Autor Wątek: Georgre Zamka w Warszawie - pytania  (Przeczytany 3308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« dnia: Marzec 10, 2011, 12:23 »
Hej, dzięki Karolowi istnieje możliwość, że forum będzie mogło zadać trzy pytania Zamce, podczas jego wykładu w Centrum Nauki Kopernik. Do niedzieli trzeba będzie je wybrać spośród propozycji, które mam nadzieję pojawią się tutaj w wątku. Prosiłbym więc o małą burzę mózgów  ;)

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2011, 15:11 »
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do wzięcia udziału w tej zabawie. Każdy z Was będzie mógł wziąć udział w  tym wydarzeniu online poprzez streaming   :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2011, 18:01 »
No to moje pytanie numero jeden (zawsze warto to usłyszeć z ust astronauty - szczególnie, że to będzie w centrum nauki):

- Jakie mamy korzyści (naukowe, techniczne) z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Numero duo:

- Jaka jest opinia George'a Zamki na temat komercyjnych pojazdów towarowych i załogowych? Czy chciałby polecieć takim Dragonem czy też innym Dream Chaserem? :)

Oraz numero tre:

- Czy George może opowiedzieć o jakieś zabawnej/niespodziewanej historii jaka mu się przydarzyła na pokładzie promu lub ISS?

Zachęcam innych do zadania pytań. :)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 18:06 »
Absolutny numer jeden: "Garbik" pojawiający się w trajektoriach lotu rakiet. Radzę może jednak potraktować tą propozycje z przymrużeniem oka. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 18:06 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2011, 18:12 »
Ha! Garbik jest dobrym pomysłem! :)

axion

  • Gość
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2011, 18:14 »
Bardzo dobre pytania Kanarkusa! Uważam że dwa pierwsze bezapelacyjnie powinny paść. ;) Co do trzeciego to można by zadać coś konkretniejszego. Mnie zastanawia jak George Zamka widzi rozwój robotyki w lotach kosmicznych. W każdym razie warto nawiązać jakoś do Robonaut 2.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2011, 19:07 »
Może warto tu przypomnieć, że osoby z Małopolski i Śląska będą miały okazję spotkać się z Zamką w poniedziałek w Babicach (powiat chrzanowski):
http://www.przelom.pl/przelom-online/6231/BABICE-Z-kosmosu-pod-Lipowiec/

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2011, 20:35 »
Zgadza się. Zamka przylatuje już jutro do Krakowa i spędzi w Polsce ponad tydzień - jest to na wpół nieoficjalna wizyta.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2011, 22:30 »
Karol - jeśli na wpół oficjalna - to zaproponuj mu, żeby odwiedził sklep z alkoholami i nalewkami "Szambelan" w Krakowie. :)

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2011, 10:40 »
1. Jaka jest Pana opinia na temat planowanych załogowych lotów na Marsa?
2. Co powiedziałby Pan ludziom, aby przekonać ich, że inwestowanie ogromnych środków w eksplorację kosmosu jest potrzebne tak samo jak działania na ziemi?
3. Co podobało się Panu najbardziej podczas przebywania w przestrzeni kosmicznej?

Ja bym zadał takie pytania Zamce :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2011, 09:47 »
1. Jaka jest Pana opinia na temat planowanych załogowych lotów na Marsa?
2. Co powiedziałby Pan ludziom, aby przekonać ich, że inwestowanie ogromnych środków w eksplorację kosmosu jest potrzebne tak samo jak działania na ziemi?
3. Co podobało się Panu najbardziej podczas przebywania w przestrzeni kosmicznej?

Ja bym zadał takie pytania Zamce :)

Dobre pytania glimpse!

Myślę, że pytań w stylu "po co jest ISS?", "Jak to jest być astronautą?", "Jak się sika w nieważkości?", "Jakie to uczucie widzieć Ziemię z kosmosu?" (a w tym przypadku kosmos = odległość z Warszawy do Gdańska ;) ) padło już za dużo.

Może zapytałbym go jeszcze (czy rozwinął pierwsze pytanie) o to jak widzi bliższą - najbliższe 50 - 100 lat - przyszłość astronautyki - czy jest miejsce dla człowieka poza LEO, a i czy tam też jest naprawdę potrzebny, no pomijając frajdę ludzi, którzy latają?
Innymi słowy, czy tą bliższą przyszłością są misje automatyczne, robotyczne i eksploracja Układu Słonecznego, czy jednak widzi sens w podejmowaniu jakichś gigantycznych wysiłków celem wysłania jednej lub kilku wypraw załogowych poza LEO - na przykład na Marsa.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 09:57 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Georgre Zamka w Warszawie - pytania
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2011, 09:47 »