Autor Wątek: European Lunar Lander / MoonNEXT  (Przeczytany 7215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 19, 2012, 20:12 »
Adamie, a czy możesz napisać które to te "tańsze alternatywy", zdolne do wylądowania autonomicznego na brzegu krateru w okolicach bieguna księżycowego z dużą precyzją? Lunar Lander był/jest dość oryginalny pod tym względem.

Osobiście uważam, że częściowo Lunar Lander miał i nadal ma sens. Wcześniej czy później dojdzie do misji księżycowych (możliwe, że wcześniej niż się nam wydaje - patrz "Golden Spike"), a tymczasem Europa nie będzie mieć żadnych technologii. Warto by jednak coś rozwinąć, aczkolwiek szedłbym w znacznie mniejsze formy, typu 100 kg ładunku na Księżycu, nie więcej.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 19, 2012, 20:59 »
Pewno chodzi o Google Lunar X Prize ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 19, 2012, 22:23 »
Chodz mi p. o wykorzystanie silnikow jonowych i proponowany np. przez amerykanow "holownik" ladunkow z LEO. Poleca dluzej ale za to o wiele taniej, lub beda o wiele wieksze. Zreszta europa nie jest gorsza patrz jak optymalnie lecial na Ksiezyc Smart-1.
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2012, 07:21 »
Chodz mi p. o wykorzystanie silnikow jonowych i proponowany np. przez amerykanow "holownik" ladunkow z LEO. Poleca dluzej ale za to o wiele taniej, lub beda o wiele wieksze. Zreszta europa nie jest gorsza patrz jak optymalnie lecial na Ksiezyc Smart-1.
Nie odnosze sie do niczego co istnieje na razie tylko na poziomie renderow i ladnych zapowiedzi;-)
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2012, 07:21 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 20, 2012, 08:57 »
Cytuj
Nie odnosze sie do niczego co istnieje na razie tylko na poziomie renderow i ladnych zapowiedzi;-)

No właśnie - po prostu w tej chwili nie istnieje żadna platforma lądownika, zdolnego do przewiezienia różnych ładunków na Księżyc. Właśnie taki miał być Lunar Lander - być zdolnym do precyzyjnego dostarczania różnych sprzętów na Srebrny Glob.

Nie wydaje mi się, by zbudowanie lądownika rozmiarów porównywalnych z LL było wyraźnie tańsze, bo i tak kosztowna będzie rakieta i całość systemu trzeba będzie zbudować. Sposób dotarcia z LEO w okolice Księżyca jest moim zdaniem sprawą drugorzędną, choć w przypadku SMART-1 i większości alternatywnych trajektorii (choćby WBS) będzie miała swoje minusy (w tym inny poziom radiacji czy czas dolotu). Warto tu też dodać, że SMART-1 był dość mały (360 kg), natomiast LL miał ważyć około 2000 kg. Jonowe zabawy z większym "klocem" mogą być znacznie trudniejsze, co może przełożyć się na jeszcze dłuższy czas dolotu. 

Plus - z pewnością nie da się wylądować na Księżycu na silniku jonowym.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2012, 11:28 wysłana przez Scorus »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 20, 2012, 10:00 »

Nie odnosze sie do niczego co istnieje na razie tylko na poziomie renderow i ladnych zapowiedzi;-)

Cytuj
No właśnie - po prostu w tej chwili nie istnieje żadna platforma lądownika, zdolnego do przewiezienia różnych ładunków na Księżyc. Właśnie taki miał być Lunar Lander - być zdolnym do precyzyjnego dostarczania różnych sprzętów na Srebrny Glob.

Nie wydaje mi się, by zbudowanie lądownika rozmiarów porównywalnych z LL było wyraźnie tańsze, bo i tak kosztowna będzie rakieta i całość systemu trzeba będzie zbudować. Sposób dotarcia z LEO w okolice Księżyca jest moim zdaniem sprawą drugorzędną, choć w przypadku SMART-1 i większości alternatywnych trajektorii (choćby WBS) będzie miała swoje minusy (w tym inny poziom radiacji czy czas dolotu). Warto tu też dodać, że SMART-1 był dość mały (360 kg), natomiast LL miał ważyć około 2000 kg. Jonowe zabawy z większym "klocem" mogą być znacznie trudniejsze, co może przełożyć się na jeszcze dłuższy czas dolotu. 

Plus - z pewnością nie da się wylądować na Księżycu na silniku jonowym.



Tylko ta cena. Aby przetestowac ladownik mozna to zrobic natroche mneijszej jednostce. Oczywiscie system oparty o cos wiecej niz tylko ladownik wystrzelony
z Ziemi bedzie drozszy. Tak jak ISS jest drozsze niz Niebianski chinczykow.odu
Ale do ciaglego dostarczania ladunkow bedzie tanszy. Tak zgadza sie, ladowanie
na Ksiezycu to jonowiec nie wykona, ale ladunek jaki moze dopchac na orbite
Ksiezyca bedzie troche wiekszy. Ladunek dostarczany na LEO moze byc tanszy, bo
zaczyna tam dzialac powoli konkurencja przewoznikow. Pozostaje tylko maly skok
z orbity Ksiezyca na powierzchnie, ale to juz nie wyaga tak duzego nakladu
energii (10% calej dv) A co do wiekszych "klocow", chyab nie zauwazyles, ze
silniki jonowe tez ida do przodu, to co bylo w smarcie to juz powoli
przezytek;-)
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2012, 12:20 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Scorus

  • Gość
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2012, 11:31 »
Tym bardziej że ESA planuje (mniej lub bardziej poważnie i to niestety z Rosjanami) realizacje misji lądowań na Marsie a tu sprawa jest trudniejsza niż na Księżycu.

Jako lądownik dla mitycznego łazika ruscy zaprojektowali taki syf, że Beagle 2 będzie przy nim cudem techniki. Jak się trochę ogarnę po ostatnim wyjeździe do Rumunii to  w odpowiednim wątku podam materiały na ten temat.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 20, 2012, 15:06 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 20, 2012, 15:57 »
Chodz mi p. o wykorzystanie silnikow jonowych i proponowany np. przez amerykanow "holownik" ladunkow z LEO. Poleca dluzej ale za to o wiele taniej, lub beda o wiele wieksze. Zreszta europa nie jest gorsza patrz jak optymalnie lecial na Ksiezyc Smart-1.

To się mieści w zakresie tego "holownika". Lądownik tak czy siak byłby potrzebny, bo przecież nie da się posadzić platformy na silniku jonowym.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Lunar Lander / MoonNEXT
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 20, 2012, 15:57 »