na myśli np. loty księżycowe N-1/Sojuz, loty Burana itp.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 30, 2022, 08:54 »
Rosyjska ekonomia na tą chwilę jest sztucznie podtrzymywana przez ich rząd ale to się w końcu skończy i jest bardzo duża szansa na to że wszystko się załamie. Nawet ich Bank Centralny mówi, że mogą tak wytrzymać co najwyżej do jesieni. Myślę, że będą mieli inne rzeczy do roboty niż budowa stacji. Z drugiej strony to Rosja, ludzie mogą zdychać z głodu, ważne żeby świat widział jacy są "wielcy"...

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 30, 2022, 13:41 »
Cóż los ROSSa Rosyjskiej astronautyki, jak i bardzo wielu innych rzeczy, rozstrzyga się właśnie na Ukrainie i lepiej, żeby Rosja te wojnę kompletnie przegrała. Dla dobra samej Rosji. Albowiem tylko kompletna totalna klęska, najlepiej z przeciwnikiem, którym do tej pory gardziłeś, daje dużym skostniałym państwom impuls do reform. Prawdziwych reform, a  nie pudrowania postowieckiego trupa, jakie, miedzy innymi w astronautyce, do tej pory oglądaliśmy.

No ale jeśli nawet, jest tylko wielkie ogromne ALE. W astronautyce, od podjęcia konkretnej decyzji do urzeczywistnienia jej w postaci nowej rakiety, stacji orbitalnej, czy satelity, mija około dziesięciu lat (Musc, to robi nieco szybciej, ale nawet z jego ADHD, to wciąż kwestia siedmiu ośmiu lat). Obecnie w metalu są rozgrzebane rzeczy. Moduł mający być przyłączony do Nauki i Proczałe, oraz to coś mające obecnie nazwę Orzeł (czy Orlik - podobno mają być dwie wersje). Może czeka nas niespodzianka w postaci tego atomowego holownika jonowego, na którym Rosjanie ponoć pracują, (gdzieś były nawet zdjęcia podobno z hali fabrycznej). Może.  Jednak do 2030, ze strony Rosji, nie liczył bym na nic więcej.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 31, 2022, 07:47 »
Tak patrzę, tak czytam... naprawdę nie wiem po co w ogóle dyskutujecie na temat tej ruskiej bzdury? :D Lubicie ruskie bajki? Owszem, genialnie animowane, ale to bajki :) Ruska astronautyka dogorywa, AgaBej żartobliwie zapodał tu render "wzięty z d..y" i rozpętał się wokół tego bzdetmalowidła cyklon i jakaś analiza co ruskie mogliby tak naprawdę zmontować, na jakiej orbicie. Prośba o przeniesienie i zamrożenie tego typu rozważań na nieokreślony czas poputinowski, albo właściwie na taki, w którym ruskie zaczną może znowu cokolwiek w kosmosie znaczyć (czyt. za 30 lat). Na razie zapraszam na spaceflightnow.com gdzie nasi "drodzy sąsiedzi ze wschodu" poraz kolejny resztkami rubli strzelają szpiegówkami z Sojuzów. Taka ci to ruska obecna "wow-astronautyka".
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 31, 2022, 15:55 »
Station, mam wrażenie, że od pewnego czasu w kilku wątkach w kółko wklejasz ten sam post...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 01, 2022, 08:35 »
Station, mam wrażenie, że od pewnego czasu w kilku wątkach w kółko wklejasz ten sam post...

...a ja z kolei odnoszę wrażenie, że mimo wiadomej sytuacji wokół ruskiej pseudoastronautyki - ciągle podejmujesz na serio tematy tak absurdalne jak np. z tego wątka.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 01, 2022, 16:41 »
...a ja z kolei odnoszę wrażenie, że mimo wiadomej sytuacji wokół ruskiej pseudoastronautyki - ciągle podejmujesz na serio tematy tak absurdalne jak np. z tego wątka.

Dyskusja mieści się w profilu forum. Nie ma obowiązku jej czytania.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 01, 2022, 21:02 »
...a ja z kolei odnoszę wrażenie, że mimo wiadomej sytuacji wokół ruskiej pseudoastronautyki - ciągle podejmujesz na serio tematy tak absurdalne jak np. z tego wątka.

Dyskusja mieści się w profilu forum. Nie ma obowiązku jej czytania.

Oczywiście i ta uwaga dotyczy każdego uczestnika tego forum.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ROSS (Russian Orbital Service Station)
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 01, 2022, 21:02 »