Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 149107 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #150 dnia: Październik 15, 2012, 18:18 »
Przeglądałem ostatnio stronę MEPAG.
Wśród prezentacji dotyczących ostatniego, 26 spotkania w ramach MEPAG znalazłem propozycję misji ESA na 2022.
Jak na razie są dwie propozycje do wyboru: misja powrotna po próbki Fobosa (europejski odpowiednik misji Phobos Grunt) lub Mars Network na powierzchni Marsa.
W wolniejszym czasie zapodam linki oraz grafikę tej propozycji.
Te plany na pewno się opóźnią, o ile w ogóle udadzą się misje Exo Mars.
A propos Exo Mars Orbitera (TGO) na 2016 rok, czy ktoś wie w jakim stadium planowania lub budowy jest ta misja? Czy w ogóle w jej materii coś się dzieje?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #151 dnia: Październik 15, 2012, 19:08 »
Przeglądałem ostatnio stronę MEPAG.
Wśród prezentacji dotyczących ostatniego, 26 spotkania w ramach MEPAG znalazłem propozycję misji ESA na 2022.
Jak na razie są dwie propozycje do wyboru: misja powrotna po próbki Fobosa (europejski odpowiednik misji Phobos Grunt) lub Mars Network na powierzchni Marsa.
W wolniejszym czasie zapodam linki oraz grafikę tej propozycji.
Te plany na pewno się opóźnią, o ile w ogóle udadzą się misje Exo Mars.
A propos Exo Mars Orbitera (TGO) na 2016 rok, czy ktoś wie w jakim stadium planowania lub budowy jest ta misja? Czy w ogóle w jej materii coś się dzieje?

Zdaje się, że zaczęła się budowa instrumentów do TGO.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #152 dnia: Październik 15, 2012, 19:42 »
Matias a o źródełko poprosić można?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #153 dnia: Listopad 26, 2012, 17:45 »
Polska zgłosiła swój udział do Programu Mars Robotic Exploration Program 2:
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/4855-2012-11-26-esa-mg
Szkoda, że nie załapaliśmy się do Exo Mars 2016. To ambitna i arcyważna dla nauki misja. Zawsze nasze spektrometry mogłoby coś pomóc w tej misji .....

A tu link do prezentacji omawiającej ewentualne misje w ramach Mars Robotic Exploration Programe 2:
http://www.planetaryprobe.org/sessionfiles/session2/presentations/4_Geelen_MREP.pdf
 Mają to być misje po Exo Mars, oczywiście przy założeniu, że statki Exo Mars spełnią swoje założenia, co dziś dla rovera 2018 jest wątpliwe z powodu przygotowywanego przez Rosjan lądownika dla łazika  :P
Koncepcje na przyszłą dekadę bardzo ciekawe i dobrze że Polacy chcą brać w nich udział. Tyle, że ramy czasowe bardzo odległe i możliwość dalszych opóźnień w czasie, jak to się często z misjami planetarnymi ESA dzieje......  ::)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 17:53 wysłana przez ekoplaneta »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #153 dnia: Listopad 26, 2012, 17:45 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 04, 2012, 17:30 »
Na stronie:
http://www.spacenews.com/article/mars-the-hard-way#.UL4jfWeWGfU
Jest art Zubrina, gdzie przytacza (nie swój) pomysł na realizację misji Mars Sample Return:
Unfortunately, however, rather than propose the most cost-effective plan for a Mars sample return mission, NASA has now set forth the most convoluted, riskiest, costliest approach ever conceived. The Curiosity mission just demonstrated a system that can soft land 900 kilograms on the martian surface. With a 900-kilogram payload, it is possible to land a complete two-stage Mars ascent vehicle capable of flying a capsule with a 1-kilogram sample directly back to Earth, as well as a Mars Exploration Rover class vehicle to gather the samples for it. But instead of proposing such a straightforward plan, NASA has now baselined a mission conducted in eight parts: a) land a large rover to collect and cache samples; b) dispatch a Mars ascent vehicle to Mars and perform a surface rendezvous with the rover or its cache; c) fly the Mars ascent vehicle to Mars orbit to rendezvous with a solar electric propulsion spacecraft; d) fly the solar electric propulsion spacecraft back to near-Earth interplanetary space; e) build a LaGrange point space station; f) fly astronauts to the LaGrange point space station; g) dispatch astronauts from a LaGrange point space station to take the sample from the solar electric propulsion spacecraft and return to the LaGrange point space station; h) conduct extended studies of the sample in the LaGrange point space station.
Ciekawe skąd taki plan on wziął? Czy coś tak kosztownego mogło powstać w dzisiejszych czasach w NASA, gdy agencja nie ma pieniędzy nawet na wysłanie sond w ram,mach współpracy z ESA w 2016 i 2018 roku?
Takie plany są po prostu chore!  :P

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 04, 2012, 20:29 »
Takie plany są po prostu chore!  :P

Wcale by mnie nie to zdziwiło, Oni zawsze jakoś umieją sobie utrudnić sprawę;P

Bardziej mnie ciekawi czy faktycznie te 900kg wystarczyłoby na sprowadzenie tego 1kg na Ziemię? (czy nawet mniej). Kurcze, to byłoby faktycznie fajne rozwiązanie, sprzęt jest opracowany (pewnie mają nawet jakąś kopie zapasową) i przetestowany, pojazdy jakieś już mają (nie musi to być nic skomplikowanego). Kwestia zbudowania kapsuły powrotnej i czegoś co ją wyniesie.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 04, 2012, 20:57 »
Bardziej mnie ciekawi czy faktycznie te 900kg wystarczyłoby na sprowadzenie tego 1kg na Ziemię?
Nawet jesli to watpie aby 1 kg pobrany "pod lazikiem" przyniosl wiecej naukowych danych niz Curiosity jezdzacy kilka lat po kraterze Gale i badajacy bardzo zroznicowane geologicznie tereny. Wszystko co wychodzi od Zubrina trzeba traktowac z przymrozeniem oka, lacznie to co on pisze na temat rzekomych planow NASA, facet wedlug mnie jest lekko "nawiedzony".
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2012, 21:03 wysłana przez olasek »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 04, 2012, 21:12 »
Bardziej mnie ciekawi czy faktycznie te 900kg wystarczyłoby na sprowadzenie tego 1kg na Ziemię?
Nawet jesli to watpie aby 1 kg pobrany "pod lazikiem" przyniosl wiecej naukowych danych niz Curiosity jezdzacy kilka lat po kraterze Gale i badajacy bardzo zroznicowane geologicznie tereny. Wszystko co wychodzi od Zubrina trzeba traktowac z przymrozeniem oka, lacznie to co on pisze na temat rzekomych planow NASA, facet wedlug mnie jest lekko "nawiedzony".

Najpierw ustalmy czy w ogóle da się ten 1kg sprowadzić w ten sposób:) Wiem, że on różne rzeczy wygaduje, chociaż ja podziwiam jego zapał:) Próbki nie muszą być wcale z pod lądownika. Wystarczy wysłać jakiś mały pojazd, który się pokręci po okolicy (coś z kołami, łopatką i kamerką:P). To nie musi być nic skomplikowane, o ile zakładamy, że nie chcemy wydać na to XXX mld dolarów.

 Bądźmy szczerzy, na tym etapie rozwoju techniki jest tylko jeden sposób na wybranie super próbek z wielu ciekawych miejsc (jak na przykład rdzenie wiertnicze czy inne próbki podziemne, z jaskiń itp.) a jest nim misja załogowa.

EDIT: właściwie to próbki nie mają prawa być z pod lądownika, przy technologi skycrane cała okolica lądowania będzie tak zanieczyszczona, że ewentualne próbki można będzie od razu wyrzucić.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2012, 21:14 wysłana przez wini »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #158 dnia: Grudzień 04, 2012, 21:23 »
Bądźmy szczerzy, na tym etapie rozwoju techniki jest tylko jeden sposób na wybranie super próbek z wielu ciekawych miejsc (jak na przykład rdzenie wiertnicze czy inne próbki podziemne, z jaskiń itp.) a jest nim misja załogowa.
Nie zgadzam sie. Wystarczy taki Curiosity (lub kilka) ktore pozbieraja wybrane probki z szerokiego terenu i dostarcza je w jedno miejsce na powrot do Ziemi. Wcale misja zalogowa nie jest potrzebna. Obojetne, wracajac do poprzedniego tematu, bardzo watpie abys w ramach tych 900kg osiagnal wiele nauki jeslibys chcial sprowadzic cokolwiek na Ziemie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2012, 21:30 wysłana przez olasek »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #159 dnia: Grudzień 04, 2012, 21:59 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #160 dnia: Grudzień 04, 2012, 22:18 »
Bądźmy szczerzy, na tym etapie rozwoju techniki jest tylko jeden sposób na wybranie super próbek z wielu ciekawych miejsc (jak na przykład rdzenie wiertnicze czy inne próbki podziemne, z jaskiń itp.) a jest nim misja załogowa.
Nie zgadzam sie. Wystarczy taki Curiosity (lub kilka) ktore pozbieraja wybrane probki z szerokiego terenu i dostarcza je w jedno miejsce na powrot do Ziemi. Wcale misja zalogowa nie jest potrzebna. Obojetne, wracajac do poprzedniego tematu, bardzo watpie abys w ramach tych 900kg osiagnal wiele nauki jeslibys chcial sprowadzic cokolwiek na Ziemie.
Taki łazik jak Curiosity to może sobie pojeździć i pozbierać kamyki i piasek. Najciekawsze rzeczy do zbadania są pod powierzchnia Marsa, a do nich może dostać się na chwile obecną tylko załogowo (zwłaszcza jeżeli zakładamy pobranie próbek z wielu miejsc na rozległym obszarze). Ale, że ta rozbieżność zdań prowadzi nas do kolejnego topiku "co lepsze..." to zostańmy przy tym że każdy wie swoje;)

Co do wartości naukowej takiego 1kg próbek zebranych w ten sposób to myślę, że faktycznie masz racje, wartość naukowa byłaby minimalna. Było by to bardziej wydarzenie medialne;) Z drugiej strony gdyby udało się taką misję wysłać przy minimalnych kosztach to może i warto byłoby zaryzykować.. ciężko ocenić. Dużo zależałoby od szczęścia do miejsca lądowania i dostępności wartych zbadania próbek w jego okolicy.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #161 dnia: Grudzień 04, 2012, 22:39 »
Chyba to o czym aktualnie mysli NASA (dokument przytoczony powyzej przez Air Q) jest najbardziej sensowna wersja i najlepszym kompromisem miedzy kosztem, ryzkiem i wartoscia naukowa takiego przedsiewziecia, jak do tej pory raczej nikt nic lepszego nie wymyslil, wlaczajac Zubrina. :o
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2012, 22:51 wysłana przez olasek »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #162 dnia: Grudzień 04, 2012, 23:05 »
Co do wartości naukowej takiego 1kg próbek zebranych w ten sposób to myślę, że faktycznie masz racje, wartość naukowa byłaby minimalna. Było by to bardziej wydarzenie medialne;)
~0.5kg lub więcej...tyle ma przywieźć MSR o której myśli NASA. Więc wartość naukowa w scenariuszu NASA i Zubrina jest w sumie taka sama.

Btw. w tym pdfie który podałem masy są takie:
-lądownik: 387.2 kg
-rakieta MAV: ~300 kg
-"fetch rover" klasy MER: 110 kg
to daje prawie 800 kg. Czyli NASA nie wykorzystuje ~100kg?
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 06, 2012, 11:17 »
Obrazek cudny, tylko to co wygląda na MAV nie jest przypadkiem wiertłem  ;D Poza tym z jakiej stronki on pochodzi?
Znalazłem na tym ciekawym (choć hiszpańskim) blogu:
http://danielmarin.blogspot.com.es/2012/12/un-curiosity-20-para-2020.html

Ładna stronka. Tekst trzeba wrzucić do Google Translatora. Ciekawe o czym tam piszą?  :)
I dzięki za linka!

Offline tretos

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 40
  • inaction is a weapon of mass destruction
    • Forum Budowy Statków Kosmicznych
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 13, 2013, 16:09 »
Zapraszam do dyskusji na Skypie.

Enthusiasm is the mother of effort, and without it nothing great was ever achieved.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 13, 2013, 16:09 »