Autor Wątek: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)  (Przeczytany 5169 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2611
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 09, 2024, 09:01 »
Owszem ale wskaż mi inną nację, która w ciągu przynajmniej ostatnich dziesięciu lat skutecznie wysyła tam swoje lądowniki. Jeżeli misja Ch-6 się powiedzie, Kitajce znowu przekroczą pewien próg.

Chiny stać finansowo i technologicznie na znacznie więcej niż robią w temacie Księżyca, ale zamiast robienia przysłowiowej "burzy", wolą realizować etapowe misje które zadziwią świat, misje, jakich nikt dotąd nie dokonał. Przypomina mi to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to ZSRR wysyłał "Łuny" jedna za drugą, aby tylko zdobyć pierwszeństwo, wyprzedzić USA i zaliczyć propagandowy sukces. Co prawda, z początku kiepsko im szło, bo sporo tego złomu się rozbiło o Księżyc, ale w annałach historii są zapisani.
W ostatnim dziesięcioleciu w tym temacie liczą się głównie Chiny, bo konkurencja (głównie USA) zaspała. Mają czas na solidne przygotowanie każdej misji księżycowej, dlatego im to wychodzi. Planują na lata i powoli realizują.

Otóż to, niektórzy koledzy na forum jednak nie za bardzo widzą ten oczywisty fakt i - kompletnie nie wiedzieć dlaczego - wyśmiewają Chińczyków przy każdej okazji. NASA ostatnio żyje wizjami, a Chiny - po staremu - robią dużo po cichu, nie chwalą się tym, a jak już się po paru latach pochwalą - wychodzi z tego spora burza/niespodzianka. Oczywiście chiński program księżycowy (i nie tylko) może zastopować ich wyhamowująca gospodarka, ale czy propaganda w kraju (pseudo)komunistycznym uwzględni ekonomiczną sytuację? A "zachodni" Artemis? Na razie charakteryzuje się ogromną liczbą problemów, odkrytych po A-I, (absurdalnie) gigantycznym kosztem - co zresztą za chwilę może być powodem zabicia tego programu, przynajmniej w takiej postaci jak obecnie, z jednym, kosmicznie drogim nośnikiem wystrzeliwanym raz na 4-5 lat (??). I od razu uwaga dla bezwarunkowych miłośników SX: oni nic tu na razie nie pomogą, przynajmniej dopóty ich SS nie uzyska pełnej certyfikacji do lotów załogowych, a to przynajmniej i minimum dobre kilka lat licząc od dziś (chociaż prywatnie uważam, że absolutnie nie ma niestety szans od nich na nic załogowego do końca tej dekady). Problem polega jednak na tym, że to wielokrotnie skompromitowana NASA chyba nie ma pomysłu (na siebie) w kwestii eksploracji załogowej i ciągle mota się chociażby w kwestii lądowników.

Ale dlaczego porównujesz bezzałogowy Chiński program Księżycowy do załogowego programu Artemis? W załogowym to oni są daleko w tyle za USA.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3844
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 09, 2024, 09:43 »
Poczekajmy jednak z rozwojem sytuacji jeszcze kilka lat, a przynajmniej do końca lat 20-tych. Do tego czasu - Artemis może już nie istnieć - przynajmniej w obecnej postaci. Chińczycy - niezależnie jak daleko z tyłu by za Amerykanami nie byli - swoich planów zmieniać raczej nie będą, będą zaś z pewnością dalej, po swojemu (po cichu) szykować jakiś kolejny zwrot w wydarzeniach. Z pewnością batalia o (załogowy) Księżyc nie rozegra się w przeciągu 3 lat, ale przypuszczalnie w końcówce lat 20-tych. Jeżeli Amerykanie nie przyspieszą z programem - będą mieć okazję oglądać jako drudzy - co absolutnie, przynajmniej mnie nie zaskoczy - lądowanie Kiajców na początku lat 30-tych.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2024, 09:58 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Kim jest John Gald?
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 09, 2024, 14:48 »
Ja bardzo przepraszam, ale kto żyje wizjami? NASA, która ma od ręki dostępne dwie superciężkie rakiety, statek z pewnymi niedoróbkami, ale który już latał wokół Księżyca, robiony w metalu Gateway - pomnimy czy ma on sens czy nie - robi się i robione w metalu lądowniki oraz finansowana i budowana fala prywatnych lądowników automatycznych. Czy Chiny, które raz na ruskie trzy lata, wyślą na Księżyc zmodyfikowaną Łune 24, ale mają zajefajne renderki jak już za pięć - dziesięć -piętnaście lat, będą księżycowym mocarstwem. NASA dosłownie lata od korony słonecznej po heliopauzę, podczas gdy szczytem chińskiego programu kosmicznego jest łazik ma Marsie, który zrobił znacznie mniej od Spiryta i Opprtunitego, którego był odpowiednikiem, oraz większy, lepszy, Sojuz oraz większy, lepszy MIR.

Oczywiście NASA i nie tylko NASA, gra "chińskim niebezpieczeństwem" ile wlezie, starając się przekonać opinie publiczną, że skrzeczący anachronizm o nazwie Artemis, trzeba utrzymać i lepiej się tam drodzy podatnicy nie dopytujcie, dlaczego to jest takie drogie (1).
Ale czy naprawdę musimy się na to nabierać?

1. https://arstechnica.com/space/2024/05/nasa-seems-unhappy-to-be-questioned-about-its-artemis-ii-readiness/
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 947
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 10, 2024, 16:10 »
Sonda Chang’e-6 ma niespodziewany ładunek na pokładzie. Tego się nikt nie spodziewał.



3 maja 2024 roku w kierunku Księżyca wystartowała chińska sonda kosmiczna Chang’e-6. Jej głównym zadaniem jest historyczne przywiezienie z niewidocznej z Ziemi strony Księżyca pierwszych próbek regolitu i skał. Nikt wcześniej tego nie dokonał. Okazuje się jednak, że misja sondy jest nieco bardziej skomplikowana.

Już samo przywiezienie próbek z niewidocznej strony Księżyca jest niezwykle ekscytujące. Wszystkie dotychczas dostępne dla naukowców próbki z Księżyca pochodzą z dziennej strony Srebrnego Globu. Kiedy na Ziemię trafią próbki z niewidocznej strony, po raz pierwszy w historii naukowcy będą w stanie spróbować zrozumieć, skąd się biorą różnice między tymi dwiema częściami naszego naturalnego satelity.

Od jakiegoś czasu przy Księżycu znajduje się już sonda Queqiao-2, która podczas misji Chang’e-6 będzie wykonywała rolę pośrednika między sondą na niewidocznej stronie Księżyca a centrum kontroli misji na powierzchni Ziemi.

Dzisiaj (środa, 8 maja 2024 r.) chińska administracja kosmiczna poinformowała, że sonda Chang’e-6 już weszła na orbitę wokół Księżyca i rozpoczęło się przygotowanie do lądowania na dnie krateru Apollo.

W sieci jednak pojawiła się jeszcze jedna ciekawa, jeżeli nie ciekawsza, informacja. Okazuje się bowiem, że na pokładzie sondy Chang’e-6 znajduje się łazik, o którym wcześniej nikt nigdzie nie wspominał.

Za informacją stoi Andrew Jones, który na co dzień śledzi postępy chińskiego programu kosmicznego. Na opublikowanych przez China Academy of Space Technology zdjęciach lądownika, Jones dostrzegł swoisty mini-łazik przyczepiony do lądownika.

Jak na razie nie wiemy, do czego będzie służył łazik. Czy pozostanie on na powierzchni Księżyca, aby prowadzić badania, czy też będzie służył do zbierania próbek z miejsca lądowania. Wszystko jednak wskazuje na to, że jest on przystosowany jedynie do przetrwania maksymalnie jednego księżycowego dnia.

I tak to właśnie jest z chińskim sektorem kosmicznym. Nigdy do końca nie wiadomo, co Chiny wynoszą w kosmos i w jakim celu. W przeciwieństwie do zachodnich potęg kosmicznych Chiny dużo robią, a mało mówią i mało pokazują. Można nawet odnieść w ostatnich latach, że NASA głównie produkuje nowe wizje i animacje, ale niewiele faktycznie robi w celu realizacji misji kosmicznych. Anulowanie flagowej misji Mars Sample Return może być tu najlepszym przykładem. Z jednej strony NASA mówi o wysłaniu człowieka na Marsa za 2-3 dekady, a z drugiej okazuje się, że przywiezienie próbek skał z Marsa wymaga jeszcze 16 lat pracy i kilkunastu miliardów dolarów, których nie ma.

Chiny rządzą na Księżycu

Warto tutaj zauważyć, co się dzieje na Księżycu. W ostatnich miesiącach lądowały tam sondy z Chin, Japonii, Indii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Większość tych sond nie dokończyła swojego lądowania, a nawet jeżeli się udało, to sonda lądowała na głowie, albo na boku. Wyjątkiem jest jedynie sonda Chandrayaan-3, której wszystko się udało.

Chiny tymczasem w ciągu ostatnich dziesięciu lat dostarczyły na Księżyc trzy lądowniki. W 2019 roku Chang’e-4 została pierwszym lądownikiem w historii, który wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. W 2020 roku sonda Chang’e-5 jako pierwsza od ponad 40 lat wylądowała i zebrała próbki z widocznej strony Księżyca i dostarczyła je na Ziemię. Teraz najprawdopodobniej na niewidocznej stronie wyląduje lądownik z łazikiem, i na dodatek na Ziemię trafią próbki z tej części Księżyca. Ta przepaść między Chinami a innymi uczestnikami wyścigu księżycowego wskazuje, że być może pierwszym człowiekiem, który w XXI wieku stanie na Księżycu będzie Chińczyk. Czy tak się stanie? Musimy poczekać jeszcze kilka lat.

https://www.pulskosmosu.pl/2024/05/change-6-lazik-ksiezycowy/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 10, 2024, 16:10 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5273
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #34 dnia: Wczoraj o 10:50 »
9 i 10 maja miały być wykonane dwa duże manewry obniżenia aposelenium (do 2200 i 200 km). Nigdzie nic na ten temat nie znalazłem, czy może ktoś coś wie?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8607
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #35 dnia: Wczoraj o 23:25 »
9 i 10 maja miały być wykonane dwa duże manewry obniżenia aposelenium (do 2200 i 200 km). Nigdzie nic na ten temat nie znalazłem, czy może ktoś coś wie?

Na unmanned nic nie ma?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5273
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #36 dnia: Dzisiaj o 01:12 »
9 i 10 maja miały być wykonane dwa duże manewry obniżenia aposelenium (do 2200 i 200 km). Nigdzie nic na ten temat nie znalazłem, czy może ktoś coś wie?

Na unmanned nic nie ma?

Nie ma.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #36 dnia: Dzisiaj o 01:12 »