Autor Wątek: Śmieci na orbicie  (Przeczytany 122354 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 24, 2013, 20:26 »

Kamere mial niezla, szkoda. Dodatkowe informacje sa tutaj: http://amsat-uk.org/2013/05/23/bbc-ecuador-pegasus-cubesat-fears-over-space-debris-crash/
Z powazaniem
                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 24, 2013, 23:22 »
Dla mnie jest dość zaskakujące, że doszło do zderzenia z małym CubeSatem o maciupcich wymiarach (choć z panelami słonecznymi). Tak samo jak w przypadku styczniowego uszkodzenia satelity BLITS i tym razem jest to mały obiekt. Osobiście prędzej spodziewałbym się takich zderzeń pomiędzy dużymi obiektami jak np Envisat z górnym stopniem rakiety, a tutaj już po raz drugi coś małego się rozwaliło...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 25, 2013, 00:46 »
Z drugiej strony małe wymiary satelity zwiększają prawdopodobieństwo, że dojdzie do mocnego uszkodzenia przy zderzeniu z jakimś małym fragmentem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 27, 2013, 21:04 »
Z drugiej strony małe wymiary satelity zwiększają prawdopodobieństwo, że dojdzie do mocnego uszkodzenia przy zderzeniu z jakimś małym fragmentem.

Wydaje mi się, że większość zderzeń, niezależnie jak duży jest "pocisk" i "cel" będzie mieć takie same efekty - czyt. rozwalony satelita i tyle. W większych "celach" ten "pocisk" co prawda nie rozwalić całości w drobny maczek, ale efekt końcowy pewnie nie będzie się wiele różnić. Aczkolwiek tutaj mogę się mylić. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 27, 2013, 21:04 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 10, 2013, 20:59 »
"Firma Lockheed Martin złożyła ofertę w kolejnej fazie przetargu na budowę "Space Fence", tj. "Kosmicznego Ogrodzenia", programu mającego unowocześnić śledzenie i identyfikację obiektów kosmicznych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych."

Ostatnio opublikowano takie wideo na kanale Lockheed Martin: []. Jeśli ten system wygląda / będzie wyglądał tak je te migawki z filmiku to jestem pod dużym wrażeniem. Istne science-fiction. Przydałby się taki na domowym komputerze.

Niestety program Space Fence zostanie 1 października w tym roku zamknięty. Źródło.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2013, 01:06 wysłana przez Matias »

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 10, 2013, 21:20 »
cubesaty generalnie nie mają możliwości korekty orbity, pewnie dlatego, tak na pewno było w przypadku estońskiego cubesata, przewidzieli wcześniej duże prawdopodobieństwo zderzenia na podstawie znanych orbit śmieci
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 22, 2013, 12:47 »
Ciekawe zdjęcie z jakiejś konferencji, który załapałem via twitter - częstotliwość zderzeń różnych obiektów. Najniebezpieczniejsza jest orbita o wysokości około 800 km. Ciekawe wartości!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 22, 2013, 19:21 »
Ciekawe zdjęcie z jakiejś konferencji, który załapałem via twitter - częstotliwość zderzeń różnych obiektów. Najniebezpieczniejsza jest orbita o wysokości około 800 km. Ciekawe wartości!
            ... sugeruje sie taka orbite na najnizsza dla startow np. zaglowcow slonecznych (znaczaco znika opor atmosfery), szkoda. bo wyglada na to, ze sami sobie utrudniamy ich wykorzystanie przez zasmiecenie swojego "podworka" ... Z powazaniem
                                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 22, 2013, 22:10 »
Najniebezpieczniejsza jest orbita o wysokości około 800 km. Ciekawe wartości!

Jest to orbita (800-900 km), na której na ogół umieszcza się wszelkie satelity środowiskowe, meteorologiczne, geofizyczne itp. (poza geostacjonarną), gdyż jest najbliżej położoną Ziemi w miarę stabilną orbitą. Poza tym orbity bliższe Ziemi mają tendencję do samooczyszczania się...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 04, 2014, 09:58 »
Iridium cos ma klopoty:
"4 new debris objects cataloged in 700 to 900 km orbits, @TSKelso's analysis shows they are from Iridium 91"
"IRIDIUM #SpaceDebris impacts? SV47 earlier this yr and now SV91? A crowded orbit-but do the uncataloged object statistics support? @TSKelso"
Ktos wie cos wiecej? Z powazaniem
                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 16, 2015, 12:17 »
Satelita TRMM zdeorbitowany - po 17 latach pracy na orbicie:
http://www.nasaspaceflight.com/2015/06/trmm-spacecraft-destructive-re-entry/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 03, 2016, 11:28 »
Takie nagranie płonącego - ponoć górnego stopnia - z 1 stycznia 2016. Chyba z Tajlandii, tak?


Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:29 »
Niedawno w Tajlandii nagrano spadającego satelitę lub złom kosmiczny.



Zastanawiam się jak rozłoży się w czasie wzrost częstotliwości takich zdarzeń. Po to aby oszacować prawdopodobieństwo, że zobaczę takie fajerwerki kiedykolwiek w przyszłości? Jakie jest Wasze zdanie? Co prawda są jakieś tam plany zdejmowania bezużytecznych satelitów z orbity za pomocą o zgrozo, wysyłania kolejnych satelitów do ich chwytania i ściągania niżej... co bądźmy szczerzy nie przejdzie. Kilkanaście tysięcy satelitów i co? Po każdego będą wysyłać osobą rakietę? Czy oni żyją w jakiejś innej bajce? Moim zdaniem po prostu sobie to wszystko pospada w swoim czasie i bardzo dobrze. Jednocześnie należy ściśle monitorować jak najwięcej z orbitalnych śmieci, po to aby było wiadomo gdzie co pospada i kiedy, aby ludzie mogli o tym wiedzieć i obejrzeć to wspaniałe widowisko! :D

« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2016, 12:51 wysłana przez kanarkusmaximus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:40 »
Mamy już identyczny wątek: Śmieci na orbicie. Proponuję tam przenieść tego posta :).

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:46 »
Według mnie to powinni opracować statek kosmiczny, który będzie latał po orbicie, pochłaniał stare satelity i je zgniatał w środku. Później podlatywałby kolejny statek, podłączał się do zgniatarki, pobierał złom i wracał na ziemie gdzie resztki były by poddawane recyklingowi ;) Czekać aż to pospada chyba nie możemy bo śmieci na orbicie są zagrożeniem dla statków, astronautów i innych satelitów.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Śmieci na orbicie
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:46 »