Autor Wątek: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?  (Przeczytany 57982 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:10 »
"Dyrektor Centrum Szkolenia Astronautów w Toruniu" i "Szef Centrum Szkolenia Astronautów w Pile" nie są pracownikami obsługującej Lunaresa firmy SpaceGarden.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:19 »
O tych Centrach Szkolenia Astronautów nie słyszałem w ogóle aż do czasu powstania inicjatywy. A chyba gdyby było takie centrum w Polsce, to wszyscy byśmy o tym wiedzieli?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 08, 2019, 10:03 »
O tych Centrach Szkolenia Astronautów nie słyszałem w ogóle aż do czasu powstania inicjatywy. A chyba gdyby było takie centrum w Polsce, to wszyscy byśmy o tym wiedzieli?

W TVP na pewno by o tym trąbili  ;D

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 08, 2019, 11:12 »
Rozpatruja wszelkie opcje moze wartaloby zaczac rozmowy takze z chinczykami.
Pozwoliloby sie to zorientowac sie jakie sa realne koszty i ceny takiego lotu w najblizszym czasie.
Swiat na szczescie przestal byc bipolarny. Zreszta przypominam, aktualnie amerykanie moga zaproponowac tylko ... trampoline;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 08, 2019, 11:12 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 08, 2019, 11:13 »
Rozpatruja wszelkie opcje moze wartaloby zaczac rozmowy takze z chinczykami.
Pozwoliloby sie to zorientowac sie jakie sa realne koszty i ceny takiego lotu w najblizszym czasie.
Swiat na szczescie przestal byc bipolarny. Zreszta przypominam, aktualnie amerykanie moga zaproponowac tylko ... trampoline;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Jak dobrze pójdzie to w tym roku amerykańska trampolina pójdzie w odstawkę  ;D 8)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 08, 2019, 11:34 »
Rozpatruja wszelkie opcje moze wartaloby zaczac rozmowy takze z chinczykami.
Pozwoliloby sie to zorientowac sie jakie sa realne koszty i ceny takiego lotu w najblizszym czasie.
Swiat na szczescie przestal byc bipolarny. Zreszta przypominam, aktualnie amerykanie moga zaproponowac tylko ... trampoline;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Jak dobrze pójdzie to w tym roku amerykańska trampolina pójdzie w odstawkę  ;D 8)
... a teraz podam argumenty ze nie az tak szybko: "Apollo 1" i  "Sojuz 1". To nie jest tak latwo wprowadzic nowy statek zalogowy do regularnych startow. Zanim amerykanie wystaruja z nowymi masowymi lotami , przy shuttle przewiezli prawie tysiac ludzi, to jednak
troche poczekamy, i dobrze byloby aby sie tak  nie spieszyli ... BTW, moim zdaniem 9 sie na zalogowca totalnie nie nadaje
i predzej czy pozniej bedzie trzeba go wymienic. Jesli nastapi w tym roku wymiana to z "trampoliny" na "brzytwe";-) Z powazaniem
                                                                                                                Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2019, 11:48 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 08, 2019, 12:43 »
Interesuje mnie jak to się stało, że obok jakichś niezbyt kumatych zapaleńców list podpisało kilka zacnych osób, takich jak prezes PAN, dyrektor CBK czy przewodniczący KBKiS PAN.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 08, 2019, 16:27 »
Może te osoby nie zostały w pełni poinformowane o zakresie akcji? Tylko to mi na myśl przychodzi.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 08, 2019, 16:54 »
Interesuje mnie jak to się stało, że obok jakichś niezbyt kumatych zapaleńców list podpisało kilka zacnych osób, takich jak prezes PAN, dyrektor CBK czy przewodniczący KBKiS PAN.
          ... wieksosci osoby odpowiedzialne za stan polskiego "kosmosu" przez ostatnie 40 lat, polemizowalbym, ze nalezy je traktowac
pozytywnie i jakkolwiek merytoryczne. Z powazaniem
                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 08, 2019, 18:49 »
Może te osoby nie zostały w pełni poinformowane o zakresie akcji? Tylko to mi na myśl przychodzi.

Rozumiem, że pewno wiele osób prosi ich o wsparcia moralne jakichś bardziej lub mniej sensownych inicjatyw i nie przewiązują do tego szczególnej wagi. Ale podpisać się pod listem do prezydenta USA? Tu już każdemu zapaliłaby się czerwona lampka. Chyba że te osoby nie wiedziały, gdzie finalnie znajdą się ich nazwiska.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 08, 2019, 18:51 »
Pytanie też jakiej argumentacji użyto, by przekonać do podpisania tego listu...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 09, 2019, 11:19 »
Wczoraj dałem wywiad w Tok FM odnośnie tej akcji. Dziś nasz komentarz pojawił się w kilku większych mediach. Moim zdaniem jest to bardzo pozytywna sprawa - oprócz wielkich i "kosmicznie szalonych" pomysłów przebija się także krytyka. Nie przypominam sobie, by wcześniej było to możliwe. :)

velo

  • Gość
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 09, 2019, 14:25 »
Audycji z Tok.fm można posłuchać tutaj: https://audycje.tokfm.pl/podcast/To-zbyt-wczesnie-na-drugiego-polskiego-astronaute/71098

Mamy również odpowiedź w formie komentarza na Kosmonauta.net od Senatora Rulewskiego. Przeczytajcie i oceńcie. Pisownia oryginalna.

"Dobrze się stało ,żę Panowie redaktorzy rozebrali Apel na czynniki pierwsze.Gorzej z blogerami gdzie przeważają akcenty prześmiewcze.Krytyczne, interesownej konkurencji z sektora kosmicznego.Zarzuca się sygnatariuszom brak konsultacji z środowiskiem a sami redaktorzy też nie konsultowali się z sygnatariuszami .Poważnymi osobami .Wówczas dowiedzieliby się więcej m.in ,że konsultacje trwały ponad 2 miesiące i obejmowały t.zw. sektorł kosmiczny,wraz z propozycją uczestnictwa w apelu. Zamiast rozmowy usłyszałem kosmicze trzaski.Rozmawiano z kompetentnymi urzędami ,które nie zgłosiły uwag .Dorozumieliśmy się że urzędy nie powinny uczestniczyć w inicjatywie obywatelskiej.Wreszcie ,żyjemy w Rzeczpospolitej obywatelskiej w której jest miejsce dla jej obywateli na podejmowanie petycji i nnych starań bez urzędowej pieczęci.Cieszę się ,że lideruje jej L.wałęsa,którego głos jest wartością samą w sobie ,szczególnie w USA ,nawet w Gabinecie Owalnym ,zamieszkiwanym przez parę lat przez prez. Trumpa. Tym bardziej ,że wsparta ludżmi nauki o znaczącym dorobku naukowym. Inicjatywa nie jest programen kosmicznym, Wpisuje się w żywotne interesy USA i Polski ,dziś połączone wielorakimi powiązaniami politycznymi, militarnymi i gospodarczymi.JZa dwa lata a na pewno 6 lat może nastąpić reset postaci i i więzów. Postać nazwisko Paderewskiego wnet krzyczy o “powtórzenie dobrego numeru”. Nie zabieramy nikomu środków .Wskazujemy na alternatywne w budżecie państwa a właściwie Polskiej Fundacji Narodowej. Przygotowanie załogi w ośrodku NASA to skrótowo mówiąc dodatkowa pepsi-cola i pokój hotelowy. Sam program niekoniecznie musi być polski lub amerykański .Wspólnota, podział zadań zwielokrotnia potencjał jej akcjonariuszy. Tak jak miliardowe zakupy amerykańskiej broni czynią sojuszników bogatszymi i silniejszymi. Zgadzam się ,że apel musi być obudowany głęboką analizą .Dlatego wystąpiliśmy do prezydenta o instytucjonalne wsparcie. Trzeba dostrzegać nasze uczestnictwo w ESSA jednak nie może i nie zamyka innych możliwości. Apeluję do przeciwników: dajcie nam szansę która może być także szansą dla Was gdyż jak śpiewa Rodowicz ” drugi raz nie zaproszą na bal”

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 09, 2019, 17:47 »
Wow  :-X

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:04 »
Wow  :-X
         ... rozumiem, ze jestes pod wrazeniem, ze zacytowal Rodowicz? ;-) Kiedys to cytowalo sie filozofow lub lacinskie maksymy,
ale to kiedys ... Z powazaniem
                                             Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2019, 20:09 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:04 »