Autor Wątek: OPS-Sat (18.12.2019)  (Przeczytany 2012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
OPS-Sat (18.12.2019)
« dnia: Grudzień 12, 2019, 14:00 »
OPS-Sat – start 17.12.2019
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 GRUDNIA 2019


Wizja satelity OPS-Sat na orbicie / Credits - ESA

Zbliża się start satelity technologicznego OPS-Sat. W budowie tego satelity uczestniczyły polskie podmioty.

Satelita OPS-Sat to jedna z inicjatyw ESA, która ma na celu weryfikację na orbicie nowych rozwiązań technologicznych na pokładzie małego satelity – zanim zostaną one wykorzystane w większych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Prace nad OPS-Sat są realizowane wspólnie przez kilka państw członkowskich ESA. OPS-Sat jest satelitą formatu CubeSat.

Głównymi wykonawcami OPS-Sat są Uniwersytet Techniczny w Graz oraz austriacka firma Uni-Tel IT-Innovationen. Około 1/3 prac nad tym satelitą została wykonana w Polsce przez Centrum Badań Kosmicznych oraz firmy Creotech i GMV Polska. Ponadto, w konsorcjum występują także firmy z Niemiec, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. (...)
https://kosmonauta.net/2019/12/ops-sat-start-17-12-2019/#prettyPhoto

Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA leci na orbitę
11 gru 2019

(...) Satelita OPS-SAT wyposażony jest w procesor 10 razy mocniejszy od tych używanych obecnie w statkach kosmicznych ESA oraz w zestaw eksperymentalnych podsystemów. Na orbicie biegunowej o wysokości 515 km sprawował będzie funkcję laboratorium do testowania m.in. sposobów kontrolowania satelitów i podsystemów pokładowych. Pozwoli to firmom na demonstrację działania nowych technologii tanim kosztem na pokładzie małego satelity, zanim zostaną zaimplementowane do większych i bardziej kosztownych projektów.

OPS-SAT to bardzo ważny projekt dla polskiej branży kosmicznej. Po raz pierwszy polscy inżynierowie, pracujący w warszawskiej firmie GMV, opracowali i dostarczyli pełne oprogramowanie pokładowe z wszystkimi jego funkcjonalnościami dla satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekt OPS-SAT realizowany jest w ramach General Support Technology Programme (GSTP), programu opcjonalnego ESA, który umożliwi rozwój unikalnych technologii i kompetencji w polskich przedsiębiorstwach.

Udział GMV w misji OPS-SAT nie tylko utrwala wizerunek polskiej branży kosmicznej jako zaufanego i kompetentnego dostawcy ESA, ale również pokazuje korzyści z inwestowania przez Polskę w programy opcjonalne Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV.

Do zadań warszawskiej firmy w ramach projektu OPS-SAT należało opracowanie pełnego oprogramowania pokładowego misji, a także zaprojektowanie i wdrożenie szeregu systemów dla satelity. Do tych ostatnich należy m.in. ADCS (Attitude Determination and Control System) – jeden z najważniejszych elementów oprogramowania każdego satelity odpowiedzialny za prawidłową komunikację z urządzeniem i kontrolowanie trajektorii jego ruchu po orbicie, a także FDIR (Failure Detection Identification and Recovery), umożliwiający monitorowanie parametrów podsystemów satelity, a w razie wykrycia nieprawidłowości przestawienie go w bezpieczny tryb. Specjaliści GMV odpowiedzialni byli również za integrację nowego algorytmu kompresji danych POCKET+ oraz przygotowanie i implementację standardu protokołu wymiany informacji MOS (Mission Operation Services). (...)
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsze-polskie-oprogramowanie-dla-satelity-esa-leci-na-orbite




https://www.esa.int/Enabling_Support/Operations/OPS-SAT
https://directory.eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/o/ops-sat
https://space.skyrocket.de/doc_sdat/ops-sat.htm

https://kosmonauta.net/2013/03/2013-03-14-ops-sat/
https://kosmonauta.net/2019/06/ops-sat-start-w-4-kwartale-2019/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2020, 08:57 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OPS-Sat (12.2019)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2019, 19:47 »
Cytuj
#VS23 payload profile: OPS-SAT is the world’s first free-for-use, in-orbit testbed for new software, applications and techniques in satellite control – enabling new software to be tested in orbit. #Tyvak @esa
https://twitter.com/Arianespace/status/1206843040045916161

Stéphane Israël @arianespaceceo 10 godzin temu
Due to a red at the beginning of the automated sequence of the SYZ launch system, operations are stopped for today. Satellites and Launcher in Full Security. Investigations on going under standard procedures. More details expected later on today. Go VS23, Go !
https://twitter.com/arianespaceceo/status/1206854182570885121

Flight VS23: Soyuz – COSMO-SkyMed SG / CHEOPS / OPS-SAT / EyeSat / ANGELS: Launch delay
December 17, 2019

During final countdown operations for Flight VS23, the Soyuz launcher’s automated sequence was interrupted at 1 hour 25 minutes before liftoff.

As a result, the launch of the COSMO-SkyMed Second Generation, CHEOPS, OPS-SAT, EyeSat, ANGELS satellites – originally scheduled for December 17 – has been postponed.

The Soyuz launcher and its satellite payloads were placed in a fully safe standby mode.

The new target launch date will be announced as soon as possible.
https://www.arianespace.com/press-release/flight-vs23-soyuz-postpone/

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3780.msg139206#msg139206

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OPS-Sat (18.12.2019)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2020, 08:59 »
Kosmiczne laboratorium współtworzone przez Polaków trafiło na orbitę
18.12.2019

Satelita OPS-SAT Europejskiej Agencji Kosmicznej od środy jest już na orbicie. Celem misji jest przetestowanie innowacyjnych pokładowych systemów satelitarnych i technik kontroli misji w warunkach kosmicznych. W pracach nad satelitą uczestniczyli m.in. specjaliści polskiej firmy Creotech Instruments S.A.

Start misji nastąpił 18 grudnia, ok. godziny 10.00 polskiego czasu, kiedy z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz. Wyniosła ona satelitę OPS-SAT na orbitę heliocentryczną o wysokości 600 km – poinformowała firma Creotech Instruments S.A. w przesłanym PAP komunikacie.

W projekt, którego koszt wyniósł łącznie 2,5 mln euro zaangażowane były, poza podmiotami z Polski, także firmy z Danii, Niemiec i Austrii.

Mimo że satelita waży jedynie 6 kg, a jego długość nie przekracza 30 cm, to ma na swoim pokładzie komputer 10-krotnie potężniejszy niż jakikolwiek inny satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma posłużyć jako laboratorium do przetestowania wielu innowacyjnych pokładowych systemów satelitarnych i technik kontroli misji w warunkach kosmicznych.

„Misja jest wyjątkowa, ponieważ jest odpowiedzią na rzeczywistą potrzebę przemysłu kosmicznego, który z jednej strony musi doskonalić swoje procedury i podnosić efektywność misji, a z drugiej, z uwagi na koszty produkcji satelitów i wyniesienia ich na orbitę, nie może ryzykować niepowodzeniem misji przez oparcie ich na eksperymentalnych, nieprzetestowanych w warunkach kosmicznych rozwiązaniach” – powiedział, cytowany w komunikacie, Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments S.A. Jego spółka wraz z polskimi partnerami: Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą GMV Polska, odpowiadała za około 1/3 prac projektowych.

Jak dodał Kosiec, OPS-SAT pozwala na rozwiązanie tego problemu i daje szansę na wdrożenie zupełnie nowych, często rewolucyjnych pomysłów i systemów.

Satelita jest skonstruowany w taki sposób, żeby niepowodzenie jednego z licznych eksperymentów, których przeprowadzenie zaplanowali biorący udział w misji eksperymentatorzy, nie utrudniło przeprowadzenia kolejnych. Chęć przetestowania swoich rozwiązań zgłosiło ponad 100 firm, z aż 17 europejskich krajów.

„Creotech występuje w tym projekcie jako podwykonawca austriackiej politechniki w Graz – tłumaczy Jacek Kosiec. - Odpowiadaliśmy za oprogramowanie modułu komunikacji na pokładzie satelity”. Taki moduł ma za zadanie zapewnienie pewnej łączności pomiędzy Ziemią, a satelitą i umożliwia bezpośrednią komunikację z poszczególnymi jego elementami. Jest to jeden z kluczowych komponentów każdej misji.

„Dzięki uczestnictwu w tym projekcie Creotech zyskał unikatowe doświadczenie w budowaniu tego typu podsystemów i już zaowocowało to dalszymi zamówieniami na podobne rozwiązania” – podsumował prezes Creotech Instruments S.A.

Na tej samej rakiecie w przestrzeń kosmiczną wysłano satelitę Cheops do badań planet pozasłonecznych. Dzięki obserwacjom znanych egzoplanet, naukowcy z misji Cheops będą dokładnie wiedzieli, kiedy i gdzie kierować teleskop, aby uchwycić tranzyt danej planety, czyli jej przejście na linii widzenia Ziemia - gwiazda. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79983%2Ckosmiczne-laboratorium-wspoltworzone-przez-polakow-trafilo-na-orbite.html

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: OPS-Sat (18.12.2019)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2020, 10:38 »
Ktos dorwal specyfikacje tego cuda informatycznego? Wszedzie tylko ogolniki ...
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OPS-Sat (18.12.2019)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2020, 10:38 »