Autor Wątek: Hayabusa 2  (Przeczytany 258636 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gronostaj

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:12 »
P.s. lądowanie Philae też bym chętnie zobaczył, a "dźwięk" uderzenia przecież słyszeliśmy, więc mógłby być filmik z dźwiękiem.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:14 »
Chciałbym zobaczyć pyłowy wir pędzący po Marsie, usłyszeć szum wiatru i turkot kół curiosity, tak żeby poczuć się jakbym tam był (: Wczuwanie się w panoramy 3d też jest fajne, ale wymaga trochę wyobraźni.

Spoko, jak jest ktoś kto to sfinansuje, to NASA czy inne agencje to wyślą na sondzie. Phoenix miał przysłać nagranie marsjańskiej atmosfery, ale coś po drodze nie wyszło....

Poza tym na sondzie wszystko musi do siebie pasować (być zintegrowane, również i ten dodatkowy balast, jakim może być taki audiofon czy dodatkowa kamerka  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:15 »
P.s. lądowanie Philae też bym chętnie zobaczył, a "dźwięk" uderzenia przecież słyszeliśmy, więc mógłby być filmik z dźwiękiem.

Ja nie słyszałem. Gdzie to można usłyszeć?  :o

Gronostaj

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:18 »
Niby racja, ale przy tych miliardowych budżetach wydawałoby się ze miniaturowa kamerka, taka jak z komórki, mogłaby się jednak znaleźć na pokładzie. Choć pewnie techniczne jest to trudniejsze, niż mi się wydaje.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:18 »

Gronostaj

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:20 »
@ekoplaneta wpisz na Youtube "Philae touchdown sound"

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:35 »
@ekoplaneta wpisz na Youtube "Philae touchdown sound"

To były wibracje podłoża zarejestrowane podczas lądowania. Mniej więcej jak gdyby przytknąć ucho do ściany i słuchać innej osoby walącej w tą ścianę. Do tego nie zawsze potrzebny jest "mikrofon", tylko jest to wynik pomiarów sensorów (częstotliwość w Hz i natężenie da się z tego wyczytać).

Troszkę to bardziej skomplikowane od samego dźwięku...

Gronostaj

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:43 »
Oczywiście masz rację. Dlatego napisałem "dźwięk". Niemniej byłby fajnym tłem do filmiku pokazującego moment lądowania. A na Marsie, czy dajmy na to Tytanie, możnaby chyba nagrywać prawdziwe dźwięki.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:46 »
Tak to jak najbardziej - zawsze się jednak pojawi pytanie "po co nam dźwiękowe badania okolicy lądowania", czyli co z tych nagrań wyjdzie ciekawego w sensie naukowym. Wydaje mi się, że niewiele...

Gronostaj

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 02, 2015, 12:50 »
Nie doceniają siły opinii publicznej, która zafascynowana pięknymi filmami z kosmosu chętniej zagłosuje na polityka, który nie planuje obciąć budżetu NASA , a gdyby tak jeszcze zaplanowal misję na Enceladusa i Europę...(zaczynam się zdrowo odżywiać, żeby tego dożyć (: ).

Scorus

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 02, 2015, 13:01 »
To jest tylko mała kamera o niskiej rozdzielczości jak w komórce, OSIRIS-Rex będzie natomiast miał porządny sprzęt do obserwacji pobierania próbek, a także kamerę inżynieryjną do obserwacji ich chowania do kapsuły. Generalnie pod kątem instrumentów będzie jakieś 15 lat do przodu w stosunku do tej sondy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 13:02 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 02, 2015, 13:02 »
P.s. lądowanie Philae też bym chętnie zobaczył, a "dźwięk" uderzenia przecież słyszeliśmy, więc mógłby być filmik z dźwiękiem.

Ja nie słyszałem. Gdzie to można usłyszeć?  :o

A w wątku o Philae nie ma linka??

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 02, 2015, 13:26 »
A w wątku o Philae nie ma linka??

Nie wiem. Tyle było było niusów na gorąco, że mogłem przegapić  ::)

Scorus

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 10, 2015, 16:31 »
Aktualnie trwają testy sondy. W zeszłym miesiącu wykonano testy użytkowania silników jonowych (po jednym na raz), testy autonomicznej pracy napędu jonowego pzrez 24 godziny oraz testy łączności w paśmie Ka.

http://global.jaxa.jp/projects/sat/hayabusa2/topics.html#topics3767

Scorus

  • Gość
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 16, 2015, 17:57 »
Tak zbierali pieniądze na kamerę CAM-H. Była to akcja edukacyjna mająca zainteresować społeczeństwo misją, a przy okazji powstało zmyślone urządzenie. U nas coś takiego jest zupełnie nie do pomyślenia.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 16, 2015, 18:08 »
Może Świąteczna Orkiestra Świątecznej Pomocy w przyszłym roku by zrzutkę zorganizowała na jakąś misję ; 1 polskiego rezydenta na ISS ;))

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hayabusa 2
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 16, 2015, 18:08 »