Autor Wątek: Firma Vector  (Przeczytany 5990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Firma Vector
« dnia: Maj 04, 2017, 19:09 »
(Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale chyba nie ma wątku dotyczącego tej firmy!)

Wczoraj (3 maja 2017) odbył się udany lot rakiety Vector-R - suborbitalnej wersji przyszłej małej rakiety orbitalnej. Ciekawa firma, która także ma latać z Florydy.

Linki:
http://kosmonauta.net/2017/05/udany-lot-testowy-rakiety-vector-r/
http://kosmonauta.net/2016/08/udany-lot-vector-space-systems/
http://kosmonauta.net/2016/07/vector-space-systems-planuje-w-2018-start-malej-rakiety-nosnej/

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2017, 16:34 »
Ciekawe dane o sile ciągu tej nowoczesnej rakiety, bo przypomniałem sobie dane od śp inż. Jerzego Haraźnego z kwietnia 1970r, ze klasyczny stało-paliwowy silnik naszej rakiety Meteor 2 rozwijał średni ciąg - 2400kg, a w temperaturze 15C nawet - 3600kg! Jak wtedy pisał, dodanie dwóch busterów, umozliwi wyniesienie 10kg oddzielanej głowicy pomiarowej na wys. 100km.

No cóż, miło powspominać.  ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2017, 22:49 »
Z tego co Marek pisze na blogu to mają już zamówienia na 135 startów i chcą zacząć regularnie strzelać od połowy przyszłego roku.

Już dawno uważałem, że zapotrzebowanie na takie małe rakiety będzie coraz większe i jest to ciekawa nisza, którą mogłaby wykorzystać na przykład Polska.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2017, 23:53 »
Wini, w jakim sensie? Żeby Polska zbudowała rakietę czy z takich korzystała?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2017, 23:53 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2017, 10:19 »
Mam dwa pytania:

1) Na czym polega "nowoczesność" lub "innowacyjność" tej rakiety?

2) Dlaczego ludzie mają ją kupować?

Jak sprawdziłem na stronie Vectora (https://vectorspacesystems.com/), koszt wyniesienia 1 kg na LEO rakietką Vector-R wynosi 25 kUSD, a Vector-H - 24 kUSD. To nie jest tanio! Wiadomo, że małe rakietki są droższe w przeliczeniu na kg satelity niż duże, ale np. śp. Falcon 1 kosztował 20 kUSD/kg.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2017, 14:44 »
Bardzo dobre pytania! Wydaje mi się, że po prostu firma korzysta z możliwości, jakie daje jej amerykański sektor kosmiczny:
- duża ilość projektów uczelnianych i naukowych (typu CubeSat)
- duża ilość projektów wspieranych przez NASA i inne agencje (też typu CubeSat)
- możliwości geograficzne i skorzystania z istniejącej infrastruktury (http://www.space.com/36237-vector-space-microsatellite-rockets-florida-launches.html )
- duża ilość amerykańskich firm, w które wpompowano po kilkadziesiąt mln dolarów i które najchętniej skorzystają z lokalnych dostawców w USA.

Firma sama w sobie pewnie nie jest jakaś tam mega innowacyjna, po prostu korzysta z dobrych wiatrów. :)

velo

  • Gość
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2017, 15:49 »
Co do Vector i wiatrów wiejących w kierunku wynoszenia małych satelitów, zastanawiam się czy w nieokreślonej bliższej przyszłości nie pojawią się coraz większe naciski by zmniejszać / utrudniać strzelanie CubeSatami i inną drobnicą. A to ze względu na coraz bardziej dramatyczne informacji o problemach ze śmieciami kosmicznymi.

Ja strzelałbym że może zostać wprowadzone coś na rzecz "opłaty śmieciowej" za każdego satelitę, aby zwiększyć nakłady na R&D technologii związanych z usuwaniem tego problemu.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2017, 19:08 »
Co do Vector i wiatrów wiejących w kierunku wynoszenia małych satelitów, zastanawiam się czy w nieokreślonej bliższej przyszłości nie pojawią się coraz większe naciski by zmniejszać / utrudniać strzelanie CubeSatami i inną drobnicą. A to ze względu na coraz bardziej dramatyczne informacji o problemach ze śmieciami kosmicznymi.

Myślę, że takie małe rakietki nie stanowią dużego problemu jeśli idzie o zaśmiecanie - będą one umieszczać tę drobnicę na orbitach niewiele ponad 200 km, więc i tak szybko się zutylizują.

Gorzej z tymi, które są wynoszone jako dodatkowy ładunek przy większych satelitach, które trafiają na bardziej stabilne orbity rzędu 700-1000 km. Albo z tymi wystrzeliwanymi z ISS, co tak bardzo nam się zawsze podoba...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2017, 19:41 »
Myślę, że takie małe rakietki nie stanowią dużego problemu jeśli idzie o zaśmiecanie - będą one umieszczać tę drobnicę na orbitach niewiele ponad 200 km, więc i tak szybko się zutylizują.

CubeSat na 200 km to chyba nie wytrzyma za długo. Ale zgadzam się, mam mieszane uczucia co do umieszczania CubeSatów na orbitach typu 700-1000 km. Dałbym 500 km jako wartość maksymalną.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2017, 15:54 »
Wini, w jakim sensie? Żeby Polska zbudowała rakietę czy z takich korzystała?

Zbudowała;) Duże rakiety raczej u nas nigdy nie powstaną i nie wiem czy w ogóle miałoby to sens, ale na taką małą rakietę wynoszącą 10-50kg na orbitę myślę, że moglibyśmy sobie pozwolić. Gdyby koszt był odpowiednio niski  to ładunków raczej by jej nie brakowało. Zresztą nawet gdyby trzeba trochę do niej dokładać myślę, że mogłoby być warto. Ale to temat na inny wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2018, 15:18 »
Takie podsumowanie możliwości rakiety Vector (a raczej dwóch wersji), wraz z ceną za lot.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2018, 16:32 »
Mam dwa pytania:

1) Na czym polega "nowoczesność" lub "innowacyjność" tej rakiety?

2) Dlaczego ludzie mają ją kupować?

Jak sprawdziłem na stronie Vectora (https://vectorspacesystems.com/), koszt wyniesienia 1 kg na LEO rakietką Vector-R wynosi 25 kUSD, a Vector-H - 24 kUSD. To nie jest tanio!

Sto startów na rok to dwa starty w tygodniu => krótki czas oczekiwania na wyniesienie ładunku. 1.5 M$ za lot to też bardzo tanio (ułamek kwoty budowy satelity), przeliczanie tego na $/kg nie ma większego sensu.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2018, 19:21 »

borny

  • Gość
Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2019, 14:34 »
https://spacenews.com/vector-replaces-ceo-amid-reports-of-financial-problems/

Vector Launch wymienia CEO, zawiesza operacje, zwalnia pracowników.
Spośród wszystkich start-upów zajmujących się rakietami dla małych satelitów Vector sprawiał wrażenie spółki będącej na czele stawki. Może nie mieli działającej rakiety orbitalnej ale kilka lotów testowych zaliczyli...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Firma Vector
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2019, 14:34 »