Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176985 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #555 dnia: Sierpień 25, 2011, 22:11 »
Gdyby sytuacja rzeczywiscie miała być awaryjna, chyba można wysłać kolejnego Progressa (mają chyba jakiś zapas) w ciągu kilku tygodni,

Zdaje się, że mowa tutaj o czterdziestu kilku dniach.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #556 dnia: Sierpień 25, 2011, 22:41 »

Gdzieś wyczytałem wczoraj, że po wysłaniu na emeryturę rakiety Delta II najbardziej niezawodną, działającą rakietą będzie właśnie Sojuz (i to wliczając tę wczorajszą katastrofę).

Może jednak Delta II nadal będzie latać : http://www.spaceflightnow.com/news/n1108/21nlsonramp/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #557 dnia: Sierpień 25, 2011, 23:18 »
Raporcik z 24 sierpnia odnośnie ISS:
http://www.nasa.gov/directorates/heo/reports/iss_reports/2011/08242011.html

Cytuj
[/i]The most critical loss was a number of Russian laptops loaded with new software (Vers. 8.05).[/i]

Hmm ciekawe zdanie - tego się nie spodziewałbym! :)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #558 dnia: Sierpień 25, 2011, 23:24 »

Gdzieś wyczytałem wczoraj, że po wysłaniu na emeryturę rakiety Delta II najbardziej niezawodną, działającą rakietą będzie właśnie Sojuz (i to wliczając tę wczorajszą katastrofę).

Może jednak Delta II nadal będzie latać : http://www.spaceflightnow.com/news/n1108/21nlsonramp/

Z tym, że mowa jest właściwie tylko o 5 dodatkowych egzemplarzach które obecnie można by złożyć z istniejących części bez potrzeby restartu linii produkcyjnych (a niego bym się nie spodziewał).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #558 dnia: Sierpień 25, 2011, 23:24 »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #559 dnia: Sierpień 26, 2011, 11:18 »
W kontekście rotacji załóg, tutaj znalazłem takie coś:

"One possibility is to delay the landing from September 8 to September 22 and the blast-off from September 22 to October 6," it added.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #560 dnia: Sierpień 26, 2011, 18:11 »
Czy warto spróbować dokonać podsumowania?

1. Anomalia podczas startu Progressa M-12M nie wydaje się mieć natychmiastowego znaczenia dla funkcjonowania ISS - na pokładzie Stacji jest wystarczająco dużo zapasów.
2. Wznowienie lotów rakiety Sojuz (-U/-FG) zależne jest od wyników dochodzenia. Jeśli zakończą się one na przestrzeni najbliższych kilkunastu tygodni, to nie dojdzie do zbyt dużego zamieszania z rotacją załóg i dostawą ładunku. Ponieważ górny stopień tych rakiet Sojuz jest używany od bardzo dawna, to prawdopodobnie awaria miała więcej wspólnego z jakością wytworzonego stopnia niż błędu konstrukcyjnego.
3. Większy problem będzie, jeśli rakieta Sojuz zostanie na dłużej uziemiona. Wtedy mogą być problemy z rotacją załóg. Trójka pierwszych kosmonautów wraca na Ziemię już niebawem (maksymalnie do 1 listopada). Druga ekipa musi wrócić do 2 stycznia.
4. Planowana na koniec listopada misja C2/C3 Dragona nabiera teraz większego znaczenia, jako kolejnego systemu transportu ładunku na ISS.

To chyba tyle? Czy coś jeszcze z podstawowego podsumowania?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #561 dnia: Sierpień 26, 2011, 18:19 »

2. Wznowienie lotów rakiety Sojuz (-U/-FG) zależne jest od wyników dochodzenia. Jeśli zakończą się one na przestrzeni najbliższych kilkunastu tygodni,

Klikunastu tygodni? Zapewne kilkunastu dni...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #562 dnia: Sierpień 26, 2011, 20:53 »

2. Wznowienie lotów rakiety Sojuz (-U/-FG) zależne jest od wyników dochodzenia. Jeśli zakończą się one na przestrzeni najbliższych kilkunastu tygodni,

Klikunastu tygodni? Zapewne kilkunastu dni...

Prawda - tutaj podałem wartość przekładającą się na zamieszanie z załogami na ISS, a nie wyniki dochodzenia. Również wydaje mi się, że dochodzenie zakończy się niebawem - jeśli jednak miałoby się przeciągnąć, to o rychłych problemach na ISS będziemy mogli mówić za wspomniane kilkanaście tygodni.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #563 dnia: Sierpień 27, 2011, 16:56 »
Odcumowanie Sojuza TMA-21 zaplanowane na 8 września zostało odwołane. Podobnie jak podniesienie orbity zaplanowane na środę 31 sierpnia. Zatem wszystko zgodnie z planem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #564 dnia: Sierpień 27, 2011, 17:06 »
Odcumowanie Sojuza TMA-21 zaplanowane na 8 września zostało odwołane. Podobnie jak podniesienie orbity zaplanowane na środę 31 sierpnia. Zatem wszystko zgodnie z planem.

W poniedziałek o 16:00 CEST na NASA TV będzie konferencja odnośnie statusu ISS i kolejnych działań. Warto zobaczyć!

Offline so1ss

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Kontakt ARISS jest dla każdej chętnej szkoły.
    • Oficjalna strona o ARISS w Polsce
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #565 dnia: Sierpień 27, 2011, 17:58 »
Witajcie,

Niezależnie od wyników dochodzenia członkowie ekspedycji 29/30: kosmonauci: Антон Шкаплеров (Anton Shkaplerov – Roskosmos), Анатолий Иванишин (Anatoly Ivanishin – Roskosmos) i astronauta Dan Burbank (NASA) przygotowują się do startu i odbywają treningi.

http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=17775

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #566 dnia: Sierpień 27, 2011, 21:25 »
Astronauci są tak zajęci przygotowaniami, że jeszcze nie wybrali fotografii, która będzie po dodaniu embelmatu i flag udziałowców programu MSK/ISS oficjalną fotografią załogi 31, ale ma to nastąpić na dniach!

3 dni temu emblemat 31 załogi MSK/ISS został całkowicie zmieniony i zostanie oficjalnie przedstawiony. Zobaczymy czy będzie się różnić
od emblematu, który przedstawiłem w wątku o przyszłych załogach.

W poniedziałek poznamy więcej szczegółów o planach na najbliższe miesiące związane z MSK/ISS.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #567 dnia: Sierpień 28, 2011, 11:59 »
A tu mamy ciekawe zdanie - jest możliwe, że ISS stanie się "bezzałogowa" już w listopadzie, jeśli nie uda się zrozumieć/naprawić/poprawić sytuacji z rakietą Sojuz. Jest to motywowane problemem lądowania na stepach Kazachstanu zimą w trakcie nieodpowiednich warunków oświetleniowych. Ostatnia możliwa data to chyba 19 listopada. Następnie pod koniec grudnia znów otwierają się odpowiednie warunki oświetleniowe, ale wtedy trwać już będzie zima i warunki pogodowe mogą powodować dodatkowe ryzyko w trakcie lądowania.

http://www.spaceflightnow.com/station/exp28/110827unmannedops/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #568 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:25 »
Też przeczytałem, dość pesymistycznie papjechali..

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #569 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:34 »
Ciekawa sprawa tych warunków oświetlenia w czasie lądowania kapsuły.  ??? Chyba nie chodzi o poszukiwania   :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #569 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:34 »