Autor Wątek: Apollo 11  (Przeczytany 106264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 21, 2018, 08:39 »
Pierwsza panorama Księżyca sfotografowana 49 lat temu z lewego okna modułu LM przez Neila Armstronga.



https://apod.nasa.gov/apod/ap180721.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 21, 2018, 08:55 »
Apollo 11 – 49 lat temu!
BY MICHAŁ MOROZ ON 21 LIPCA 2018

(...) Wygląda na jednak na to, że wskutek ostatniego, znaczącego rozwoju sektora kosmicznego, moment powrotu człowieka na Srebrny Glob się zbliża. Prawdopodobnie nie nastąpi to jednak wcześniej niż w połowie przyszłej dekady a wcześniej będziemy obserwować szereg wypraw bezzałogowych: orbiterów, lądowników, łazików oraz misji typu „sample-return”. Na początek przyszłej dekady wokół Księżyca rozpocznie się budowa małej międzynarodowej stacji kosmicznej o nazwie Lunar Orbital Platform Gateway (LOP-G)



Miejsce lądowania misji Apollo 11 okiem sondy LRO / Credits – NASA

https://kosmonauta.net/2018/07/apollo-11-49-lat-temu/
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2021, 10:55 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 23, 2018, 21:46 »
'Apollo 11' film to show first moon landing like never before


https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=BNKM8YpTmVw

July 20, 2018 — A new cinematic space event film promises to show audiences the historic Apollo 11 first moon landing mission like they have never seen before.

"Apollo 11," from director Todd Douglas Miller, will feature never-before-seen large format film footage of the 1969 mission that landed astronauts Neil Armstrong and Buzz Aldrin on the surface of the moon. The feature-length documentary is executive produced by CNN Films and produced by Miller's Statement Pictures. (...)
http://www.collectspace.com/news/news-072018a-apollo11-documentary-neon-cnnfilms.html

Wersja fabularna historycznego zdarzenia sprzed 49 lat

« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2021, 10:55 wysłana przez Orionid »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 23, 2018, 22:08 »
Z ciekawością obejrzę cały film i będę wyszukiwał niezgodne z rzeczywistością "kwiatki" Już teraz twórcom obrazu i dźwięku można wytknąć huk silnika oraz płomienie wylatujące z jego dyszy. Reszta jest OK, nawet specyficzny sposób wymowy Armstronga (Houston - aa).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 23, 2018, 22:08 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 24, 2018, 21:54 »
Z ciekawością obejrzę cały film i będę wyszukiwał niezgodne z rzeczywistością "kwiatki" Już teraz twórcom obrazu i dźwięku można wytknąć huk silnika oraz płomienie wylatujące z jego dyszy. Reszta jest OK, nawet specyficzny sposób wymowy Armstronga (Houston - aa).

należy docenić, że taka produkcja w ogóle powstała a nie czepiać się detali. To nie jest emmerichowy, kiczowaty Armageddon tylko z pewnością starannie opracowany paradokument.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 24, 2018, 23:09 »
Nie sądzę, żeby ten film miał być kiczem.

Przypomnij sobie, jak kiedyś na tym forum niektórzy doszukiwali się drobnych wpadek w treści filmu "APOLLO 13" i nikt z tego powodu nie narzekał.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2018, 08:29 wysłana przez juram »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 26, 2018, 07:36 »
Ale ja nie pisałem, że film Ap11 będzie czy może być kiczowaty. Wręcz przeciwnie. Przeciez podałem jako forme kiczu cos z zupelnie innej półki dla niewymagających. Cieszę się, że taka produkcja (Ap11) powstaje i wierzę w oddanie detali, bez czepiania się o jakieś wodotryski, mimo wszystko potrzebne w takich ekranizacjach.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2018, 07:39 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 26, 2018, 20:44 »
Wreszcie dotarło do mnie, że rozmawialiśmy o dwóch różnych filmach - fabularnym "FIRST MAN" tworzonym na podstawie autobiografii Neila Amstronga, napisanej przez jego osobistego biografa Jamesa Hansena, oraz dokumentalnej superprodukcji - "APOLLO 11". I wszystko jasne. ;D

https://antyweb.pl/first-man-zwiastun-filmu/

https://antyweb.pl/zwiastun-dokument-apollo-11-pierwszy-lot-na-ksiezyc/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 21, 2018, 23:14 »
Jest szansa na odnalezienie dwóch ostatnich próbek Księżyca, które trafiły do 50 stanów, a zostały dostarczone przez Apollo 11.

Moon rock hunter closes in on tracking down missing stones
September 12, 2018 by Lindsay Whitehurst


In this Wednesday, Aug. 22, 2018, photo, shows moon rocks encased in acrylic and mounted on a wooden plaque at the Clark Planetarium, in Salt Lake City. A former NASA investigator who has spent more than a decade tracking missing moon rocks is closing in on his goal of finding all 50 lunar samples gifted to U.S. states after Neil Armstrong's first steps on the moon. In recent weeks, two more of the moon rocks that dropped off the radar after the 1969 Apollo 11 mission have been located in Louisiana and Utah. (AP Photo/Rick Bowmer)

A strange thing happened after Neil Armstrong and the Apollo 11 crew returned from the moon with lunar rocks: Many of the mementos given to every U.S. state vanished. Now, after years of sleuthing, a former NASA investigator is closing in on his goal of locating the whereabouts of all 50.

In recent weeks, two of the rocks that disappeared after the 1969 mission were located in Louisiana and Utah, leaving only New York and Delaware with unaccounted-for souvenirs.

Attorney and moon rock hunter Joseph Gutheinz says it "blows his mind," that the rocks were not carefully chronicled and saved by some of the states that received them. But he is hopeful the last two can be located before the 50th anniversary of the Apollo 11 mission next summer. (...)

https://phys.org/news/2018-09-moon-hunter-states-stones.html

Offline Saturn1b

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 24, 2018, 23:41 »
Mnie trochę od czasu jak zainteresowałem się misjami Apollo, dziwi fakt że ta misja nie została po pierwszym EVA wydłużona o EVA2 z odejściem dalej od LM i zebraniem więcej próbek.Trochę mam poczucie że naukowo ją zmarnowali. Wiadomo że Armstrong sam się wypowiadał że niewiedzą do końca jaka jest ilość pyłu na powierzchni i widać to jest podczas pierwszych kroków, że trzyma się cały czas drabinki bojąc się że może się zapaść. Ale EVA poszło ok więc dziwi mnie to. Osobiście to szkoda mi Armstronga wykonał zadanie jakie mu postawiono a po misji przytłoczyła go strasznie sława, nie był to celebryta tylko zwykły pilot. Pozd.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 28, 2018, 08:15 »
Mnie trochę od czasu jak zainteresowałem się misjami Apollo, dziwi fakt że ta misja nie została po pierwszym EVA wydłużona o EVA2 z odejściem dalej od LM i zebraniem więcej próbek.Trochę mam poczucie że naukowo ją zmarnowali. Wiadomo że Armstrong sam się wypowiadał że niewiedzą do końca jaka jest ilość pyłu na powierzchni i widać to jest podczas pierwszych kroków, że trzyma się cały czas drabinki bojąc się że może się zapaść. Ale EVA poszło ok więc dziwi mnie to. Osobiście to szkoda mi Armstronga wykonał zadanie jakie mu postawiono a po misji przytłoczyła go strasznie sława, nie był to celebryta tylko zwykły pilot. Pozd.

Ostrożnosć i bezpieczeństwo astronautów przede wszystkim. Zanim na Księżycu wylądował Ap-11, kilka miesięcy wczesniej mógł praktycznie tego dokonać Ap-10, ale zadaniem astronautów było dolecieć na pułap 15 km, po czym wycofać się w przestrzeń. Mimo wyscigu z Rosjanami - bezpieczeństwo i powodzenie misji miało zawsze największy priorytet. Dlatego też Ap-11 to było jak delikatne pierwsze kroki dziecka wokół mamy. Im astronauci oraz planisci nabierali pewnosci i doswiadczenia w misjach, tym bardziej rozbudowywano charakter tych misji, tym brnięto dalej w możliwosci przeprowadzenia bardziej rozbudowanych spacerów z jeszcze większą różnorodnoscią badań i testów. Ap-11 była misją typowo pionierską, której po prostu było sprawdzenie czy człowiek wogóle może z powodzeniem poruszać się po powierzchni księżycowej i jak oddziaływuje np. na ich kombinezony tamtejsze otoczenie, pył itd. Nie mozna było podejmować niepotrzebnego ryzyka skoro priorytetem było przede wszystkim wylądowanie i wbicie flagi niczym touchdown w futbolu amerykańskim.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Victor

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 28, 2018, 14:06 »
Witam

Szukam  na necie filmu/animacji jak wygladał cały lot począwszy od startu, wejście na orbitę, odrzucenie silników, obranie odpowiedniego kursu. Ciekawi mnie np jak wyglądał proces wysunięcia modułu, połączenie go z modułem dowodzenia i potem skierowanie się w stronę Księżyca.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 28, 2018, 14:39 »
A ten: Ci nie wystarczy?
(może trochę mało techniczny - przebieg lotu od 4:45)
A jak chcesz szczegółowy plan lotu to: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11fltpln_final_reformat.pdf
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2018, 16:02 wysłana przez ah »

Offline Victor

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 28, 2018, 22:21 »
Super ten pierwszy film bardzo ładnie pokazał wszystko to co chciałem zobaczyć. Miałem jedynie wątpliwość w jednym momencie. Już w czasie lotu na Księżyc odłączał się moduł dowodzenia z modułem serwisowym od rakiety i odwracał się o 180st (czyli tyłem do Księżyca) w celu połączenia się z lądownikiem i wyciągnięcia go z wnętrza rakiety.
W dalszej kolejności myślałem że całość znowu się odwróci o 180st, żeby przodem do Księżyca lecieć w jego kierunku.
Filmik:

pokazuje że (jak myślę) siła odrzutu silników lądownika pchnęła całość w stronę Księżyca. Potem już wiadomo, wejście na orbitę, odłączenie lądownika, lądowanie itd.
Dobrze myślę?

Offline Saturn1b

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 29, 2018, 00:10 »
Lecieli tyłem do Księżyca po to by odpalenie hamujące i wprowadzające ich na orbitę wykonać głównym silnikiem. Bardzo fajnie pokazana jest pierwsza faza lotu w filmie Apollo 13 pozd.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 29, 2018, 00:10 »