Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347573 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #585 dnia: Wrzesień 16, 2011, 17:10 »
Natomiast siła oporu aerodynamicznego to już trudniej, ale można porobić założenia i zobaczyć co wyjdzie. To można by policzyć dla lotu osią walca ( w uproszczeniu taki obiekt można traktować jak walec) w kierunku lotu, i dla lotu osią walca w poprzek kierunku lotu. Zresztą lot osią walca w kierunku lotu można jeszcze uprościć, jako lot  płaskiej powierzchni w kształcie okręgu. A to jest do policzenia i to bez wielkich problemów, tutaj pod  linkiem jest wykład w tym temacie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3r_aerodynamiczny
Musisz jeszcze uwzględnić zmianę gęstości powietrza w miarę opadania. No i warto jeszcze znać wektor prędkości jaką stopień posiada tuż po odłączeniu.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #586 dnia: Wrzesień 16, 2011, 17:44 »
Czyli sprawa nie została załatwiona.

NASA potwierdziła że nie ma jeszcze decyzji o tym czy Dragon zacumuje.
Zapraszam na mój blog :)

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #587 dnia: Wrzesień 16, 2011, 17:50 »
Czyli sprawa nie została załatwiona.

NASA potwierdziła że nie ma jeszcze decyzji o tym czy Dragon zacumuje.

Jak Rosjanie mają wątpliwości i się sprzeciwiają, to czarno to widzę... C

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #588 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:04 »
Niech NASA wykupi jeszcze na kolejne 10 lat miejsca w sojuzach i daje się za przeproszeniem dupczyć Rosjanom w nieskończoność zamiast inwestować we własne siły.Rosjanie po prostu bronią swoich interesów robiąc pod górke prywaciarzom czy ostro podnosząc ceny w sojuzach.Pytanie w czyim interesie działa NASA?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #588 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:04 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #589 dnia: Wrzesień 16, 2011, 18:14 »
Niech NASA wykupi jeszcze na kolejne 10 lat miejsca w sojuzach i daje się za przeproszeniem dupczyć Rosjanom w nieskończoność zamiast inwestować we własne siły.Rosjanie po prostu bronią swoich interesów robiąc pod górke prywaciarzom czy ostro podnosząc ceny w sojuzach.Pytanie w czyim interesie działa NASA?

Akurat podwyżka cen za miejsca w Sojuzach wynosi dokładnie tyle, ile inflacja dolara. Co do reszty, to się zgadzam.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #590 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:02 »
Ja protest Rosjan odbieram jako walkę stronnika o własne interesy, a nie rzeczywistą troskę o stację. Dopiero teraz protestują? W momencie, który najbardziej utrudni życie SpaceX, a nie w momencie (co najmniej kilka miesięcy wczesniej), kiedy najłatwiej byłoby rozwiązać ewentualne prawdziwe problemy?
Za grosz nie wierzę w ich dobre intencje.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #591 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:07 »
Akurat podwyżka cen za miejsca w Sojuzach wynosi dokładnie tyle, ile inflacja dolara. Co do reszty, to się zgadzam.

Może to zależy od tego, jakie ma się dane i jaki kalkulator do przeliczeń. Według rysunku, który swego czasu już gdzieś na forum zamieściłem:



Według kalkulatora www.usinflationcalculator.com:

       kalk.  jest
2006   21.8   21.8   
2007   22.4   21.8   
2008   23.3   21.8
2009   23.2   25.2
2010   23.6   26.4
2011   24.5   27.7


Wiarygodność prognoz to oczywiście inna sprawa, i do nich się nie ustosunkowuję.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #592 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:07 »
Ja protest Rosjan odbieram jako walkę stronnika o własne interesy, a nie rzeczywistą troskę o stację. Dopiero teraz protestują? W momencie, który najbardziej utrudni życie SpaceX, a nie w momencie (co najmniej kilka miesięcy wczesniej), kiedy najłatwiej byłoby rozwiązać ewentualne prawdziwe problemy?
Za grosz nie wierzę w ich dobre intencje.

Znów muszę bronić Rosjan - protesty były już ładnych kilka miesięcy temu.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #593 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:21 »
Zaraz - bo nie rozumiem, czy w 2011 roku w USA inflacja wyniesie coś koło 50%? :) Bo tak odczytuje wzrost ceny z 28 do 43 milionów...

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #594 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:25 »
a z ciekawości spytam: ktoś wie jak wyglądała sprawa z Rosjanami kiedy po raz pierwszy leciał ATV i HTV? O ile pamiętam oba pojazdy już w pierwszym locie dokowały do stacji (oczywiście po serii testów na orbicie) ale nie było żadnych lotów testowych tych kapsuł przed tym. A tutaj Dragon miałby już 2 lot. Sytuacja wydaje mi się podobna.

a drugie pytanie czy jakikolwiek pojazd może dokować na przykład do części amerykańskiej bez zgody reszty członków? i odwrotnie czy Rosjanie mogą zadokować bez zgody innych?

Przyznam, że do końca nie rozumiem tego oporu Rosjan (poza tym że tracą monopol) skoro w poprzednich latach takie sytuacje już się zdarzały i raczej dobrze wiadomo co, jak i gdzie należy zrobić, jakie testy przed dokowaniem przeprowadzić itd.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #595 dnia: Wrzesień 16, 2011, 21:27 »
Zaraz - bo nie rozumiem, czy w 2011 roku w USA inflacja wyniesie coś koło 50%? :) Bo tak odczytuje wzrost ceny z 28 do 43 milionów...

Wykres jest z maja 2011. Rozumiem to tak, że do I połowy 2011 są podane rzeczywiste ceny, a od II połowy to prognozy (ale nie wiem, na jakiej podstawie). Zatem tych prognoz nie należy brać pod uwagę. Dotychczasowy wzrost cen poza pierwszym okresem, gdy stały one w miejscu, jest nieco ponad inflację.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #596 dnia: Wrzesień 18, 2011, 23:08 »
a z ciekawości spytam: ktoś wie jak wyglądała sprawa z Rosjanami kiedy po raz pierwszy leciał ATV i HTV? O ile pamiętam oba pojazdy już w pierwszym locie dokowały do stacji (oczywiście po serii testów na orbicie) ale nie było żadnych lotów testowych tych kapsuł przed tym. A tutaj Dragon miałby już 2 lot. Sytuacja wydaje mi się podobna.

ATV miał/ma na wpół rosyjski system cumowniczy (przynajmniej kompatybilny), Rosjanie brali udział przy pracach nad nim, więc nie mogli mieć tutaj zastrzeżeń. Co do HTV to wydaje mi się, że podpisując jakieś dokumenty o współpracy w ramach programu Stacji ISS, wszyscy zgodzili się na zawarte w nich postulaty, a tam było napisane, że Japończycy "kiedyś" rozpoczną wysyłanie swoich statków załogowych.

A Dragon to statek komercyjny, nie będący w planach dokumentów.

a drugie pytanie czy jakikolwiek pojazd może dokować na przykład do części amerykańskiej bez zgody reszty członków? i odwrotnie czy Rosjanie mogą zadokować bez zgody innych?

Wszyscy muszą się zgodzić na cumowanie do Stacji.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #597 dnia: Wrzesień 18, 2011, 23:35 »

ATV miał/ma na wpół rosyjski system cumowniczy (przynajmniej kompatybilny), Rosjanie brali udział przy pracach nad nim, więc nie mogli mieć tutaj zastrzeżeń. Co do HTV to wydaje mi się, że podpisując jakieś dokumenty o współpracy w ramach programu Stacji ISS, wszyscy zgodzili się na zawarte w nich postulaty, a tam było napisane, że Japończycy "kiedyś" rozpoczną wysyłanie swoich statków załogowych.

A Dragon to statek komercyjny, nie będący w planach dokumentów.


No ale tu podobno chodzi o "bezpieczenstwo" stacji a ATV(nawet z ros.systemem cumowniczym) czy HTV były zupełnie nowymi pojazdami więc dlaczego nie potraktowano ich identycznie jak Dragona?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #598 dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:17 »
No ale tu podobno chodzi o "bezpieczenstwo" stacji a ATV(nawet z ros.systemem cumowniczym) czy HTV były zupełnie nowymi pojazdami więc dlaczego nie potraktowano ich identycznie jak Dragona?

W przypadku ATV-1 mieliśmy do czynienia z dużą ilością testów, które nastąpiły przed dokowaniem - czy pamiętacie np ten manewr zbliżenia się do ISS a następnie "ucieczki"?

Wydaje mi się, że w przypadku technologii nie ma czegoś takiego jak "identyczne traktowanie". Dragon ma pewnie znacznie inną charakterystykę lotu i możliwości manewrowych od ATV czy HTV. Nawet wychodząc z tego samego punktu początkowego można dojść do zupełnie innych wniosków w zależności od możliwości technicznych danych pojazdów oraz szacowanego ryzyka niepowodzenia (np związanego z treningiem załóg - zgaduję, że w przypadku ATV i HTV ustalanie procedur i ćwiczenia dość długo trwały, bo np pierwszy ATV miał polecieć chyba już w 2004 roku).
No i pewnie do tego dochodzi jeszcze polityka, choć nie sądzę, aby była ona koniecznie i wyraźnie na pierwszym miejscu w porównaniu z innymi czynnikami.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #599 dnia: Wrzesień 19, 2011, 09:35 »
Nie będzie dokowania Dragona do ISS, jedynie bliski przelot  :P
http://www.space-travel.com/reports/Private_US_capsule_not_to_dock_with_ISS_999.html
Szkoda .......

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #599 dnia: Wrzesień 19, 2011, 09:35 »