ERC2016: Bezprecedensowa debata ESA w Rzeszowie
SOBOTA, 10 WRZEŚNIA 2016, 19:30
(...) Debata Obywatelska, która odbyła się 10 września br. była bezprecedensowym wydarzeniem w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po raz pierwszy ESA zaprosiła do dyskusji o wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej, korzyściach ekonomicznych z eksploracji kosmosu czy swoich przyszłych celach naukowych osoby na co dzień niezwiązane z branżą. W poszczególnych krajach członkowskich do udziału w dyskusji mogło zostać przyjętych po 100 ochotników. W Niemczech chęć udziału zgłosiło około 460 osób, w Polsce ok. 120. Dyskusja odbywała się jednocześnie w 22 europejskich krajach członkowskich ESA. Do dyskusji zaproszono ogółem około 2 tysięcy obywateli państw członkowskich ESA. (,,,)
W Polskiej edycji debaty uczestniczyło w Jasionce około 60 osób. Dyskusja była podzielona na 5 bloków tematycznych:
„Kosmos i ja”,
„Rola Europy w eksploracji i eksploatacji przestrzeni kosmicznej”,
„Kosmos pod kontrolą”.
„Lecimy w kosmos!”,
„Przygotowując przyszłość przestrzeni kosmicznej dla Europy”.
W ramach każdej części uczestnicy oglądali krótki film poświęcony danemu zagadnieniu, mieli czas na rozmowę i wymianę opinii, po czym indywidualnie wypełniali przygotowane przez ekspertów ESA kwestionariusze, w których dzielili się swoją wiedzą oraz przedstawiali własne opinie. Rozmowy te toczyły się przy stołach w podgrupach, liczących po kilka osób, a nad wszystkim czuwali neutralni moderatorzy.
Tematy rozmów pojawiały się najróżniejsze. Dyskutowano o tym, czym jest dla ludzi przestrzeń kosmiczna, kto może z niej korzystać, na ile ważna jest nauka i rozpowszechnianie wiedzy o badaniach Wszechświata. Mówiono o zaśmieceniu niskiej orbity okołoziemskiej i zastanawiano się, kto powinien zająć się jej posprzątaniem. Dyskutanci mieli też czas wspólnie rozważyć czemu chcieliby poświęcić misję kosmiczną własnego pomysłu, gdyby mogli takową zaprojektować i zorganizować.
"Ażeby polecieć dalej, potrzebujemy stacji przesiadkowej. Dobrym, bezpiecznym miejscem do przetestowania tego jest Księżyc, odległy o 3 dni drogi. Pierwsi ludzie mogliby zamieszkać w Moon Village w roku 2030."
Matt Harasymczuk, analogowy astronauta Flight Surgeon w symulacji M.A.R.S. (...)
Paweł Ziemnicki
Źródło:
http://www.space24.pl/446482,erc2016-bezprecedensowa-debata-esa-w-rzeszowie