Autor Wątek: Irański program kosmiczny  (Przeczytany 97762 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 31, 2011, 22:02 »
Tak, Simorgh miał wyglądać jak butelka mleka, więc na Twoim zdjęciu JSz widać chyba Safira.

Strzelamy z jakiejś okazji, jak to na wschodzie? Czy tak im o prostu wyszło?

Coś mi się obija po głowie, że wcześniejsze starty z Iranu też miały miejsce w okolicach lutego, więc to całkiem możliwe :P Velo na pewno będzie wiedział czy nie mamy tutaj do czynienia z jakimś świętem narodowym :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 31, 2011, 22:32 »
Tak, Simorgh miał wyglądać jak butelka mleka, więc na Twoim zdjęciu JSz widać chyba Safira.

Chodzą też plotki o wersji Safir-1B, ale co by to miała być za wersja - nie wiadomo.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 31, 2011, 22:48 »
Macie rację! Strona, z której wziąłem te zdjęcia, była po arabsku, ale link do niej był w kontekście Simorgha, stąd mój błąd. Oczywiście poprawiłem. Zarazem też poszukałem zdjęć, poniższe chyba najlepiej oddaje różnice w wyglądzie obu rakiet:


Po lewej Safir, po prawej Simorgh.

Dokument "Iranian Space Launch Capabilities Fact Sheet" (http://swfound.org/media/1690/iran_slv_factsheet.pdf), opracowany przez Secure World Foundation, podaje informacje o udźwigu: Safir: nie więcej niż 100 kg LEO, Simorgh: 100 kg na orbitę 500 km. Porównanie nie całkiem precyzyjne, to prawda.

Natomiast co do masy tych rakiet: ich wysokości mają wynosić odpowiednio 23,30 i 24,00 m. Zatem skąd aż taka różnica w masie? Simorgh nie wygląda na to, by był aż tak masywniejszy od Safira. Ale mogę się mylić.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 31, 2011, 23:08 »
Natomiast co do masy tych rakiet: ich wysokości mają wynosić odpowiednio 23,30 i 24,00 m. Zatem skąd aż taka różnica w masie? Simorgh nie wygląda na to, by był aż tak masywniejszy od Safira. Ale mogę się mylić.

Pierwszy stopień ma sporo większą średnicę, to powinno wytłumaczyć różnicę masy.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 31, 2011, 23:08 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 08, 2011, 16:33 »
Parę nowych wieści z Iranu - otwarcie centrum zobrazowania satelitarnego.

"W niedzielę otwarto w Iranie pierwsze krajowe centrum do odbioru zdjęć satelitarnych. Nowy etap rozwoju krajowej infrastruktury kosmicznej zbiegł się z rocznicą rewolucji islamskiej 1979 roku.

Irańska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę o otwarciu ośrodka do odbioru zdjęć satelitarnych. Minister obrony narodowej Iranu, Ahmaf Wahidi, powiedział, że centrum zostało stworzone przez irańskich inżynierów.

Iran nie posiada jeszcze własnych satelitów wykonujących zdjęcia, ale do marca 2011 ma wysłać dwa o takich możliwościach: Fajr ("świt") i Rasad-1 ("obserwacje").

Zapowiedziano też, na poniedziałek 7 lutego, ujawnienie konstrukcji 4 kolejnych irańskich satelitów. Pokazana ma też zostać nowa rakieta (Kavoshgar-4) i silniki dwuczłonowej rakiety Safir-Fajr. Ta ostatnia może być zmodyfikowaną wersją rakiety Safir, desygnowaną wcześniej jako Safir-1B. W poniedziałek sprecyzowane zostaną również daty starty wspomnianych wcześniej dwóch satelitów obserwacyjnych."

Oraz wiadomość z wczoraj - Iran ujawnia projekty 4 satelitów

"Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ujawnił w poniedziałek konstrukcję czterech satelitów: Fajr ("świt"), Rasad ("obserwacje"), Zafar ("zwycięstwo") i Amir Kabir (kanclerz Iranu w latach 1848-1851). Przedstawiono również rakietę nośną Kavoshgar-4.

Satelity trafią na orbitę w niedalekiej przyszłości.

Fajr będzie pierwszym teledetekcyjnym satelitą Iranu. Powstaje pod nadzorem irańskiego ministerstwa obrony. Będzie miał krążyć po orbicie kołowej o wysokości 450 km. Oznacza to, że będzie miał własny napęd, który umożliwi mu zmianę początkowej orbity eliptycznej.

Rasad będzie pierwszym irańskim satelitą wykonującym zdjęcia powierzchni Ziemi. Zostanie wykorzystany w teledetekcji i meteorologii."

Sporo się zatem u nich dzieje. Ciekawe kiedy najbliższy start rakiety z jakimś satelitą?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 20, 2011, 12:28 »
Na irańskim serwisie mehrnews.com pokazał się zestaw zdjęć z imprezy związanej z zaprezentowaniem czterech sztucznych satelitów, które Iran ma zamiar umieścić na orbicie. Wśród kilkunastu zdjęć, na których widać przede wszystkim prezydenta, znalazło się jedno, które mnie bardzo zafrapowało:



Czyżby Iran rzeczywiście chciał wysłać małpkę na orbitę? Jeśli tak, to czy ma zamiar ściągać ją z powrotem? Trudno uwierzyć by byli w stanie to zrobić, ale z drugiej strony zdawało mi się, że czasy kiedy można był łajkę wysłać na stracenie już minęły...

Komentarz serwisu do zdjęć jest tylko taki: "With the participation of President Mahmoud Ahmadinejad, four domestically-manufactured satellites, dubbed Fajr, Rasad, Autsat, and Zafar, has been unveiled here on Monday, the seventh day of the Ten-Day Dawn".

Źródło: http://www.mehrnews.com/en/newsdetail.aspx?NewsID=1248283.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 20, 2011, 13:19 »
Na irańskim serwisie mehrnews.com pokazał się zestaw zdjęć z imprezy związanej z zaprezentowaniem czterech sztucznych satelitów, które Iran ma zamiar umieścić na orbicie. Wśród kilkunastu zdjęć, na których widać przede wszystkim prezydenta, znalazło się jedno, które mnie bardzo zafrapowało:

Czyżby Iran rzeczywiście chciał wysłać małpkę na orbitę? Jeśli tak, to czy ma zamiar ściągać ją z powrotem? Trudno uwierzyć by byli w stanie to zrobić, ale z drugiej strony zdawało mi się, że czasy kiedy można był łajkę wysłać na stracenie już minęły...

Komentarz serwisu do zdjęć jest tylko taki: "With the participation of President Mahmoud Ahmadinejad, four domestically-manufactured satellites, dubbed Fajr, Rasad, Autsat, and Zafar, has been unveiled here on Monday, the seventh day of the Ten-Day Dawn".

Źródło: http://www.mehrnews.com/en/newsdetail.aspx?NewsID=1248283.

Ta małpka poleci w ramach programu Kavoshgar - to są loty balistyczne, o żadnej orbicie nie ma mowy. Natomiast ze sprowadzeniem z wysokości parudzięsięciu kilometrów być może dadzą sobie radę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 22, 2011, 22:51 »
Parę ciekawych fotek, m.in. czterech satelitów irańskich (najprawdopodobniej od lewej Rasad, Autsat, Zafar i Fajr). Velo potwierdź ;)

Najbliższy start ponoć 15 kwietnia. Ładunkami będą satelity Fajr i Rasad 1. Rakietą Safir-2.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2011, 22:57 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2011, 18:58 »
Hmm ostatnio mieliśmy trochę wydarzeń związanych z tym wątkiem, ale Velo chyba zapomniał tutaj podrzucić informację? ;)

Tymczasem Iran chwali się pierwszym wybudowanym spodkiem! Zapewne z napędem antygrawitacyjnym (a więc to nie była ściema z ich astronautami na orbicie w 2017 roku! ;D) Potraktujcie mój post jakby był napisany 1 kwietnia :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 29, 2011, 12:59 »
Artykuł sprzed 10 dni (szkoda, że nikt nie podrzucił) :

"Iran wystrzelił rakietę suborbitalną"

"15 marca z Iranu wystrzelona została rakieta oznaczona jako Kavoshgar-4. Pocisk wszedł na trajektorię suborbitalną o maksymalnej wysokości 120 km oraz długości 300 km. Na pokładzie znajdowała się kapsuła z symulowanym ładunkiem biologicznym.

Brak dokładnych danych na temat specyfikacji irańskich rakiet nośnych. Nazwa Kavoshgar (Podróżnik w języku farsi) pojawia się w kontekście orbitalnych rakiet Safir oraz pocisków balistycznych rodziny Shahab. Można tylko spekulować na ile i jak oba projekty są powiązane. Encyklopedia Astronautica Marka Wade'a podaje pewne wartości liczbowe dotyczące rakiety Safir-2 (którą łączy z programem Kavoshgar i Shahab-6), jednak do owych liczb należy podchodzić z dużą dozą ostrożności. Encyklopedia Astronautica jest źródłem posiadającym liczne błędy.

Irańczycy nie ukrywają, iż w przyszłości chcą wysłać w przestrzeń kosmiczną zwierzęta. Może to być preludium do programu załogowego. Padły zapowiedzi wysłania Persa na orbitę około 2020 roku. Jednocześnie program może być także wykorzystany do rozwoju irańskiego programu rakiet nośnych.

Dwie rzeczy są pewne: Iran zmierza do celu, by zostać czołowym mocarstwem regionu, konkurując tym samym z Turcją i Arabią Saudyjską. Jednocześnie nie ma możliwości prognozowania rozwoju zjawisk geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, co pokazały ostatnie wydarzenia w Tunezji, Egipcie i Libii. Niebezpieczna w skutkach może się okazać bieżąca interwencja wojskowa Arabii Saudyjskiej w Bahrajnie. Większość mieszkańców tego małego kraju zatoki są, tak samo jak Irańczycy, szyitami.

Na temat samego testu suborbitalnego również nie wiele wiadomo. Zadaniem misji Kavoshgar-4 było sprawdzenie systemów lotu, elektroniki, telemetrii jak i oddzielenia górnego stopnia rakiety oraz bezpiecznego sprowadzenia ładunku."

Źródło.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 24, 2011, 09:06 »
Roskosmos podał właśnie powołując się na agencję ISNA, że Iran planuje w połowie września br. umieścić na orbicie kapsułę z małpą. Rakietą ma być Kavoshgar-4 (źródło: http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11712).

W świetle powyższej dyskusji całkiem się pogubiłem: czy rakieta Kavoshgar-4 jest w stanie umieścić cokolwiek na orbicie?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 24, 2011, 09:20 »
Roskosmos podał właśnie powołując się na agencję ISNA, że Iran planuje w połowie września br. umieścić na orbicie kapsułę z małpą. Rakietą ma być Kavoshgar-4 (źródło: http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11712).

W świetle powyższej dyskusji całkiem się pogubiłem: czy rakieta Kavoshgar-4 jest w stanie umieścić cokolwiek na orbicie?

Owszem, na takiej z apogeum 120 km i perigeum w granicach -5000 km :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 24, 2011, 09:56 »
Nasunęło mi się pewne dziwne pytanie, czy Iran nie określa przypadkiem wszystkiego co ma się oderwać od ziemi za pomocą rakiety jako orbitalne?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 24, 2011, 09:59 »
Jako element propagandowy? Możliwe!

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2011, 10:52 »
Jako element propagandowy? Możliwe!

Szczególnie, że większość zwykłych ludzi w kraju nie będzie na tyle kumata aby to bardziej odróżnić.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2011, 10:52 »