Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 140288 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 05, 2020, 10:07 »
Obserwacje australijskich pożarów z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 STYCZNIA 2020


Pożary w regionie położonym ok 100 km na południe od Sydney - 31.12.2019 (sztuczne kolory) - satelita Sentinel-2 / Credits - Komisja Europejska, Copernicus, Sentinel Hub

(...) Pod koniec grudnia 2019 sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu. Około 30 grudnia warunki pogodowe – w szczególności wysoka temperatura – zaczęły bardzo sprzyjać dalszemu rozprzestrzenianiu się pożarów. Poniższe nagranie prezentuje południowo-wschodnie wybrzeże Australii od 20 grudnia. Białe obłoki to “zwyczajne” chmury – dym i pył z pożarów ma bardziej szaro-brunatny odcień. Wyraźnie widać znaczne zwiększenie ilości dymu od pożarów od 30 grudnia. Animacja powstała na podstawie zdjęć przesłanych przez europejskiego satelitę Sentinel-3.




Australijskie pożary okiem Sentinela-3 / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub

Na początku stycznia 2020 wielkość spalonych obszarów przekroczyła 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pożary z pewnością będą trwać przez kolejne dni, stwarzając zagrożenie dla ludzi, zwierząt i infrastruktury. Dane satelitarne w takich sytuacjach pomagają w koordynacji działań ratunkowych – szczególnie w regionach, do których nie jest łatwo szybko dotrzeć.

(S-H, K.)
https://kosmonauta.net/2020/01/obserwacje-australijskich-pozarow-z-orbity/#prettyPhoto

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 08, 2020, 21:43 »
Pewnie każdy wie co takiego ostatniej nocy się działo w Iraku. Są zdjęcia satelitarne z Planet!

Link:
https://www.npr.org/2020/01/08/794517031/satellite-photos-reveal-extent-of-damage-at-al-assad-air-base?t=1578515714270

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 28, 2020, 19:37 »
Nie wiem czy to dobry wątek (w razie czego proszę o przeniesienie do właściwego)
Rosyjska Akademia Nauk chce wystąpić do władz o udostępnienie dla użytkowników z całego świata katalogu satelitów, których lot i status są monitorowane przez krajowe środki monitorowania przestrzeni kosmicznej.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/53078/
Ciekawe byłoby porównanie z danymi amerykańskimi  ;).

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 30, 2020, 11:12 »
Cztery dni australijskich pożarów
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 29 STYCZNIA 2020




Cztery dni australijskich pożarów – 8 K / Credits – JAXA / JMA / Himawari, Seán Doran

Na początku stycznia 2020 wielkość spalonych obszarów przekroczyła 30 tysięcy kilometrów kwadratowych.

https://kosmonauta.net/2020/01/cztery-dni-australijskich-pozarow/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 30, 2020, 11:12 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 02, 2020, 15:33 »
Kosmos 2542 w pobliżu USA 245
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 LUTEGO 2020

https://kosmonauta.net/2020/02/kosmos-2542-w-poblizu-usa-245/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 02, 2020, 16:17 »
Kosmos 2542 w pobliżu USA 245
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 LUTEGO 2020

https://kosmonauta.net/2020/02/kosmos-2542-w-poblizu-usa-245/

Niezłe jaja się zrobiły. Takie szpiegowanie moim zdaniem jest dość groźne i pytanie czy nie jest przykładem jakiegoś ofensywnego systemu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #171 dnia: Luty 05, 2020, 19:43 »
Jedna z największych (a może największa?) gór lodowych, co się oderwała od Antarktydy, właśnie chyba wypływa na pełne morze (tzn ocean):
https://www.bbc.com/news/science-environment-51389690

A tu nagranie jej ruchu do lutego 2019:



Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 01, 2020, 09:00 »
Cztery dekady satelitarnych obserwacji obszarów polarnych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 MARCA 2020


Podsumowanie zmian zasięgu lodu w Arktyce oraz Antarktydzie / Credits - AGU

(...) Poniższe nagranie prezentuje podsumowanie wiedzy na temat arktycznego oraz antarktycznego lodu na podstawie obserwacji satelitarnych. W obu regionach notuje się poważne zmiany – stały trend spadkowy w ilości lodu w Arktyce oraz dramatyczny spadek zasięgu lodu dookoła Antarktydy. Regularne obserwacje od czterdziestu lat pozwalają na lepsze zrozumienie aktualnej sytuacji w tych obszarach – oraz ich ogólnego wpływu na klimat Ziemi.




Webinar dotyczący obserwacji satelitarnych obszarów polarnych Ziemi / Credits – AGU

(...)
https://kosmonauta.net/2020/03/cztery-dekady-satelitarnych-obserwacji-obszarow-polarnych/#prettyPhoto

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 01, 2020, 15:36 »
Wskutek epidemii koronawirusa z Wuhan spadło zanieczyszczenie powietrza w Chinach:

https://news.sky.com/story/nasa-images-show-coronavirus-shutdown-has-cleared-china-pollution-11946759


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 13, 2020, 23:16 »
Satelitarne zdjęcia ujawniają masowe groby ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. w Iranie

Satellite images show Iran has built mass graves amid coronavirus outbreak
Thu 12 Mar 2020 21.52 GMT
Trenches in city of Qom confirm worst fears about extent of the epidemic and the government’s subsequent cover-up


Satellite images show Behesht Masoumeh cemetery, including what is believed to be newly-dug grave trenches in the Iranian city of Qom. Photograph: ©2020 Maxar Technologies

(...) He added that the close trading partnership between Iran and China, and the government’s fear of disrupting that partnership had contributed to the early and rapid spread of the disease. (...)

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/12/coronavirus-iran-mass-graves-qom

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #175 dnia: Marzec 16, 2020, 11:58 »
I przyszła kolej na Włochy

Coronavirus: Satellite shows fall in pollution over northern Italy amid lockdown
By Ganesh Rao, news reporter Friday 13 March 2020 13:10, UK

The initial lockdown of northern Italy is likely to have led to a slowdown in economic activity as fewer people travel.


Air pollution data obtained before and after northern Italy was locked down. Pic: Santiago Gasso
https://news.sky.com/story/coronavirus-satellite-shows-fall-in-pollution-over-northern-italy-amid-lockdown-11956912

wątek SARS-CoV-2 (Covid-19): https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3997.msg142457#msg142457

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #176 dnia: Marzec 16, 2020, 12:20 »
Wczoraj na parkingu parafialnym były pojedyncze samochody. Więc daleko nie muszę szukać spadku emisji. Poza tym na szosie też było mało samochodów a mieszkam na wsi. Przynajmniej bez problemu mogę wyjść na podwórko i w pole a nie siedzieć w czterech ścianach wzorem misji na Księżyc czy planetoidę  :P

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 05, 2020, 23:23 »
Rekordowa dziura ozonowa nad Arktyką. Czegoś takiego jeszcze nie widziano. „To niebezpieczne”.

Już nie tylko nad Antarktydą pojawia się dziura ozonowa. W ostatnich tygodniach utworzyła się ona także nad Arktyką. Jej rozmiary są rekordowe. Jeśli utrzyma się do lata, to może się okazać niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Dziura ozonowa nad Arktyką w dniu 1 kwietnia 2020 roku. Fot. NASA.


Naukowcy z zaskoczeniem obserwują to, co dzieje się na wysokości kilkunastu kilometrów nad lodami Arktyki. Doszło tam do degradacji ozonu na niespotykaną dotychczas skalę. Wcześniej tworzyły się tam mini-dziury ozonowe, ale teraz możemy mówić o pełnoprawnej, rekordowej dziurze ozonowej.

Pod koniec marca nastąpił 90-procentowy spadek stężenia ozonu na wysokości 18 kilometrów ze standardowych 3,5 cząstek na milion do zaledwie 0,3 cząstek na milion. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet znaczne degradacje ozonu z 1997 i 2011 roku nie mogą się z tym równać.

W tej chwili dziura ozonowa nie stanowi zagrożenia dla obszarów gęsto zaludnionych, ponieważ rozpościera się między Oceanem Arktycznym a Grenlandią i północną Kanadą. Jednak jeśli będzie zwiększać swoje rozmiary, może stać się niebezpieczna.

Promienie UV niszczą życie

Znaczący zanik warstwy ozonowej oznacza, że do powierzchni ziemi może docierać większa niż zwykle ilość promieni ultrafioletowych emitowanych przez Słońce. Ozon chroni nas przed nimi. Dodatkową osłonę stanowią kremy z filtrem UV, ale tylko przy standardowym poziomie promieniowania.

Dziura ozonowa nad Arktyką w marcu 2020 roku. Fot. NASA.


W przypadku arktycznej dziury ozonowej sytuacja jest na tyle trudna, że zwykłe kremy mogą nie wystarczyć. Tymczasem promienie UV w znacznej ilości mogą uszkadzać włókna kolagenowe w skórze przyspieszając proces starzenia, powodować nowotwory, a nawet niszczyć łańcuchy DNA i powodować ich mutacje.

Bardzo duże promieniowanie ultrafioletowe może zniszczyć wszelkie życie na naszej planecie. Na szczęście dziura ozonowa nad Arktyką tak głęboka i obszerna nie jest, aby stanowić bardzo poważne zagrożenie. Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że aż do końca czerwca promieniowanie słoneczne tradycyjnie będzie rosnąć, a wraz z nim indeks UV.

Jeśli w tym czasie dziura ozonowa przesunie się nad Europę, to możemy mieć problem. Na szczęście póki co sytuacja powoli, ale zaczyna się poprawiać, ponieważ słabnie wir polarny, który według badaczy jest odpowiedzialny za utworzenie się tego fenomenu.

Winien jest wir polarny?

To właśnie za sprawą wyjątkowo silnego wiru polarnego temperatura w arktycznej stratosferze spadała do rekordowo niskiego poziomu niemal minus 100 stopni. Skrajny mróz spowodował degradację warstwy ozonowej. Obecnie wir ulega podziałowi, co może osłabić dziurę ozonową.

Dziura ozonowa nad Arktyką w dniu 19 marca 2020 roku. Fot. NASA.


Niska temperatura, promieniowanie słoneczne i wyemitowane przez człowieka przed laty toksyczne aerozole, jak chlorofluorowęglowodory (CFC) i fluorowęglowodory (HFC), czyli tzw. freony, niszą warstwę ozonową, sprawiając, że rakotwórcze dla naszej skóry promieniowanie ultrafioletowe dociera w większej ilości do powierzchni ziemi.

Rozrost dziury ozonowej utrudnia topografia kontynentów, które otaczają Arktykę, w ten sposób zakłócając wir polarny i tym samym zapobiegając tworzeniu się Polarnych Chmur Stratosferycznych (tzw. obłoków perłowych), związanych z reakcjami chemicznymi, które produkują atomy chloru, odpowiedzialne za niszczenie warstwy ozonowej.

Jednak sytuacja jest warta nieustannego śledzenia i badania, ponieważ z czymś podobnym świat naukowy spotyka się po raz pierwszy i do końca nie wiadomo, jak zachowa się warstwa ozonowa nad Arktyką w nadchodzących tygodniach, a nawet miesiącach.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-04-05/rekordowa-dziura-ozonowa-nad-arktyka-czegos-takiego-jeszcze-nie-widziano-to-niebezpieczne/




Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 06, 2020, 05:53 »
Ostatnimi laty miałem kontakt z człowiekiem który zmarł przez czerniaka. Straszna sprawa
Przez dekady dziura ozonowa tworzyła się tylko nad Antarktydą. Ostatnio jej rozmiar znacznie zmalał więc wyglądało że sytuacja znacznie się poprawiła. A tu ni z gruszki ni z pietruszki wyskoczyła wielka dziura nad Oceanem Arktycznym  :( Czy tworzy się ona z udziałem już wyemitowanych freonów czy ktoś ostatnio je emituje?  Podobno Chińczycy niedawno sporo tego świństwa emitowali. Dużo freonów produkuje wojsko żeby maskować swoje instalacje zwłaszcza rakiet balistycznych.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 12, 2020, 13:59 »
No, ja poniekąd jestem"ofiarą" tej polarnej dziury ozonowej.  Takie zjawiska jak opisane powtarzają się nieregularnie na przestrzeni lat. W każdym razie zdarza się czasem w krajach sub(polarnych), takich jak Islandia, że władze ogłaszają alerty o niskim stężeniu ozonu i silnej ekspozycji na UV.
 W czerwcu 2011 (w okolicach letniego przesilenia) miałem okazję podróżować 3 dni z Reykjaviku do Husaviku (ok. 1/3 obwodu wyspy, głównie autostopem) przy pięknej wyżowej pogodzie i niezachodzącym słońcu. Efekt: oparzenia słoneczne drugiego stopnia (okolice nosa, uszy). Co prawda te miejsca mam narażone szczególnie, bo kiedyś już "załatwiłem je" sobie na śniegu w górach, ale tym razem nie zbliżałem się nawet na kilometr do jakichś lodowców, pól śniegu ani nie włóczyłem po plaży nad wodą. A mimo to... Dopiero później zidentyfikowałem przyczynę, opisaną na wstępie.
Pozdrawiam świątecznie
-J.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 12, 2020, 13:59 »